Zaczęło Ci towarzyszyć w życiu nieznośnie uczucie stagnacji, bylejakości i bezruchu? A może czujesz, że Twoja wygodna dotąd strefa komfortu zaczyna Cię lekko obcierać w newralgicznych miejscach? Dowiedz się, jak rozwijać swój potencjał bez presji, a z satysfakcją i radością. Mamy kilka solidnych inspiracji, które pomogą Ci ustalić indywidualną ścieżkę rozwoju osobistego. Co można zrobić, żeby się rozwijać?

Zanim przedstawimy Ci soczyste jak amerykański stek z reklamy, inspiracje dotyczące rozwoju osobistego, musimy sobie coś ustalić. Nie wszystkim z nas będzie się chciało. Ba! Nie wszyscy doczytamy choćby tej artykuł do końca. Dlaczego?

Rozwój osobisty – czym jest dla Ciebie?

Rozwój osobisty z natury polega na zmianie. Zmiany z kolei w wielu osobach wywoływać będą lęk. Powiedzielibyśmy wręcz, że są to gigabajty lęku:

 • lęk przed nieznanym;
 • lęk przed porażką;
 • lęk przed opinią innych;
 • lęk przed odrzuceniem, itd.

Rozwój osobisty to w dużym skrócie systematyczne pokonywanie tych lęków i potworów z szafy. To także budowanie silnej wiary w swoje możliwości, analityczne i logiczne myślenie, uodparnianie się na krytykę innych i zmierzanie w kierunku, który obraliśmy. Pomimo przeciwności i wbrew trudnościom.

Co można zrobić żeby się rozwijać? Rozwój osobisty

Zastanów się, czym dla Ciebie jest rozwój osobisty i w jakim kontekście potrzebujesz go w swoim życiu. Możesz też skorzystać z naszej interpretacji i zacząć traktować swój rozwój osobisty jako filozofię życia. Sposób na zbieranie ciekawych doświadczeń oraz poznawanie siebie. Co można zrobić, żeby się rozwijać?

Przeczytaj także: Jak zdobyć wiarę w siebie?

Zacznij traktować rozwój osobisty jako sposób na życie

Wydaje się, że na rozwoju osobistym najlepiej wychodzą Ci, dla których sposobem na życie stało się nabywanie nowych:

 • kompetencji;
 • umiejętności;
 • doświadczeń;
 • przeżyć;
 • wiedzy.

Z pewnością znasz takich wariatów – wszędzie byli, wszystkiego spróbowali, mówią biegle w 5 językach. Ich trener rozwoju osobistego z pewnością pęka z dumny.

Kategorie rozwoju osobistego

Możesz myśleć, że urodzili się z ogromnym pragnieniem nowych wyzwań. Jakby wyssali je z mlekiem matki, która ukradkiem podlewała ich jeszcze jakimś nielegalnym stymulantem.

W rzeczywistości jednak każdy z nas może zacząć rozwijać swój potencjał. Ważne, by ustalić:

 • po co chcesz się rozwijać?
 • co naprawdę chcesz rozwijać?
 • co chcesz zyskać, dzięki rozwojowi osobistemu?

Podpowiemy Ci, co można zrobić, żeby się rozwijać. Zanim jednak ruszymy w tę podróż, dobrze byłoby mieć jakąś mapę. Pewnie znasz to powiedzenie o marynarzu, któremu nie sprzyja żaden wiatr, bo chłopina nie ma pojęcia, gdzie płynąć.

Jak zaplanować swój rozwój krok po kroku?

Ustaliliśmy już, że musisz wiedzieć, czego chcesz. Przynajmniej na początku – bo swoje plany warto na bieżąco aktualizować. Jeśli dopiero szukasz swojej drogi, wybaczaj nawigacji błędne instrukcje. Oto kilka kroków, które poprowadzą Cię w całkiem fajne miejsce związane z rozwojem własnych kompetencji.

Co można zrobić, żeby się rozwijać. Ustalanie celu krok po kroku

Zrób burzę w swoim mózgu

Rozejrzyj się po swoim życiu i zastanów, czego byś chciał/a. Potraktuj to przez chwilę jak prawdziwy koncert życzeń.

Nowy język obcy? Większa niezależność finansowa? Studia podyplomowe dotyczące Twoich zainteresowań? Wysportowana sylwetka? Doktorat? Specjalizacja w branży, którą znasz tylko ze słyszenia?

Zapisuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. To moment na to, by pozwolić Twoim przeciążonym na co dzień komórkom mózgowym podsunąć Ci nawet najbardziej szalone pomysły. Znajdziesz tam perełkę, gwarantujemy.

Z drugiej jednak strony, pamiętaj, że w rozwoju osobistym nie chodzi tylko i wyłącznie o przenoszenie gór, nagrody Nobla i bycie najlepszym w rankingu.

Rozwijanie swojego potencjału to także małe, codzienne rzeczy. Należą do nich np. nawyk codziennego czytania, coraz lepsze, strategiczne i logiczne myślenie w grach komputerowych, prowadzenie budżetu domowego czy poznawanie ciekawych ludzi.Tak naprawdę z pewnością wiesz, co można zrobić, żeby się rozwijać.

Burza mózgu

Ustal swój osobisty cel

Zdecyduj, od czego chcesz zacząć. Który z zapisanych pomysłów wzbudza w Tobie największe emocje? Która z rzeczy najbardziej Cię zainteresowała? Czego w głębi serca pragniesz?

Ustalenie celu

Nie próbuj złapać wszystkich srok za ogon – szybko stracisz motywację i odpuścisz. Wybierz na początek coś małego, prostego, niewymagającego przeprowadzki na drugi koniec kraju.

Gdy uda Ci się systematycznie powtarzać angielskie słówka albo zrobisz darmowy kurs o marketingu internetowym, doda Ci to poczucia skuteczności i sprawczości. Gdy postawisz pierwszy krok, kolejne pojawią się siłą rozpędu. Co mamy na myśli?

W przypadku rozwoju osobistego mamy do czynienia z efektem kuli śnieżnej.

Osoby dążące do obranego celu

Zacznij od małej śnieżki, ale tocz ją wytrwale dalej, aż zacznie nabierać dla Ciebie i znaczenia i wartości. Nim się spostrzeżesz, będziesz w innym miejscu swojego życia. A od jakich postanowień zaczniesz rozwój osobisty, zależy już tylko od Ciebie. Przyda Ci się jednak trochę motywacji i olbrzymia dawka systematyczności.

Przeczytaj także: Jak osiągnąć sukces zawodowy?

Zbuduj nawyk konsekwentnego działania

Logiczne myślenie nakazuje, by rozpoczynając jakikolwiek projekt, uzbroić się w porządną motywację do działania. Według praw rozwoju osobistego:

„Motywacja Cię mobilizuje, samodyscyplina pozwala się rozwijać” – John C. Maxwell

Niezwykle ważnym elementem osobistego rozwoju jest silna motywacja wewnętrzna. Do celu zaprowadzi Cię jednak samodyscyplina i konsekwencja. Na nic zdają się zarwane nocki i próby połknięcia wieloryba w całości. Rozłóż swoją pracę na etapy, a wieloryba porcjuj według własnych możliwości. Jedna rzecz na raz.

Dobre nawyki oraz motywacja mają wpływ na rozwój osobisty

Pamiętaj, że rozwój osobisty powinien stać się Twoim sposobem na życie – nie zaś 2-miesięczną przygodą. Często (o ile nie zawsze) dopiero za zakrętem znajduje się miejsce, do którego zmierzasz.

Przeczytaj także: Zarządzanie sobą w czasie, czyli jak nie tracić dnia

Co możesz zrobić jeszcze dziś, by zacząć się rozwijać?

Nie łatwo od razu zaplanować ścieżkę rozwoju osobistego, dlatego daj sobie czas na szukanie, próby, analizę oraz popełnianie błędów. Walt Disney też nie od razu odniósł sukces, a dziś trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez jego animacji. Takie przykłady można zresztą mnożyć w nieskończoność, dlatego bądź dla siebie wyrozumiała/y.

Kobieta przy komputerze słuchająca kursu on-line

Obiecaliśmy kilka inspiracji i oto one. Co możesz zrobić jeszcze dziś, by zacząć się rozwijać? Potraktuj poniższe pomysły jako małą kulkę śniegu, od której rozpoczniesz swoją przygodę z rozwojem osobistym i podnoszeniem swoich kompetencji.

Soczyste inspiracje na pierwszy krok w rozwoju osobistym

 • Zapoznaj się z ofertą kursów internetowych dostępnych na stronach takich jak Udemy, PARP czy Strefa Kursów;
 • Poszukaj książki o dziedzinie, która zawsze Cię interesowała i obiecaj sobie ją przeczytać;
 • Sprawdź, ile pamiętasz z angielskiego/hiszpańskiego/włoskiego i przeczytaj branżowy artykuł w obcym języku;
 • Poszukaj klubu sportowego w swoim mieście, który mógłby Cię zarazić swoją pasją;
 • Rozważ, czego musisz się nauczyć, aby zyskać awans w obecnej pracy;
 • Wybierz jeden drobny nawyk, który od jutra wprowadzisz w swoje życie.

Tak naprawdę odpowiedź na pytanie, co można zrobić, aby się rozwijać jest bardzo prosta. Może to być choćby poranne wstawanie, 15 minut czytania dziennie, bieganie 2 razy w tygodniu, więcej gotowanych samodzielnie posiłków, pisanie dziennika uczuć, odpowiednia ilość snu bez względu na wszystko, systematyczne załatwianie drobnych spraw, prowadzenie kalendarza.

Pamiętaj, że najważniejszy jest pierwszy krok. Nie odkładaj działania na lepszy moment swojego życia – lepszego naprawdę nie będzie.

Mamy więcej takich tekstów – o ile interesuje Cię rozwój osobisty.