Jak założyć własną firmę z branży Web Design? Jeśli interesuję Cię ten temat, ten artykuł jest dla Ciebie!

Od najmłodszych lat pyta się dzieci o to, czym chcą się zajmować w życiu. Jaki jest ich idealny zawód. Wiele z nich będąc marzycielami i nie znając rzeczywistych granic wymienia najróżniejsze i niektóre nawet nieistniejące zawody. Jedna dziewczynka chce być wróżką, a druga księżniczką. Chłopcy pragną zostać rycerzami czy też królami.

Dopiero gdy każde z nich wydorośleje, wtedy spotyka ich rzeczywistość. Trudne decyzje dotyczące formy zarobku, jaką należy wybrać. Czy po szkole średniej iść się uczyć dalej na studia, czy może iść do pracy i odkładać pieniądze na budowę domu?

Nikt nie powie, że wybór zawodu jest łatwy. Są różne możliwości zarobkowe. Można pracować na etacie, półetacie czy też posiadać własną firmę. Własny biznes jest dla wielu idealną formą zarabiania na życie. Działalność gospodarcza to jednak nie taka prosta rzecz jak się wydaje. Prowadzenie firmy wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jeśli zdecydowałeś się projektować strony internetowe, sprawdź jak założyć własną firmę z branży Web Design!

Table of Contents

Kiedy zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą?

Przed tak ważnym krokiem jak, otworzenie własnej firmy, warto się jednak mocno zastanowić. Nie każdy nadaje się do tego aby mieć działalność gospodarczą. Warto zorientować się i upewnić czy aby na pewno własna firma to jest ta idealna opcja na zarobek. Istnieje 6 oznak świadczących o tym, że prowadzenie działalności gospodarczej to jest właśnie to.

Osoba przy komputerze decydująca się na założenie firmy

6 oznak świadczących o tym, że jednoosobowa działalność gospodarcza to dobry wybór.

Zapewne istnieje jeszcze więcej oznak, które dają dojść do wniosku o dobrym wyborze kariery zawodowej związanej z prowadzeniem własnej firmy, jednak ta 6 za chwilę podana jest kluczowa.

Są to:

● Prawdziwa pasja

Dzięki niej zaangażowanie będzie wzrastać wraz z rozwojem prowadzonej działalności. Własna firma przyniesie nie tylko korzyści finansowe ale i spełnienie zawodowe.

● Mocna wiara w pomysł

Mówi się, że wiara czyni cuda. W tym przypadku wiara w własny pomysł, daje napęd zaangażowaniu i nie da dojść zwątpieniu do głosu.

● Brak bądź mały strach przed porażką

Jeśli przyszłemu założycielowi firmy po głowie będzie chodzić jedynie myśl ,,Na pewno mi się nie uda’’ bądź ,, A jeśli moja firma okażę się porażką?’’ to obawy te mogą zacząć się spełniać. Warto nie skupiać się na złych myślach, a na tych dobrych i dążyć do ich realizacji.

● Chęć rozwoju

Już od dawna wiadomo, że rozwój to jedna z ważniejszych rzeczy w życiu człowieka. To samo tyczy się działalności gospodarczej. Bez ciągłego rozwoju firma nie pociągnie za długo. Klienci poszukują co rusz nowych rzeczy, które zadowolą ich wizję bądź zaskoczą nową techniką.

Chęć rozwoju. Znalezienie właściwego pomysłu na firmę

● Posiadanie finansów

Jak wiadomo nie od dziś bez pieniędzy za dużo się nie zdziała. Tym bardziej potrzebne są środki, jeśli ktoś chcę założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Warto mieć własne oszczędzone pieniądze od dłuższego czasu bądź zainteresować się dotacjami od państwa, które oferuje dla nowych przedsiębiorców.

● Skuteczność zarządzania czasem

Na własną firmę trzeba mieć czas. Jeśli ktoś nie posiada zbyt dużych umiejętności w zarządzaniu swoim czasem i nie potrafi trzymać się wytyczonych zadań, trudno mu będzie rozpocząć działalność, a co dopiero ją później prowadzić.

Warto dogłębnie zbadać temat własnej zdolności do bycia swoim szefem. Może i brzmi to fajnie, ale jak już wiadomo nie jest dla każdego.

W jakim wieku najlepiej założyć firmę?

Nie każdy młody człowiek zdaje sobie sprawę, że nie ma takiego czegoś jak przedział wiekowy, w którym można bądź, w którym nie można otworzyć własnej działalności. Jak mówi prawo prowadzenie działalności można zacząć już w wieku 18 lat. Istnieje także możliwość wcześniejszego działania ze swoją firmą. W tej sytuacji zarejestrować firmę w CEIDG musi przedstawiciel ustawowy niepełnoletniego przedsiębiorcy.

Niepełnoletni pracownik podejmujący pracę

Dużo młodych osób waha się przed podjęciem decyzji o prowadzeniu własnej firmy, gdyż boi się opinii publicznej. Nie każdy człowiek może uszanować chęci młodych obywateli do próby tworzenia czegoś swojego. Krytyka względem młodych założycieli firm nadal wisi w powietrzu.

Wygraj ze strachem!

Strach przed szybkim bankructwem też mocno przeważa na szali podjęcia decyzji. Pojawiają się pytania typu: ,,Może jestem za młody?’’, ,,A co jeśli zbankrutuję?’’ , ,,Nie lepiej poczekać parę lat i jak będę starszy zacząć coś działać w kierunku własnej działalności?’’ i wiele, wiele innych.

Dobrze w takiej chwili zawahania skupić się na wynikach wyszukiwania internetu. Łatwo znaleźć wiele podsumowań ankiet dotyczących idealnego wieku do otwarcia przedsiębiorstwa.

Badania przeprowadzone przez firmę  Herbalife Nutritrion wskazują, że idealnym wiekiem na zostanie swoim własnym szefem jest 28 lat.

Badania na temat idealnego wieku do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Z racji tego, że na spełnienie marzeń nigdy nie jest za późno, nasuwa się pytanie, po co właściwie w takim wypadku szukać idealnego wieku do rozpoczęcia działalności.

Firma Herbalife Nutritrion zdecydowała się o tym przekonać i przeprowadzić ankietę, która odpowie na to nurtujące pytanie.

Grupę badawczą stanowiło 25 tysięcy osób w wieku od 18 do 40 lat. Ankietowani byli mieszkańcami 35 różnych krajów, również z Polski.

Zakładanie firmy przez Internet

Wynik ankiety był następujący, to właśnie w 28 roku życia najlepiej jest brać się za własną działalność. Dlaczego?

Z przeprowadzonych badań wynika, że w tym wieku ma się już swoje pierwsze doświadczenia w pracy za sobą. Można śmiało stwierdzić, czy praca na etat jest zadowalająca, czy chcę się od życia czegoś innego. W 28 roku życia duża ilość ludzi nie ma do utrzymania rodziny ani do spłacania kredytów. Mniejsza ilość obowiązków sprzyja wkroczeniu w świat przedsiębiorców.

Dlaczego młodzi ludzie zastanawiają się bądź decydują na otworzenie swojej firmy?

Główne powody jakie są najbardziej przekonujące w tej kwestii to:

● Zostanie swoim własnym szefem

Dla niektórych wizja nie posiadania osoby, która by nimi kierowała jest jak marzenie. Słuchanie i wykonywanie rozkazów nie zawsze jest miłym doświadczeniem w pracy. Nigdy nie wiadomo na jakiego pracodawcę można trafić. W sytuacji bycia swoim własnym szefem, czyli rządzenia samemu sobie, obawa przez dostaniem nagany od przełożonego bądź szefa nie istnieje.

● Realizowanie pasji

Szukanie pracy dla nikogo nie jest łatwe. Tym bardziej, jeśli chce się znaleźć pracę związaną z własną pasją. Wielu ludzi w życiu pragnie robić coś, co lubi, co sprawia im przyjemność. Jeśli dałoby się na tym jeszcze zarabiać to nic więcej do idealnego życia nie byłoby potrzeba. Trzeba brać pod uwagę, że niektóre zainteresowania nie łączą się z najczęściej spotykanymi ofertami pracy, więc niejednokrotnie w tych czasach słyszy się o ludziach, którzy rezygnują z pracy na etacie i decydują się na własną działalność związaną z ich pasją.

Zakładanie firmy w młodym wieku. Młode osoby z komputerami i telefonami

● Większa elastyczność w pracy

Pracując u siebie ramy czasowe nie obowiązują. Zależnie od trybu życia można podporządkować sobie własną pracę. Nie trzeba prosić o wolne u szefa jak się musi iść do lekarza czy jak trzeba załatwić prywatne sprawy w urzędzie. Urlop robi się, wtedy kiedy się chce, a nie wtedy kiedy jest na to odgórne zezwolenie. Nie ma obowiązku się tłumaczyć z nie przyjścia do pracy, po prostu się danego dnia nie pracuje.

Co należy zrobić, aby otworzyć własną działalność gospodarczą?

Zanim zacznie się wymienianie ilości i rodzajów dokumentów, jakie trzeba wypełnić i dostarczyć do różnego rodzaju urzędów. Warto najpierw skupić się na stworzeniu pełnego obrazu firmy, jaką chce się stworzyć, a następnie nią kierować. Sama myśl o własnym biznesie nie wystarczy. Takie podejście prowadzi jedynie do szybkiego jego zamknięcia bądź co gorsza, zbankrutowania.

Start up. Zakładanie firmy z branży web design

Istnieje kilka kroków, które składają się na idealny plan tworzenia dobrze prosperującej firmy, która stanie się widoczna na rynku. Oto one:

 • 1.         Krokiem pierwszym jest dobre przemyślenie planu na biznes. Czym ma się zajmować firma. Jakie będzie świadczyć usługi bądź co będzie sprzedawać.
 • 2.         Następnie rzecz najważniejsza. Wymyślenie i nadanie firmie nazwy. Co to za firma bez dobrej i chwytliwej nazwy. Warto się zatrzymać na chwilę na tym temacie. Wymyślając nazwę dobrym wyjściem jest zapoznać się z cechami, jakie charakteryzują idealną nazwę firmy.

Nazwa musi być:

 • Unikatowa
 • Mało ogólnikowa
 • Prosta (łatwa pisownia, krótko i zwięźle, płynność)
 • 3.         Stworzenie stron online swojej firmy. Kont na social media i innych. Dzięki temu klientów nie zabraknie. W dzisiejszych czasach coraz częściej szuka się firm do wspólnej współpracy poprzez internet. Jak to niektórzy mówią, to czego nie ma w internecie, po prostu nie istnieje.
 • 4.         Przeprowadzenie badania rynku, na który chce się wejść.
 • 5.         Przygotowanie biznesplanu.
 • 6.         Jeśli przy otwarciu firmy potrzebni są inwestorzy warto przygotować prezentację inwestorską.
 • 7.         Wybranie formy prawnej firmy.
 • 8.         Zapewnienie kapitału początkowego i przyszłych finansów.
 • 9.         Poznanie konkurencji.
 • 10.   Zarejestrowanie firmy oraz uzyskania wszystkich potrzebnych pozwoleń i licencji.
 • 11.   Zbudowanie silnego zespołu.

Jest to praktycznie przepis na sukces. Wszystko wyłącznie zależy od zaangażowania i pomysłu na firmę.

Gdzie należy zarejestrować działalność gospodarczą?

Najpierw warto wspomnieć co należy wiedzieć przed zarejestrowaniem firmy i nad czym się zastanowić.

Jak już wiadomo, aby prowadzić firmę trzeba mieć skończone 18 lat, bo tylko wtedy ponosi się pełną odpowiedzialność za swoje działania i ma się pełną zdolność do podejmowania decyzji.

Zakładanie firmy przez internet

Jeśli zdarzy się sytuacja gdzie to osoba niepełnoletnia będzie chciała prowadzić swoją działalność gospodarczą, wtedy z pomocą przychodzi jej ustawowy przedstawiciel.

Jeśli chce się otworzyć jednoosobową firmę , nie ma wymogu bycia obywatelem polskim. Są to następujące przypadki:

 • Obywatele państw członkowskich  Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
 • Obywatele państw spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeżeli mają w Polsce, na przykład zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w określonym celu, na przykład w związku ze studiami.

Należy upewnić się czy jest wymóg rejestrowania firmy. Jeśli prowadzona działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły, należy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEiDG.

Co to jest CEiDG?

CEiDG jest elektronicznym rejestrem przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce.

Jeśli decyzja o zarejestrowaniu firmy zapadnie, trzeba wybrać jej formę prawną. W Polsce można wyróżnić kilka rodzajów przedsiębiorstw. Różnią się one sprawami formalnymi, takimi jak miejsce rejestracji oraz sprawami finansowymi, takimi jak kapitał, który należy posiadać do otwarcia danej działalności bądź sposób reprezentacji.

Rodzaje form prawnych działalności gospodarczych.

Wyróżnia się następujące formy prawne firm:

● Jednoosobowa działalność gospodarcza

Cechuję się jednym właścicielem. Wymogami, jakie wynikają z wyboru tej formy są:

 • Nazwa musi zawierać imię i nazwisko właściciela firmy. Dodatkowo w nazwie może się znaleźć treść informująca o profilu działalności.
 • Nie potrzebna jest umowa bądź status działania firmy. Jedynym wymogiem w tym przypadku jest  rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
 • Miejscem, gdzie rejestruję się taką firmę jest CEiDG.
 • Firma nie jest podmiotem praw i obowiązków i nie dokonuje we własnym imieniu czynności prawnych. Tę rolę pełni osoba fizyczna, wykonująca działalność gospodarczą (właściciel firmy).
 • Nie jest wymagany początkowy wkład finansowy.

Opodatkowanie, jakie przedsiębiorca może wybrać to:

 1. Opodatkowanie na zasadach ogólnych: według skali podatkowej 12% lub 32% albo podatkiem liniowym 19%
 2. Opodatkowanie w formach zryczałtowanych: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo kartę podatkową (pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów).
 • Księgowość, którą musi prowadzić przedsiębiorca to księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów (księgowość uproszczona), dopóki nie przekroczy ustawowego limitu przychodów w wysokości 2 mln euro. Jeśli przekroczy ten limit, musi przejść na pełną księgowość, czyli rozpocząć prowadzenie ksiąg rachunkowych.
 •  Płatność składek ZUS spoczywa na osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Płaci ona składki za siebie i swoich pracowników.

● Spółka cywilna         

 Założyć spółkę cywilną mogą minimum dwaj wspólnicy. Mogą to być osoby prawne, osoby fizyczne bądź jednostki organizacyjne mające zdolność prawną.

Spółka cywilna

Wymogami, jakie wynikają z wyboru tej formy są:

 • Brak bezpośrednich regulacji związanych z wytycznymi do nazwy firmy. Co do zasady, jeżeli spółka wystawia faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży, powinna zawierać imiona i nazwiska, nazwę bądź skróconą nazwę firmy i adresy wspólników wraz z oznaczeniem „spółka cywilna” lub „s.c.”.
 • Potrzebna jest umowa otworzenia firmy w formie pisemnej.
 • Zarejestrować firmę trzeba w rejestrze REGON. Każdy ze wspólników musi także zarejestrować się w CEIDG.
 • W obrocie gospodarczym spółka cywilna nie występuje jako osobny podmiot od jej wspólników. Nie jest podmiotem praw i obowiązków i nie dokonuje we własnym imieniu czynności prawnych. Tę funkcję pełnią w spółce cywilnej wspólnicy.
 • Minimalny wkład finansowy nie jest wymagany. Wspólnicy muszą wnieść wkłady, które mogą polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług.
 • Prawo reprezentowania spółki ma każdy wspólnik. Nie ma znaczenia, czy jest nim osoba fizyczna, czy też osoba prawna. Szczegółowy sposób reprezentacji można określić w umowie spółki.
 • Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, podatek płacą wspólnicy. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) podlegają dochody każdego ze wspólników proporcjonalnie do ich udziału w spółce.
 • Przedsiębiorca może prowadzić księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów (księgowość uproszczona), dopóki nie przekroczy ustawowego limitu przychodów w wysokości 2 mln euro. Jeśli przekroczy ten limit, musi przejść na pełną księgowość, czyli rozpocząć prowadzenie ksiąg rachunkowych.
 • Spółka pełni funkcję płatnika składek jedynie za osoby świadczące w niej pracę na podstawie umowy o pracę bądź umowy zlecenia. Każdy wspólnik jest traktowany przez ZUS jak przedsiębiorca.

● Spółka jawna

Założycielami takiej spółki są tak jak w przypadku spółki cywilnej, minimum dwaj wspólnicy.

Spółka w firmie. Zespół osób

Umowa musi być zawarta:

 1. W formie pisemnej pod rygorem nieważności
 2. W formie aktu notarialnego: jeśli wkładem wspólnika jest nieruchomość
 3. Z podpisami notarialnie poświadczonymi: jeśli wkładem wspólnika jest przedsiębiorstwo
 4. Przez internet w systemie S24 – jeśli wnoszone są wkłady wyłącznie w formie pieniężnej.
 • Firmę zarejestrować trzeba w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
 • Nazwa powinna zawierać nazwisko albo pełną nazwę firmy przynajmniej jednego wspólnika, a także oznaczenie „spółka jawna” lub „sp. j.”.
 • Spółka jest odrębnym uczestnikiem obrotu od jej wspólników. Może nabywać prawa (w tym własność), zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Nie posiada osobowości prawnej.
 • Spółka jest odrębnym od wspólników bytem prawnym i, żeby rozpocząć działalność, powinna dysponować określonym w umowie majątkiem. Majątek powstaje w wyniku wniesienia wkładów przez wspólników.
 • Co do zasady prawo reprezentowania spółki ma każdy wspólnik. Nie ma znaczenia, czy wspólnikiem jest osoba fizyczna czy też osoba prawna. Szczegółowy sposób reprezentacji można określić w umowie spółki.
 • Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Nie ma znaczenia, czy jest nim osoba fizyczna czy osoba prawna. Krąg podmiotów uprawnionych do prowadzenia spraw spółki może być ukształtowany inaczej w umowie spółki.
 • Co do zasady spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, podatek płacą wspólnicy.
 • Księgowość w spółce jawnej wygląda identycznie jak w spółce cywilnej.
 • Płatność składek ZUS wygląda identycznie jak w wyżej wymienionej spółce cywilnej.
 • Podane wyżej formy działalności gospodarczej w Polsce to jedne z podstawowych, istnieją jeszcze formy takie jak:

● Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp z o.o.) to forma prawna przedsiębiorstwa, w której właściciele są odpowiedzialni za zobowiązania firmy tylko do wysokości wniesionego wkładu. Oznacza to, że właściciele nie ponoszą odpowiedzialności za długi firmy, jeśli firma nie jest w stanie ich spłacić.

Korzyści związane z tworzeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są następujące:

 1. Ograniczona odpowiedzialność: jak wspomniano powyżej, właściciele nie ponoszą odpowiedzialności za długi firmy, jeśli firma nie jest w stanie ich spłacić.
 2. Większa wiarygodność: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są postrzegane jako bardziej wiarygodne niż inne formy prawne, ponieważ są one bardziej zorganizowane i mają większą odpowiedzialność.
 3. Większa elastyczność: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są bardziej elastyczne niż inne formy prawne, ponieważ właściciele mogą łatwo zmieniać strukturę firmy i jej cele.
 4. Większa przejrzystość: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są bardziej przejrzyste niż inne formy prawne, ponieważ wymagają one od właścicieli przedstawienia szczegółowych informacji o firmie, w tym o jej właścicielach, strukturze i celach.

● Spółka akcyjna

Spółka akcyjna (SA) to forma prawna przedsiębiorstwa, w której właściciele są właścicielami akcji. Akcje są papierami wartościowymi, które można kupić i sprzedać na giełdzie papierów wartościowych. Spółka akcyjna jest zarządzana przez zarząd, który jest wybierany przez akcjonariuszy. Akcjonariusze mają prawo głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które odbywa się co roku. Spółka akcyjna jest odpowiedzialna za wszelkie swoje działania i odpowiada za nie przed akcjonariuszami. Spółka akcyjna może być zarówno publiczna, jak i prywatna. Publiczne spółki akcyjne są notowane na giełdzie papierów wartościowych, a ich akcje są dostępne dla wszystkich inwestorów. Prywatne spółki akcyjne nie są notowane na giełdzie, a ich akcje są dostępne tylko dla wybranych inwestorów.

 ● Spółka partnerska

Spółka z branży web design. Pracownicy

Spółka partnerska to forma prawna, która pozwala na tworzenie i prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej dwóch wspólników. Zazwyczaj używają jej profesjonaliści, tacy jak prawnicy, lekarze, doradcy finansowi i innych, którzy chcą wspólnie prowadzić działalność gospodarczą. Spółka partnerska jest zazwyczaj zarejestrowana jako spółka cywilna, a wspólnicy są odpowiedzialni za wszelkie zobowiązania i wydatki spółki. Każdy wspólnik jest odpowiedzialny za swoją część wszystkich zobowiązań i wydatków spółki, a wszystkie zyski są dzielone między wspólników. Spółka partnerska jest zazwyczaj zarejestrowana w sądzie i jest regulowana przez prawo spółek handlowych.

● Spółka komandytowa

Spółka komandytowa to rodzaj spółki handlowej, w której jeden lub więcej wspólników odpowiada za zobowiązania spółki w nieograniczonym zakresie, a pozostali wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki w ograniczonym zakresie. Jest zazwyczaj wykorzystywana przez małe i średnie firmy, które chcą zminimalizować ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sp. komandytowa jest zazwyczaj prowadzona przez dwóch lub więcej wspólników, z których jeden lub więcej jest komplementariuszami, a pozostali są komandytariuszami. Komplementariusze są odpowiedzialni za wszelkie zobowiązania spółki w nieograniczonym zakresie, a komandytariusze są odpowiedzialni za zobowiązania spółki w ograniczonym zakresie.

● Komandytowo-akcyjna

Spółka komandytowo-akcyjna (S.K.A.) to forma prawna spółki, która łączy cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Spółka komandytowo-akcyjna jest tworzona przez wspólników, którzy są odpowiedzialni za jej działalność. Wspólnicy są odpowiedzialni za zobowiązania spółki, ale nie są odpowiedzialni za wszystkie zobowiązania spółki.

Spółka komandytowo akcyjna. Pracownicy firmy

O ich charakterystyce i wymogach można poczytać na stronie serwisu informacyjno-usługowego dla przedsiębiorcy.

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Czy można zarejestrować firmę w internecie przez stronę internetową danego urzędu?

Działalność gospodarczą w formie jednoosobowej firmy oraz spółki można założyć przez internet. Sposoby ich zarejestrowania jednak trochę się między sobą różnią. Jeśli chodzi o spółki, możliwość ich założenia wygląda następująco:

● Poprzez system S24 można założyć spółkę. Dotyczy to jednak wyłącznie spółek prostych, które nie wymagają wprowadzenia do aktu założycielskiego (umowy lub statutu) niestandardowych przepisów.

W takim systemie jest możliwość rejestracji takich spółek jak:

 • Jawna
 • Komandytowa
 • Z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Prosta spółka cywilna

Korzyści wynikające z założenia spółki przez system S24.

Największymi zaletami wynikającymi z wyboru sposobu przez internet są:

 • Wszystkie formalności da się załatwić przez internet. Nie trzeba wychodzić z domu. System jest bardzo prosty w obsłudze. Każdy krok jest wyjaśniony w najprostszy sposób.
 • Wszystkie potrzebne dokumenty wypełnia się za pomocą elektronicznego formularza.
 • Niższa opłata sądowa, zamiast 500 zł, zapłaci się w tym przypadku 250 zł.
 • Warto jednak znać również wady zakładania spółki w taki sposób, a oto one:
 • Zakładając spółkę przez internet jest mniejsza możliwość ukształtowania umowy spółki, niż gdyby działo się to stacjonarnie
 • W trakcie zakładania spółki elektronicznie nie ma możliwości modyfikacji roku obrotowego – zawsze będzie równy kalendarzowemu.

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej przez Internet

Częściej się zdarza jednak zakładanie jednoosobowej firmy przez strony internetowe urzędu niż spółek. Wynika to z faktu ilości formalności jakie należy wypełnić.

Jak już wiadomo spółkę można zarejestrować przez internet. Ta sama sytuacja jest z jednoosobową działalnością gospodarczą, tylko dzieje się to na innych zasadach.

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez Internet, należy wejść na stronę serwis informacyjno-usługowego dla przedsiębiorców w celu złożenia tam wniosku CEIDG.

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Wniosek o wpis do CEIDG można złożyć niezależnie od tego, czy posiada się podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym albo profil zaufany ePUAP.

Z tego względu złożenie wniosku można podzielić na dwa sposoby:

 • Wypełnienie wniosku przez internet z podpisem elektronicznym.
 • Wypełnienie wniosku przez internet bez podpisu elektronicznego.

Procedura rejestracji działalności gospodarczej przez stronę internetową CEiDG

Należy wykonać kilka następujących kroków, aby rejestracja zakończyła się sukcesem. Wyróżnia się dwa sposoby, jeden z wykorzystaniem  podpisu elektronicznego, a drugi bez.

Procedura rejestracji działalności gospodarczej przez stronę internetową CEiDG.

Rejestracja działalności gospodarczej z wykorzystaniem podpisu elektronicznego.

Nie jest to skomplikowane. Dzięki wykonaniu kilku prostych kroków, firma zostanie otworzona. Te kroki to:

 1. Założenie konta na stronie ceidg.gov.pl, potwierdzając swoją tożsamość podpisem elektronicznym.
 2. Odebranie linka aktywacyjnego (zostanie on wysłany na podany adres e-mail).
 3. Zalogowanie się za pomocą linka.
 4. Wypełnienie formularza CEIDG-1, korzystając z kreatora wniosków lub elektronicznego formularza.
 5. Sprawdzenie wniosku, podpisanie go elektronicznie i wysłanie. (Wniosek zostanie przekazany do GUS (numer Regon) Urzędu Skarbowego (Numer NIP), ZUS/KRUS.
 6. Wpis zostanie dokonany w momencie przyjęcia wniosku.

Po tych krokach wystarczy poczekać na decyzję i firma została założona.

Rejestracja działalności gospodarczej bez wykorzystania podpisu elektronicznego.

Bez podpisu elektronicznego, również jest możliwość założenia firmy przez internet. Wystraczy wykonać następujące kroki:

 1. Wypełnić anonimowy formularz CEIDG-1 online.
 2. Wypełniony i wysłany wniosek otrzyma indywidualny kod, który pozwoli odszukać formularz w systemie urzędu. Należy wydrukować formularz bądź zapisać kod.
 3. Następnym krokiem jest udanie się do urzędu gminy z kodem w przeciągu 7 dni.
 4. W urzędzie należy przekazać kod pracownikowi urzędu, a on dzięki temu potwierdzi zarejestrowanie firmy.
 5. Trzeba ręcznie podpisać wniosek.

Po wypełnieniu tych pięciu kroków firma zostanie założona.

Jak założyć firmę z branży Web Design w internecie ?

Jak już znana jest cała wiedza dotycząca zakładania firmy przez internet, można skupić się na konkretnych działalnościach. Aby otworzyć firmę z branży Web Design trzeba posiadać niektóre, bardziej wymagające poświęcenia, umiejętności.

Zakładanie firmy z branży web design w Internecie

Czy wymagane są formalne kwalifikacje, aby zostać projektantem stron internetowych?

Zdecydowanie nie. Takich rzeczy można nauczyć się nie wychodząc i nie robiąc specjalnych studiów czy też kursów. Takie umiejętności nabywa się głównie poprzez praktykę i samokształcenie. W sieci istnieje wiele stron internetowych, na których znajdują się tutoriale oraz wszystkie potrzebne materiały do samodzielnej nauki tworzenia stron WWW.

Plusy i minusy rozpoczęcia domowej działalności w zakresie projektowania stron internetowych.

Chcąc zacząć swoją działalność gospodarczą związaną z projektowaniem stron WWW, warto dowiedzieć się jakie są tego dobre i złe strony.

Zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej, związanej z Web Design, w domu.

Jedne z najważniejszych zalet to:

 • Niskie koszty rozpoczęcia działalności
 • Elastyczny czas pracy – we własnych godzinach
 • Rozwijanie biznesu we własnym tempie
 • Można uzyskać dodatkowe dochody, oferując powiązane usługi, takie jak hosting stron internetowych, SEO, pisanie blogów i wiele, wiele więcej
 • Nie są wymagane żadne formalne kwalifikacje, zezwolenia ani licencje

Wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej, związanej z Web Design, w domu.

Do wad, które wiążą się z tworzeniem stron internetowych w domu należą:

 • Brak stałych dochodów, często są one nieregularne
 • Odpowiedzialność finansowa oraz prawna za własną pracę
 • Rozwój firmy zależny wyłącznie od ilości pracy jaką się w nią włoży

Czego potrzeba do prowadzenia firmy z branży Web Design w domu?

Nie są to duże wymagania, ale bez niektórych rzeczy wykonywanie takiej pracy się nie uda. Są to:

 • Ciche miejsce pracy – nie obejdzie się bez tego. Rzadko spotyka się osoby, które lubią pracować w hałasie. Tak więc pracując z domu, warto wyznaczyć sobie jedno miejsce, może to być pokój, bądź jakieś biurko w kącie pokoju, najlepiej przy oknie. Naturalne światło i świeżę powietrze pomaga lepiej funkcjonować organizmowi.
 • Komputer – bez dobrego sprzętu ani rusz, bo jak to tak zajmować się tworzeniem stron internetowych bez szybkiego PC.
 • Niezawodne połączenie internetowe – jest to bardzo ważna rzecz, gdyż klientów często, przed podjęciem współpracy, interesuje rozmowa online z potencjalnym zleceniobiorcą. Dzięki niezawodnemu Interentowi przeprowadzenie takiej rozmowy będzie wykonalne i praca nad zleceniem będzie przyjemniejsza.
 • Dobre krzesło – przy takiej pracy, również trzeba zadbać o zdrowy kręgosłup. Nie da się ukryć, że siedząc przy komputerze łatwo zaniedbuje się swoją postawę.

Firma z branży web design, projektowania stron

Zapewniając sobie wszystkie wymienione wyżej rzeczy, nic więcej do idealnego miejsca pracy nie potrzeba.

W Jakie oprogramowania warto się zaopatrzyć chcąc prowadzić firmę w branży Web Design?

Oprócz rzeczy wyżej wspomnianych, przyda się również odpowiednie oprogramowanie za pomocą, którego będzie można tworzyć strony interentowe. Warto zainteresować się takimi oprogramowaniami jak:

 • Szkic – niestety, z tej aplikacji mogą korzystać jedynie posiadacze komputerów z systemem macOS. Jednak oprogramowanie to zyskało dużą popularność dzięki swojej funkcjonalności i dostępność z poziomu przeglądarki.
 • Adobe XD – Wiele z funkcji tego programu jest darmowych. Wersja płatna jest oczywiście lepszym rozwiązaniem, jeśli chce się tworzyć bardziej skompliowane strony dla klientów.

Pozyskiwanie klientów w branży Web Design

Po zarejestrowaniu działalnośći firmy warto zacząć od pozyskiwania nowych klientów. Prawda jest taka, że z początku trzeba samemu rzucić się w wir poszukiwań, gdyż zleceniodawcy nie znają nowo utworzonej firmy. Przydałoby się rozkręcić stronę marketingową przedsiębiorstwa oraz inne kierunki reklamy w sieci i poza nią.

Strony internetowe

Jak założyć własną firmę z branży web design? | Podsumowanie

Już wiesz, jak założyć własną firmę z branży web design? Artykuł omawia kroki, które należy wykonać, aby założyć własną firmę związaną z projektowaniem stron internetowych. Przede wszystkim należy określić swoje cele i zrozumieć, jakie usługi chcesz świadczyć. Następnie należy założyć firmę i uzyskać wszelkie wymagane licencje i pozwolenia. Kolejnym krokiem jest zbudowanie portfolio i znalezienie pierwszych klientów. Ważne jest również, aby zaplanować budżet i znaleźć odpowiednie narzędzia do zarządzania firmą. Na koniec należy zadbać o promocję i marketing, aby zwiększyć swoją widoczność. Podsumowując, założenie własnej firmy z branży web design wymaga wielu kroków, ale jest to możliwe, jeśli przestrzega się wszystkich wymaganych procedur.