Życie jest pełne pośpiechu i zgiełku, a dni lecą nieubłaganie. Zapominamy, że musimy stale doskonalić się psychicznie, fizycznie, emocjonalnie i duchowo. Podwiń rękawy, pracuj intensywnie i wiedz, że Twój wysiłek w końcu się opłaci, ponieważ będziesz się uczyć i rozwijać. Ciągły rozwój jest niezbędny, jeśli chcesz zachować szczęście, motywację i spokój ducha. Przedstawimy Ci 10 rad, dzięki którym będziesz mógł się samodoskonalić! Codziennie rób mały krok w kierunku lepszej wersji siebie.

Poznaj rodzaje, na które dzieli się samorozwój. Fizyczne, emocjonalne, intelektualne oraz duchowe.

Samorozwój dzieli się na następujące rodzaje:

  • Emocjonalny,
  • duchowy
  • fizyczny,
  • intelektualny.

Jak rozwijać się w każdym z tych kierunków?

1. Wzbogać swój umysł

Nie będzie lepszego momentu niż teraz, zaufaj nam. Nie musisz czekać na szczególny dzień, aby zacząć uczyć się angielskiego lub gry na gitarze. Jeśli chcesz nauczyć się języka, załóż konto w serwisie do samodzielnej nauki, kup kurs audio lub skorzystaj z pomocy korepetytora. Wtedy trudno będzie Ci zrezygnować. Chcesz grać? Kup gitarę! Tak, ten wydatek jest uzasadniony: to droga do Twoich marzeń.

2. Stale się rozwijaj

Czytaj książki wszystkich gatunków i rodzajów. Wąskie myślenie ogranicza Twoje możliwości! Lektury poszerzają Twoją świadomość, dają ci doświadczenia, których być może nie mógłbyś znaleźć w prawdziwym życiu – zmuszają Cię też do myślenia. Czytanie ma ogromny wpływ na intensywny rozwój Twojego poczucia pewności siebie. Wzmacnia również umiejętności mówienia – zdolność do jasnego, zwięzłego i pięknego wyrażania myśli. Może mieć to wpływ na znalezienie wspólnego języka z otoczeniem. 

Jak się rozwijać intelektualnie?

Aby rozwijać się intelektualnie, należy zachęcać się do aktywnego uczenia się i wykorzystywania własnego potencjału. To może obejmować również uczestnictwo w seminariach, słuchanie podcastów i uczestnictwo w kursach. Ważne jest również, aby dążyć do przyjmowania nowych wyzwań, aby ćwiczyć swoją wyobraźnię i doświadczać nowych rzeczy. Może to oznaczać udział w debatach i dyskusjach, zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi, prowadzenie badań i eksperymentowanie. Uczenie

Jak się rozwijać zawodowo?

Aby rozwijać się zawodowo, najlepszym sposobem jest stale stawiać sobie nowe wyzwania i uczyć się nowych rzeczy. Oznacza to, że należy poświęcić czas na pracę nad umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem, które pomogą w osiągnięciu sukcesu w danym zawodzie. Można to osiągnąć poprzez uczestnictwo w szkoleniach, konferencjach i kursach, które są skierowane do branży, w której się pracuje. Ponadto należy również regularnie śledzić nowinki w branży, aby mieć pewność, że posiada się najnowszą wiedzę. Na koniec, ważne jest, aby znaleźć czas na dostosowanie swoich umiejętności do zmieniającego się otoczenia zawodowego.

Poszerzaj kontakty zawodowe

Ważne jest również, aby stale poszerzać swoje kontakty zawodowe, szukając nowych okazji do współpracy. Kontakty zawodowe to ważny aspekt naszej kariery, który ma ogromne znaczenie dla naszego profesjonalnego rozwoju. Poszerzanie bazy kontaktów jest kluczem do lepszych możliwości w naszej branży i pozwala nam się z nimi skutecznie zapoznawać. Istnieje kilka korzyści, które możemy czerpać z poszerzania kontaktów zawodowych.  Pierwszą z nich jest możliwość nawiązywania relacji, co może stanowić źródło potencjalnych nowych przedsięwzięć i okazji. Kolejnym korzyścią jest wyższy poziom wiedzy, jaki możemy zdobyć od innych profesjonalistów. Dzięki wymianie wiedzy współpraca z innymi profesjonalistami może być bardzo cenna dla naszej kariery. Kolejną korzyścią z poszerzania kontaktów zawodowych jest to, że nasza kariera może się rozwinąć, jeśli będziemy mieć dostęp do osób, które są w stanie nam pomóc. Możemy nawiązywać nowe kontakty, a także utrzymywać i rozwijać istniejące.

3. Samodyscyplina

Większość osób, które ma ustabilizowane życie, rzadko wychodzi poza strefę własnego komfortu. Jest to błąd, bo rozwój odbywa się zawsze poza nią. Musimy pamiętać, że rozwój wymaga poświęceń i przełamywania własnych barier. Kiedy właściwie zaangażujesz się w samorozwój, Twoje myślenie stanie się jasne. Będziesz wolny od ciągłych wpływów zewnętrznych i w konsekwencji przestaniesz marnować swój czas w życiu na darmo. Na bezużytecznych, zabierających czas źródłach informacji, takich jak sieci społecznościowe, messenger, czy aplikacje randkowe.

4. Zredukuj czas spędzany w social mediach

Musisz zrozumieć, że Twoja praca nie będzie wydajna, gdy co chwilę będziesz komuś odpisywał lub sprawdzał konto w aplikacjach. Wiedz, że rozproszona praca wykonywana w godzinę może być wykonana w 20 min z lepszym skutkiem!

Jak się rozwijać? Zredukuj czas spędzany w social mediach takich jak Facebook czy Instagram.

Po prostu usuń rozpraszacze i nie marnuj czasu. A w miejsce grup z memami i śmiesznymi filmikami, które stanowią większość z subskrypcji przeciętnych użytkowników sieci, zapisz się do grup z treściami edukacyjnymi.

Ile czasu spędzają Polacy, przeglądając social media?

Przeciętny Polak spędza w roku około 132 godzin przeglądając media społecznościowe. To bardzo dużo czasu, który mógłby być wykorzystany na bardziej produktywne czynności, takie jak nauka języka, rozwój umiejętności lub inwestowanie w siebie. Godziny spędzone na surfowaniu po mediach społecznościowych mogłyby być znacznie lepiej wykorzystane.

5. Dbaj o swoje ciało!

Codziennie wykonuj kilka ćwiczeń siłowych

Zacznij swój dzień od zrobienia czegoś dobrego i przyjemnego dla samego siebie! Ważne jest, aby cały dzień, który następuje po poranku, spędzić w dobrej kondycji.  Wykonuj ćwiczenia siłowe. Z hantlami, sztangą lub własnym ciężarem ciała. Sport i zdrowy styl życia są ze sobą nierozerwalnie związane. Potwierdza to słynne powiedzenie: „w zdrowym ciele, zdrowy duch”! Nie da się z tym dyskutować: sportowcy to zazwyczaj ludzie zdeterminowani i zdecydowani, zawsze idący do przodu. Pozytywny wpływ sportu na zdrowie i charakter nigdy nie był wątpliwy i został już dawno naukowo udowodniony. 

Rozwijaj zarówno umysł, jak i ciało. W zdrowym ciele zdrowy duch.

Doświadczony instruktor i zaangażowani ludzie są często świetnym motywatorem do zajęć. Zaproś przyjaciela, aby wziął udział w zajęciach razem z Tobą. Być może oboje potrzebujecie przyjacielskiego kopa, aby brać udział w regularnych sesjach treningowych.

6. Kultywuj prawdziwe szczęście

Chwalenie innych

Naprawdę fajnie jest sprawiać przyjemność. Zwłaszcza komuś, na kim ci zależy. Poza tym szczęście jest zaraźliwe. Wyraź swoje uznanie dla tych, którzy są wokół Ciebie. Ludzie lubią wiedzieć, że są w czymś dobrzy, a ty masz okazję wysyłać dobre wibracje. Co odróżnia ludzi szczęśliwych i zdrowych od osób negatywnych i przybitych? Z reguły ci pierwsi nie są zazdrośni, nie męczą się z poczuciem porażki, ale spokojnie analizują sytuację. Są zdolni do pracy, mają pasję do tego, co robią. Emanują dobrymi emocjami.

7. Otaczaj się ludźmi, z którymi dobrze się czujesz

Pomyśl o tym, jak się czujesz, kiedy jesteś w pobliżu otaczających Cię ludzi. Czy nie ma w Twoim kręgu osób, które Cię drenują, które ciągle przynoszą Ci negatywne emocje?

Jak się rozwijać? Otaczaj się ludźmi z którymi się dobrze czujesz.

Czy nie ma tych, którzy sabotują Twoje wysiłki, aby poprawić własne samopoczucie? Którzy ciągną Cię w dół? Nie można być naprawdę szczęśliwym, jeśli jesteś otoczony przez negatywnych ludzi. Staraj się spędzać czas z tymi, którzy zachęcają Cię do wysiłku i inspirują. Zasługujesz na to. Tyczy się to zarówno osób, z którymi stykasz się na co dzień, jak i tych, których przyjmujesz do zespołu w firmie.

8. Wzrastanie duchowe

Jak się rozwijać? Obierz osobisty cel

Bardzo ważne jest, aby mieć jasność co do tego i pamiętać, aby obrać najkrótszą drogę do swojego celu. Faktem jest, że większość z tych, którzy nieudolnie, bez planu, pracują nad własnym rozwojem, wymyśla sobie trudności i chodzi w kółko.

Praktyka pokazuje, że osobowości problemowe najczęściej cierpią z powodu:

  • Niepewności, nieumiejętności bronienia się, słabości, upokorzeń.
  • Nieśmiałości, nieumiejętności komunikowania się, znalezienia partnera i wzajemności, samotności.
  • Niezdolności do zarabiania wystarczająco satysfakcjonującej sumy pieniędzy.

Aby poprawić jakość swojego życia, muszą nauczyć się jak:

  • Dopiąć swego,
  • Być atrakcyjnym i zakochiwać się w ludziach, których lubią.
  • Zarabiać pieniądze i robić karierę.

9. Bądź wdzięczny za to, co już masz

Zawsze są rzeczy, które chcemy zdobyć, ale jeszcze ich nie mamy. Ważne jest, aby dążyć do swoich celów. Nie ma jednak sensu martwić się, że jeszcze ich nie osiągnąłeś. Pamiętaj: jest ktoś, kto cieszy się z tego, co posiada, a ma mniej niż Ty. Jeśli jesteś wdzięczny za to, co masz, każdego dnia pomoże Ci to docenić Twoje życie i Twoje wybory. Na koniec dnia zapisz, co dobrego dziś się wydarzyło. Za co jesteś dziś wdzięczny. Skup się na pozytywach w swoim życiu, a będziesz się rozwijać duchowo.

10, Nie zatrzymuj się

Motywacja jest czynnikiem przemijającym. Energia, którą otrzymujesz ma tendencję do zanikania. Dlatego trzeba szukać nowych rzeczy, które mogą skłonić do działania. Jeśli w pewnym momencie postanowisz zrobić sobie przerwę i przestaniesz się rozwijać z powodu własnego lenistwa, trudno będzie wrócić na właściwe tory. Więc pozostań w ruchu i kontynuuj swój rozwój osobisty bez względu na wszystko.

Wiesz już, jak się rozwijać. Teraz bądź lepszą wersją siebie!

Samorozwój to zdobywanie nowej, wzbogacającej wiedzy oraz rozwijanie określonych umiejętności i zdolności. W procesie tym osoba zmienia swoje dotychczasowe zdolności na lepsze. Każdy człowiek ma wrodzoną potrzebę samorozwoju. Samorozwój i samodoskonalenie to praktycznie synonimy. Mają one to samo znaczenie.

Samorozwój jest konieczny. Jest to siła napędowa na ścieżce samopoznania, która zapewnia wzrost. Podsumowując, możemy podać następującą definicję: samorozwój to potrzeba jednostki do zdobywania nowej wiedzy i rozwijania pożądanych cech.