Efektywna komunikacja i współpraca w zespole to podstawa. Współpraca zespołowa i prawidłowa komunikacja mają bardzo duży wpływ na sukces Twojej oferty. Jak to możliwe? Nawet świetnej jakości produkty nie są w stanie zastąpić zgranej ekipy, bo to właśnie ona jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów.

Dlaczego te dwa pojęcia łączą się ze sobą? Odpowiedź jest prosta. Kiedy starasz się polepszyć współpracę w zespole, udoskonalasz jednocześnie komunikację międzyludzką. Z kolei dzięki skutecznej wymianie informacji praca w grupie staje się efektywniejsza.  

Chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę by komunikacja i współpraca w zespole były efektywne? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Formułowanie celu i oczekiwań w przejrzysty sposób

Warto zrobić to już na początku waszej wspólnej drogi, aby zatrudnieni wiedzieli, czego od nich wymagasz. To z pewnością zaowocuje efektywną współpracą, ponieważ każdy będzie odpowiedzialny wyłącznie za swoje zadania. Dzięki temu nie będziecie sobie wchodzić nawzajem w zakres obowiązków, przez co unikniecie niepotrzebnych konfliktów.

Formułowanie celu zespołu.

Integracja zespołu

Jest ona szczególnie ważna wtedy, gdy podejmujesz współpracę z zespołem rozproszonym. Wówczas kontakt z grupą nie jest już tak dobry, jak wtedy, gdy na co dzień widzieliście się w biurze. Jak wiadomo nie od dziś, integracja wpływa na pozytywne relacje między pracownikami, a to owocuje efektywną współpracą. Jest wiele sposobów na zacieśnianie więzi członków zespołu. Który z nich wybrać? Skonsultuj tę sprawę z pracownikami i wspólnie podejmijcie decyzje.

Integracja w zespole

Inwestycja w narzędzia do zarządzania zespołem

Na rynku funkcjonuje mnóstwo narzędzi do zarządzania zespołem. Dlaczego warto zainwestować w któreś z nich? Te nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają zamieszczanie wszystkich niezbędnych informacji o projekcie w jednym miejscu oraz bezproblemowy podział obowiązków między członkami zespołu.

Chcesz poznać najlepsze narzędzia do zarządzania zespołem on-line? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu Narzędzia do zarządzania zespołem on-line | Ranking TOP 5! (https://www.akademiapostepu.pl/blog/narzedzia-do-zarzadzania-zespolem-on-line/.)

Bieżące rozwiązywanie konfliktów

Kiedy grupa ludzi współpracuje ze sobą na co dzień, konflikty są nieuniknione. Najczęściej tworzą się one na skutek nieprawidłowej komunikacji. Jeśli w waszym zespole pojawią się spory- natychmiast reaguj. W przeciwnym razie mogą się one nawarstwiać i wpływać destruktywnie na funkcjonowanie firmy.

Efektywna komunikacja i współpraca w zespole polega na rozwiązywaniu konfliktów

Udzielanie informacji zwrotnych

Otrzymałeś gotowy projekt od pracownika? Udziel mu informacji zwrotnej. Oczywiste jest to, że nie zawsze w pełni będziesz zadowolony z efektu. W takich sytuacjach staraj się, by Twój feedback był konstruktywny. Poza krytyką udziel też cennych wskazówek. Dzięki temu pracownicy nie popełnią już takich błędów w przyszłości. Nie zapomnij wspomnieć też o rozwiązaniach, które Ci się podobały. To z pewnością zmotywuje zatrudnionych do dalszych działań. 

Ankieta satysfakcji zespołu

Jest jeden podstawowy warunek- ankieta musi być anonimowa. Tylko wtedy możesz liczyć na bezgraniczną szczerość pracowników. Najlepiej sprawdzają się ankiety online. Wypełnienie ich zajmuje zaledwie kilka minut, a wyniki dostępne są od ręki. Odpowiedzi z kwestionariusza pozwolą Ci dowiedzieć się więcej na temat potrzeb i relacji pracowniczych, a to jest już świetny punkt wyjścia do przeprowadzenia rozmowy z zespołem.

Raport z wykonanych zadań

To świetny sposób na usprawnienie komunikacji i współpracy w zespole. Oprócz bieżącego informowania o swoich postępach w działaniu, warto by lider organizował cykliczne spotkania z pracownikami. Wtedy cała grupa ma możliwość omawiania zadań i wyznaczania kolejnych celów.

Raport działań w zespole

Efektywna komunikacja | Słuchanie drugiej strony

Efektywna komunikacja i współpraca w zespole nie byłaby możliwa bez wysłuchania tego, co druga strona ma nam do powiedzenia. Ta umiejętność jest tak samo ważna, jak mówienie. Tylko dzięki słuchaniu swojego rozmówcy możesz zrozumieć przekazywaną przez niego treść. Swoje zainteresowanie tematem wyraź poprzez zadawanie pytań lub stały kontakt wzrokowy.

Efektywna komunikacja i współpraca w zespole polega na aktywnym słuchaniu

Efektywna komunikacja i współpraca w zespole | Zacznij działać!

Teraz już wiesz, co zrobić, by komunikacja i współpraca w Twoim zespole była efektywna. Pamiętaj jednak, że to wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Dlaczego? Jest to proces długotrwały i wymagający regularności. Sama wiedza na ten temat nie wystarczy, musisz jeszcze powyższe porady wdrożyć w życie firmy.