Zastanawiasz się, jak ograniczyć wydatki osobiste? Domowy budżet doprowadza Cię chwilami do płaczu? Pomimo prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na pełen etat, nie wyrabiasz na finansowych zakrętach? Co miesiąc tworzysz plan wydatków, ale później nie do końca wiadomo gdzie i jak wydajesz pieniądze?

Przed Tobą kompleksowy poradnik dotyczących tego, jak ograniczyć wydatki osobiste.

Jak ograniczyć wydatki osobiste?

Poprawa budżetu domowego może nastąpić na dwa sposoby – zwiększysz swoje przychody i/lub postanowisz ograniczyć wydatki. Oczywiście, najlepszym pomysłem jest połączenie tych dwóch rodzajów działań i konsekwentne dążenie do celu.

Dowiedz się więcej: Jak zwiększyć budżet domowy?

Dziś zajmiemy się jednak tylko tym, jak wydawać mniej i ogarnąć cały ten bałagan, którzy powstaje przy codziennych wydatkach. Na początku istotne jest, by ustalić sposób, w jaki wydajemy pieniądze i z czym mamy największy problem. Obserwuj swoje finanse osobiste.

Oszczędności. Poduszka finansowa

Oto kilka kategorii wydatków, które w skali miesiąca mogą porządnie dać w kość twojej kieszeni. Na szczęście, mamy kilka sprawdzonych tipów na to, by wydawać mniej.

Zakupy spożywcze i chemia domowa

Jednym z najczęściej poruszanych aktualnie tematów w kontekście artykułów spożywczych jest… ogromny i systematyczny wzrost cen podstawowych produktów.

Oszczędzanie na zakupach spożywczych

Niestety, obecna inflacja sieje spustoszenie w niejednym budżecie domowym. Jednym ze sposobów na przetrwanie tego trudnego czasu jest rozsądne gospodarowanie środkami przeznaczonymi na zakupy spożywcze.

 1. Planuj posiłki i nie zrażaj się początkowymi porażkami w tym aspekcie;
 2. Gotuj samodzielnie w domu – przeproś się także z potrawami jednogarnkowymi;
 3. Ogranicz wizyty w supermarketach – rób zakupy rzadziej, ale w sposób przemyślany.
 4. Zrezygnuj z gotowych dań, słodyczy i fast foodów;
 5. Pij wodę zamiast słodkich napojów i kaw na mieście;
 6. Jak najczęściej sięgaj po sezonowe warzywa i owoce;
 7. Naucz się prawidłowo przechowywać żywność i nie wyrzucaj jedzenia;
 8. Korzystaj z gazetek promocyjnych irabatów obniżających cenę produktu;

A co z domową chemią? Na to również mamy kilka inspiracji.

 1. Zainteresuj się tematem naturalnych środków czyszczących;
 2. Odkryj, jak uniwersalne są niektóre produkty czyszczące;
 3. Ogranicz ilość stosowanej podczas sprzątania chemii.
 4. Poluj na obniżki cen chemii domowej i jeśli to możliwe, zrób zapas.

To podstawowe zasady, które pomogą Ci wydawać mniej na jedzenie i domową chemię. Modyfikuj je zgodnie z własnymi potrzebami oraz przekonaniami.

Pamiętaj również, że nikt nikogo nie zmusza do całkowitego zrzeknięcia się hamburgera albo pizzy raz na jakiś czas! Mamy jednak nadzieję, że wprowadzenie powyższych zasad pomoże Ci zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych miesięcznie.

Rachunki za bieżącą wodę, prąd i ogrzewanie

Rachunki to małe potworki dorosłego życia, które dostrzega się dopiero po osiągnięciu pełnoletności – a szkoda. Jak ograniczyć wydatki na prąd, wodę czy ogrzewanie?

Budżet domowy. Rachunki za bieżącą wodę, prąd i ogrzewanie

Sytuacja w każdym gospodarstwie domowym jest inna, dlatego trudno o uniwersalne rady dotyczące zmniejszania wydatków na rachunki. Przypominamy jednak o podstawowych kwestiach. Oto one:

 1. Wymień żarówki na energooszczędne;
 2. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów;
 3. Gaś po sobie światło;
 4. Nie zmywaj pod bieżącą wodą;
 5. Ograniczaj niepotrzebne RTV/AGD;
 6. Zapełniaj pralkę przed jej włączeniem;
 7. Korzystaj z taryfy, jeśli ją posiadasz.

Najlepszym pomysłem na znalezienie skutecznych sposobów zmniejszenia rachunków za media, jest dokładna analiza swojej sytuacji. Na co wydajemy najwięcej? Z czym mają związek nasze wysokie rachunki? Czy istnieją alternatywy? Podejdź do swoich finansów osobistych kompleksowo i ustal, jakie usługi pożerają ich najwięcej.

Odzież i obuwie

Odzież i obuwie to jeden z tych wydatków osobistych, który możemy przez jakiś czas skutecznie ograniczyć. W pewnym momencie jednak przychodzi czas na zakup zimowej kurtki, nowych skarpetek (cerowanie zajmuje zbyt wiele czasu), ciepłego swetra czy porządnych butów na siłownię. Co zrobić, gdy domowy budżet jest w strzępkach i bez nowych cuchów?

Oszczędzanie na zakupach butów oraz odzieży

 1. Szukaj (prawdziwych) promocji i wyprzedaży w galeriach handlowych;
 2. Rozważ sklepy z używaną odzieżą – często znajdziesz tam ubrania w o wiele lepszej jakości niż odzież dostępna w popularnych centrach z chińszczyzną;
 3. Zaprzyjaźnij się z Vinted i giełdami staroci – można tam znaleźć np. oryginalne buty za ułamek ich ceny;
 4. Traktuj obuwie jak inwestycję – w perspektywie roku o wiele bardziej opłaca Ci się kupić buty lepszej jakości;
 5. Ustal swój własny styl i nie kupuj rzeczy, których nie będziesz nosić;
 6. Nie próbuj poprawiać sobie nastroju nowymi ciuchami;

Ostatni punkt dotyczy sposobu wydawania przez Ciebie pieniędzy. Zarządzanie domowym budżetem to nie tylko rozsądne działania i logiczna analiza, ale także – albo przede wszystkim – emocje, jakie Ci towarzyszą podczas płacenia kartą. Nie pozwól, by kontrolowały Twoje finanse osobiste.

Opieka medyczna i dentyści

Wszyscy wiemy, ile kosztują dentyści i opieka medyczna w Polsce. Niestety, jest jak jest. Jeśli chcesz oszczędzać to w przypadku zdrowia, rób to z głową. Nie odmawiaj sobie wizyty u specjalisty czy potrzebnego zabiegu, bo pamiętaj, że za jakiś czas to zaniedbanie i pozorna oszczędność może kosztować Cię o wiele więcej.

Opieka medyczna i stomatologiczna

W kwestii ograniczania wydatków pamiętaj o przysługujących Ci prawach, np. refundowanych wizytach u dentysty. Dwa razy do roku możesz skorzystać z bezpłatnego przeglądu czy czyszczenia i usuwania kamienia. Kolejki? Nie jest to rzecz, na którą nie możesz poczekać, prawda?

Rozrywka i spędzanie wolnego czasu

To największy obszar do popisu – i zdecydowanie najsmutniejszy.

Niestety, jeśli chcesz ograniczyć wydatki, to zazwyczaj nie przebiega to zupełnie bezboleśnie. Jedną z pierwszych kategorii, o których z pewnością pomyślałeś, była rozrywka, jedzenie na mieście, kręgle z przyjaciółmi czy subskrypcja trzech różnych portali streamingowych.

Oszczędzanie na rozrywce i koncertach

I masz rację; czas tu trochę posprzątać i zacząć wydawać mniej.

 1. Anuluj niepotrzebne subskrypcje i usługi;
 2. Ustal limit wyjść na miasto;
 3. Zaproś przyjaciół do siebie, zamiast iść do restauracji;
 4. Odkryj na nowo bezpłatne formy rozrywki np. jazda na rowerze;
 5. Szukaj sposobów na oszczędności, np. karta Multisport z pracy;
 6. Rozważ biblioteki i wypożyczalnie filmów;

W kontekście tego, jak ograniczyć wydatki na rozrywkę warto przede wszystkim przestać traktować zakupy jako… formę rozrywki. Przeanalizuj, co konkretnie popycha Cię do wydawania pieniędzy. Bądź uczciwy wobec samego siebie.

Krok po kroku zaplanuj poprawę swojej sytuacji finansowej

Prowadzenie budżetu domowego to tylko jeden z elementów rozsądnego zarządzania swoimi finansami osobistymi. Aby poprawić swoją sytuację finansową, warto wiedzieć, jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu i jak stworzyć dochód pasywny.

Jeśli natomiast planujesz założyć własną działalność gospodarczą, sięgaj po rady fachowców i od podszewki poznawaj sposoby na skuteczny biznes oraz znalezienie własnej niszy.

Poprawa Twojej sytuacji finansowej jest związana z podjęciem długofalowych i systematycznych działań: dokształcaniem się i zdobywaniem nowych umiejętności oraz kompetencji – również finansowych.

Ważne są zarówno Twoje stałe wydatki, jak i przychody z różnych źródeł. Rozważ możliwości awansu, zmiany pracy na lepiej płatną lub mieszkania na tańsze. Rozwiązań jest wiele. Najważniejsze jest jednak podjęcie działania.

Przeczytaj także: Co można zrobić, żeby się rozwijać?

Zarządzaj finansami domowymi rozsądnie i z głową

Rozważ poduszkę finansową. Każda złotówka przelana na konto oszczędnościowe będzie miała wtedy swój konkretny cel i przeznaczenie.

Jak ograniczyć wydatki osobiste. Ustalanie budżetu domowego

A uwierz, że w skali roku nawet małe kwoty mają znaczenie i mogą pomóc Ci w trudnym momencie – np. kredyt hipoteczny niespodziewanie podskoczy lub stracisz pracę przez redukcję etatów.

Dowiedz się więcej: Jak duża powinna być poduszka finansowa?

10 zasad rozsądnego zarządzania budżetem domowym

Jak ograniczyć wydatki osobiste? Przedstawiamy Ci 10 zasad rozsądnego zarządzania budżetem domowym. Niektóre z nich są banalnie proste – ale to właśnie w ich prostocie tkwi sedno skuteczności, więc nie zniechęcaj się od razu. Po pewnym czasie przyznasz nam rację.

 1. Planuj domowe wydatki i skrupulatnie je zapisuj, a następnie analizuj;
 2. Rób podsumowania na koniec miesiąca;
 3. Nie używaj karty kredytowej, o ile nie jest to absolutnie konieczne;
 4. Buduj wytrwale fundusz awaryjny i każdego miesiąca przelewaj na niego stałą kwotę;
 5. W miarę możliwości ogranicz płatności kartą;
 6. Kontroluj obecny stan konta i ile dokładnie masz gotówki;
 7. Spłacaj uczciwie zadłużenie, jeśli jakieś posiadasz;
 8. Odkładaj nadwyżki finansowe nakonto oszczędnościowe;
 9. Kieruj się prawdziwymi potrzebami, nie emocjami.
 10. Nigdy nie wydawaj więcej, niż zarabiasz.

Ostatnia zasada jest najważniejszym trikiem na spokojny sen i poczucie bezpieczeństwa finansowego. Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz – zamiast tego próbuj różnych sposobów na zwiększenie swoich przychodów oraz ograniczenie wydatków!