Zastanawiasz się co musisz wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę, co musisz wiedzieć i jakie wymogi powinieneś spełniać, aby móc zarejestrować firmę w Polsce.
Zanim przejdziesz do reszty artykułu upewnij się, czy w ogóle musisz zarejestrować firmę w CEIDG. Możesz prowadzić działalność rejestrowaną, jeśli:
- Przychody z prowadzonej działalności w żadnym miesiącu 2022 roku nie przekroczą kwoty 1505 zł
- W okresie 5 lat nie wykonywałeś działalności gospodarczej
Wyjątkiem jest firma, która wymaga koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, bądź została zdefiniowana w przepisach jako działalność gospodarcza (ustawa). Jeśli już masz odpowiedź na to pytanie, sprawdź co musisz wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę!
Warunki, które trzeba spełniać, aby zarejestrować firmę
Zgodnie z Ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców: podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach.
- Osoby niepełnoletnie: mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Mogą prowadzić w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą, jednakże cała procedura rejestracji trwa dłużej niż zazwyczaj – wniosek o wpis do CEIDG musi złożyć przedstawiciel ustawowy osoby nieletniej, zazwyczaj rodzic.
- Emeryci: niezależnie od wieku emerytalnego (w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) można zarejestrować dowolną działalność gospodarczą, bądź kontynuować prowadzenie dotychczasowej działalności.
- Cudzoziemcy: obywatele UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą świadczyć transgraniczne usługi, założyć w Polsce swój oddział bądź przedstawicielstwo czy założyć w Polsce własną firmę jednoosobową lub dowolną spółkę handlową.

Osoby, które nie mogą zarejestrować firmy w Polsce:
- Osoby pełniące funkcje publiczne
- Osoby ubezwłasnowolnione
- Osoby skazane prawomocnym wyrokiem (przestępstwo gospodarcze lub skarbowe)
Jeśli decydujesz się na rejestracje firmy i spełniasz ww. wymogi przedstawimy Ci następne kroki:
Nazwa i adres firmy
· Nazwa musi zawierać imię i nazwisko, można dodać także opis profilu działalności
Adres, pełna dowolność: może być jeden stały, wiele stałych miejsc, bez stałego adresu bądź firma mobilna. Ważne, żeby do każdej ze zgłaszanej nieruchomości posiadać tytuł.

Kod PKD
PKD- Polska Klasyfikacja Działalności. Klasyfikacja rodzajów działalności gospodarczej za pomocą kodów. Musisz wybrać kod, który jest najbliższy Twojej działalności.
Przykład: prowadzisz przedszkole, kod: 80.1 przyporządkowany jest tego typu działalności.

Finanse, podatki, księgowość
- Możesz wybrać jedną z trzech form opodatkowania dochodów
- Sprawdź, czy musisz płacić VAT
- Wybierz formę prowadzenia księgowości
- Sprawdź jaki rachunek jest dla Ciebie korzystniejszy: prywatny/firmowy
- Zobacz, jak rozliczać się z ZUS-em oraz czy przysługuje Ci ulga na start

Bieżące informacje na temat działalności firm w Polsce, znajdziecie na stronie gov.pl – gdzie otrzymacie podstawowe informacje prawne oraz możliwość zarejestrowania firmy online.
Co musisz wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę? | Podstawy
Mamy nadzieję, że wskazówki, które podaliśmy Ci w tym artykule, ułatwią Ci początkową drogę w zakładaniu firmy. Te rzeczy po prostu musisz wiedzieć! Jak możesz się domyślić, zakładanie firmy nie jest łatwym procesem. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź inne nasze artykuły na blogu, m.in. o budowaniu zespołu on-line w firmie. Miłego czytania!