Jakie są najczęstsze błędy w rekrutacji pracowników? Wiele firm zastanawia się nad tym, jak zyskać wartościowego pracownika, często po drodze popełniając wiele błędów. Niestety nie ma na to złotego środka. Jest jednak kilka rzeczy, których warto wystrzegać się podczas naboru kandydatów. Chcesz je poznać? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Uwzględniliśmy w nim ranking najczęstszych błędów w rekrutacji pracowników. To pomoże Ci podejść w profesjonalny sposób do naboru nowych osób do zespołu.

Brak informacji zwrotnej

Feedback nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczególnie wtedy, kiedy w grę wchodzi odrzucenie kandydatury. Jednak jest to zdecydowanie lepsze wyjście z sytuacji, niż stwierdzenie „Zadzwonimy do Pana”, a następnie niedotrzymanie obietnicy. Dlaczego? W większości przypadków kandydaci aplikują równocześnie do kilku firm. Brak odzewu i trzymanie ich w niepewności przez dłuższy czas po prostu ich blokuje. Dlatego przeprowadzając rekrutacje, udzielaj informacji zwrotnej. To świadczy o kulturze zarówno Twojej, jak i firmy, którą reprezentujesz.

Udzielenie feedbacku i informacji zwrotnej

Niekompletne ogłoszenie

Niestety w dalszym ciągu bardzo często można spotkać się z ogłoszeniami o pracę, które nie zawierają żadnych istotnych, z punktu widzenia kandydata, informacji. Brakuje w nich nazwy firmy, skonkretyzowanych obowiązków oraz  widełek płacowych. Dlaczego tak ważne jest zawarcie tych wszystkich wiadomości? Musisz mieć z tyłu głowy, że nie jesteś jedynym pracodawcą na rynku. Zarówno Ty, jak i kandydat, macie możliwość wyboru. Zatem jeśli Twoje ogłoszenie nie będzie kompletne, to musisz liczyć się z tym, że pretendent rozpocznie współpracę z inną firmą.

Jednym z najczęstszych błędów w rekrutacji pracowników jest niekompletne ogłoszenie

Zadawanie nieodpowiednich pytań

Kierowanie niestosownych pytań w stronę kandydata świadczy o niekompetencji rekrutera. Jak temu zaradzić? Przygotuj się do rozmowy. Przejrzyj szczegółowo CV, a następnie wypunktuj sobie, które kwestie chcesz poruszyć podczas spotkania z potencjalnym pracownikiem. Dzięki temu unikniesz powtarzalności pytań i niezręcznej ciszy.

Jednym z najczęstszych błędów w rekrutacji pracowników jest zadawanie nieodpowiednich pytań

Nie kopiuj pytań z internetu. Stwórz indywidualną listę podejmowanych tematów dla każdego kandydata. Tylko dzięki takiemu rozwiązaniu dowiesz się, czy pretendent jest odpowiednią osobą na dane stanowisko.  Na koniec pamiętaj, że istnieją też takie pytania, których po prostu nie wypada zadawać, ponieważ dotyczą one sfery osobistej. Zaliczają się do nich te związane z tematyką potomstwa oraz stanu cywilnego.

Długi proces rekrutacyjny

Jest to działanie, które bardzo skutecznie zniechęca kandydatów do podjęcia pracy w danej firmie. Nie chodzi tutaj o to, by rekrutacja stała się wyścigiem. Jednak jak już wcześniej wspomnieliśmy, kandydaci często aplikują do kilku przedsiębiorstw. W związku z tym nikt nie będzie czekał na Twoją ofertę w nieskończoność. Dlatego, aby usprawnić proces rekrutacyjny, warto stworzyć harmonogram. Wtedy kandydat wie, kiedy może spodziewać się podjęcia przez Ciebie ostatecznej decyzji. Trzymaj się ustalonych terminów. To umożliwi sprawne przeprowadzenie naboru i sprawi, że proces rekrutacji zostanie oceniony przez zainteresowanego pozytywnie.

Długi proces rekrutacyjny

Więc jakie błędy w rekrutacji pracowników popełniane są najczęściej?

Już wiesz, jakie są najczęściej popełniane błędy w rekrutacji pracowników ? Jeśli tak to już wiesz, co zrobić, aby do nich nie dopuścić. Rekrutacja pracownika do firmy to dość mozolny i skomplikowany proces. Nie musisz być jednak specem HR, z naszymi wskazówkami spokojnie sobie z tym poradzisz.

Nasz ranking jest subiektywną oceną nieprawidłowości występujących podczas procesu naboru nowych pracowników. Twoja opinia na ten temat może być zupełnie inna. Jeśli tak jest- chętnie ją poznamy. Koniecznie daj nam znać w komentarzu!