Zastanawiasz się co musisz wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę, co musisz wiedzieć i jakie wymogi powinieneś spełniać, aby móc zarejestrować firmę w Polsce.

Zanim przejdziesz do reszty artykułu upewnij się, czy w ogóle musisz zarejestrować firmę w CEIDG. Możesz prowadzić działalność rejestrowaną, jeśli:

 •       Przychody z prowadzonej działalności w żadnym miesiącu 2022 roku nie przekroczą kwoty 1505 zł
 •      W okresie 5 lat nie wykonywałeś działalności gospodarczej

Wyjątkiem jest firma, która wymaga koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, bądź została zdefiniowana w przepisach jako działalność gospodarcza (ustawa). Jeśli już masz odpowiedź na to pytanie, sprawdź co musisz wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę!

Warunki, które trzeba spełniać, aby zarejestrować firmę

Zgodnie z Ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców: podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach.

 •       Osoby niepełnoletnie: mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Mogą prowadzić w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą, jednakże cała procedura rejestracji trwa dłużej niż zazwyczaj – wniosek o wpis do CEIDG musi złożyć przedstawiciel ustawowy osoby nieletniej, zazwyczaj rodzic.
 •      Emeryci: niezależnie od wieku emerytalnego (w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) można zarejestrować dowolną działalność gospodarczą, bądź kontynuować prowadzenie dotychczasowej działalności.
 •      Cudzoziemcy: obywatele UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą świadczyć transgraniczne usługi, założyć w Polsce swój oddział bądź przedstawicielstwo czy założyć w Polsce własną firmę jednoosobową lub dowolną spółkę handlową.

Co musisz wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę?

Osoby, które nie mogą zarejestrować firmy w Polsce:

 •      Osoby pełniące funkcje publiczne
 •      Osoby ubezwłasnowolnione
 •     Osoby skazane prawomocnym wyrokiem (przestępstwo gospodarcze lub skarbowe)

Jeśli decydujesz się na rejestracje firmy i spełniasz ww. wymogi przedstawimy Ci następne kroki:

Nazwa i adres firmy

·      Nazwa musi zawierać imię i nazwisko, można dodać także opis profilu działalności

Adres, pełna dowolność: może być jeden stały, wiele stałych miejsc, bez stałego adresu bądź firma mobilna. Ważne, żeby do każdej ze zgłaszanej nieruchomości posiadać tytuł.

Zakładając firmę musi posiadać ona adres

Kod PKD

PKD- Polska Klasyfikacja Działalności. Klasyfikacja rodzajów działalności gospodarczej za pomocą kodów. Musisz wybrać kod, który jest najbliższy Twojej działalności.

Przykład: prowadzisz przedszkole, kod: 80.1 przyporządkowany jest tego typu działalności.

Rejestracja firmy, co musisz wiedzieć? Ustal kody PKD

Finanse, podatki, księgowość

 •      Możesz wybrać jedną z trzech form opodatkowania dochodów
 •      Sprawdź, czy musisz płacić VAT
 •    Wybierz formę prowadzenia księgowości
 •       Sprawdź jaki rachunek jest dla Ciebie korzystniejszy: prywatny/firmowy
 •      Zobacz, jak rozliczać się z ZUS-em oraz czy przysługuje Ci ulga na start
Finanse, podatki, księgowość w firmie

Bieżące informacje na temat działalności firm w Polsce, znajdziecie na stronie gov.pl – gdzie otrzymacie podstawowe informacje prawne oraz możliwość zarejestrowania firmy online.

Co musisz wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę? | Podstawy

Mamy nadzieję, że wskazówki, które podaliśmy Ci w tym artykule, ułatwią Ci początkową drogę w zakładaniu firmy. Te rzeczy po prostu musisz wiedzieć! Jak możesz się domyślić, zakładanie firmy nie jest łatwym procesem. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź inne nasze artykuły na blogu, m.in. o budowaniu zespołu on-line w firmie. Miłego czytania!