Zbliża się koniec miesiąca i znowu zastanawiasz się, gdzie podziały się twoje pieniądze? Wielokrotnie pojawiały się w twoim życiu pojęcia takie jak budżet domowy, finanse osobiste, wydatki, przychody, dochód gospodarstwa domowego, jednak brzmiały zbyt skomplikowanie? Wbrew pozorom nie są to trudne zagadnienia, a znajomość ich z pewnością pozwoli ci odzyskać kontrolę nad twoimi finansami. Dowiedz się, czym jest budżet domowy i jak go stworzyć.

Co to jest budżet domowy?

Budżet domowy to składowa przychodów i kosztów. Pozwala określić, w jakiej sytuacji finansowej obecnie się znajdujesz. Do przychodów zaliczamy wszystkie wpływy, np. wynagrodzenie, alimenty, stypendia. Z kolei koszty to odpływy i należy podzielić je na dwie grupy. Jedną z nich są koszty stałe i obejmują nasze comiesięczne, powtarzające się wydatki. Druga grupa to koszty zmienne. Są to wydatki nieregularne, których wysokości nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Budżet domowy

Jak stworzyć budżet domowy w łatwy sposób?

Wykonaj krok po kroku każdą czynność i przekonaj się, jak w łatwy i szybki sposób zrobić budżet domowy w danym miesiącu!

Krok 1 – Aktualny stan twoich finansów

Wystarczy wziąć długopis i zapisać na kartce papieru lub od razu w Excelu obecny stan środków pieniężnych. Zarówno tych, które są na koncie bankowym, jak i w portfelu. Zsumuj i zapisz wynik.

Krok 2 – Spisz wszystkie wydatki

Teraz czas na wydatki. Wypisz wydatki, które ponosisz każdego miesiąca. Pamiętaj, by przy tym kroku skorzystać z wcześniej zgromadzonych paragonów lub historii transakcji zapisanej na koncie bankowym.

Spisanie wszystkich wydatków domowych

Krok 3 – Przyporządkuj wydatki do poszczególnych kategorii

Czas, by wcześniej wypisane wydatki odpowiednio przyporządkować do kategorii: wydatków stałych (niezbędnych) i wydatków zmiennych (dodatkowych). Jeśli masz trudność z przyporządkowaniem wydatku do danej grupy, pomocna może okazać się lista poniżej.

Wydatki stałe

 • raty kredytu,
 • opłaty związane z zużyciem wody, prądu, gazu,
 • abonamenty za telewizję, Internet,
 • subskrypcje,
 • ubezpieczenie,
 • transport, paliwo, karta miejska,
 • zakupy spożywcze,
 • czynsz,
 • inwestycje.

Wydatki zmienne

 • kultura,
 • rozrywka,
 • używki,
 • jedzenie na mieście,
 • ubrania.

Kategorie wydatków w budżecie domowym

Pamiętaj, by w wydatkach uwzględnić także te, które mogą być jednorazowe, takie jak wizyta u lekarza, kosmetyczki, remonty czy zakup prezentu na urodziny. Każdy odpływ z portfela czy z konta bankowego musi być odnotowany, aby budżet był precyzyjny i wiarygodny.

Krok 4 – Oblicz saldo i dowiedz się, ile oszczędności ci zostało

Kolejny etap to zsumowanie wszystkich wydatków. Następnie od sumy przychodów należy odjąć sumę wydatków. Wynik tego działania to saldo. Może być ujemne lub dodatnie. Jeśli wynik jest dodatni to mamy do czynienia z nadwyżką pieniędzy. Są to nasze oszczędności. Natomiast, jeśli wynik jest ujemny, to mamy niedobór środków pieniężnych. Innymi słowy, zostało wydanych więcej pieniędzy, niż mamy.

Narzędzia przydatne do planowania budżetu domowego

Wallet

Aplikacja przeznaczona na telefon, która łączy się z kontem bankowym i śledzi wszystkie wydatki, a następnie tworzy raporty. Na postawie zebranych danych przez aplikację można dokonać analizy i zobaczyć, na co wydanych zostało najwięcej pieniędzy. Wallet pozwala także ustalać cele i ułatwia oszczędzanie, ograniczając tym samym wydatki.

Moje Finanse

Kolejna aplikacja, choć także łączy się z kontem bankowym to jednak nieco, różni się od poprzedniej. Poza opcją kategoryzowania i filtrowania danych pozwala je także zaimportować do Excela. Jest to niewątpliwie przydatna opcja, zwłaszcza przy gromadzeniu dużej ilości danych.

Obniżenie rachunków. Kalkulacja w budżecie domowym

PanParagon

Narzędzie, które przechowuje paragony, przypomina o kończącej się gwarancji czy dacie zwrotu produktów. Jest to aplikacja, która pozwala przechowywać w jednym miejscu wszystkie paragony. Dzięki temu mamy wgląd do naszych wszystkich wydatków.

Excel

Oczywiście nie trzeba korzystać z aplikacji na telefon, by zrobić dobry budżet domowy. Można wykorzystać do tego celu program kalkulacyjny Excel. Wystarczy znaleźć gotowy plik do edycji lub samemu go stworzyć.

Budżet domowy – jak mieć więcej pieniędzy?

Analiza budżetu

Planowanie budżetu domowego jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad finansami i zacząć oszczędzać pieniądze. Przyjrzyj się swoim wydatkom. Przeanalizuj, czy wszystkie subskrypcje, które są aktywne, są ci potrzebne? Sprawdź, czy nie wydajesz pieniędzy na nieplanowane i niepotrzebne rzeczy pod wpływem emocji lub promocji?

Analiza budżetu domowego

Korzystaj z promocji

Jeśli planujesz kupić coś, co jest ci niezbędne, sprawdź promocje lub wykorzystaj do tego celu porównywarki internetowe. Inną opcją jest znalezienie tańszego substytutu, zamiennika.

Korzystanie z promocji i oszczędzanie. Wybór najlepszej drogi, aby uzyskać oszczędności

Sprzedawaj

Inną opcją na zwiększenie ilości pieniędzy w portfelu jest sprzedawanie. W dzisiejszych czasach w szybki sposób można sprzedać używane ubrania, książki czy zbędny sprzęt. Przejrzyj swoją garderobę, biblioteczkę, może jest coś, czego już nie potrzebujesz?

Zwiększenie sprzedaży

Lubisz uczyć, pisać, tworzyć grafiki, robić zdjęcia? Otwórz się na nowe możliwości finansowe. Wykorzystaj swoje umiejętności i zarób dodatkowe pieniądze. Odczuj zmianę sytuacji finansowej już w kolejnym miesiącu.

Budżet domowy dla każdego

Wiesz już, jak stworzyć budżet i co zrobić, by zwiększyć ilość pieniędzy. Zrób to samo w kolejnych miesiącach, by dokładnie przyjrzeć się swojej sytuacji i osiągnąć określony cel. Wykonanie budżetu może okazać się na początku dość żmudne i czasochłonne, ale z każdym kolejnym miesiącem jego stworzenie stanie się o wiele łatwiejsze i na pewno zajmie mniej czasu. Pamiętaj, że aby na naszym koncie zostało więcej pieniędzy, trzeba albo zwiększyć przychody, albo zmniejszyć wydatki.