Ze względu na rosnące ceny prądu, gazu i opału, wszyscy spodziewają się coraz wyższych rachunków. Dlatego oszczędzanie energii elektrycznej i zmniejszenie kosztów ogrzewania stają się popularnym tematem. Niezależnie od tego, czy chcesz zmieścić się w określonych limitach, czy po prostu obniżyć swoje rachunki, wystarczy zastosować się do kilku, prostych zaleceń. Takiego postępowania warto też nauczyć dzieci. Te działania nie są trudne, jednak wymagają konsekwencji. Zobacz, jak oszczędzać energię w domu, nie obniżając komfortu życia!

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii elektrycznej?

Największy udział w rachunkach za prąd stanowią koszty pracy urządzeń elektrycznych – bojlera, pralki, kuchenki, zmywarki i lodówki. Nie oznacza to jednak, że należy np. zaprzestać użytkowania zmywarki na rzecz ręcznego mycia naczyń. Dobrym pomysłem będzie za to przeanalizowanie zużycia prądu – takie dane znajdziesz w specyfikacji urządzenia. Dzięki temu obliczysz, ile kosztuje Cię korzystanie z danego sprzętu. Uzyskane wyniki można porównać z innymi urządzeniami dostępnymi na rynku. Może się okazać, że wymiana lodówki czy pralki będzie w dłuższej perspektywie czasu pozwalała na oszczędność energii, która zrekompensuje koszty zakupu.

Urządzenia zużywające energię elektryczną w domu

Oszczędzanie energii – od czego zacząć?

Czynnością, która powinna wejść w nawyk wszystkim domownikom, jest wyłączanie nieużywanych sprzętów. Nie wolno też zapominać o wyłączaniu światła podczas wychodzenia z pomieszczenia. Może się wydawać, że są to niewielkie koszty, jednak biorąc pod uwagę roczne zużycie energii elektrycznej, mogą stanowić istotną kwotę.

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu. Od czego należy zacząć

Wydajne gotowanie

Oszczędzanie prądu warto praktykować podczas codziennego przygotowywania posiłków. Do prostych sposobów, które usprawniają proces gotowania, zalicza się np.:

 • gotowanie pod przykryciem – pozwala uniknąć strat energii elektrycznej,
 • wybieranie garnków dostosowanych do rozmiaru płytki – pole grzewcze płyty indukcyjnej nie powinno wystawać spod naczynia,
 • gotowanie w niewielkiej ilości wody – skróci to czas potrzebny na jej zagrzanie,
 • wlewanie do czajnika tylko niezbędnej ilości wody,
 • nieotwieranie piekarnika podczas pieczenia – można go również wyłączyć kilka, lub nawet kilkanaście minut przed czasem,
 • unikanie wstawiania do lodówki i zamrażalnika potraw, które są nadal gorące,
 • nieotwieranie bez potrzeby lodówki i zamrażalnika oraz dbanie o dokładne ich domknięcie,
 • dbanie o czystość i zapobieganie gromadzeniu się lodu w zamrażalniku.

Wydajne gotowanie sposobem na oszczędzanie energii w domu

Codzienne nawyki podczas gotowania pomagają oszczędzać prąd w domu.

Oszczędzanie energii elektrycznej podczas prac domowych

Kolejną grupą czynności, które powodują spore zużycie prądu, jest pranie, sprzątanie i zmywanie. Urządzenia elektryczne, które są wykorzystywane w tym celu, warto przestawić na tryb oszczędzania energii – taką funkcję mają np. pralki i zmywarki. Obniżyć rachunki można również przez działania takie jak:

 • korzystanie z pralki i zmywarki, tylko jeśli uzbiera się pełny wsad,
 • rozsądne wybieranie temperatur – w przypadku łagodniejszych zabrudzeń nie trzeba gorącej wody,
 • pranie i zmywanie na bieżąco – usuniecie starych, zaschniętych zanieczyszczeń wymaga więcej pracy.

Wyłączaj światło, żeby oszczędzić energię elektryczną

Wpływ na zużycie energii ma także oświetlenie. Aby zmniejszyć koszty z nim związane, warto zastosować regularne działania, np.:

 • korzystanie ze światła dziennego w jak największym stopniu,
 • gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa,
 • intensywne oświetlenie w miarę możliwości zastąp korzystaniem z naturalnego światła,
 • korzystaj z punktowego oświetlenia – czasami warto wybrać małą lampkę zamiast głównego źródła światła,
 • wyposażenie mieszkania w żarówki energooszczędne,
 • w przypadku oświetlenia zewnętrznego warto zainstalować czujniki ruchu.

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu dzięki wyłączaniu światła

Dzięki temu możesz zaoszczędzić energię zużywaną nocą i po zmroku.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w gospodarstwie domowym?

W ostatnim czasie wzrosły również ceny ogrzewania, warto więc zastosować metody, które pozwalają zaoszczędzić również na nim. Najwięcej ciepła zwykle jest tracone z powodu nieefektywnej izolacji. Aby obniżyć rachunki, warto więc ocieplić dom materiałami charakteryzującymi się dobrymi parametrami izolacyjnymi.

Na co dzień trzeba kontrolować temperaturę w pomieszczeniach i utrzymywać ją na poziomie 18-20 stopni Celsjusza. Dobrym pomysłem jest również zakręcanie grzejników podczas wietrzenia.

W oszczędzaniu prądu pomoże także racjonalne korzystanie z bojlera. To urządzenie codziennie pobiera energię elektryczną w dużych ilościach. Czasami lepiej jest go uruchamiać, tylko kiedy potrzebujesz ciepłej wody.

Istnieje wiele porad, jak oszczędzać energię w domu, jednak najważniejsza jest regularność. Jednorazowe niezgaszenie światła, czy pozostawienie telewizora w trybie czuwania nie generuje dużych strat. Dopiero po zsumowaniu są one jednak odczuwalne dla domowego budżetu. Obecnie nie można raczej spodziewać się, że cena prądu znacząco spadnie. Warto więc oszczędzać prąd na co dzień. Zmniejszając pobór energii, wspierasz środowisko naturalne i obniżasz rachunki.