Jak napisać list motywacyjny? Zanim do tego przejdziemy, w skrócie omówimy czym on jest. List motywacyjny (cover letter) to dokument, w którym możesz wyjaśnić, dlaczego ubiegasz się o dane stanowisko, co Cię ku temu motywuje i dlaczego to właśnie Ty powinieneś je objąć. CV i list motywacyjny, to nie jest to samo. List motywacyjny to jeden z najważniejszych elementów procesu rekrutacji. Jest to dokument, który pozwala pracodawcy poznać Twoje osobiste cechy, doświadczenie i umiejętności, a także wyjaśnić, dlaczego jesteś odpowiednią osobą do wykonywania określonego zadania. W tym artykule omówimy, jak napisać skuteczny list motywacyjny, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.
Co powinien zawierać list motywacyjny- elementy.
- miejscowość data
- imię i nazwisko oraz dane kontaktowe kandydata (adres e-mail, numer telefonu)
- dane pracodawcy (nazwę i adres)
- zwrot grzecznościowy (Szanowny panie/ Szanowni Państwo)
- wstęp zawierający informację, o jakie stanowisko ubiega się kandydat
- rozwinięcie, w którym kandydata wyjaśnia, dlaczego jest idealnym kandydatem na stanowisko
- zakończenie, z zapewnieniem o gotowości do osobistego spotkania
- zwrot grzecznościowy i podpis na dole listu motywacyjnego (własnoręczny, jeśli list motywacyjny jest wysyłany pocztą lub jako skan).
Wzór klasycznego listu i porady- przykłady.
Wzór listu motywacyjnego:
Jeśli ciekawi Cię ten temat, to tutaj mamy drugi artykuł o podobnej tematyce: Freelancing: Jak zarabiać jako niezależny specjalista?
ŹRÓDŁO: Jak napisać list motywacyjny – wzór klasycznego listu do pracy (interviewme.pl)
- 1. Skup się na tym, czego poszukuje pracodawca. Wymień cechy, które Cię wyróżniają spośród stosu innych listów motywacyjnych. Napisz, dlaczego zależy Ci na tym stanowisku.
- 2. Nie powielaj informacji zawartych w CV.
- 3. Pamiętaj, aby pozostać sobą podczas pisania listu motywacyjnego oraz, w odpowiedzi na ogłoszenie, nakreślić, dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie.
- 4. List motywacyjny załączaj jedynie, gdy odpowiadasz na ogłoszenie, a nie gdy pracodawca sam kontaktuje się z Tobą w sprawie oferty pracy.
- 5. W liście motywacyjnym zawrzyj potrzebne dane osobowe, które pozwolą zobaczyć, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.
- 6. Warto też napisać list motywacyjny w języku angielskim. Pozwoli to na szersze dotarcie do firm poza granicami kraju.
- 7. Zaadresuj list motywacyjny do konkretnej osoby.
- 8. Zobacz, jakie cechy są wymagane na stanowisku, na, które aplikujesz. Możesz wspomnieć w treści listu motywacyjnego skąd Twoja chęć pracy na stanowisku w danej firmie.
- 9. Musisz uzasadnić swoją kandydaturę na przykładzie umiejętności, które posiadasz. Dzięki temu Twoje szanse rosną.
- 10. Nie stroń od zwrotu grzecznościowego.
- Jest to forma wyrażenia szacunku do pracodawcy. Również w zakończeniu listu motywacyjnego nie zapominaj o tym. Zaproponuj możliwość spotkania face to face.
- 11.Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz odnieść się do tego, co napisałeś w liście motywacyjnym. To pozwoli na odniesienie się rekrutera do tego, o czym mówisz.
Zobacz także: Jak zostać specjalistą ds. marketingu? Musisz to wiedzieć!
Jeśli ciekawi Cię ten temat, to tutaj mamy drugi artykuł o podobnej tematyce: Cytaty biznesowe | 25 najlepszych sentencji motywacyjnych!
List motywacyjny – wskazówki
Pisz samą prawdę i nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Prędzej czy później wyjdzie to na jaw. Warto pamiętać, że podjęcia pracy wiąże się z wejściem w nową, może już zżytą społeczność. Dlatego tak ważne jest, by napisać list motywacyjny, który odzwierciedli nasze podejście do stanowiska oraz doświadczenie na nim. Dzięki temu ty i pracodawca będą zadowoleni z efektu współpracy w firmie.
Wiesz, jak napisać list motywacyjny? Zacznij działać!
List motywacyjny jest ważnym elementem procesu rekrutacji, który pozwala pracodawcy zrozumieć, dlaczego kandydat jest odpowiedni do danego stanowiska. Aby napisać skuteczny list motywacyjny, należy zrozumieć, czego oczekuje pracodawca i jakie są wymagania stanowiska. Następnie należy wykorzystać swoje doświadczenie i umiejętności, aby wykazać, że jest się odpowiednim kandydatem. List motywacyjny powinien być krótki, zwięzły i zawierać informacje na temat doświadczenia, umiejętności i cech, które sprawiają, że kandydat jest odpowiedni do danego stanowiska.