Jeżeli poszukujesz pracy jako osoba nieletnia to dobrze trafiłeś. Z naszego artykułu dowiesz się jak zarobić i sfinansować swoje dodatkowe potrzeby. Wskażemy Ci również gdzie szukać ofert pracy i jaki rodzaj pracy najczęściej wybierają osoby niepełnoletnie.

Rozpoczynając poszukanie ofert dla siebie musisz jednak wiedzieć, że praca zarobkowa w naszym kraju jest całkowicie legalna także dla osób nieletnich, tzn. dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Zatrudnianie młodocianych pracowników zgodnie z obowiązującym prawem regulują przepisy kodeksu cywilnego oraz kodeksu pracy. Powyższe przepisy nakładają także na pracodawcę wiele obwarowań dotyczących zatrudniania osób młodocianych, w tym m.in. czasu pracy młodocianych. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz poznać więcej szczegółów, to zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Czy osoby niepełnoletnie mogą pracować?

Młodocianym, w rozumieniu kodeksu pracy, jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Jak już wyżej wspominaliśmy nasze prawo dopuszcza zatrudnianie takich osób. Muszą być jednak spełnione szczególne wymagania. Młodociany musi posiadać:

  1. świadectwo ukończenia 8-letniej szkoły podstawowej,
  2. świadectwo badań lekarskich, które potwierdzi, że wykonywanie pracy nie będzie zagrożeniem jego życia ani zdrowia.
    Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony:
    1. w celu przygotowania zawodowego, a wówczas pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu pomoc i opiekę, które pomogą mu wdrożyć się w wykonywanie wszystkich zawodowych obowiązków,
    2. na podstawie umowy o pracę na wykonywanie prac lekkich, które nie mogą powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie mogą utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego.
    Wykaz lekkich prac określa pracodawca, po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Wykaz ten wymaga zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy.

Niepełnoletnia osoba roznosi ulotki

Ważne jest również to, że wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność artystyczną kulturalną, sportową lub reklamową. Ponadto wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy.

Zatrudnianie młodocianych pracowników reguluje Kodeks pracy.
Jeżeli masz wątpliwości lub pytania, to możesz także zadzwonić do lokalnej Państwowej Inspekcji Pracy.

Praca dla nieletnich – jak ją znaleźć?

Fajnie jest dorobić (szczególnie w wakacje), ale znaleźć dobrą pracę nie jest łatwo, zwłaszcza gdy jesteś nieletni. Proponujemy więc szukać ogłoszeń na popularnych portalach. Najwięcej ofert pracy dostępnych jest na: OLX, Pracuj.pl, InfoPraca.pl, Jooble, Gumtree, Gratka. Możesz także szukać na lokalnych grupach na Facebooku. Tam też często pojawiają się oferty pracy dla młodocianych pracowników. Przeglądaj również lokalne serwisy internetowe. W zakładce z ogłoszeniami (dam pracę) można również znaleźć oferty pracy dla nieletnich. Szukaj także ofert pracy na różnych tablicach ogłoszeń lub witrynach sklepów w swojej okolicy. Pracodawcy często poszukują młodocianych pracowników do prac dorywczych, np. przy zbiorach warzyw i owoców lub też przy wykładaniu towaru i tam właśnie dają swoje ogłoszenia.

Jeżeli jeszcze nie trafiłeś na ciekawą pracę, to polecamy udać się do lokalnego młodzieżowego biura pracy (Młodzieżowe Centrum Karier). Oni również zajmują się pośrednictwem pracy, a nawet organizują giełdy i targi pracy. Pracownik młodociany ma tam możliwość wybrać coś dla siebie oraz ewentualnie spotkać się z potencjalnym pracodawcą.

Nastolatka pracuje w sklepie

Jaka praca dla nieletnich – najpopularniejsze zajęcia

Poniżej przedstawimy Ci kilka najczęściej wybieranych zajęć, które mogą Cię zainteresować:

Roznoszenie ulotek

Roznoszenie ulotek to jeden z najpopularniejszych wśród młodzieży pomysłów na podreperowanie swojego budżetu. Nie jest to może najlepiej płatna praca, ale nie wymaga też posiadania konkretnych kwalifikacji czy też doświadczenia zawodowego. Ponadto można ją doskonale połączyć z nauką, sportem czy rozrywką. Najczęściej pracę tę wykonuje młodzież od 16 roku życia. Jeżeli zaś chodzi o wynagrodzenie, to jest umowa zlecenie i stawki godzinowe. Najważniejsze w tej pracy jest to, że pracujesz, kiedy chcesz i kiedy masz na to czas.

Pracownik sklepu, restauracji

Nieletni pracownik może być zatrudniony w sklepie lub restauracji, jednakże nie wolno mu sprzedawać ani podawać alkoholu oraz papierosów. Ponadto nie może pracować w godzinach nadliczbowych lub też nocnych oraz wykonywać zajęć związanych z działaniem substancji niebezpiecznych.
Lokale gastronomiczne, w tym wiele sieciówek typu McDonald’s czy KFC, jak również lokalne restauracje, zatrudniają młodocianych pracowników do pracy przy kasie lub jako kelnerów. Gwarantują zatrudnionym umowę o pracę oraz elastyczny czas pracy. Dużym plusem w tej branży są napiwki.

Wyprowadzanie psów

Wiele osób zapracowanych lub starszych potrzebuje pomocy w opiece nad swoimi pupilami. Nie każdy bowiem może zapewnić swojemu psu codzienną dawkę ruchu. Taką pracę mogą wykonywać nieletni. Koszt wykonywanej pracy oraz godziny wyprowadzania psa ustala się indywidualnie z jego właścicielem. Możesz ogłosić swoją ofertę na lokalnych portalach społecznościowych.

Hostessa

Hostessy zatrudniane są najczęściej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, czyli na podstawie umów cywilnoprawnych. Praca polega na osobistym promowaniu produktów lub usług danej firmy. Hostessy najczęściej pracują na eventach, targach, wystawach oraz w hipermarketach. Atutem tej pracy są dość wysokie zarobki.

Zbiór warzyw i owoców – praca sezonowa

Wielu młodych ludzi wraz z początkiem wakacji zaczyna szukać pracy. Ciekawym rozwiązaniem na pozyskanie dodatkowych pieniędzy będzie praca przy zbiorach. Tutaj również można zatrudnić niepełnoletniego. Plusem tej pracy jest spędzanie czasu na powietrzu. Należy jednak uważać, aby podczas wykonywania danej pracy zbytnio nie obciążać młodego organizmu nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas propozycje pokazały Ci jak wygląda praca dla nieletnich. Jeżeli jednak nie znalazłeś nic ciekawego dla siebie, a jesteś zainteresowany np. pracą online, to polecamy nasz artykuł: Jak zarabiać w młodym wieku przez internet.

Praca jako hostessa będąc nastolatką

Czy już wiesz, gdzie szukać pracy dla nieletnich?

Otrzymałeś już od nas garść wiedzy na temat zatrudniania osób nieletnich. Mamy nadzieję, że te informacje będą dla Ciebie przydatne.

Jak sam może zauważyłeś, nieletni pracownik ma możliwość zarabiania pieniędzy i to całkiem legalnie. Zgodnie z obowiązującym prawem zatrudnianie nieletnich musi jednak spełniać określone wymagania. Ustawodawca położył tu nacisk na szczególną ochronę zdrowia młodocianych, a przepisy obowiązującego prawa regulują m.in. czas nauki i formy zatrudnienia. W niniejszym artykule wskazaliśmy Ci również gdzie szukać ofert pracy dla nieletnich, jak zdobyć pracę oraz na jakich zasadach możesz zostać zatrudniony. Teraz sam musisz podjąć decyzję gdzie chcesz pracować. Zdecyduj czy przygotowujesz się do odbycia przygotowania zawodowego, czy też do wykonywania prac lekkich. Może to będzie zwyczajne rozdawanie ulotek, a może chcesz pracować w mediach społecznościowych. Nie zapominaj, że od rodzaju wykonywania pracy zależeć będą Twoje dochody.

Sprawdź też inne nasze artykuły:

Praca dla nieletnich | Jak i gdzie zdobyć pracę w wieku 13-17 lat?

Jak zarabiać w młodym wieku?