Zastanawiasz się jak tworzyć strony internetowe na WordPressie? Tworzenie stron internetowych nie jest łatwą sprawą. Ktoś by mógł pomyśleć, że to nic trudnego. Jednak byłby w błędzie.

Aby samemu stworzyć stronę internetową trzeba, nauczyć się wielu czynności. Opanować dużą ilość wiedzy. Nabyć nowych umiejętności. Zajmuje to bardzo dużo czasu i dla tych, co już trochę wiedzą i dla tych, co nie wiedzą nic.

Na stronach internetowych można znaleźć tysiące osób, które oferują swoje usługi tworzenia strony internetowej. Często można natrafić na cennik tworzenia stron WordPress. Nie są to tanie rzeczy. Takie umiejętności tworzenia stron internetowych WordPress  wymagają specjalistycznej wiedzy, za którą trzeba zapłacić. Ile kosztuje strona tego rodzaju ? Warto poszukać. Istnieje wiele stron www, które podają takie informacje. Jak tworzyć strony internetowe na WordPressie?

Układ strony WordPress

Jednak czy nie lepiej byłoby zainwestować? Zapłacić mniej niż za zlecenie stworzenia strony WordPress ? A w to miejsce wykupić szkolenie dotyczące właśnie tworzenia takich stron www? Przydaje się nauczyć takich nowych umiejętności. Dzięki temu samemu można stworzyć własną stronę internetową, a gdy już opanuje się w pełni stworzenie strony internetowej WordPress, zacząć na tym zarabiać. 

Czytanie poradników w tym zakresie, też pomaga w nauce. Czasami nawet z takich poradników udaje się wyciągnąć całą wiedzę na temat tworzenia stron internetowych, bez wydawania pieniędzy. Potrzebny jest jedynie czas i chęć do nabywania nowej wiedzy.

Table of Contents

Tworzenie stron internetowych na WordPressie

Chcesz wiedzieć, jak tworzyć strony internetowe na WordPressie? Pierwsze najważniejsze pytanie brzmi: Czemu chcemy stworzyć swoją własną stronę internetową? Z błahych powodów nie opłaca się tracić czasu na uczenie się tych wszystkich mechanizmów. Jest tego bardzo dużo i z czasem pogłębiając naukę, jeśli nie mamy większych zamiarów co do naszej strony, może przyjść czas na rezygnację. Dlatego lepiej najpierw grubo się zastanowić, czy na pewno chcemy poświęcić nasz czas na naukę tworzenia stron WordPress, a potem działać w tym kierunku.

Jak tworzyć strony internetowe na wordpressie

Tworzenie stron internetowych – co warto wiedzieć na początku?

Najpierw warto zacząć od strony merytorycznej omawianego zagadnienia czym jest strona WordPress.

● Strona WordPress nazywana jest od systemu WordPress, czyli systemu zarządzania treścią CMS.

Co to jest CMS?

CMS to oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez redakcyjny personel nietechniczny, który nie musi znać języków programowania.

Strona tworzona za pomocą systemu CMS pozwala na własnoręczną edycję wszystkiego, co znajduję się na tworzonej stronie bez posiadania wiedzy informatycznej. Dodawanie tekstów, tabel, zdjęć i tym podobnych oraz ich modyfikowanie i usuwanie. Dzięki temu ułatwieniu podczas pisania tekstów można używać przycisków do formatowania  (np. pogrubianie, wstawianie odnośnika) podobnych do tych z Worda.

System zarządzania treścią. CMS w WordPress

WordPress – wady i zalety

WordPress to najpopularniejszy system do tworzenia stron WWW na świecie. Warto znać jego słabsze i mocne strony, zanim zacznie się z niego korzystać.

Plusy i minusy tworzenia stron na szablonach WordPress

Do korzyści płynących z korzystania z WordPress’a należą:

– Prosta optymalizacja treści na stronie

Dzięki WordPress ma się niezliczoną liczbę funkcji do tworzenia, ulepszania i modyfikowania swojej strony WWW

– Intuicyjność i łatwość użytkowania

Jest to system tak stworzony, żeby każdy nie miał problemu z jego obsługą, a czerpał jedynie przyjemność podczas tworzenia za jego pomocą stron internetowych.

System WordPress jest funkcjonalny i prosty w obsłudze

– Darmowe wtyczki i skórki do WordPress

Niezliczone wtyczki i szablony graficzne pomogą ci stworzyć estetyczną, jedyną w swoim rodzaju stronę. Liczba ulepszeń ciągle rośnie, stworzenie strony internetowej według trendów to chleb z masłem. Dla osób z niewielkim budżetem idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z bogatej bazy darmowych pluginów / wtyczek do WordPress’a.

– Prosta instalacja WordPress na serwerze

Na co uważać podczas korzystania z WordPress’a?

Jedyną i  najważniejszą rzeczą w tym przypadku jest bezpieczeństwo. Ze względu na dużą popularność systemu WordPress warto zainteresować się zabezpieczeniem nowo powstałej strony internetowej.

Jak tworzyć strony internetowe na WordPressie– pierwsze kroki

Jak tworzyć strony internetowe na WordPressie? Gdy już podstawowe informacje zostaną opanowane, można zacząć brać się za stworzenie własnej strony internetowej. Pierwsze kroki są najważniejsze, gdyż jeśli dobrze się je wykona, następne będą wyłącznie przyjemnością.

Jak tworzyć strony internetowe bez doświadczenia.

1.         Najpierw, aby mieć założoną stronę internetową, trzeba wykupić domenę (adres strony WWW) oraz serwer, z którego ta strona internetowa będzie się wczytywała.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google „Gdzie kupić domenę ?”, a Internet wyszuka niezliczoną ilość stron, na których można tego dokonać.

Gdy już domena i hosting zostaną wykupione, należy poczekać, aż zostaną one zarejestrowane, potrwa to około 2 może 3 godziny. Mailowo przyślą informację, gdy do tego dojdzie.

2.         Następnym krokiem jest zainstalowanie najpotrzebniejszych rzeczy, a mianowicie certyfikatu SSL oraz samego programu WordPress

Czy można się obejść bez certyfikatu SSL ?

Jeśli strona ma być wiarygodna i bezpieczna certyfikat SSL jest niezbędny, gdyż zadaniem certyfikatu SSL jest potwierdzenie wiarygodności strony. Użytkownik podający swoje dane do na przykład newsletter ’a ma pewność, że zostaną one przekazane wyłącznie administratorowi tej strony i nie przechwyci ich nikt do tego nieuprawniony.

Certyfikat SSL

Gdy już certyfikat zostanie poprawnie zainstalowany, w lewym górnym rogu w pasku wyszukiwania, przy adresie URL tworzonej strony, pojawi się zamknięta kłódka, która będzie oznaczała, że jest to strona bezpieczna.

Warto wcześniej wybrać hosting z instalatorem, gdyż skraca on długość instalacji WordPress’a!

Jak tworzyć strony internetowe na WordPressie | Co po zainstalowaniu WordPress’a?

Gdy już mamy najważniejsze programy i certyfikaty pobrane oraz uruchomione, następnym krokiem jest zabranie się za wstępne ustawienia WordPress’a.

Pierwsze ustawienia, jakie trzeba wykonać na świeżo zainstalowanym WordPress to ustawienia ogólne. Wchodząc na kokpit, nowo uruchomionego programu do tworzenia stron internetowych, po lewej stronie ukazuje się pasek zakładek. Na samym dole widnieje zakładka „ustawienia”, w którą należy wejść. Przechodząc do ustawień ogólnych pierwsze co należy zrobić to nadać tytuł tworzonej witrynie oraz jej opis.

Następnie pozostaje przejść do ustawień bezpośrednich odnośników. Tam ustawiamy, na czym będzie się skupiać strona przy wyświetlaniu wpisów, czy będzie to data i godzina, czy może nazwa wpisu. Najlepiej jest ustawić na nazwę wpisu.

Tworzenie stron www na WordPress. Wygląd strony

Kolejnym krokiem jest stworzenie strony głównej w ustawieniach, nie jej wyglądu czy treści, a wyłącznie to, że ona zaistnieje. W tym celu trzeba przejść do zakładki ,,strony’’ na pasku zakładek, a następnie w zakładkę ,,wszystkie strony’’.

To, co należy wykonać to utworzyć nową stronę o nazwie „strona główna”, a następnie usunąć istniejące już strony, które są odgórnie stworzone przez program. Oprócz strony głównej potrzeba również strony z polityką prywatności.

Czy jest konieczne posiadanie polityki prywatności na stronie internetowej?

Oczywiście, że tak, jeśli nowo tworzona strona ma być zgodna z RODO. Najczęściej wymagana polityka prywatności jest w sytuacji, gdy dana strona zbiera dane osobowe. Jeśli taki mechanizm się nie odbywa ,od strony WWW posiadanie polityki prywatności nie jest wymagane.

Aby utworzyć stronę z polityką prywatności, wystarczy tak jak wcześniej utworzyć nową stronę i nadać jej nazwę „polityka prywatności”.

Kolejny krok, który należy wykonać to zmiana wyświetlania strony głównej oraz strony z polityką prywatności, gdyż same stworzenie takich stron nie wystarczy.

Jeśli strona o nazwie ,,strona główna’’ w rzeczywistości, dla użytkowników, ma się wyświetlać jako pierwsza, wystarczy wejść w ustawienia czytania i przełączyć w pasku ,,strona główna wyświetla’’ na opcję ,,statystyczną stronę’’ dzięki temu można wybrać, która z stworzonych już stron ma pojawić się jako pierwsza po uruchomieniu strony WWW przez użytkowników Internetu. Gdy wyżej wspomniana opcja zostanie zmieniona, zostało wybrać stronę o nazwie ,,strona główna’’ aby właśnie nią była.

Gdy stroną internetową, która jest tworzona, jest blog, opcja pojawiania się najnowszych wpisów na stronie głównej będzie tą lepszą. 

Trochę inaczej wygląda sytuacja co do strony z polityką prywatności, a mianowicie potrzebne w tym przypadku są inne ustawienia, a mowa o ustawieniach prywatności, które widnieją na pasku zakładek. W tej zakładce wybrać należy opcję ,,wybierz stronę polityki prywatności’’ i znaleźć tą, która przed chwilą została utworzona.

Warto następnie na chwilę wejść w zakładkę „wpisy”, gdyż odgórnie w programie stworzony jest jeden wpis, który nie jest potrzebny, stąd nie ma co zwlekać i lepiej już na samym starcie go usunąć, żeby czasami nie pałętał się między dodawanymi potem wpisami.

Na razie jest to wszystko, co należy zrobić z ustawieniami na początek korzystania z WordPress’a.

Tworzenie wyglądu stron WordPress

Najważniejsze w wyglądzie tworzonej strony WWW, na samym początku, jest wybór motywu. Istnieje ich bardzo dużo. Są płatne motywy i darmowe. Na starcie nie ma co rzucać się na płatne, gdyż darmowe też są niczego sobie, i wiele zawodowych twórców stron internetowych, opiera swoją pracę właśnie na nich.

Jak tworzyć strony internetowe na podstawie szablonów WordPressa? Stwórz własny design!

Jednym z najlepszych i najbardziej polecanych motywów jest motyw ,,Astra’’.

Motyw „Astra” czy warto go wybrać?

Wiele opinii na ten temat wskazuję, że motyw WordPress o nazwie ,,Astra’’ jest najszybszym i najlepiej działającym motywem z wtyczką ,,Elementor’’, która potrzebna jest do dalszego tworzenia strony internetowej.

Zalety korzystania z motywu ,,Astra”:

 • Łatwość użycia – wstawianie, usuwanie testów i tym podobne, jest bardzo łatwe, nawet dla początkujących twórców stron WordPress.
 • Wydajność – motyw „Astra” jest bardzo szybki, nawet jeśli uruchomione są wszystkie pobrane wtyczki.
 • Szablony wysokiej jakości witryn startowych – wiele stron startowych do szybkiego uruchomienia.
 • Cena – motyw w wersji podstawowej jest darmowy, w wersji pro płatny, ale do tworzenia ładnie wyglądających i dobrze funkcjonujących stron nie jest potrzebna wersja rozszerzona, darmowa zdecydowanie wystarczy.
 • Customization – Rozbudowane opcje dostosowywania do wszystkich treści, jakie mają być na tworzonej stronie.
 • Intuicyjność

Aby zainstalować motyw „Astra” należy wejść w zakładkę „wygląd”. Następnie wejść trzeba w motywy, a tam zostało w pasku „Dodaj motyw” wyszukać motywu „Astra” i go zainstalować oraz uruchomić.

Motywy i szablony do stron internetowych na WordPressie

Po tym kroku, gdy uruchomiona zostanie tworzona strona internetowa, wyświetli się w podstawowej fabrycznej wersji motywu „Astra”, którą niedługo będzie się dostosowywać pod własny zamysł.

Tworzenie stron internetowych – najpotrzebniejsze wtyczki do motywu „Astra”

Gdy już motyw został uruchomiony, aby z łatwością można było zaprojektować stronę internetową za pomocą WordPress, trzeba zainstalować i uruchomić kilka przydatnych wtyczek.

Wtyczki, które warto pobrać to :

● Cookie Notice & Compliance for GDPR / CCPA

Jest to wtyczka informująca odwiedzających stronę internetową, że dana strona zbiera pliki cookie.

Co to są pliki cookie?

Terminem „cookie” (ciasteczka) określa się wszystkie technologie, które przechowują i wykorzystują informacje na urządzeniu, na którym korzysta się usług stron internetowych, np. na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym.

● Elementor Website Builder

Elementor to narzędzie do budowania stron WordPress typu przeciągnij i upuść (drag and drop), które umożliwia łatwe tworzenie niestandardowych układów WordPress bez znajomości programowania.

● Robin image optimizer – save money on image compression 

Jest to wtyczka służąca do optymalizacji zdjęć dodawanych na stronę internetową.

Warto wejść w ustawienia tej wtyczki i ustawiać „Compression mode” na „Lossy” oraz włączyć automatyczną optymalizację nowo wstawianych zdjęć. Dzięki temu każde zdjęcie wrzucane na stronę WWW będzie automatycznie optymalizowane.

Co to jest optymalizacja zdjęć na stronie internetowej?

Jest to nic innego jak  to zmniejszanie rozmiaru plików graficznych, przy jednoczesnym zachowaniu jak najlepszej jakości obrazu.

● WP Fastest Cache

Ta wtyczka przyśpiesza działanie tworzonej strony.

● iThemes Security (formerly Better WP Security)

Po zainstalowaniu tej wtyczki, automatycznie na pasku zakładek pojawi się zakładka do tej wtyczki o nazwie ,,Security’’.

Należy w nią wejść i włączyć takie ustawienia jak :

– Security Check ->  Secure Site   ->   Przekierowanie na HTTPS   ->   Ochrona Brute Force

Stwórz własny design strony internetowej na silniku WordPress

 Dodatki w formie wtyczek do wtyczki Elementor :

Bardzo ułatwiają pracę podczas tworzenia strony internetowej.

 • Envato Elements – Photos & Elementor Templates
 • Elements kit Elementor addons ( Header & Footer Builder, Mega Menu Builder, Layout Library)

Wstępnie zainstalowane na ten moment są wszystkie niezbędne wtyczki. Można więcej czasu spędzić na dodawaniu i szukaniu ciekawych wtyczek, jednak te wyżej podane wystarczą do stworzenia dobrze wyglądającej i świetnie prosperującej strony WWW.

Strony internetowe – dostosowanie wyglądu za pomocą programu WordPress

Pierwszym krokiem jest wyszukanie w ustawieniach zakładki ,, Wygląd –> Dostosuj’’. Obojętnie jaki motyw został zainstalowany, w tym właśnie miejscu dzieje się jego konfiguracja.

Jak tworzyć strony internetowe w oparciu o motyw WordPress

 Właśnie w tej chwili rozpoczyna się przygoda z projektowaniem strony internetowej za pomocą programu WordPress.

W włączeniu opcji dostosuj, wyświetla się strona główna motywu ,,Astra’’ w wersji fabrycznej. Po lewej stronie znajduje się pasek narzędzi, z których korzysta się podczas tworzenia nowej strony internetowej.

Ustawienia globalne – tworzenie strony internetowej za pomocą programu WordPress

Ustawienia te zawierają możliwość ustawienia typografii, kolorów, szerokości strony internetowej

Typografia – ustawienia teksu na stronie internetowej.

Za pomocą tych ustawień można wybrać czcionki jakie na tworzonej stronie WWW mają być. Znajdują się w typografii dwa dostosowania tekstu. Pierwsze dotyczy tekstu na stronie, a drugie dotyczy tekstu nagłówków. Jest możliwość wybrania rodzaju czcionki oraz jej wielkości.

Kolory – wybór kolorów za pomocą WordPress’a. 

Zmianie kolorystycznej podlega kolor :

 • Tekstowy
 • Przewodni tworzonej strony
 • Linków
 • Linków po najechaniu na nie kursorem myszy

 Container – czyli ustawienia szerokości nowo stworzonej strony WWW

W tego typu ustawieniach mamy możliwość dostosowania szerokości, czyli tego jak rozmieszczone będą napisy, obrazy i tym podobne na stronie internetowej. Czy będą one wypełniały całą powierzchnię strony, czy jedynie część lewą bądź prawą, czy może środek, a boki pozostaną puste.

Sidebar – pasek boczny na stronie głównej warto usunąć, gdyż rzadko co się przydaję. . Aby tego dokonać wystarczy wejść w pasku narzędzi w zakładkę ,,Sidebar’’ i wybrać opcję ,,No Sidebar’’.

Warto mieć pasek boczny jeśli stroną, która jest tworzona, jest blog, w innych przypadkach mało kto go używa.

Tworzenie Menu nowej strony internetowej za wykorzystaniem WordPress’a

Menu to jedna z najważniejszych części strony WWW. To ważny element jej kręgosłupa, czyli nawigacji. Menu porządkuje informacje i pomaga poruszać się po witrynie. Najczęściej umieszczane jest na górze każdej z podstron.

Menu strony internetowej WordPress

Co to jest podstrona?

Podstrona to każda strona, która została utworzona do strony głównej. Adres takiej strony znajduję się po ,,/’’. Wszystko przed ,,/’’ to nazwa strony, do której właśnie została stworzona podstrona.

Aby utworzyć menu dla nowo powstałej strony, należy wejść na pasku zakładek w zakładkę ,,Wygląd’’ a następnie w ,,Menu’’.

Kolejnym krokiem jest stworzenie menu, wpisać trzeba jego nazwę oraz zdecydować, w którym miejscu i na których stronach (czy wyłącznie stronie głównej, czy też na podstronach) ma się wyświetlać i, które strony oraz podstrony ma zawierać.

Po utworzeniu menu wystarczy dostosować jego wygląd.

Header Builder – tworzenie rozudowanego nagłówka strony internetowej za pomocą WordPress’a

 Funkcja Header Builder w programie WordPress daje możliwość rozbudowania nagłówka powstałej strony WWW. Po wejściu w ustawienia ukazuje się na ekranie  interface, w którym do dyspozycji są 3 rzędy, a każdy z nich ma 3 pola, które można wypełnić potrzebnymi elementami.

Struktura strony w systemie WordPress

Pamiętać należy, że zwykle korzysta się jednak tylko z 2 rzędów, aby uniknąć informacyjnej kakofonii.

Do nagłówka można dodać takie rzeczy jak:

 • Logo
  Logo wgrywa się poprzez przesłanie danego pliku z komputera. Jest możliwość przycięcia go po dodaniu na stronę oraz zmiany jego wielkości.
 • Główne menu
 • Dodatkowe menu
 • Przycisk własny HTML
 • Wyszukiwanie
 • Konto użytkownika
 • Widżety
 • Social Media

Po dodaniu elementu social media, naciskając na ten dodany element, wyświetlą się jego opcję, w których możliwość jest edycji ilości wyświetlanych social mediów (czy ma być to wyłącznie Facebook, a może też Instagram bądź Twitter i tym podobne) oraz ich adresy URL.

W trakcie projektowania każdemu elementowi nadaje się kolor tekstu, rodzaj czcionki, kolor przycisku, zaokrąglenie rogów i tym podobne. Te ustawienia są różne do każdego z wyżej wymienionych elementów. Póki projekt nie zostanie zapisany swobodnie można przeciągać poszczególne rzeczy.

Przy każdym z 3 rzędów Header Buildera po lewej stronie znajduje się znaczek koła zębatego, który zawiera w sobie ustawienia wysokości nagłówka oraz design, czyli edycję wyglądu.

Przy edycji nagłówka jedyną przeszkodą jest wyobraźnia, można dodać wiele rzeczy i pozmieniać wiele rzeczy, wedle uznania.

Tworzenie stron internetowych na WordPressie– stopka strony

 Jest to jedna z sekcji strony internetowej umieszczona w jej dolnej części. Nie każda strona internetowa ją posiada. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że bardzo ona pomaga w nawigacji po stronie i zawiera przydatne informacje.

Jak stworzyć stopkę przy projektowaniu strony internetowej w systemie WordPress

Jakie elementy można umieścić w stopce strony internetowej?

Elementy, jakie najczęściej umieszcza się w stopce strony to:

● Dane kontaktowe:

– Adres e-mail

– Numer telefonu

– Formularz kontaktowy

● Mapa strony.

Dodatkowe menu w stopce, które ułatwia poruszanie się po stronie WWW.

● Odnośniki do social media.

Jeśli odnośniki do social media, nie pasują twórcy w nagłówku, można je umieścić właśnie na samym dole strony internetowej.

● Zapisy do newslettera.

Jeśli strona ma prowadzić spis mailingowy, warto zaopatrzyć się w taki odnośnik. Będzie można to potem wykorzystać do kontaktu z potencjalnymi klientami.

● CTA.

Jest to element, który warto mieć na każdego rodzaju stronie. Zachęca do kontaktu bądź sprawdzenia nowej oferty.

● Regulamin i polityka prywatności.

Niezbędnik każdej strony WWW. Zawiera wszystkie informację o stronie i jej funkcjonowaniu.

● Prawa autorskie.

● Autor strony internetowej.

Jak umieścić wybrany element w stopce strony WWW?

Wchodząc w zakładkę ,,Footer Builder’’ wyświetlają się takie same 3 rzędy edycji jak w przypadku nagłówka. W jednym z nich umieszcić należy tyle widgetów na ile jest potrzeba. Następnie wrócić trzeba do kokpitu WordPress’a i wejść w zakładkę „Wygląd” – „Widgety”. Znajdując dodane wcześniej widgety, nadać należy tytuł oraz podlinkować odnośnik.

Jak tworzyć strony internetowe na WordPressie?

Chcesz wiedzieć, jak tworzyć strony internetowe na WordPressie? Kroki wyżej wymienione wliczają się w początkową i najważniejszą fazę tworzenia własnej strony internetowej. Wszystko dzieje się za pomocą programu WordPress. Kolejne czynności jak dodawanie obrazów czy też wpisów na stronie wymaga wykorzystania kolejnych wtyczek, jakie zostały zainstalowane na WordPress’ie. Na ten moment strona jest stworzona pod kątem działania, zgodności z prawem oraz wyglądu. Kolejne kroki dotyczą już całokształtu wyglądu i tego, co ma na tej stronie się znajdować.