Notion – czy warto z niej korzystać? To pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób, szukając skutecznego narzędzia do zarządzania notatkami, zadaniami i projektami. I właśnie aplikacja Notion wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Jej ogromne możliwości i intuicyjny interfejs sprawiają, że jest to narzędzie godne uwagi. Twórcy zadbali o stworzenie nieograniczonej przestrzeni do organizacji danych, umożliwiając zarządzanie notatkami, tworzenie baz danych, czy nawet tworzenie tablicy kanban. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej aplikacji mobilnej i jej funkcjonalnościom, aby ocenić, czy warto się nią zainteresować.

Interfejs i funkcjonalności aplikacji Notion

Twórcy stworzyli interfejs, który umożliwia swobodne poruszanie się po aplikacji i łatwe tworzenie notatek. Właściwie nieograniczone możliwości personalizacji pozwalają użytkownikom dostosować to narzędzie do swoich potrzeb. Twórcy aplikacji zadbali o zapewnienie funkcjonalności, które w zupełności wystarczają do zarządzania zadaniami, tworzenia baz danych czy nawet prowadzenia projektów. Notion działa zarówno na komputerze, jak i na telefonie, umożliwiając synchronizację między urządzeniami. Wszystko to sprawia, że aplikacja jest niezwykle przydatnym narzędziem dla osób, które chcą zorganizować swoje notatki i zadania w jednym miejscu.

strona startowa notion

Wygląd i nawigacja

Kiedy już założymy sobie konto (najlepiej przy pomocy własnego konta google), na ekranie pojawi się nasz własny workspace z podstawowymi instrukcjami, jak używać aplikacji. Możemy utworzyć sobie stronę główną, w której zamieścimy odnośniki do naszych innych podstron i notatek. Pasek po lewej stronie służy do nawigacji i otwierania nowych kart.

Tworzenie i organizowanie notatek

Podstawową jednostką organizacyjną są tzw. bloki. Aby utworzyć blok, wystarczy wpisać „/” lub wybrać „+” po lewej stronie. W ten sposób pojawia nam się wiele opcji do wyboru, m.in. „Page”, czyli utworzenie notatki, dodanie nagłówków, lista zadań, a także funkcji bardziej zaawansowanych jak tabelki, wykresy, czy odnośniki do innych stron, dysków, a nawet zsynchronizowanych aplikacji.

tworzenie notatek w notion

Nauka korzystania z Notion

Działanie Notion opiera się więc głównie na zarządzaniu bazami danych, a sam format niekiedy przypomina działanie arkuszy Google czy Excela. Ten, kto ma doświadczenie w pracy z takimi programami, powinien raczej szybko nauczyć się korzystać z Notion. Narzędzie nie jest jednak w pełni intuicyjne – ten, kto chciałby się tym bardziej „pobawić” i sprawdzić dodatkowe funkcje, musi uzbroić się w cierpliwość.

Wsparcie dla różnych typów treści

Plusem aplikacji jest to, że sprawdzi się w przypadku bardzo wielu różnych zadań i treści. Może posłużyć ci zarówno do pracy jak i do stworzenia własnej tablicy myśli, planowania dnia czy zarządzania produktywnością. W zupełności wystarcza też do spisywania kreatywnych pomysłów i tworzenia tablic ze zdjęciami.

Wszechstronność i elastyczność aplikacji Notion

Moduły i szablony

Moduły i szablony w Notion to niezwykle przydatne funkcje, które umożliwiają łatwe tworzenie i organizowanie treści.

 • Moduły są gotowymi, zdefiniowanymi strukturami, które można wykorzystać do tworzenia powtarzalnych elementów, takich jak notatki, zadania czy artykuły. Dzięki nim możemy szybko i łatwo tworzyć spójne treści bez konieczności powtarzania tych samych czynności.
 • Szablony w Notion to gotowe wzorce, które można dostosować do własnych potrzeb. Dają nam możliwość skorzystania z gotowych rozwiązań, które są dostępne w aplikacji lub stworzenia własnych szablonów. Dzięki nim możemy szybko rozpocząć pracę nad projektem, bez konieczności tworzenia struktury od zera. Możesz znaleźć takie gotowce w internecie i za darmo skopiować je na swoją tablicę.

lista zadań notion

Personalizacja i dostosowywanie

Spersonalizowanie tablicy w Notion to świetny sposób na dostosowanie jej do swoich potrzeb i preferencji. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby spersonalizować tablicę w Notion:

 1. Dodaj i dostosuj kolumny: Kliknij na ikonę „+ Dodaj kolumnę” na górnym pasku tablicy. Możesz wybrać różne typy kolumn, takie jak tekst, liczba, wybór, data i wiele innych. Następnie dostosuj nazwy kolumn i ich układ, przeciągając je w lewo lub w prawo.
 2. Zmodyfikuj układ wierszy: Kliknij prawym przyciskiem myszy na wiersz i wybierz „Edytuj wiersz”. Możesz dostosować kolejność pól, zmieniać ich typy, dodawać podpisy, ustawiać daty i wiele więcej. Możesz również przeciągać i upuszczać wiersze, aby zmieniać ich kolejność.
 3. Użyj formuł i filtrów: Wykorzystaj formuły do obliczania wartości w kolumnach, dodawania automatycznych sum, tworzenia warunkowych formatowań i innych zaawansowanych funkcji. Możesz również używać filtrów, aby wyświetlać tylko konkretne dane na podstawie określonych kryteriów.
 4. Dodaj widoki: Notion umożliwia tworzenie różnych widoków tablicy, takich jak widok kalendarza, galerii, listy, kanbanu itp. Możesz dostosować wygląd i układ każdego widoku, aby odpowiednio prezentować dane.
 5. Personalizuj formatowanie: Notion oferuje różne opcje formatowania, takie jak pogrubienie, kursywa, podkreślenie, kolory tła i wiele innych. Możesz również dostosować styl czcionki i rozmiar, aby nadać tablicy swój własny wygląd.
 6. Dodaj multimedia: Wstaw zdjęcia, pliki, nagrania dźwiękowe, filmy i inne multimedia bezpośrednio do tablicy. Możesz również tworzyć osadzenia, takie jak osadzanie stron internetowych, plików PDF, filmów z YouTube itp.

planer w notion

Możliwości integracji z innymi narzędziami

Notion oferuje wiele możliwości integracji z innymi narzędziami, co sprawia, że jest jeszcze bardziej wszechstronną aplikacją. Import danych przebiega bardzo sprawnie. Przykłady narzędzi, z którymi można integrować Notion, to:

 1. Google Drive: Możesz łatwo importować pliki z Google Drive, tworząc spójne środowisko pracy (podobnie z Google Keep i Google Docs)
 2. Slack: Dzięki integracji z Slackiem możesz otrzymywać powiadomienia o aktualizacjach w Notion i komunikować się zespołowo.
 3. Trello: Możesz synchronizować zadania między Notion a Trello, umożliwiając płynne zarządzanie projektami.
 4. Zapier: Ta platforma automatyzacji online pozwala na jeszcze większe zintegrowanie Notion z innymi narzędziami, umożliwiając automatyczne tworzenie, aktualizowanie i organizowanie treści.
 5. Evernote: Jeśli korzystasz z Evernote do tworzenia notatek, możesz przenieść je do Notion, zachowując treść i organizację.
 6. Todoist: Możesz synchronizować zadania między Notion a Todoist, zapewniając spójne zarządzanie zadaniami.

synchronizacja z innymi narzędziami

Kolaboracja i współpraca w Notion

Dlaczego Notion jest świetnym narzędziem do pracy w zespole? Podobnie jak w arkuszach Google, możliwa jest edycja w czasie rzeczywistym. Wszystkie zmiany są zapisywane nawet w trybie offline. Udostępniając innym użytkownikom tablice, możliwe jest dzielenie się notatkami i dokumentami, a także stałe śledzenie postępów i przydzielanie zadań. W ten sposób praca staje się szybsza, wszystko jest uporządkowane i uaktualniane na bieżąco.

notion teamwork

Notion – wady i zalety

Zalety Notion

 1. Wielofunkcyjność i elastyczność: Notion daje szerokie możliwości i elastyczność w tworzeniu różnych rodzajów treści, takich jak notatki, zadania, bazy danych, strony internetowe itp. Możliwości są praktycznie nieograniczone, dzięki czemu każdy może dostosować Notion do swoich potrzeb.
 2. Organizacja i współpraca: Notion zapewnia skuteczną organizację i zarządzanie informacjami. Można tworzyć struktury danych, tworzyć relacje między nimi, a także współpracować z innymi osobami, umożliwiając łatwe udostępnianie i wspólną edycję treści.
 3. Estetyczny interfejs i intuicyjna nawigacja: Notion ma przemyślany i estetyczny interfejs użytkownika, który ułatwia nawigację i korzystanie z różnych funkcji. Użytkownicy mogą szybko znaleźć potrzebne im informacje i łatwo poruszać się po aplikacji.
 4. Dostępność na różne platformy: Notion jest dostępny na różne platformy, w tym na komputery, smartfony i przeglądarki internetowe. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z Notion na różnych urządzeniach i mieć dostęp do swoich danych zawsze i wszędzie.

Wady Notion

 1. Problemy z aplikacją mobilną: Program ma spore problemy z wydajnością i funkcjonalnością w swojej aplikacji mobilnej. Często użytkownicy napotykają problemy z synchronizacją, brakiem obsługi na platformie Android oraz ograniczeniami w porównaniu do wersji na komputerze.
 2. Skomplikowana nauka obsługi: Aplikacja może być nieco skomplikowana dla nowych użytkowników. Konfiguracja i nauka wszystkich funkcji może wymagać czasu i wysiłku, co może zniechęcać niektórych użytkowników.
 3. Ograniczenia w trybie offline: Notion jest w dużej mierze oparty na pracy online, co oznacza, że ​​bez stałego dostępu do Internetu funkcjonalność aplikacji jest mocno ograniczona.

Czy warto korzystać z Notion – podsumowanie

Czy warto korzystać z Notion? Odpowiedź brzmi: absolutnie tak! Notion jest potężnym narzędziem do zarządzania zadaniami, projektami i notatkami. Od dłuższego czasu jest to jedna z topowych aplikacji do zarządzania czasem. Daje ogromne możliwości organizacji i produktywności, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w życiu prywatnym, jak i w firmie. Możemy tworzyć notatki, listy zadań, bazy danych i wiele więcej. Synchronizacja między urządzeniami, prosta obsługa i bezpłatny plan to kolejne atuty. Mimo że proces wdrażania się we wszystkie funkcje i elementy może wymagać czasu i wysiłku, aplikacja i jej profity z pewnością są tego warte. To idealne narzędzie dla tych, którzy chcą w pełni wykorzystać swoją produktywność i uporządkować swoje sprawy. Wypróbuj Notion już teraz!