Interesuje Cię handel w sieci? Prowadzenie biznesu w Internecie jest bardzo ciekawą opcją z wielu powodów. Najczęściej chcąc wejść do internetu i zarabiać w nim, zwracamy uwagę na branżę e-commerce, czyli handlu internetowego. Ma ona jednak do zaoferowania znacznie więcej niż otworzenie tradycyjnego sklepu internetowego. Na handlu w sieci możemy zarabiać na różne sposoby. W tym tekście przedstawiamy trzy poziomy handlu internetowego od dropshippingu poprzez prowadzenie tradycyjnego sklepu internetowego po afiliację. Podpowiadamy w jakiej sytuacji, warto wybrać konkretny sposób na handel w sieci!

Dropshipping | Handel w sieci

Dropshipping to model handlu internetowego, który polega na pośredniczeniu między klientami a hurtownią. Jest to – co może wydawać się dziwne sprzedawanie rzeczy i produktów, których nie mamy. Dropshipping polega zatem na wyszukiwaniu klientów w sieci i sprzedawaniu im produktów. Następnie, gdy otrzymamy od nich pieniądze za sprzedany produkt, zamawianiu realizacji bezpośrednio w hurtowni lub u producenta. Zyskiem przy dropshippingu jest różnica w cenie oferowanej przez nas (wyższej), a cenie produktów w hurtowni (niższej). W ten sposób różnica ta jest naszym zarobkiem netto.

Zbudowanie struktury sprzedażowej

Aby prowadzić dropshipping, przede wszystkim musimy zbudować strukturę sprzedażową. Możemy zrobić to dokładnie tak samo, jak w przypadku prowadzenia normalnego sklepu internetowego. W sklepie to my magazynujemy i wysyłamy do klienta produkty. W takiej sytuacji nie ma to znaczenia, jak będziemy sprzedawali nasze produkty. Możemy zatem założyć swój własny sklep internetowy – lub profile na platformach sprzedażowych, konta na portalach ogłoszeniowych czy dołączyć do grup sprzedażowych na Facebooku i forów internetowych o danej tematyce. Sposobów na sprzedaż produktów w internecie jest wiele i możemy wykorzystywać dowolne z nich.

Skąd brać towar w Dropshippingu?

Jeśli znajdziemy już klientów kolejnym elementem jest wyszukanie hurtowni i producentów, którzy będą dostarczali towar taniej, aniżeli sprzedajemy naszym klientom. Jest to bardzo ważny element, gdyż nie możemy pozwolić, aby sprzedawać produkty drożej, niż są one dostępne w hurtowni. Będziemy wtedy dokładali do tego interesu. Jeśli zatem znajdziemy już sposoby sprzedaży, a także znajdziemy hurtownie, w których będziemy mogli zamawiać dane towar taniej, ostatnim etapem po przyjmowaniu zleceń jest składanie zleceń z hurtowni bezpośrednio wysyłką do klienta. W ten sposób połączyliśmy klientowi w internecie z hurtownią, zyskując na różnicy cen.

Hurtownia Dropshipping - handel w sieci

Plusy dropshippingu

Przede wszystkim plusem dropshippingu jest to, że nie musimy posiadać żadnego budżetu na wejście do świata biznesu. Możemy rozpocząć takie działanie handlowe, mając jedynie sam komputer z dostępem do internetu. Jest to bardzo duży plus, gdyż założenie sklepu internetowego w tradycyjny sposób łącznie z zatowarowaniem wymaga często od nas bardzo dużego budżetu wstępnego. Nie ryzykujemy również przy dropshippingu upadku, a także strat finansowych, co również jest bardzo dużym plusem w obecnych czasach. Nie musimy ryzykować własnych pieniędzy, a także możemy wdrażać dropshipping w taki sposób, w jaki chcemy. Możemy rozwijać go dodatkowo obok naszej podstawowej pracy lub poświęcać na niego coraz więcej czasu. Jest to poza tym elastyczny i nieryzykowny sposób na zarobienie sporych pieniędzy — co w tym przypadku również jest plusem i warto podkreślić go jako sporą zaletę.

Dropshipping | czym można handlować?

Handlując w ten sposób, możemy handlować praktycznie wszystkimi produktami, gdyż nie musimy ich obsługiwać samodzielnie. Oznacza to, że możemy handlować bardzo dużą ilością produktów w sieci, a także robić to na tych produktach, które aktualnie są popularne. Działając na dużą skalę oraz poświęcając sporo czasu, a także będąc dobrymi w tym, co robimy, możemy zarobić bardzo duże pieniądze. Przy dropshippingu nie mamy problemu szklanego sufitu, który pojawia się przy innych sposobach zarabiania w sieci nawet przy prowadzeniu standardowego sklepu internetowego.

Czym handlować w sieci? Dropshipping

Sklep internetowy sposobem na handel w sieci

Drugim poziomem handlu internetowego jest założenie standardowego sklepu internetowego. Jest to opcja dla osób, które chcą na poważniej zainwestować w biznes internetowy i stworzyć realną firmę. Przy stworzeniu prawdziwego sklepu internetowego przede wszystkim będziemy mogli budować naszą markę na rynku. Będziemy mogli wykorzystywać brandowane opakowania, w których będziemy wysyłali produkty klientom, będziemy mieli z nimi bezpośredni kontakt, mogąc budować swój pozytywny wizerunek, a także będziemy mogli tworzyć realną infrastrukturę związaną ze sklepem internetowym. To wszystko sprawia, że będziemy budowali realną firmę o konkretnej wartości. W przeciwieństwie do dropshippingu będziemy zatem inwestowali czas oraz pieniądze coś konkretnego namacalnego, co będziemy mogli sprzedać w późniejszym czasie i co będzie zyskiwało z czasem na wartości.

Sklep internetowy metodą na handel w sieci

O czym trzeba pamiętać zakładając sklep internetowy?

Chcąc stworzyć sklep internetowy, również musimy zadbać o kilka elementów. Będzie to infrastruktura sprzedażowa, o której wspomnieliśmy nico wyżej, działania marketingowe mające na celu budować pozytywny wizerunek naszej marki, a także pozyskiwać klientów dla naszego e-sklepu. Będziemy musieli również zadbać o miejsce magazynowe i zatowarowanie produktami naszego sklepu internetowego. Na początek, jeśli nie posiadamy dużego doświadczenia ani dużych pieniędzy na inwestycje, warto rozpocząć z wąskim asortymentem i specjalizować się w konkretnej dziedzinie tematycznej. Poprzez to nie będziemy musieli kupować wielu produktów, a kolejne dostawy będziemy mogli finansować z aktualnych sprzedaży.

Plusy prowadzenia sklepu internetowego

Prowadzenie własnego sklepu internetowego przede wszystkim daje nam kontrolę nad naszym biznesem. Sami tworzymy wszystkie elementy i możemy dzięki temu działać na najwyższym poziomie, czego nie możemy powiedzieć np. o dropshippingu, gdyż w dużej mierze jakość naszych usług zależy od rzetelności hurtowni, która realizuje dla nas zlecenia. Prowadzenie własnego sklepu internetowego przez budowanie marki może być również satysfakcjonujące oraz dawać dzięki temu motywację do kolejnych działań. Jeśli mówimy o sklepie internetowym. możemy wspomnieć również o bardzo dużej ilości materiałów w dostępnej w internecie.

Plusy prowadzenia sklepu internetowego

Mamy zatem dostęp do wiedzy specjalistycznej i możemy kształcić się w tym kierunku. Jest to coraz popularniejszy sposób na zarabianie pieniędzy w sieci, a więc również coraz więcej materiałów specjalistycznych będzie pojawiało się w internecie.

W taki sposób możemy stawać się specjalistami, łącząc teorię z praktyką, co w przeszłości może zaowocować wieloma ciekawymi ofertami współpracy. Prowadzenie własnego biznesu to również wiele zalet takich jak niezależność. To my decydujemy, kiedy pracujemy, jak dużo czasu poświęcamy na pracę, a także, w jakiej formie prowadzimy na sklep internetowy. Często są to elementy, które w dużym stopniu wpływają na komfort naszego życia i jego jakość. W porównaniu do pracy etatowej prowadzenie sklepu internetowego ma wiele zalet, które mogą odmienić nasze życie o 180 stopni.

Afiliacja | Handel w sieci

Trzecim rodzajem handlu internetowego, na którym możemy zarabiać, jest afiliacja. Mówiąc dokładniej jest to polecanie sklepów internetowych i zarabianie na pozyskiwaniu dla nich klientów. Afiliacja polega zatem na tym, że wybieramy do promowania konkretny sklep internetowy, a następnie polecamy jego usługi w internecie. Jeśli w ten sposób pozyskamy klienta dla danego sklepu internetowego, ten wypłaci nam wynagrodzenie. Najczęściej jest to wynagrodzenie prowizyjne lub stała stawka za pozyskanie jednego klienta.

Marketing afiliacyjny. Handel w sieci

Afiliacja jest bardzo ciekawym sposobem zarabiania na handlu internetowym w sieci, gdy z jednej strony bazuje na nim, a z drugiej strony nie musimy samodzielnie handlować, aby móc zarabiać.

Dla sklepów internetowych jest to również korzystne rozwiązanie, gdyż nie muszą płacić za reklamę bez gwarancji sukcesu i płacą jedynie, wtedy kiedy uzyskają klienta. Pozwala to dawać wyższe stawki osobom zajmującym się afiliacją. Dzięki temu chcąc zarabiać w internecie, możemy zarabiać często dużo wyższe sumy niż na etacie.

Jak zacząć przygodę z afiliacją?

W sieci istnieje wiele portali afiliacyjnych, które działają na podobnej zasadzie. Skupiają one w sobie marki, które chcą promować się poprzez afiliację i tak pozyskiwać klientów. Aby skorzystać z afiliacji, wystarczy zarejestrować się na konkretnej platformie lub kilku i wybrać poszczególne produkty, które będziemy chcieli promować. Na rynku istnieją również pojedyncze marki, które oferują bezpośrednio polecanie produktów afiliantom. Jeśli zdobędziemy doświadczenie w tej branży, będziemy mogli współpracować z poszczególnymi markami bezpośrednio.

Afiliacja

Od czego zależą zarobki w afiliacji?

Zarobki, jakie możemy uzyskać w tej branży, są niezwykle elastyczne, gdyż zależą od naszej skuteczności, a także czasu, jaki poświęcimy na to zadanie. Najczęściej zarobek jednego polecenia waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Najwyższe stawki obowiązują w sektorze finansowym, gdzie polecenie produktu bankowego lub finansowego często może być liczone nawet w setkach złotych. Do dyspozycji otrzymujemy jednak wszystkie możliwe branże i różnorodne marki. Możemy zatem wybierać te produkty, które znamy i lubimy lub produkty z branży, na której się znamy, co znacznie ułatwia pracę.

Handel w sieci | Co wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju handlu internetowego może być trudny, gdyż każdy rodzaj handlu ma swoje zalety i wady. W niektórych sytuacjach warto jednak wybrać konkretne rodzaje biznesu, aby był dopasowany do naszych potrzeb, oczekiwań i celów. Tradycyjny sklep internetowy, warto wybrać, jeśli znamy się dobrze na konkretnej dziedzinie tematycznej lub zamierzamy działać długofalowo. Wtedy musimy przeznaczyć na budowę sklepu internetowego sporo funduszy czy dużą ilość zaangażowania. Dropshipping będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy zarobić dużo pieniędzy, ale nie chcemy ryzykować własnymi środkami. Afiliacja to z kolei dobry pomysł dla osób, które bardziej znają się na marketingu i sprzedaży, a także dobrze poruszają się w internecie. Jeśli nie koniecznie znasz się na biznesie czy prowadzeniu firmy, masz znacznie mniejsze ryzyko.

Wybór konkretnej metody handlu internetowego powinien być przemyślany, a także świadomy. Dobrze jest się skupić na konkretnym sposobie handlu internetowego, gdyż prowadzenie kilku biznesów nie da tak dobrych efektów jak poświęcenie całej uwagi na jeden projekt.

Sprawdź również:
Na czym zarabiać w młodym wieku?