Jak efektywnie rozdzielać zadania on-line? Zarządzanie rozproszonym zespołem to nie lada wyzwanie. Istnieje jednak szereg metod usprawniających ten proces. Jedną z najważniejszych jest odpowiednie rozgospodarowanie obowiązków pomiędzy pracownikami.

Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci dostosować się do nowej rzeczywistości, a to z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na produktywność pracowników. Chcesz wiedzieć, jak efektywnie rozdzielać zadania on-line?

Hierarchia członków zespołu

Przed podjęciem jakichkolwiek działań koniecznie ustal hierarchię zespołu. Bez niej prawidłowe funkcjonowanie firmy byłoby niemożliwe. Dlaczego wyznaczanie granic jest tak istotne? Dzięki nim każdy pracownik wie, czego może wymagać od niego lider. Poza tym jasne określenie stanowisk usprawnia komunikację między członkami grupy, a ta z kolei ma pozytywny wpływ na efektywność wykonywanych działań.

Hierarchia w firmie. Struktura budowania zespołu

Podział ról w zespole

Kiedy masz już ustaloną hierarchię, to warto sprecyzować też role pracowników. Takie działanie z pewnością jeszcze bardziej zdyscyplinuje poszczególne osoby, ponieważ każda z nich będzie odpowiadała za własne zadania. To bez wątpienia pozwoli uniknąć zbędnego wchodzenia sobie w drogę.

Podział zadań i sposoby ich raportowania

Zanim przystąpisz do pracy, koniecznie podziel zadania pomiędzy pracownikami. Jak to zrobić? Możesz użyć do tego specjalistycznych programów. Dzięki nim będziesz tworzyć listy i wyznaczać obowiązki. Następnie masz możliwość przydziału zadań do konkretnych osób, określenia deadline’ów i komentowania postępów w pracy. Do jednych z najbardziej znanych narzędzi, służących do zarządzania zespołem, zaliczają się Trello oraz Heyspace.

Jak efektywnie rozdzielać zadania on-line? Podział zadań

Niezwykle istotną kwestią w delegowaniu obowiązków jest sprawiedliwość. Nie obciążaj wszystkim jednego pracownika. Pamiętaj, że żadna osoba nie może poczuć się dyskryminowana i traktowana w gorszy sposób.

Na koniec pamiętaj- zawsze rozdzielaj zadania między pracownikami tak, aby szły one w parze z ich kompetencjami. Wtedy każdy członek zespołu będzie robił to, w czym czuje się naprawdę dobry. Dzięki temu zyskujesz nie tylko zadowolenie pracowników, ale także zadanie wykonane na najwyższym poziomie.

Ustalenie deadline’ów

Kiedy przydzielasz zadania poszczególnym osobom, nie zapomnij o tym, by jasno sprecyzować termin ich realizacji. Nie wymagaj przysłowiowej gwiazdki z nieba. Ustalaj realne deadline’y. Dzięki temu zespół będzie bardziej angażował się w wykonywanie obowiązków. Konkretne daty koniecznie potwierdzaj mailowo. To pomoże uniknąć ci ewentualnych nieporozumień.

Deadline. Ostateczny termin na wykonanie zadania

Dokładne sprecyzowanie wymagań

Najważniejsza w tym przypadku jest rozmowa. To ona pozwoli ci jasno określić, czego wymagasz od zespołu. Pamiętaj, aby swoje oczekiwania formułować w klarowny sposób. Tylko dzięki temu będziesz mógł osiągnąć sukces. O czym powinieneś pamiętać, precyzując wymagania względem pracowników? Po pierwsze stwórz listę, w której uwzględnisz wszystkie najważniejsze kwestie odnoszące się do polecenia. Następnie pokaż zatrudnionym przykład poprawnie wykonanego zadania. Po trzecie podkreśl, jaki wynik chcesz uzyskać.

Dokładne sprecyzowanie zadania przez szefa do pracowników

Więc jak efektywnie rozdzielać zadania w zespole on-line?

Często w praktyce okazuje się, że jest to jedno z trudniejszych zadań, z jakimi zmagają się liderzy. Należy jednak mieć świadomość tego, że bez odpowiedniego dzielenia obowiązków między członkami grupy wasza współpraca nie będzie miała najmniejszego sensu. Dlaczego? W firmie zapanuje wszechobecny chaos, który będzie generował niedomówienia i opóźnienia.

Na szczęście Ciebie już ten problem nie dotyczy. Jeśli przeczytałeś powyższy artykuł, to z pewnością wiesz już, jak efektywnie rozdzielać zadania on-line. Zatem do dzieła! Deleguj obowiązki i ciesz się wysoką produktywnością swojego zespołu.