Chcesz otworzyć się na innych – ale nie wiesz, jak to zrobić? Nauka otwierania się na ludzi nie zawsze jest łatwa. Proces ten sprawia, że ​​jesteś podatny na osąd – a tego boi się każdy z nas. Czasami otwarcie powoduje stres emocjonalny u tych, którzy nie są do tego przyzwyczajeni. Wtedy mamy poczucie, że otwieranie się na innych jest przerażające.

Spoglądając na to z innej strony widzisz, że otwieranie się znaczy znacznie więcej. To świetna okazja na budowanie wspaniałych relacji i przyjaźni. A sama nauka budowania relacji jest częścią osiągania dojrzałości. Wzmacnia Twoje umiejętności interpersonalne, pozwalając innym dostrzec Twoją postać i służy jako poduszka emocjonalna w obliczu problemów. Przeczytaj wpis i sprawdź, jak możesz ćwiczyć się w budowaniu relacji!

Strach przed otwarciem – dlaczego tak się dzieje

Niektórzy ludzie z powodu doświadczeń życiowych nie otwierają się tak bardzo, jak inni. Mają również trudności w poszerzaniu grona przyjaciół. Kiedy doświadczyłeś jakiegoś rodzaju traumy, otwarcie się staje się dużym wyzwaniem.

Odsłonięcie przed kimś swojego serca i duszy jest zawsze przerażającą myślą. W Twojej głowie pojawia się przekonanie, że dotychczasowe bezpieczeństwo zostanie naruszone. Zawsze jest taka możliwość, ale nie możesz oczekiwać najgorszych wyników. Pozwól sobie przekonać się, że kontakt z innymi osobami i poznanie siebie nawzajem daje szeroki wachlarz możliwości.

Dlaczego niektórzy ludzie powoli otwierają się na innych

W życiu spotkasz dwa typy ludzi. Pierwszy to osoba „otwarta książka”. Nie ma ona problemu z dzieleniem się swoimi myślami i uczuciami z innymi. Akceptuje samego siebie, ma szerokie grono przyjaciół, a relacje z ludźmi dają mu radość i szczęście. Na przeciwległym końcu są ludzie, którzy rzadko ujawniają cokolwiek na swój temat, nawet najbliższym przyjaciołom i rodzinie. To osoby mające niskie poczucie własnej wartości, które raczej wybierają życie w samotności. Zastanów się – którym z nich jesteś? Pamiętaj, że na to, jaki jesteś, ma wpływ nie tylko Twoja osobowość, ale również rodzina i wychowanie oraz dotychczasowe doświadczenia życiowe.

Dlaczego nauka otwierania się na ludzi jest ważna

Dlaczego nauka otwierania się na ludzi jest tak ważna?

Ludzie mogą mieć wiele powodów, by zamykać się na drugiego człowieka. Uczenie się, jak otworzyć się przed innymi, pomoże Ci w rozwoju osobistym. Proces uczenia się może być powolny, trudny i stresujący. Pojawi się wiele wątpliwości, pytań i problemów z wewnętrznym 'ja”, ale w końcu wszystko będzie tego warte. Umiejętność otwierania się poszerza Twoje relacje z drugim człowiekiem, pomaga lepiej rozumieć trudne emocje i stany, przez jakie przechodzimy w życiu. Pomaga też lepiej poradzić sobie z konfliktami i nieporozumieniami. A nawet bywa pomocna w życiu zawodowym i ma znaczący wpływ na przyszłość.

Wskazówki, jak otworzyć się na ludzi

Jeśli byłeś przyzwyczajony do trzymania wszystkiego w sobie i budowania murów, nie będzie łatwo nauczyć się otwierać na ludzi. Ale to nie znaczy, że to niemożliwe.

1. Oceń swoje relacje z ludźmi wokół ciebie

Jak otworzyć się na ludzi? Oceń swoje relacje z najbliższym otoczeniem.

Zrób listę osób w Twoim życiu, które najprawdopodobniej będą słuchać bez osądzania i zadawania zbędnych pytań. W takiej sytuacji zacznij od tych ludzi. Możesz najpierw porozmawiać kilka razy z jedną i tą samą osobą, a kiedy poczujesz się komfortowo, ćwicz się w nawiązywaniu komunikacji z innymi, mniej znanymi przyjaciółmi i znajomymi.

2. Zacznij od udostępnienia czegoś prostego

Nie musisz od razu ujawniać swoich sekretów lub światopoglądu pierwszemu nieznajomemu, którego spotkasz. Proces otwierania się wymaga, abyś zaczął od czegoś prostego, ale znaczącego dla ciebie. Nie musisz od razu otwierać się na coś ciężkiego, ale powiedz o czymś prostym. Zaczynając od drobnych rzeczy, będziesz w stanie wyczuć proces komunikacji. W końcu łatwiej Ci będzie otworzyć się na innych.

3. Spróbuj posłuchać kogoś i obserwuj, jak działa ten proces

Jeśli trudno Ci się otworzyć, obserwuj, jak robi to ktoś inny. Posłuchaj, jak ktoś dzieli się z Tobą swoimi przemyśleniami i uczuciami. Zwróć uwagę jak się otwierają, w tym język ciała, język werbalny i ton ich głosu. Co najważniejsze, zwróć uwagę na to, jak proces komunikacji ułatwia zarówno słuchaczowi, jak i mówcy wspólne zrozumienie. Taka obserwacja może być świetnym zbiorem istotnych dla Ciebie informacji, które możesz wykorzystać w przyszłości.

4. Naucz się akceptować wrażliwość

Otwierając się, dostrzegamy siebie. Często sprawia to, że czujemy się emocjonalnie nadzy przy ludziach i dlaczego wahamy się przed otwarciem. Musisz chcieć być wrażliwym, zanim otworzysz się na innych. Kiedy myślisz o wielkim potencjale szczęścia i więzi międzyludzkich – warto dla nich zaryzykować.

5. Bądź sobą

Zawsze będziesz mieć trudności z otwarciem się, jeśli ciągle udajesz kogoś, kim nie jesteś. Kiedy czujesz się komfortowo we własnej skórze, możesz właściwie się otworzyć, nie bojąc się osądu lub krytyki. Poza tym męczące jest udawanie kogoś innego, gdy wiesz, że maska ​​w końcu odpadnie. Zamiast tego staraj się być sobą od samego początku, a łatwiej będzie Ci porozmawiać z drugą osobą.

6. Spróbuj otworzyć się w mediach społecznościowych

Nawet jeśli otwarcie się w mediach społecznościowych i osobiście to dwie różne rzeczy, nadal powinieneś spróbować. Wiadomo, że otwieranie się na społecznościowych platformach jest łatwiejsze, ponieważ możesz odpowiednio komponować swoje myśli i unikasz potencjalnego odrzucenia lub poczucia porażki. Praktykowanie w mediach społecznościowych to ważny pierwszy krok. Usuwa z obrazu element niezręczności i strachu.

7. Bądź bardziej pewny siebie

Jak otworzyć się na ludzi? Bądź bardziej pewny siebie!

Jeśli jesteś niepewny, będziesz miał trudności z otwarciem się na ludzi. Aby stać się lepszym w komunikacji, musisz popracować nad swoją pewnością siebie. Pamiętaj, że każdy ma wady. Pewność siebie zaczyna się, gdy przestajesz rozwodzić się nad swoimi słabościami i zamiast tego, skupiasz się na swoich mocnych stronach.

8. Znajdź wspólne zainteresowania                                                                       

Fakt, że mamy z drugim człowiekiem jakieś wspólne zainteresowania pomaga w otworzeniu się na niego. Jeśli znajdziesz z kimś wspólne tematy do rozmowy, dojdziesz do momentu, w którym chcesz wiedzieć więcej o tej osobie! Prowadzi to do tego, że czujesz się w towarzystwie tej osoby bardziej komfortowo.

9. Używaj mowy ciała

Język ciała ułatwia otwieranie się, ponieważ po prostu dopasowujesz słowa do swojego ciała. Daje również więcej pewności siebie i sprawia, że ​​jesteś bardziej przystępny. Jeśli więc chcesz nauczyć się otwierać na ludzi, użyj mowy ciała. Nie krzyżuj ramion! Zamiast tego staraj się nawiązać kontakt wzrokowy i uśmiechnij się!

10. Zajmij się swoimi problemami

Jeśli Twój strach przed otwarciem się wynika z traumy lub wychowania, możesz nauczyć się otwierać ponownie tylko wtedy, gdy pogodzisz się ze swoimi problemami. Nigdzie nie zajdziesz, jeśli będziesz uciekać i uciekać od swoich problemów. Wydaje się to przerażające i przytłaczające, ale musisz stawić czoła swojej historii. Najpierw musisz znaleźć sposób, by się uleczyć. Możesz skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże Ci przepracować problemy.

Pamiętaj, otwarcie się na ludzi to ryzyko, które warto podjąć

Otwarcie się na ludzi to ryzyko, które warto podjąć.

Nie jest łatwo otworzyć się na ludzi, niezależnie od tego, czy jest to część Twojej osobowości, czy też masz poważne problemy z zaufaniem. Możesz stopniowo poprawiać tę umiejętność i stawać się bardziej kontaktowym dzięki powyższym wskazówkom. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale małe kroczki zaprowadzą Cię tam, gdzie chcesz trafić. Pamiętaj, umiejętność otwierania się na ludzi nie jest zadaniem łatwym. Pozwól sobie na powolne zmiany – nie musisz się spieszyć.