Od urodzenia uczymy się języka, którym będziemy posługiwać się przez resztę życia. Jednak umiejętność wymawiania dźwięków w odpowiedniej kolejności nie świadczy o posiadaniu sztuki komunikacji. Jest ona porównywalna z naśladowaniem dźwięków. Człowiek mówi wtedy, gdy słowa mają sens, gdy są użyte z sensem w konkretnej sytuacji.

Człowiek rozwija się całe życie a z wiekiem musi się więcej komunikować. Ma to wpływ na socjalizację w przedszkolu, szanse na odnalezienie się w szkole, a także na sukcesy na uczelni i w pracy. W kontaktach z rówieśnikami ważne jest, aby starać się być interesującym rozmówcą i umieć zwrócić na siebie uwagę. Dorośli powinni widzieć w tobie godnego przeciwnika, kogoś, z kim przyjemnie jest mieć do czynienia.

Komunikacja jest atrybucyjną cechą człowieka. Wszyscy wiemy, jak ważne są umiejętności komunikacyjne w naszym codziennym życiu i jak ważna jest umiejętność skutecznego porozumiewania się w różnorodnych sytuacjach i z różnymi typami ludzi. Dzisiejsze środowisko nakłada nowe, surowe wymagania na młodych profesjonalistów. Musisz być w stanie skutecznie komunikować się ze swoimi współpracownikami, pokonywać bariery komunikacyjne osiągać wyznaczone cele.

Jak nauczyć się rozmawiać z ludźmi? Jak nawiązać przyjaźnie i zwiększyć Twój prestiż i widoczność wśród kolegów, przyjaciół i znajomych?

Na czym polega sztuka konwersacji?

Na czym polega sztuka konwersacji? Rozmawiaj z ludźmi.
Jak ważna jest konwersacja w skutecznym komunikowaniu się z ludźmi?

Na początku musimy zrozumieć, na czym polega sztuka konwersacji. Jest to zbiór umiejętności komunikacyjnych, które stały się organiczną częścią osobowości, a mówiąc prościej – umiejętność prowadzenia rozmów biznesowych, spotkań, dyskusji, negocjacji i wystąpień publicznych w ramach działalności zawodowej. I jest to zdolność uniwersalna, która jest równie ważna dla wszystkich zawodów – niezależnie od tego, czy jesteś dziennikarzem, czy marketerem internetowym. Komunikacja jest rozmową, wymianą myśli, informacji, pomysłów i treści. Kultura nowoczesnego specjalisty nie jest możliwa bez kultury komunikacji, czyli kultury komunikacyjnej. Jej brak obniża efektywność działań zawodowych. Dobre umiejętności komunikacyjne pomagają w nauce, pracy, nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych i oczywiście w komunikacji osobistej. Prawdziwy profesjonalista musi być w stanie określić cele i zadania komunikacji z innymi osobami, zarządzać nimi, udowadniać i uzasadniać różne punkty widzenia. Musi również wiedzieć, jak mówić i być rozumianym poprawnie.

Komunikowanie się jest głównym narzędziem człowieka odnoszacego sukcesy
Jak nauczyć się rozmawiać z ludźmi? Opanuj tę sztukę!

Dla skutecznej komunikacji ważne jest, aby rozbić proces komunikacji na komponenty i szczegółowo opracować każdy z nich:

Zwracaj się do swojego rozmówcy po imieniu

Psychologia mówi, że ważnym elementem skutecznej komunikacji jest zwracanie się w rozmowie do drugiej osoby po imieniu. Imię jest elementem tożsamości własnej i niesie ze sobą silny energetyczny ładunek. Zwracanie się do osoby po imieniu podnosi jej samoocenę i usposabia do bardziej zaufanych relacji.

Aktywne słuchanie

Chcesz wiedzieć, jak nauczyć się rozmawiać z ludźmi? Zacznij ich słuchać! Badania statystyczne pokazują, że większość ludzi o wiele chętniej rozmawia z kimś, kto skupia się bardziej na rozmówcy niż na sobie. Kiedy, na przykład, sytuacja zaczyna się zaostrzać, często myślimy tylko o tym, aby udowodnić swoją rację. Tak bardzo się w to wplątujemy, że zapominamy słuchać partnera rozmowy. Kiedy próbujemy przekonać kogoś, że mamy rację, trudno jest nam zwolnić i usłyszeć, co mówi druga osoba. Naucz się najpierw kontrolować własne myśli. Kiedy słuchamy, zaczynamy lepiej rozumieć nasze emocje i potrzeby, a także emocje i potrzeby tej osoby. Ponadto, jeśli jej posłuchamy, ona również nas wysłucha i usłyszy.

„Słuchaj oczami”

Podczas rozmowy skupiaj się na mikroekspresji. Metoda ta opiera się na odnajdywaniu emocji kryjących się za słowami. Chodzi o słuchanie osoby, przyjmowanie tego, co mówi, zarówno ze słuchu, jak i z oczu. Każdy proces rozmowy między ludźmi zawiera elementy niewerbalne i werbalne. W komunikacji niewerbalnej używamy mimiki twarzy, gestów, emocji i innych sygnałów ciała, a w komunikacji werbalnej używamy mowy dla porozumienia się.

Mikroekspresje znikają bardzo szybko – w czasie krótszym niż sekunda. Wszystko, co trwa dłużej, jest już normalnym wyrazem twarzy. Dlaczego jest to takie ważne? Mikroekspresje (trwające krócej niż sekundę) są niekontrolowane, więc zdradzają prawdziwe emocje. Mimika twarzy (dłuższa niż sekunda) może być udawana i może nie być prawdziwa. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na krótkie wybuchy emocji i reakcje odruchowe, aby uzyskać najbardziej autentyczny obraz osoby, z którą rozmawiamy.

Poszerzaj swoje horyzonty

Osoba wszechstronnie wykształcona, o szerokich interesach i dogłębnej wiedzy z różnych dziedzin jest w stanie znacznie łatwiej nawiązać pozytywny kontakt z ludźmi o różnych światopoglądach. W pewnym sensie w pierwszej kolejności nie powinieneś być znudzony swoim życiem. Skup się na wzbogacaniu swojego doświadczenia, a to automatycznie wzbudzi zainteresowanie innych. Przekonasz się, że rozmowy będą się z Ciebie wylewać w naturalny sposób. Zawsze będziesz miał coś do przekazania, coś do powiedzenia i coś do skomentowania.

Zadawaj pytania otwarte

Staraj się zadawać więcej pytań, które nie wymagają prostej, jednowyrazowej odpowiedzi, ale dają rozmówcy możliwość wyrażenia swojej opinii. Zadawanie pytań otwartych pomaga w budowaniu relacji z nieznajomymi oraz w sytuacjach, w których z różnych powodów trudno jest znaleźć „wspólną płaszczyznę porozumienia”.

Pokonaj swoją subiektywność

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy z nas ma indywidualne poglądy na świat. Kształtują je osobiste doświadczenia życiowe, które czerpiemy ze świata zewnętrznego za pośrednictwem wrażeń zmysłowych. W końcu każdy z nas interpretuje wszystkie zdarzenia na podstawie własne przekonania. Weź ten fakt pod uwagę w swoich interakcjach.  Każdy z nas potrzebuje być rozumiany i posiadać kontrolę nad swoim życiem. Kiedy rozmowa dotycząca jednego tematu budzi falę negatywu poprzez niemożliwość prawidłowego wyrażania opinii.

Nie krytykuj ludzi

Jak nauczyć się rozmawiać z ludźmi. Wyrażaj swoje opinie bez krytykowania innych.
Wyraź swój punkt widzenia, bez krytyki drugiej osoby!

Krytyka dotyka godności osoby, z którą rozmawiasz, rani jej dumę, wzbudza uczucia niechęci i oburzenia. Mądry rozmówca wychodzi z przekonania, że prawda nie ma właściciela, a konstruktywna dyskusja otwiera nowe horyzonty przed rozmówcami. Aby nauczyć się jednak konstruktywnie rozmawiać, trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia. Dobrym początkiem będą należny szacunek i szczere zainteresowanie. Każdy jest wyjątkową osobą i należy to wziąć pod uwagę. Jeśli się z kimś nie zgadzasz, nie krytykuj go od razu. Spokojnie wyraź swój punkt widzenia i spróbuj znaleźć kompromis. Jeśli irytują Cię frazy lub żarty rozmówcy, lepiej przestawić komunikację w innym kierunku, aby uniknąć konfliktu. Jeśli zaczniesz robić otwarte uwagi, możesz sprowokować skandal.

Bycie otwartym

Prócz rad wymienionych powyżej, pamiętaj o swoim zachowaniu. W trakcie rozmowy największy wpływ na drugą osobę ma nie znaczenie naszych słów, ale brzmienie i tembr naszego głosu, nasza postawa i gesty. Wreszcie, co najważniejsze, są to myśli i uczucia, które mamy w naszej podświadomości. Są to strach przed odrzuceniem, odmową, złością na naszych krzywdzicieli itp. To właśnie one wpływają na reakcje naszych rozmówców i określają poziom naszych możliwości. Ważne jest bycie szczerym z samym sobą, innymi osobami oraz bycie obecnym w rozmowie.

Pamiętaj, że komunikowanie się jest głównym narzędziem odnoszącego sukcesy człowieka!

„Najważniejszym składnikiem w recepturze na sukces jest umiejętność znajdowania wspólnej płaszczyzny porozumienia z ludźmi”.

Theodore Roosevelt

Porady i wskazówki

Jak skutecznie się komunikować? Porady i wskazówki.
Jak nauczyć się skutecznie komunikować? Sprawdź nasze porady i wskazówki!

Podsumowując, jeszcze raz powtórzmy wskazówki i porady, aby komunikacja z Tobą była ciekawa i przyjemna, nie zapominaj o podstawach:

  • Bądź taktowny, uprzejmy i szanuj osobę, z którą rozmawiasz;
  • Starannie dobieraj słowa i intonację, aby nikogo nie urazić;
  • Doceniaj rolę gestów – są one sposobem dla wielu na „odczytanie” Twojego nastroju i nastawienia;
  • Bądź wyrozumiały dla ludzi, a oni odpowiedzą tym samym.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu będziesz już wiedział, jak nauczyć się rozmawiać z ludźmi!