Pierwsza praca … jak sama nazwa mówi, można ją mieć tylko raz w życiu! Zdobycie pierwszej pracy to satysfakcjonujące doświadczenie. Wybrana przez Ciebie rola może mieć trwały wpływ na Twoją ścieżkę kariery, dzięki czemu będziesz ogólnie bardziej konkurencyjnym kandydatem na późniejsze stanowiska. Zdobycie pierwszej pracy wymaga dogłębnego rozeznania, a także określenia oczekiwań.

W tym artykule omawiamy, dlaczego pierwsza praca jest ważna i od czego powinieneś zacząć. Poznasz tutaj również kilka pomocnych rad, aby ją uzyskać. Miłej lektury!

Pierwsza praca – ważne informacje

Twoje pierwsze doświadczenie zawodowe jest bardzo ważne, ponieważ uczy Cię cennych umiejętności m.in. dyscypliny czy współpracy w zespole. Może Ci również pokazać perspektywę pracy w danym zawodzie i wskazać Ci drogę na resztę Twojej kariery. Pierwsza praca to świetne miejsce do nawiązywania sieci kontaktów. Staraj się słuchać, notować oraz szybko się uczyć nowych zadań. Do pracy przychodź z uśmiechem na twarzy i ciesz się chwilą. Pamiętaj, że pierwszą pracę ma się tylko raz w życiu!

Gdzie zacząć

Zanim aplikujesz na stanowiska, rozważ swoje obecne powiązania. Pomyśl o znajomych lub rodzinie, których znasz – być może możesz im pomóc i wykonać dla nich jakieś zadania za pieniądze. Weź pod uwagę wszelkie umiejętności, które zdobyłeś z działalności w wolontariacie, kołach naukowych lub poprzez uczestnictwo w organizacjach studenckich. Te role mogą nie być płatne, ale cenne doświadczenie, które tam zdobyłeś, jest prawdopodobnie wystarczająco cenne, aby zdobyć stanowisko w firmie. Zastanów się, co Cię interesuje. Na przykład, jeśli chcesz pracować w branży filmowej, zacznij od lokalnego kina. Jeśli interesujesz się sztuką kulinarną, poszukaj pracy w lokalnej restauracji. Bardzo możliwe jest uzyskanie pierwszej pracy, która jest w miarę zgodna z Twoimi celami zawodowymi lub może skierować Cię na odpowiednią ścieżkę. Tak robi wiele młodych ludzi, którzy już w trakcie nauki chcą zniwelować brak doświadczenia zawodowego i zarobić na własne potrzeby.

Jak zdobyć pierwszą pracę

Poniższe kroki przedstawiają najlepszy sposób na zdobycie pierwszej pracy:

Ustal swoje oczekiwania

Na rynku pracy wysoko płatne angaże często wymagają dodatkowego wykształcenia i doświadczenia. Rozpoczynając karierę, rozważ pracę w handlu detalicznym, sprzedaży, fast foodach lub w innych sektorach na poziomie podstawowym. Są to często pozycje konkurencyjne, ponieważ poszukuje ich wielu młodych kandydatów zaraz po studiach. Jednak te miejsca pracy prawie zawsze zatrudniają pracowników, więc istnieje wiele możliwości dla Ciebie.

Sieć z rówieśnikami

Niezależnie od tego, czy dopiero szukasz pracy, czy zbliżasz się do połowy, networking zawsze przynosi korzyści. Porozmawiaj z przyjaciółmi, rodziną i kolegami ze szkoły i daj im znać, że aktywnie poszukujesz pracy. Twoja sieć kontaktów może mieć powiązania z firmami rodzinnymi lub mogą ręczyć za Ciebie w lokalnej restauracji. Posiadanie relacji z takimi osobami znacznie zwiększa Twoje szanse na zdobycie pozycji, zwłaszcza przy braku doświadczenia.

Rozważ pracę dla doświadczenia

Twoja pierwsza praca może nie być dokładnie tym, czego oczekujesz, ale oferuje cenne doświadczenie, z którego możesz skorzystać później. Na przykład, jeśli pracujesz w handlu detalicznym, zdobywasz kwalifikacje odnośnie obsługi klienta. W restauracji możesz nauczyć się podstawowych podstaw biznesowych, takich jak zarządzanie zapasami lub bezpieczeństwo żywności. W każdej nawet najbardziej banalnej pracy możesz zdobyć bardzo ważne doświadczenie.

Pierwsza praca bez doświadczenia

Napisz CV

Najlepszym sposobem na zdobycie pierwszej pracy, jest napisanie i przesłanie do potencjalnych pracodawców swojego CV. Możesz mieć niewielkie lub żadne doświadczenie zawodowe do omówienia w swoim CV, ale weź pod uwagę umiejętności, których się nauczyłeś. Na przykład, jeśli bierzesz udział w kursie wystąpień publicznych, możesz uwzględnić swoje zaawansowane umiejętności komunikacji werbalnej. Jeśli działałeś jako wolontariusz – wspomnij o tym! Również praktyki, które musisz realizować na studiach, obowiązki, jakie podczas nich wykonywałeś również warto zaznaczyć w CV. Byłeś na jakimś szkoleniu? Przerabiałeś kurs – wspomnij o tym! Rekruterzy chcą wiedzieć dodatkowo, czy znasz języki obce, co robisz w wolnym czasie. To również warto szczegółowo opisać.

Jak napisać CV do pierwszej pracy

Wielu kandydatów decyduje się dołączyć obszerniejszy opis własnej osoby w liście motywacyjnym, gdzie szerzej opisują doświadczenia, szkolenia i fakt czy mają stosowne kwalifikacje, czy też nie, podczas aplikowania.

Szukaj pracy

Chociaż networking świetnie nadaje się do nawiązywania sieci kontaktów biznesowych, wymaga również uzupełnienia go o rzeczywiste poszukiwanie i znalezieniem pracy. Istnieje wiele stron (np. OLX.pl czy Pracuj.pl), narzędzi i aplikacji, które mogą Ci pomóc w szukaniu pracy. Sprawdź to co oferuje internet i zacznij aplikować! Możesz nawet stworzyć profesjonalny profil sieciowy online i zacząć prezentować niektóre ze swoich umiejętności, talentów i doświadczenia. Ten sposób również pomoże Ci znaleźć pracę poprzez stronę internetową.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Gdy po przejrzeniu ofert pracy znajdziesz tą pierwszą i złożysz podanie, czeka Cię pierwsza rozmowa kwalifikacyjna. Musisz się do niej odpowiednio przygotować. Na początek warto przejrzeć rynek pracy i zorientować się odnośnie opisu stanowiska. Zapoznaj się z przedstawionymi informacjami nawet w samym ogłoszeniu. Zwróć uwagę na konkretne atrybuty lub umiejętności, których szukają u kandydatów. Zbadaj biznes i odkryj jego historię, działania, misję i przekonania. Ta informacja nie tylko pomaga w rozmowie kwalifikacyjnej, ale pozwala zadawać pytania dotyczące znalezionych informacji. Większość rekruterów preferuje kandydatów, którzy odpowiednio się przygotowali do rozmowy.

Ubierz się odpowiednio

Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej jest kluczowe. Nie szata zdobi człowieka, ale w pewnych sytuacjach należy się ubrać elegancko. Na przykład, jeśli wejdziesz na rozmowę kwalifikacyjną w biurze w koszulce i dżinsach, może się wydawać, że nie traktujesz tego poważnie.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Pierwsza praca – zacznij działać

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że znalezienie pierwszej pracy nie jest łatwym zadaniem. Często pracodawcy wymagają od nas niezbędnych kwalifikacji, czy doświadczenia – których w tym momencie nie posiadamy. Nie jest to jednak niemożliwe! Nie od razu zaczniesz zarabiać 10 tysięcy złotych miesięcznie, ale od czego musisz zacząć. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki były dla Ciebie pomocne i wykorzystasz je w szukaniu swojej pierwszej pracy!