Wziąłeś sprawy w swoje ręce. Zaczynasz kontrolować wydatki – wydatki stałe i nieregularne. W krew weszło Ci nawet comiesięczne planowanie budżetu domowego. Zastanawiasz się jednak, jak pójść o krok dalej i oszczędzać pieniądze w budżecie domowym?

Przed Tobą kompleksowy poradnik o tym, jak zbudować oszczędności nawet wtedy, gdy z poprzedniego miesiąca na koncie zostaje Ci okrągłe zero. Oto 10 rad jak oszczędzać pieniądze w budżecie domowym!

Jak dobrze zaplanować budżet domowy?

Po pierwsze, budżet domowy nie może żyć własnym życiem. Lista miesięcznych wydatków powinna być na bieżąco aktualizowana – pamiętaj o tym i od razu wprowadzaj potrzebne zmiany. Podobnie sprawa wygląda z Twoimi dochodami i wynagrodzeniem.

Jak oszczędzać w budżecie domowym? Rodzina wspólnie planuje budżet

Zasady planowania domowego budżetu

 • na bieżąco aktualizuj wydatki stałe i nieregularne oraz nowe źródła dochodu,
 • planuj realnie i bez koloryzowania rzeczywistości,
 • monitoruj nawet najmniejsze i nieważne wydatki,
 • analizuj poprzednie miesiące i wyciągaj wnioski,
 • wprowadzaj ograniczenia dotyczące zbędnych wydatków,
 • zaplanuj kwotę do wydania w każdej kategorii np. artykuły gospodarstwa domowego, jedzenie, przyjemności, usługi telekomunikacyjne itd.

Na koniec miesiąca przeprowadź staranną analizę. Sprawdź, które z kategorii wydatków znacznie przekroczyły zakładany domowy budżet, a które udało Ci się zmniejszyć lub pozostać w narzuconej sobie kwocie. Poszukaj oszczędności w swoim budżecie.

Nie wiesz, od czego zacząć, bo masz wrażenie, że zrezygnowałeś lub ograniczyłeś już totalnie wszystko, co było możliwe? Sprawdźmy.

Przeczytaj także: Jak zwiększyć budżet domowy?

Gdzie szukać oszczędności w domowym budżecie?

Jak wynika z wielu przeprowadzonych badań, Polacy oszczędzanie zaczynają od… jedzenia. Czy jest to najlepszy z możliwych sposobów? I tak, i nie. Jesteśmy bowiem tym, co jemy i jak jemy.

Liczenie jak oszczędzić w budżecie domowym

Dlatego oszczędności dotyczące kupowania artykułów spożywczych powinny być przede wszystkim wprowadzane uważnie i z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku.

Ale zacznijmy od początku. Gdzie szukać oszczędności, jeśli Twój budżet domowy już i tak ledwo zipie?

Jak możemy zaoszczędzić? – propozycje

 • Sprawdź drobne wydatki, których na co dzień nie zauważasz,
 • Zastanów się nad prawdziwą użytecznością rzeczy, które kupujesz,
 • Przeanalizuj cykliczne płatności, z których możesz zrezygnować bez konsekwencji,
 • Wprowadź więcej samodzielnego przyrządzania posiłków (także do pracy),
 • Rozważ sprzedaż niepotrzebnych ubrań, książek i gadżetów domowych,
 • Zacznij robić zakupy spożywcze z listy zakupów i sprawdź, co się wtedy stanie.
 • Jeszcze raz przeanalizuj „niezbędne” Twoim zdaniem wydatki w skali miesiąca.

Przeczytaj także: Jak zwiększyć oszczędności – 10 najlepszych pomysłów

Szukanie oszczędności w domowym budżecie jest procesem polegającym na analizie i wyciąganiu wniosków. Wiedza o tym, w jaki sposób wydajemy pieniądze jest niezbędna, by kontrolować wydatki. W innym przypadku środki, które masz, będą nadal przepływać Ci przez palce jak woda.

Aby wydawać pieniądze zgodnie z założonym na początku miesiąca planem, musisz nieustannie ćwiczyć samokontrolę, konsekwencję i wytrwałość. 

Nie będzie łatwo, ale uwierz, że warto zastanowić się nie tylko nad liczbami w Twoim kajeciku, ale także stylem wydawania pieniędzy.

10 rad jak oszczędzać pieniądze w 2023 roku

Przed Tobą 10 rad o tym, jak w 2023 roku mądrze oszczędzać pieniądze. Pamiętaj, że prowadzenie budżetu domowego powinno pomóc zaoszczędzić Ci nie tylko nerwów i łez na koniec miesiąca, ale także… wolnych środków, które przelejesz np. na konto oszczędnościowe. Zaczynajmy!

1. Analiza kosztów stałych i niezbędnych wydatków

Pierwszym i najważniejszym krokiem ku oszczędzaniu pieniędzy jest analiza Twoich kosztów stałych. Czy rzeczywiście potrzebujesz tylu subskrypcji i wykupionych usług? 

Analiza kosztów stałych i wydatków

Podważ każdy ze stałych wydatków, które ponosisz. Być może były one konieczne jakiś czas temu, ale aktualnie już z nich nie korzystasz lub możesz je znacząco ograniczyć, korzystając np. prania podczas taryfy lub wymianie żarówek na energooszczędne.

Przeczytaj także: Jak się wzbogacić? 6 najlepszych sposobów

2. Sposoby przyrządzania… drugiego śniadania

Przemyśl tak prozaiczne wydatki, jak drugie śniadanie. Czy kupujesz je na mieście lub zamawiasz do pracy? Sprawdź co się stanie, gdy zaczniesz samodzielnie przyrządzać sobie drugie śniadanie do pracy.

Możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie, rezygnując z gotowych dań i zamawianych przez internet posiłków.

3. Eliminacja z budżetu domowego zakupów pod wpływem impulsu

Będzie to wymagało od Ciebie nie lada hartu ducha, ale wyeliminuj ze swojego życia impulsywne zakupy. 

Wprowadź zasadę dotyczącą zakupów powyżej określonej kwoty (np. 50, 100, 200 zł). Jeśli chcesz kupić rzecz za 69,99 lub za 199,99 – najpierw prześpij się z tą myślą. Nadal jesteś pewny swojej decyzji?

Nie próbuj poprzez impulsywne zakupy poprawiać sobie nastroju czy dodawać pewności siebie. Kupowanie pod wpływem chwili nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Rezygnacja z zakupów robionych pod wpływem impulsu

4. Automatyczne oszczędzanie określonej kwoty w skali miesiąca

Sięgnij po sprawdzone i polecane sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Jednym z nich jest automatycznie oszczędzanie określonej kwoty w miesiącu. Możesz ustawić taki przelew w aplikacji swojego banku.

Pamiętaj jednak, by robić to od razu po otrzymaniu wynagrodzenia. Twoje dochody zostaną automatycznie pomniejszone o daną kwotę, a ta pozostała na koncie będzie musiała wystarczyć Ci na resztę miesiąca. 

W innym wypadku niezbędne wydatki pochłoną wszystko i na koniec miesiąca nie zostanie Ci nic. Nie próbuj oszczędzać tego, co Ci zostanie – bo uwierz, że nie zostanie.

5. Staranne planowanie posiłków i zakupy spożywcze z listy zakupów

Ogromną część Twojego budżetu domowego pochłania jedzenie? Spróbuj starannie planować posiłki. Nie jest to zadanie łatwe i wymaga wprawy, ale efekty mogą być naprawdę zaskakujące. 

Staranne planowanie posiłków pozwoli zaoszczędzić pieniądze w budżecie domowym

Wyeliminujesz marnowanie żywności i znacząco ograniczysz ilość wizyt w pobliskich supermarketach – nie mówiąc już o oszczędności Twojego czasu.

Dowiedz się: Jak znaleźć pracę na studiach?

Pamiętaj, że każde wyjście do sklepu spożywczego wiąże się z pokusą kupienia słodyczy, słodkich napojów, fast foodów czy innych produktów, których nie ma na Twojej liście. Dlatego im rzadziej robisz spożywcze zakupy, tym bardziej spada ryzyko nieplanowanych zakupów.

6. Zwiększenie Twoich przychodów w skali miesiąca lub roku

Oszczędzanie pieniędzy powinno dotyczyć także… zwiększania swoich dochodów. Cała sztuczka polega na tym, by wydawać mniej, a zarabiać więcej. 

Szukaj sposoby na zwiększenie domowego budżetu i wprowadzaj w życie długofalowe działania zmierzające do podniesienia Twojego wynagrodzenia. 

Korzystaj także z natychmiastowych zastrzyków gotówki, jak praca dorywcza, zlecenia dla freelancerów czy odsprzedaż niepotrzebnych rzeczy.

Dowiedz się więcej: Afiliacja. Dlaczego warto na tym zarabiać?

7. Minimalizacja kosztów transportu

Ceny paliwa przyprawiają Cię o zawrót głowy? Nas też. Spróbuj zminimalizować koszty transportu, a zaoszczędzone w ten sposób środki wpłacaj na konto oszczędnościowe lub zainwestuj.

Minimalizacja kosztów transportu. Jazda do pracy rowerem

Jeśli tylko pozwalają Ci na to okoliczności, wyciągnij z piwnicy… rower. Wiemy, jak bardzo jesteś przyzwyczajony do korzystania z auta, ale szybko odczujesz różnicę – zarówno finansową, jak i zdrowotną. 

I nie marudź, daj sobie czas na przyzwyczajenie się do innego środka transportu. Jeśli to możliwe, rozważ także komunikację miejską.

8. Jasny i wartościowy cel oszczędzania pieniędzy

Trudno wytrwać w jakimkolwiek działaniu, jeśli nie mamy silnej motywacji i jasno określonego celu swoich poczynań. Dlatego ustal jasny i wartościowy dla siebie cel oszczędzania pieniędzy.

Marzysz o porządnej poduszce finansowej? Planujesz remont mieszkania? Chcesz nadpłacić raty kredytu? A może wyjechać z rodziną na wakacje? Zbuduj w sobie silną motywację do oszczędzania. Przyda Ci się w momentach, kiedy będziesz już zmęczony analizą i ograniczaniem swoich wydatków.

Wypisz na karce papieru wszystkie powody, dla których postanowiłeś oszczędzać.

Dowiedz się więcej: Co można zrobić, żeby się rozwijać?

9. Planowanie nieregularnych wydatków w skali roku

Planowanie budżetu domowego na dany miesiąc może skutecznie pomóc Ci opłacić rachunki i inne opłaty, np. czynsz czy telefon komórkowy. Ale czy uwzględniłeś w domowym budżecie także określoną kwotę na nieregularne wydatki?

Przeczytaj także: Co się składa na budżet domowy?

Jeśli ponosisz daną opłatę tylko raz na kwartał lub raz w roku, rozdziel finanse w odpowiedni sposób. Wydatki stałe nie zawsze są bowiem regularne i właśnie to najczęściej niespodziewanie szarpie nasz budżet jak Reksio szynkę.

Przykład? Za przeglądy techniczne auta płacisz raz w roku. Podziel tę kwotę przez pozostałą liczbę miesięcy (użyj np. arkusza kalkulacyjnego) i w każdym miesiącu okładaj ułamek potrzebnej Ci kwoty. 

Gdy przyjdzie czas zapłaty, nie odczujesz jej tak bardzo, jak w sytuacji, gdybyś musiał uregulować całość z jednomiesięcznych dochodów.

10. Umiejętne rezygnowanie z przyjemności

Systematyczne odkładanie pieniędzy i efektywne zarządzanie budżetem domowym to także… umiejętne rezygnowanie z przyjemności. Jadasz na mieście? Uwielbiasz markowe ciuchy? Masz słabość do nowych rozwiązań technologicznych? 

Rezygnacja z przyjemności

Wydatki związane z przyjemnościami często przerastają nasze możliwości finansowe. Warto zmierzyć się z tą prawdą i przyznać, że możemy zaoszczędzić, ale kosztem sztucznego poprawiania sobie nastroju.

Pamiętaj jednak, by nie rezygnować całkowicie i ze wszystkiego. Po prostu rozważ bezpłatne lub tańsze sposoby na spędzanie czasu wolnego i dostarczanie sobie przyjemności.

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze w budżecie domowym? Podsumowanie

Znasz już najważniejszą teorię na temat oszczędzania pieniędzy. Ta porządna dawka wiedzy przyda Ci się… na zajęciach praktycznych. W tych nie jesteśmy Ci już jednak w stanie pomóc.

Ćwiczyć bowiem będziesz na żywym organizmie – planując, analizując i wprowadzając poprawki do swojego domowego budżetu. Obiecujemy, że z miesiąca na miesiąc będzie Ci to szło coraz lepiej.

Dostałeś od nas wędkę, a więc 10 skutecznych sposobów na oszczędzanie, czas jednak zarzucić haczyk. Zacznij działać i cierpliwie czekaj na pierwsze efekty swoich starań. Właśnie przejmujesz prawdziwą kontrolę nad swoimi finansami. Pamiętaj, że tylko wytrwanie w tym postanowieniu i konsekwentne działanie pozwolą Ci na realizację założonego celu. Oszczędzanie pieniędzy nie jest sprintem. To długi i chwilami trudny maraton. Zdecydowanie jednak warto w nim wystartować – już za jakiś czas sam się o tym przekonasz.