Z sukcesem zacząłeś kontrolować swoje finanse. Wiesz już, jak planować budżet domowy i w jaki sposób skutecznie go zwiększać. Przed Tobą kolejne, niezwykle odpowiedzialne zadanie – stworzyć własną poduszkę finansową, która da Ci niezależność i poczucie bezpieczeństwa.

Być może na rachunku oszczędnościowym zgromadziłeś już małe co nieco. Dowiedz się, ile powinna wynosić Twoja poduszka finansowa, abyś w razie kryzysu mógł zachować nie tylko płynność finansową, ale i tak istotną godność.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to nic innego, jak pieniądze na czarną godzinę, czyli środki zgromadzone na wypadek utraty pracy i stałego źródła dochodu lub innego kryzysu.

Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co wydarzy się w przyszłości, dlatego warto posiadane oszczędności traktować jako zabezpieczenie finansowe dla siebie i swojej rodziny.

Oszczędności - poduszka finansowa

Dzięki posiadaniu poduszki finansowej, w kryzysowych sytuacjach lub gdy przyjdą dla Ciebie trudne czasy, możesz przetrwać ten okres bez większego uszczerbku. Odłożone pieniądze dadzą Ci bowiem czas na to, by finansowo stanąć na nogi.

Ile powinna wynosić Twoja poduszka finansowa?

Minimalna wartość poduszki finansowej powinna wynosić co najmniej 3-krotność naszych miesięcznych dochodów. Oznacza to, że jeśli zarabiasz miesięcznie 3.000 zł netto, Twoja finansowa poduszka bezpieczeństwa powinna opiewać na ok. 9.000 zł.

Jest to najmniejsza, zalecana przez ekspertów, wartość poduszki finansowej. Z drugiej jednak strony, odpowiednia kwota finansowego zabezpieczenia na czarną godzinę jest sprawą na tyle indywidualną, że warto podejść do niej na własnych warunkach.

Przeczytaj także: Jak zwiększyć budżet domowy?

Fundusz awaryjny dla singla

Zastanawiasz się, ile powinna wynosić poduszka finansowa dla singla? Ustalono, że jej minimalna wartość to wspomniana już wyżej 3-krotność Twoich miesięcznych zarobków przy założeniu, że mieszkasz w mieście, w którym łatwo będzie Ci w razie konieczności znaleźć nową pracę.

Innym sposobem na obliczenie optymalnej wartości zabezpieczenia finansowego osoby samotnej jest odłożenie 3-krotności miesięcznych wydatków.

Obliczanie poduszki finansowej

Oczywiście, są to kwoty minimalne, które przez jakiś czas pomogą Ci nie stracić płynności finansowej. Idealną kwotą poduszki finansowej jest jednak… 12-krotność Twojej miesięcznej wypłaty lub dochodów. Zgromadzenie takiej kwoty na rachunku oszczędnościowym pozwoli Ci już nie tylko spać spokojnie, ale także mądrze inwestować.

Warto także pamiętać, że czas przed założeniem rodziny jest świetnym okresem na zgromadzenie naprawdę dużego kapitału – np. na wkład własny lub zakup nowego samochodu.

Poduszka finansowa dla rodziny

Stworzenie poduszki finansowej dla rodziny wiąże się ze zgoła innymi obliczeniami. W przypadku rodzin poduszka finansowa powinna bowiem wynosić 6-krotność dochodów każdego z rodziców.

Aby fundusz bezpieczeństwa był w stanie pokryć nieprzewidziane wydatki oraz zapewnić miękkie lądowanie naszej rodzinie, na koncie powinniśmy zgromadzić co najmniej półroczne dochody każdego z pracujących rodziców.

Pamiętajmy jednak, że im większa poduszka finansowa, tym lepiej. Życie lubi bowiem pisać różne scenariusze – zwłaszcza, gdy posiadamy dzieci i kredyt hipoteczny.

Co zyskasz dzięki poduszce finansowej?

Wydawać by się mogło, że zalety poduszki finansowej są dla wszystkich dosyć oczywiste.

Niestety, w rzeczywistości często nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak nieprzewidywalne bywa życie i jak dużej zmianie może ulec nasza sytuacja finansowa (utrata pracy, choroba, wypadek).

Dlatego w pierwszej kolejności ustalmy, jak ogromne korzyści wiążą się z posiadaniem funduszu awaryjnego, bo już wiesz, ile powinna wynosić poduszka finansowa. Ale po co Ci ona, jeśli systematycznie prowadzisz budżet domowy?

Poduszka finansowa pozwoli Ci m.in. pokryć miesięczne wydatki w sytuacji, gdy stracisz swoje źródło dochodu lub poważnie zachorujesz. Jest to także rozwiązanie, gdy na horyzoncie pojawią się nieprzewidziane wydatki konieczne do zrealizowania.

Poduszka finansowa. Oszczędności domowe

Zgromadzone środki zapewniają więc Tobie i Twojej rodzinie bezcenne poczucie bezpieczeństwa. Rosnąca inflacja i raty kredytów, trudny czas dla przedsiębiorców czy zmieniająca się sytuacja na rynku pracy są zjawiskami niezwykle niepokojącymi. Oszczędności są w stanie odrobinę ten niepokój złagodzić i przygotować Cię na ewentualne zmiany oraz zmianę sytuacji życiowej.

Jak zbudować poduszkę finansową?

Zbudowanie poduszki finansowej wymaga czasu i cierpliwości oraz konsekwencji w działaniu. Jest to proces wymagający zaangażowania oraz uczciwości wobec samego siebie. Aby zgromadzić poduszkę finansową, należy zacząć od solidnego planu działania.

Oto kilka najważniejszych kroków w drodze do własnej poduszki finansowej:

1.    Ustal docelową wartość Twojego funduszu awaryjnego;

Na początek możesz założyć sobie jako cel zbudowanie minimalnej poduszki finansowej dla siebie lub dla swojej rodziny. Z czasem, gdy już osiągniesz swój cel – wyznacz kolejny. Dzięki wytrwałości za jakiś czas będziesz już dążył do idealnej poduszki finansowej, czyli 12-krotności miesięcznych zarobków.

2.    Wyznacz realną datę osiągnięcia założonego celu;

Niezwykle istotną kwestią w dążeniu do jakiegokolwiek celu, jest ustalenie daty jego realizacji. Nie próbuj więc gdybać i planować zbudowanie poduszki finansowej w bliżej nieokreślonej przyszłości – jasno i klarownie ustal konkretną datę i dzień, w którym Twój fundusz awaryjny będzie już zgromadzony na koncie oszczędnościowym.

3.    Zautomatyzuj oszczędzanie pieniędzy z każdej wypłaty;

Ustal w swoim banku cykliczne przelewy na konto oszczędnościowe – najlepiej w dniu swojej wypłaty. Podczas planowania budżetu domowego możesz automatycznie pomniejszać swoje przychody o tę kwotę. Dzięki temu szybciej zaakceptujesz fakt, że masz do dyspozycji tylko określoną kwotę pieniędzy.

Sprawdź także: Jak stworzyć dochód pasywny?

4.    Przelewaj na poduszkę finansową wszystkie dodatkowe środki;

Sam ze sobą ustal, że każdy dodatkowy zastrzyk pieniędzy przeznaczasz na to, by zbudować poduszkę finansową. Możesz być w szoku, o jakiej kwocie mówimy np. w skali roku.

Pusty portfel. Brak poduszki finansowej

Zazwyczaj nie odczuwamy tych pieniędzy, bo są od razu włączane do domowego budżetu i przeznaczane na gospodarstwo domowe lub jedzenie. Spróbuj się jednak powstrzymać i sprawdź, co się wtedy wydarzy.

Dzięki konsekwencji oraz olbrzymim pokładom cierpliwości już niedługo możesz mieć swoją własną poduszkę finansową. Dowiesz się wtedy, jak bardzo posiadanie oszczędności na koncie poprawia komfort psychiczny oraz wewnętrzny spokój.

Przeczytaj: 10 rad jak oszczędzać pieniądze w budżecie domowym

Ile zajmuje zbudowanie poduszki finansowej?

Jak szybko z odłożonych pieniędzy będziesz w stanie zbudować optymalną poduszkę finansową? Niestety lub stety, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od miesięcznej kwoty, którą postanowisz odkładać w ramach oszczędności.

Oczywiście, im więcej miesięcznie odłożysz, tym szybciej zgromadzisz awaryjne środki na swoim koncie. Budowa poduszki finansowej zajmuje najczęściej od kilku do nawet kilkunastu miesięcy – w zależności od tego, ile jesteś w stanie odłożyć na ten cel.

Kobieta z pieniędzmi

Pamiętaj jednak, że optymalna poduszka finansowa pozwoli Ci przetrwać po utracie pracy lub innym, niespodziewanym obrocie spraw. Przezorny zawsze ubezpieczony – pamiętaj więc o motywacji wewnętrznej i powodach, dla których chcesz mieć poduszkę finansową.

Jak duża powinna być poduszka finansowa? Podsumowanie

Już wiesz, jak duża powinna być poduszka finansowa i jakie korzyści z niej wynikają. Przedstawiliśmy Ci także pierwsze kroki na drodze do zbudowania finansowego bezpieczeństwa Twojej rodziny.

Pamiętaj jednak, że to od Ciebie tylko zależy, czy wytrwasz w systematycznym odkładaniu środków na ten cel. Warto potraktować to jako długofalowe wyzwanie i naukę panowania nad posiadanymi pieniędzmi – zwłaszcza, jeśli dokuczają Ci impulsywne zakupy.

Brak poduszki finansowej nie jest oczywiście przestępstwem. Może być jednak poważną przeszkodą, gdy postanowisz zmienić pracę, przeprowadzić się czy wyjechać na wakacje.

Niespodziewana naprawa samochodu może odbić Ci się czkawką jeśli zbiegnie się z chorobą dzieci i okresem grzewczym w Polsce.

Pamiętaj, że za Twoją stabilizację finansową odpowiedzialny jest tylko jeden człowiek – Ty.