Jaki jest najlepszy, bezpłatny edytor grafiki social media? Canva to niezwykle łatwe w obsłudze narzędzie graficzne zyskujące na popularności. Obszerny zakres funkcji sprawia, że chętnie korzystają z niej niemal wszyscy. Studenci, nauczyciele, marketingowcy, influencerzy, ale także te osoby, które po prostu potrzebują wzbogacić swoje social media grafikami, stworzyć wyróżniające się CV, prezentacje albo zaprojektować proste materiały reklamowe czy logo dla firmy.

Canva dla wielu jest najlepszym narzędziem do tworzenia grafik w łatwy i szybki sposób. Przekonaj się, dlaczego tak wiele osób decyduje się korzystać z programu graficznego w dalszej części recenzji Canvy. Sprawdź czy to najlepszy bezpłatny edytor grafiki social media!

Możliwości Canvy

Choć Canva znana jest przede wszystkim z wykorzystywania gotowych szablonów do projektowania graficznego, to jej możliwości na tym się nie kończą.

Edytor grafiki social media

Z pomocą platformy jesteśmy w stanie między innymi edytować własne zdjęcia lub wykorzystać te, które udostępnia Canva. Są to dość podstawowe funkcje, które nie zastąpią profesjonalnej obróbki zdjęć, ale za to w szybki sposób pozwolą wprowadzić drobne zmiany. Płatna wersja Canvy zapewnia ciekawą funkcję usuwania tła ze zdjęć, co może okazać się przydatne przy tworzeniu kolaży czy prezentacji.

Canva. Wymiary i edycja zdjęć. Bezpłatny edytor grafiki social media

Edycja video

Poza edycją zdjęć za pomocą Canva można także edytować video. Wystarczy przesłać własny film lub skorzystać z darmowych filmów, plików dźwiękowych i animacji, by stworzyć kreatywny filmik na social media czy własną stronę internetową.

Montaż video Canva. Bezpłatny edytor grafiki social media

Planer treści

Warto zwrócić uwagę także na opcję planer treści. Przydatne narzędzie, które pozwala w jednym miejscu stworzyć grafiki, a następnie zaplanować jego publikację w mediach. Planowanie treści możliwe jest wykorzystując wersję pro.

Spójna kolorystyka

Dla osób prowadzących działalność lub projektujących dla firm ważne na pewno będzie utrzymywanie spójnych kolorów firmowych w tworzonych projektach. Zalety Canva Pro to możliwość zapisywania takich stylów i wykorzystywania ich w swoich przyszłych pracach.

Baza ze zdjęciami

Canva zapewnia także dostęp do obszernej bazy zdjęć. Dzięki temu nie trzeba martwić się o szukanie odpowiednich fotografii na innych stronach. Jeśli jednak platforma nie spełni oczekiwań lub potrzebujemy wgrać do Canvy identyfikujący markę content, to istnieje taka możliwość. Canva Pro zapewnia jeszcze bogatszy zasób dobrej jakości fotografii bez konieczności kupowania zdjęć na stockach.

Zalecane wymiary grafik w mediach społecznościowych

Odpowiednio przygotowany content na platformy typu Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, Twitter może osiągnąć wysokie zasięgi. Dlatego ważne jest, aby grafiki i filmy wyświetlały się w określonych rozmiarach. Jakie są zalecane wymiary na poszczególnych mediach społecznościowych? Sprawdź poniżej.

TikTok wymiary grafik Canva

 • Film 1080 × 1920 px
 • Relacja/Tło 1080 × 1920 px
 • Zdjęcie profilowe 200 × 200 px

TikTok wymiary zdjęć Canva

Instagram Wymiary grafik Canva

 • Post na Instagramie
  • kwadrat 1080 × 1080 px
  • orientacja pionowa 1080 × 1350 px
 • Instagram Stories/IG TV/Reels 1080 × 1920 px

Instagram wymiary zdjęć Canva

Facebook wymiary grafik Canva

 • Post na Facebooka
  • orientacja pozioma 940 × 788 px
  • kwadrat 1080 × 1080 px
 • Zdjęcie w tle 1640 × 924 px
 • Reklama 1200 × 628 px
 • Twoja relacja 1080 × 1920 px

Facebook wymiary grafik

W serwisie Canva znajdują się szablony, które są w różnych formatach. Nie trzeba zastanawiać się nad właściwymi wymiarami, ponieważ szablony oferowane przez Canvę dostosowane są do mediów społecznościowych. Dzięki temu nie trzeba pamiętać ile pikseli powinien mieć post na Instagramie czy rolka na TikToku. Niewątpliwie jest to duże ułatwienie i przyspiesza proces tworzenia.

Program graficzny Canva – narzędzie dla każdego?

Canva to zdecydowanie program dla każdego, kto potrzebuje stworzyć grafikę bez zagłębiania się w zaawansowane funkcje programów graficznych.

Canva dla osób początkujących

Dla osób zaczynających swoją przygodę z tym programem ciekawym rozwiązaniem może okazać się Design School. Jest to cykl kursów, z których można nauczyć się między innymi jak zacząć pracować z Cavą, jak stworzyć logo swojej firmy, interesującą prezentację czy też zgłębić tajniki projektowania grafik pod social media. Wszystkie kursy dostępne są w języku angielskim.

Początkujący grafik Canva

Natomiast osoby, które znają już podstawy mogą tworzyć własne projekty wykorzystując do tego dostępne materiały graficzne, zdjęcia, animacje, dźwięk, a także filmy.

Canva dla specjalistów

Canva nie jest odpowiednim narzędziem dla osób, które pragną osiągnąć oryginalne grafiki, szkicować, malować czy tworzyć filmiki ze spektakularnymi efektami. Nie zastąpi programów graficznych, ale na pewno sprosta wymaganiom osób, które znają już Canvę i potrzebują w łatwy i szybki sposób stworzyć własny projekt lub skorzystać z gotowych rozwiązań. Bogaty zasób funkcji oraz możliwość edytowania szablonów pozwala w zaledwie kilka chwil otrzymać ciekawy, kreatywny i chwytliwy content.

Doświadczony grafik Canva

W jaki sposób korzystać z programu graficznego?

Dostępność programu Canva

Z programu graficznego Canva można korzystać zarówno na komputerze jak i na telefonie. Dostępny jest w formie aplikacji, którą można zainstalować na najczęściej używanych urządzeniach. Nie ma znaczenia czy jest to Android, Windows, Mac czy iOS, ponieważ z Canvy można korzystać bez względu na oprogramowanie. Można również pozostać przy tradycyjnej formie logując się na stronę internetową Canvy.

Praca zespołowa

Canva oferuje tworzenie zespołu w ramach którego wszystkie osoby należące do grupy mają dostęp do określonych materiałów graficznych. Wszystko tak naprawdę zależy od osoby zarządzającej jakie materiały chce udostępnić i kto ma mieć do nich dostęp. Przydatną funkcją jest pozostawianie komentarzy. Dzięki temu łatwiej na przykład nanieść poprawki lub przedyskutować daną kwestię.

Czy Canva jest darmowa?

Canva dostępna jest zarówno w wersji darmowej oraz wersji płatnej (Canva Pro). Canva w wersji podstawowej dedykowana jest dla każdego, kto chce projektować samodzielnie bądź z innymi użytkownikami.

Canva Bezpłatny edytor grafiki social media

Bezpłatna Canva to dostęp do bazy szablonów, zdjęć, ilustracji i projektów. Bez ponoszenia dodatkowych kosztów zapewnione jest 5 GB miejsca w chmurze. Jednak przy wielu obszernych projektach może okazać się to niewystarczające.

Wybierając podstawową wersję programu Canva trzeba liczyć się z ograniczeniami w postaci uboższego zasobu materiałów graficznych i niektórych funkcji.

Ile kosztuje Canva Pro?

Roczny dostęp do Canva Pro kosztuje 449,99 zł. Miesięcznie jest to koszt 37,5 zł. Za tą opłatą kryje się możliwość tworzenia prac z wykorzystaniem ogromnej ilości zdjęć, ilustracji i dźwięków.

Canva Pro to 1 TB miejsca w chmurze, dowolne modyfikowanie wymiarów projektów, nieograniczony dostęp do funkcji i treści premium oraz porządkowanie projektów w folderach. Jeśli jednak nie potrzebujesz wszystkich opcji PRO, możesz spokojnie zostać przy wersji bezpłatnej.

Najlepszy bezpłatny edytor grafiki social media warty uwagi? Canva!

Canva to program graficzny, który na pewno zasługuje na uwagę osób, które korzystają z niej do użytku osobistego, ale także tych, które potrzebują profesjonalnych prac na social media czy strony internetowe. Czy jest to najlepszy bezpłatny edytor grafiki social media? Naszym zdaniem tak!

Na platformie Canva stworzenie swojego logo firmy czy prostych grafik okazuje się łatwe i przyjemne, a publikowanie swoich projektów w social mediach można wykonać bardzo szybko.

Darmowa wersja na pewno sprawdzi się tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Canvą i chcą sprawdzić jej funkcjonalność. Z kolei wersja pro może okazać się niezbędna dla właścicieli małych firm, którzy potrzebują dobrej jakości contentu.