Każdy chce mieć środki finansowe na realizację swoich marzenia. Skoro więc czytasz ten artykuł to zapewne „kieszonkowe” otrzymywane od rodziców nie zaspokaja Twoich wszystkich potrzeb i zaczynasz zastanawiać się jak mieć duże pieniądze w młodym wieku. Nie martw się, postaramy się przybliżyć Ci ten temat. Może nawet podsuniemy pomysł jak pozyskać realne pieniądze na Twoje potrzeby. Pamiętaj jednak, że najpierw musisz sam przemyśleć i zdecydować, co chcesz robić i w czym jesteś mocny. Najlepiej, aby Twoja przyszła praca odpowiadała Twoim umiejętnościom, wówczas łatwiej będziesz ją wykonywał i na dodatek będziesz miał z tego przyjemność i realne pieniądze. Chcesz pozyskać więcej informacji na ten temat, to zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu.

Czy zatrudnienie osób młodocianych jest możliwe?

Zatrudnianie osób młodocianych reguluje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r.poz. 1510, 1700, 2140, z 2023 r.poz. 240.) . Zgodnie z jej zapisami osoby młodociane, tj. takie, które ukończyły 15 rok życia, a nie mają jeszcze ukończonych 18 lat, mogą pracować na podstawie umowy o pracę, o ile mają ukończoną szkołę podstawową i zezwolenie od lekarza. Mogą one zostać zatrudnione w ramach przyuczenia zawodowego lub do tzw. prac lekkich, których definicję reguluje Kodeks pracy.

Dziecko do 16. roku życia poza zatrudnieniem na warunkach dla młodocianych może wykonywać pracę lub inne zajęcia zarobkowe. Szczegółowo określa to § 1. art. 304^5 Kodeksu pracy, który brzmi: „Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego, lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy.”.

Więcej szczegółów dotyczących zatrudniania osób młodocianych znajdziesz w ustawie – Kodeks pracy. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf

Zarabianie w młodym wieku w internecie

Zarabianie przez internet

Zarabiać możesz na wiele sposobów. Możesz mieć własny sklep internetowy (nawet bez wkładu finansowego) i prowadzić sprzedaż produktów. Możesz działać w mediach społecznościowych, prowadzić sprzedaż rękodzieła, prowadzić płatne reklamy lub też tłumaczenie tekstów. Masz możliwość zajmować się wieloma ciekawymi działaniami pod warunkiem, że masz szeroką wiedzę w danym temacie. W internecie znajdziesz wiele ciekawych propozycji zarobku dla młodych osób. Przy wyborze ofert kieruj się jednak swoimi predyspozycjami i zamiłowaniami. Ponadto sprawdzaj dokładnie na forach internetowych wybrane oferty oraz potencjalnych pracodawców.

Poniżej przedstawiamy Ci kilka propozycji (wartych rozważenia) jak zarabiać pieniądze w młodym wieku przez internet.

Wypełnianie ankiet

Jednym z najbardziej popularnych sposobów, aby pozyskać dodatkowe pieniądze jest wypełnianie ankiet. Wystarczy zarejestrować się na odpowiednim portalu, a następnie zacząć wypełniać płatne ankiety online i otrzymywać punkty, które można wymienić na pieniądze. Nie oczekuj tu zbyt wysokiego zarobku, ale wiadomo, każda dodatkowa złotówka jest zawsze mile widziana. Dużym plusem jest również to, że możesz je wypełniać z dowolnego miejsca i w swoim czasie. Sam więc decydujesz ile czasu poświęcisz i ile zarobisz na wypełnianiu ankiet online. W internecie znajdziesz wiele aplikacji do wypełniania ankiet, np. Premie za ankiety Google. Zobacz też portale ankietowe – Marketagent.com lub Polski panel narodowy.

Praca w świecie mediów społecznościowych

Fenomenem dzisiejszych czasów są media społecznościowe. Popularnością cieszy się prowadzenie bloga lub kanałów social media. Chcąc działać w tej branży możesz zarobić pieniądze na przygotowywaniu tekstów promocyjnych lub filmów. Możesz także zajmować się płatnymi kampaniami reklamowymi. Musisz wiedzieć, że monetyzację filmów video stwarza serwis YouTube, natomiast na Instagramie możesz zarabiać pieniądze poprzez działania influencerskie. W podobny sposób monetyzowana jest aktywność na Facebooku. Zobacz sam, jaką masz możliwość zarobku w social mediach.

Praca w młodym wieku w mediach społecznośćiowych

Praca przez internet w redakcji

Nie trzeba być dziennikarzem, żeby znaleźć pracę w redakcji portali internetowych lub czasopism. Dla mediów liczy się Twoja kreatywność, ambicje oraz praktyczne umiejętności. Jeżeli masz lekkie pióro to spróbuj swoich możliwości. Może akurat pisanie tekstów sprawi Ci przyjemność. Pamiętaj, że tutaj zarabianie pieniędzy zależeć będzie od ilości zleceń.

Aplikacje do zarabiania pieniędzy

W sieci można znaleźć wiele aplikacji, dzięki którym możesz zarobić pieniądze lub uzyskać inne profity. Apki są różnorodne i z uwagi na to warto zainteresować się nimi. Niektóre z nich służą do wypełniania ankiet (AttaPoll), inne do oglądania filmów i słuchania muzyki (aplikacja Viggle), a jeszcze inne np. do kopania kryptowalut (easyMINE) lub do zarabiania na sprzedaży zdjęć (aplikacja Foap). Większość aplikacji przeznaczona jest do obsługi z telefonu, jednakże niektóre z nich są również na komputer.

Zarabianie pieniędzy na grach

Zarabianie pieniędzy przez internet może być niekiedy bardzo przyjemne. Jeżeli więc lubisz grać w gry to możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. Poniżej przedstawiamy Ci kilka propozycji, dzięki którym możesz zarabiać dodatkowe pieniądze na grach.

1. Streaming

Streaming polega na tym, że udostępniasz na serwisie streamingowym (np. Twitch) transmisje z rozgrywanych przez Ciebie gier wraz z własnym bieżącym komentarzem dotyczącym postępu w danej grze. W trakcie oglądania rozgrywki widzom wyświetlają się reklamy. Przychód z tych reklam jest rozdzielany pomiędzy serwis a autora. Ważne jest, aby zdobyć jak najwięcej fanów, wówczas więcej osób ogląda reklamy a dochody rosną.

Streamowanie gier wideo jako forma zarabiania w internecie

2. Gry przeglądarkowe online

Możesz również zarabiać na grach przeglądarkowych. Na platformie Neobux zarobisz pieniądze grając np. w gry karciane, puzzle, bilard czy też gry strategiczne. Limit wynosi 100 sesji gier w 24 godziny. W serwisie jest dostępna aplikacja do zarabiania na grach i do zarządzania całym kontem.

3. Prowadzenie bloga o grach

Blogi o grach internetowych zawsze będą na topie. Prowadząc takiego bloga skupiasz wokół niego sporą grupę graczy, a w związku z tym jesteś ciekawym partnerem dla twórców gier potrzebujących reklamy. Umieszczając na swoim blogu artykuł opisujący daną grę możesz reklamować ten produkt i otrzymujesz za to wynagrodzenie.

 4. Programy partnerskie

Prowadząc bloga możesz również zacząć zarabiać na wyświetlaniu reklamy z jakiejś sieci partnerskiej. Najbardziej popularną siecią jest Google Adsense. Twoim zadaniem w tym przypadku będzie pozyskiwanie jak największej liczby czytelników bloga, którzy zobaczą umieszczone tam reklamy, a ty dostaniesz za to wynagrodzenie.

Możesz także aplikować do programów partnerskich, które są powiązane z branżą gier. W ramach takiej współpracy możesz otrzymać kod rabatowy na zakupy, który przekażesz swoim czytelnikom. Od ilości ich zakupów będzie uzależniona Twoja prowizja.

W jakim wieku można zarabiać na afiliacji?

Czy można pogodzić pracę online z nauką?

Obecni nastolatkowie, znając obsługę komputera oraz wszelkie nowinki z zakresu branży IT mogą pracować online wykonując różnego rodzaju działalność. Należy stwierdzić, że praca online jest bardzo atrakcyjna dla młodych ludzi, gdyż można pracować i doskonale pogodzić pracę z nauką lub rozrywką. Taka forma działalności oszczędza czas i pozwala na zarabianie pieniędzy w domu. Ważne jest również to, że praca online jest elastyczna i Ty sam będziesz decydował ile czasu na nią poświęcasz oraz w jakich godzinach będziesz pracować. 

Praca w social mediach dla młodych osób

Zarabianie pieniędzy w młodym wieku przez internet – o czym należy pamiętać

Jeżeli należysz do młodych osób i interesuje Cię praca przez internet to musisz zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, które warto zapamiętać.

  1. Praca dzieci w naszym kraju jest szczególnie chroniona i pracodawcy muszą spełniać dodatkowe wymagania, które określają przepisy prawa cywilnego oraz kodeks pracy.
  2. Musisz pamiętać, że zarabianie pieniędzy wiąże się z podatkami, a praca online nie zwalnia Cię z tego obowiązku.
  3. Chcąc zarabiać pieniądze powinieneś mieć konto bankowe.
  4. Praca, której poszukujesz nie powinna stać się dla Ciebie priorytetem. Młodzi ludzie niekiedy zapominają, że jest jeszcze nauka, rodzina, przyjaciele i sport.
  5. Jeżeli już szukasz pracy online, to niech ona korzystać będzie z Twoich umiejętności, a Ty korzystaj z wynagrodzenia za nią.
  6. Zawsze dokładnie sprawdzaj wszystkie wiadomości. Na forach internetowych zasięgaj informacji zarówno o ofercie, jak i potencjalnym pracodawcy. Nie zapominaj, że w internecie, jest wielu oszustów.
  7. Zachowaj bezpieczeństwo w sieci. Uważaj na swoje dane osobowe. Nie bądź łatwowierny i nie podawaj zbyt wielu informacji na swój temat.

Sprawdź nasze artykuły o zarabianiu w młodym wieku:

Jak zarabiać w młodym wieku? 7 skutecznych pomysłów!

Pierwsza praca | Jak i gdzie ją zdobyć?

Praca dla nieletnich | Jak i gdzie zdobyć pracę w wieku 13-17 lat?