Zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę w domu? Przeciętne, dzienne zużycie wody na osobę wynosi w Polsce około 150 litrów. Na tle krajów takich jak USA (575 litrów) czy średniej dla Europy (200 litrów) nie wydaje się to dużo. Jednak trzeba pamiętać, że na świecie są kraje, w których trwa przewlekła susza i ludzie zużywają zaledwie 10 litrów wody dziennie. Chociaż wydaje się, że takie problemy nie dotyczą Polski, to oszczędzanie wody jest zalecane także tutaj. Polska ma relatywnie niskie zasoby wody, więc problemy z jej dostępnością mogą stawać się w przyszłości coraz poważniejsze. Kontrolowanie zużycia wody to także świetny sposób na obniżenie rachunków. Zobacz, jak oszczędzać wodę w domu!

Co generuje największe zużycie wody?

Warto zdać sobie sprawę, jak wygląda procentowe zużycie wody w przeciętnym, polskim gospodarstwie domowym. Najwięcej, bo aż 36% wody wykorzystywane jest do mycia. Na drugim miejscu znajduje się woda używana do spłukiwania toalet, to aż 30% dziennego zużycia. Kolejne pozycje stanowi pranie, zmywanie i sprzątanie, które mogą pochłaniać odpowiednio 15%, 10% i 6% dziennego poboru. Paradoksalnie, najmniej wody zużywa się do picia i gotowania – to zaledwie 3%.

Zmywarka w gospodarstwie domowym a zużycie wody

Te dane dotyczą gospodarstw domowych, jednak trzeba pamiętać, że za największe zużycie wody odpowiedzialny jest przemysł i produkcja żywności.

Od czego zacząć oszczędzanie wody?

Najłatwiej będzie zastosować proste triki, które pozwalają osiągnąć mniejszy pobór wody w domu. Warto ograniczyć tą, którą zużywa się każdego dnia do spłukiwania toalety. Najrozsądniej będzie wdrożyć rozwiązania pozwalające na ograniczenie ilości potrzebnej wody, bez konieczności rezygnowania z komfortu. Warto np. zainwestować w spłuczki z podwójnym systemem spłukiwania, które zużywają mniej wody i pozwalają regulować jej ilość.

Ciekawe rozwiązanie stanowi też inspirowana japońską zaradnością toaleta z wbudowaną małą umywalką. Wówczas wodą, którą umyjesz ręce, możesz następnie spłukać toaletę. Dzięki temu można bardzo efektywnie oszczędzać wodę.

Oszczędzanie wody podczas mycia

Kolejnym sposobem na mniejsze zużycie wody jest rozsądne korzystanie z kranu i prysznica. Dobrym pomysłem jest np.:

  • zakręcanie wody podczas mycia zębów – wiele osób po przepłukaniu szczoteczki pozostawia uruchomiony kran, z którego podczas mycia zębów może wypłynąć nawet 16 litrów wody.
  • szybki prysznic zamiast kąpieli – tutaj również ważne jest zmniejszenie przepływu wody. Odkręcaj ją tylko podczas zwilżania i opłukiwania ciała.
  • napowietrzanie strumienia wody przez zakładanie specjalnych perlatorów na krany i baterie łazienkowe. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie strumienia wody, bez utrudniania mycia.
  • regulowanie strumienia ogranicznikiem przepływu wody – takie rozwiązanie może znacznie zmniejszyć ilość wody zużywanej podczas brania prysznica i mycia rąk.

Jak oszczędzać wodę w domu. Ograniczenie zużycia bieżącej wody

Czy podczas prania i zmywania naczyń również można oszczędzać wodę?

Kwestią, która rodzi sporo kontrowersji, jest korzystanie ze zmywarki i pralki automatycznej. Te urządzenia faktycznie pobierają duże ilości wody, jednak nadal są one niższe w porównaniu do prania i zmywania ręcznego. Warto wybierać urządzenia, które pozwalają na oszczędzanie wody – te dane można znaleźć w specyfikacji.

Do sposobów na oszczędzanie wody można też zaliczyć korzystanie z trybu ECO, który mają niemal wszystkie nowoczesne sprzęty. Pamiętaj też, aby uruchamiać pralkę i zmywarkę, tylko jeśli uzbiera się pełny wsad.

Małe zmiany – duże oszczędności

Odciążeniem dla domowego budżetu może też być oszczędzanie wody zużywanej do sprzątania, czy podlewania roślin. Wystarczy, że do umywalki wstawisz miednicę – wodą, którą myjesz ręce, możesz później umyć podłogę. Do tego celu nadaje się także woda z automatycznej suszarki do ubrań. Możesz także oszczędzać wodę służącą do podlewania kwiatów domowych – świetnie nadaje się do tego ta, która zostaje po myciu i gotowaniu warzyw i owoców, a także jajek. Taka woda zawiera też składniki mineralne, będzie więc dodatkowo odżywiać Twoje rośliny.

Do podlewania ogrodu warto wykorzystywać deszczówkę. Można ją łatwo zgromadzić, np. przy pomocy beczki ustawionej pod rynną.

Jak oszczędzać wodę w domu. Sprawdzanie liczników

Globalne oszczędzanie wody

Dużym problemem są zmniejszające się zasoby wody pitnej. Słodka woda stanowi zaledwie 2,5% ogólnych zasobów wody, więc jej oszczędzanie warto rozważyć także w kontekście globalnym. Aby pośrednio przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody, warto np. ograniczyć spożywanie mięsa, gdyż hodowla zwierząt rzeźnych pochłania jej ogromne ilości. Trzeba także przeanalizować ile wody zużywa się podczas produkcji ubrań.

Istnieje wiele sposobów mówiących, jak oszczędzać wodę w domu. Jednak najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja, która pomaga zbudować dobre nawyki. Zużywanie mniejszej ilości wody to sposób na obniżenie rachunków i zaoszczędzenie pieniędzy. Ograniczenie poboru wody ma także pozytywny wpływ na środowisko. To bardzo ważne, szczególnie że zmiany klimatyczne i dotkliwe susze są coraz wyraźniej obecne, również w Polsce. Wysiłek na rzecz ekologii to także wyraz troski o przyszłe pokolenia!