Wybierając farbę do włosów, kierujesz się kolorem fryzury modelki na opakowaniu? To tylko sugestia producenta, jaki efekt możesz osiągnąć. W rzeczywistości rezultat farbowania może być inny i uzależniony jest od proporcji pigmentów w Twoich włosach. Zarówno pasma blond, jak i czarne czy brązowe mogą mieć ciepłe lub chłodne odcienie. Przy wyborze farby liczy się także jej trwałość, bo rezultaty koloryzacji będą zależne od tego, jak głęboko farba wniknie w strukturę włosa. Dowiedz się, co oznacza numeracja na opakowaniach farb i czym różni się farbowanie trwałe od półtrwałego?

Co oznacza numeracja na opakowaniach farb?

Od czego zacząć farbowanie włosów w domu? Od wyboru odpowiedniej farby. Spójrz nie tylko na zdjęcie modelek i wizualizację efektów z tyłu opakowania, ale również na oznaczenia numeryczne na farbie. Pierwsza cyfra oznacza poziom kolorystyczny. Zwykle jest ich 10. Jedynka to czerń, 10 super jasny blond. Po kropce, przecinku lub dywizie mamy oznaczenia odcieni. Od nich zależy to, czy farba da ton ciepły, czy chłodny.

Dodatkowe oznaczenia na farbach do włosów – U i 0

Jeśli oznaczenie składa się tylko z jednej cyfry, produkt nie powinien tworzyć dodatkowych refleksów. Będzie jednolity i czysty. 0 po pierwszej cyfrze oznacza zmniejszoną głębokość refleksów. Kolor będzie bardzo subtelny.  0 na drugim miejscu po przecinku sygnalizuje natomiast, że refleks będzie pogłębiony. U oznacza, że kolor jest uniwersalny i łączy tony ciepłe i chłodne, więc będzie odpowiednia zarówno dla osób z ciepłym i zimnym typem urody. Inne cyfry po kropce – od 1 do 8 to oznaczenia refleksów i pigmentów. Pierwsza cyfra po kropce oznacza refleks (1 i 2 to refleksy chłodne, 3-6 ciepłe, 7 oznacza ton zielony, matowy). Kolejna cyfra oznacza pogłębienie tego odcienia o kolejne refleksy.

Farbowanie włosów – farba trwała czy półtrwała?

Czy chcesz podkręcić Twój naturalny kolor włosów? Czy oczekujesz diametralnej zmiany? Farbowanie włosów w domu wymaga wyboru nie tylko koloru, ale też rodzaju farby.

  • Farby półtrwałe pozwalają na koloryzację włosów ton w ton. Twój naturalny odcień się pogłębi lub zyska nowe refleksy. Włosy stają się bardziej świetliste i pełne życia.
  • Jeśli chcesz rozjaśnić czy przyciemnić włosy o 2-3 tony wybierz trwałą farbę do włosów.
  • Jeśli chcesz rozjaśnić włosy do 9 tonów, najpierw musisz wykonać dekoloryzację za pomocą rozjaśniacza, a następnie sięgnąć po farbę półtrwałą, trwałą lub ewentualnie toner.
  • Oczekujesz tylko chwilowej zmiany? Sięgnij po farby zmywalne i produkty do koloryzacji tymczasowej.

farba do włosów

Farby pełne olejków i podstawowe zasady farbowania włosów

Dostępne są również produkty do domowej koloryzacji, które są wolne od amoniaku, a wypełnione olejkami, które pozwalają osiągnąć świetlisty, żywy kolor. Ich plusem jest to, że dodatkowo odżywiają włosy i pięknie pachną. Pamiętaj, aby przed farbowaniem włosów wykonać za każdym razem próbę uczuleniową. Nawet jeśli wielokrotnie farbowałaś włosy. Zapoznaj się z instrukcją i przygotuj akcesoria do koloryzacji (plastikową miseczkę, pędzel, klipsy, pelerynę, rękawiczki). Wiele produktów ma wszystko, co niezbędne w opakowaniu, co ułatwia cały proces. Sprawdź, jak długo należy trzymać farbę na włosach, ponieważ każdy producent może podawać inne wartości. Trzymaj się instrukcji, a wszystko powinno pójść zgodnie z planem.

Artykuł zewnętrzny