Rosnące ceny prądu sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje sposobów pomagających obniżyć rachunki. Dotkliwie zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele energii zużywamy każdego miesiąca. Chociaż z roku na rok produkowane są coraz bardziej energooszczędne urządzenia elektryczne, to pobór energii elektrycznej w gospodarstwach domowych nie ulega obniżeniu. Głównym powodem są nawyki konsumentów. Dlatego warto dowiedzieć się jak oszczędzać prąd w domu i chronić rodzinny budżet. Od czego zacząć?

Oszczędzanie energii elektrycznej poprzez dobre nawyki

Na oszczędzanie energii elektrycznej warto patrzeć jak na trwałą zmianę. Zachowania, które pomagają zmniejszyć pobór prądu, nie stanowią jedynie środka, który prowadzi do celu, jakim są niższe rachunki. Powinny natomiast stać się nawykiem, który powtarzasz bezwarunkowo, nie zwracając na to uwagi. Aby było to możliwe, musisz przeanalizować swoje zużycie energii elektrycznej.

Jakie sprzęty generują największe zużycie prądu?

Większość osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez dostępu do pralki, płyty grzewczej, czy bojlera. Jednak to właśnie te sprzęty generują największe zużycie energii w gospodarstwie domowym.

Koszt ich użytkowania można łatwo porównać – sklepy często publikują roczne zużycie energii elektrycznej dla każdego z urządzeń. Aby oszczędzać prąd, warto podjąć dobrą decyzję podczas wybierania sprzętu AGD i RTV do swojego mieszkania. Może się zdarzyć, że energooszczędny sprzęt będzie nieco droższy, jednak ta różnica w cenie szybko się zwróci w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.

Urządzenia elektryczne pobierające prąd w domu

Nowoczesne urządzenia można też ustawić na tryb oszczędzania energii – zwykle oznaczony jest napisem ECO. Czas pracy jest wtedy dłuższy, ale sprzęt zużywa mniej wody i oszczędza energię elektryczną.

Zmniejszenie zużycia prądu w kuchni – jak to zrobić?

Czynnością, która pochłania najwięcej energii elektrycznej w domu, jest proces gotowania. Samodzielne przygotowywanie posiłków pomaga zaoszczędzić na wydatkach na jedzenie, jednak może przyczyniać się do wzrostu rachunków za prąd. Dlatego oszczędzanie prądu warto praktykować w kuchni. Pomocne będzie np.:

  • rozsądne planowanie posiłków i czasu ich przygotowania – dzięki temu unikniesz wielokrotnego podgrzewania tego samego składnika.
  • sprytne korzystanie z piekarnika – możesz w nim jednocześnie przygotować kilka potraw i oszczędzać energię elektryczną.
  • gotowanie pod pokrywką i dostosowanie rozmiaru garnków do wielkości płytki – takie działanie przyśpieszy gotowanie i ułatwi oszczędzanie prądu.
  • ograniczenie częstotliwości gotowania wody w czajniku elektrycznym – warto zapytać, czy któryś z domowników również chce napić się kawy lub herbaty. Pamiętaj również, żeby nastawiać tylko tyle wody, ile jest Ci potrzebne, gotowanie większych ilości generuje większe zużycie prądu.
  • nie wkładaj do zamrażalnika ciepłych potraw i dbaj o regularne rozmrażanie lodówki.
  • warto również nie ustawiać lodówki w miejscu, w którym jest wystawiona bezpośrednio na promienie słoneczne lub w pobliżu źródła ciepła – takie postępowanie może spowodować, że urządzenie szybciej zużywa energię.

Zmniejszenie zużycia prądu w kuchni . Urządzenia elektryczne

Chcesz oszczędzać energię elektryczną? Gaś światło!

Wiele gospodarstw domowych naraża się na wyższy pobór energii elektrycznej spowodowany przez intensywne oświetlenie. Aby tego uniknąć, wyłączaj światło zawsze, kiedy jesteś ostatnią osobą opuszczającą pomieszczenie. Dobrym pomysłem jest także inwestycja w żarówki energooszczędne, które pozwolą na zmniejszenie zużycia energii.

Warto też korzystać z naturalnego światła dziennego. To ważne, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy należy ograniczać energię zużywaną nocą. W przypadku oświetlenia zewnętrznego warto pomyśleć nad czujnikiem ruchu.

Projektując pomieszczenia i wystrój wnętrza, można zdecydować się na montaż punktowego oświetlenia. Korzystanie z lampek zamiast głównego światła przyczynia się do zmniejszenia zużycia prądu.

Zastanów się, kiedy potrzebujesz ciepłej wody

Wśród posiadaczy elektrycznych bojlerów, dużą część rachunku za prąd stanowi podgrzewanie wody. Warto policzyć, ile kosztuje utrzymywanie jej temperatury przez cały dzień. Szczególnie w przypadku mniejszych pojemności bojlera, w oszczędzaniu prądu pomóc może zamontowanie urządzenia, które włącza podgrzewacz jedynie o określonych porach.

Aby obniżyć swoje rachunki, warto zastanowić się jak oszczędzać prąd w domu. Często nie wymaga to wyrzeczeń i rezygnacji z komfortu, a jedynie zmiany nawyków. Oszczędzanie energii elektrycznej jest istotną częścią dbania o swoje finanse i świadczy o gospodarności. Na marnowanie prądu powinno się jednak patrzeć nie tylko przez pryzmat finansowy, ale również ekologiczny. Wytwarzanie energii elektrycznej jest procesem, który powoduje zanieczyszczenie środowiska i pogorszenie jakości powietrza. Dlatego każdego dnia warto oszczędzać prąd.