Asertywność to ważna umiejętność, która może pomóc Ci w życiu osobistym i zawodowym. To cecha, która pozwala na budowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi, osiąganie swoich celów, a także unikanie konfliktów. Jak ćwiczyć asertywność?

Jakie są korzyści z bycia asertywnym?

Asertywność to ważna umiejętność, która może przynieść wiele korzyści w życiu osobistym i zawodowym. Dzięki ćwiczeniu asertywności możesz osiągnąć wiele. Umiejętność ta przede wszystkim:

 1. Pomaga budować zdrowe relacje z innymi ludźmi. Dzięki niej możemy wyrażać swoje potrzeby i uczucia w sposób jasny i stanowczy, ale jednocześnie szanujący potrzeby i uczucia innych osób. To z kolei prowadzi do wzajemnego zrozumienia, zaufania i szacunku.
 2. Uczy szanować siebie i swoje potrzeby, a tym samym zwiększa poczucie pewności siebie.
 3. Pomaga osiągać cele. Dzięki niej umiesz jasno komunikować swoje potrzeby i oczekiwania, co zwiększa szanse na ich spełnienie.
 4. Zwiększa zadowolenie z pracy. Dzięki umiejętności wyrażania własnego zdania jesteś w stanie m.in. wynegocjować awans, odmówić wzięcia nadgodzin, przedstawić swoje umiejętności oraz doświadczenia itd. W efekcie masz większą satysfakcję z pracy i większe możliwości rozwoju zawodowego.

kobieta symbolizująca asertywność

X ćwiczeń, które pomogą Ci stać się osobą asertywną

Asertywność jako umiejętność efektywnego wyrażania swoich myśli i uczuć, jest kluczowym elementem zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Poniżej przedstawiamy 10 skutecznych ćwiczeń, które pomogą w rozwinięciu asertywności.

Zacznij od małych kroków

Nie próbuj od razu zmieniać wszystkiego w swoim zachowaniu. Zacznij od małych kroków, które będą dla Ciebie łatwe do wykonania.

Ćwicz w bezpiecznym środowisku

Na początku możesz ćwiczyć asertywność w bezpiecznym środowisku, np. z bliskimi przyjaciółmi lub rodziną. Dzięki temu poczujesz się bardziej komfortowo i pewnie.

Bądź asertywny w swoich myślach

Jednym z pierwszych kroków do asertywności jest zmiana sposobu myślenia. Zacznij od tego, aby zauważać i akceptować swoje potrzeby i uczucia.

Używaj asertywnych komunikatów

Asertywne komunikaty to takie, które są jasne, bezpośrednie i stanowcze, ale jednocześnie szanujące potrzeby i uczucia innych osób. Oto kilka przykładów asertywnych komunikatów:

 1. „Nie, nie chcę tego zrobić”.
 2. „Szanuję Twoje zdanie, ale nie zgadzam się z nim”.
 3. „Proszę, abyś nie przerywał mi, gdy mówię”.

Bądź przygotowany na odmowę

Nie zawsze będziesz w stanie uzyskać to, czego chcesz. Bądź przygotowany na odmowę i spróbuj ją przyjąć z szacunkiem.

Zdecyduj się na szkolenie z asertywności

Jeśli chcesz szybko i skutecznie nauczyć się asertywności, to postaw na szkolenie z asertywności: https://szkolameskiegostylu.pl/oferta/szkolenia/szkolenie-z-asertywnosci/. Takie szkolenie prowadzi doświadczona osoba, która pomoże Cu zrozumieć, czym jest asertywność, a także jak ją ćwiczyć. Szkolenie nauczy Cię:

 • rozpoznawania swoich potrzeb i uczuć,
 • wyrażania swoich potrzeb i uczuć w sposób asertywny,
 • radzenia sobie z odmową,
 • budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi.

Szkolenie z asertywności to doskonała inwestycja w siebie. Dzięki niemu nauczysz się wyrażać siebie w sposób asertywny i osiągać swoje cele.

Artykuł zewnętrzny