Jak zdobyć wiarę w siebie? Poczucie pewności siebie to stan umysłu, na który składa się poczucie własnej wartości, samoakceptacja, wiara we własne możliwości, oraz pozytywne nastawienie do świata. Kiedy brakuje pewności siebie, stoimy w życiu na uboczu. Nie podejmujemy ryzyka, nie poznajemy nowych ludzi, nie walczymy o swoją przyszłość. Aby budować pewność siebie, musimy przede wszystkim zaakceptować to, jacy jesteśmy.

Pewność siebie wypływa z akceptacji samego siebie, wiary w swoje możliwości i poczucia własnej wartości. Akceptacja siebie wynika z bycia wyrozumiałym i cierpliwym wobec siebie. Wiara w siebie to przekonanie, że poradzisz sobie z tym, co zamierzasz – branie odpowiedzialności za swoje życie we własne ręce oznacza, że możemy zmienić to, co będziemy chcieli.
Jak zatem zdobyć wiarę w siebie, żeby złapać wiatr w żagle? Poniżej kilka rad, które mogą ci pomóc.

Zacznij od małych celów

Uwierz we własne możliwości, bo nawet małe sukcesy mają swoje znaczenie. Podejmuj inicjatywę – dzięki odniesionym sukcesom nowe sytuacje często wydają się mniej zniechęcające, przez co ludzie są bardziej skłonni do podejmowania nowych wyzwań.

Odniesione sukcesy pozwalają w znacznym stopniu zapomnieć o swoich słabych stronach, przyprawiają o dobre samopoczucie i stanowią motywację do dalszej pracy. Osoba pewna siebie ma większe zaufanie do własnej skuteczności.

Uporządkuj swoje życie. Planowanie podniesie Twoją wiarę w siebie

Każdy problem traktuj jak wyzwanie. Im bardziej pewny siebie jesteś, tym bardziej skłonny będziesz do odkrywania nowych obszarów. Równocześnie będziesz odczuwać mniej strachu i niepokoju w obliczu nowego wyzwania, a w efekcie będziesz mniej podatny na stres.

Poznaj własne możliwości

Podstawą pewności siebie jest samoświadomość. Wiedza na temat własnej osoby to lepsze poznanie swoich reakcji, zwłaszcza w kryzysowych momentach, znajomość swoich pragnień, ale też możliwości. Innymi słowy: zajrzyj do swojego wnętrza i nazwij swoje emocje.

Realistyczna ocena własnych możliwości pozwala znaleźć zdrową równowagę między zbyt małą a zbyt dużą pewnością siebie. Zbyt mała pewność siebie może uniemożliwić wykorzystywanie okazji. Zbyt dużo pewności siebie z kolei może objawiać się arogancją lub narcyzmem

Kreuj własną tożsamość

Zaakceptuj siebie takim, jakim jesteś. Nawet jeśli nie akceptujesz swojego wyglądu, czy nie czujesz się komfortowo w niektórych sytuacjach, pamiętaj, że postawa ciała i mimika wpływają na to, jak inni ludzie cię postrzegają. Dobrze jest mieć świadomość swoich wad i niedociągnięć, i jednocześnie możesz pracować, aby je zmienić.

Akceptacja swoich lepszych i gorszych stron pozwala na swobodną zmianę siebie bez wyrzutów sumienia i presji wywieranej na siebie.

Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Buduj pewność siebie na poczuciu własnej wartości. To, czy osiągamy sukcesy, jest ważne, jednak nie powinno przesądzać o relacji z samym sobą. O jej podstawie stanowi samoakceptacja i wyrozumiałość. Poczucie własnej wartości powinno wypływać z bycia tym, kim się jest, nie z tego, co słyszysz na swój temat.

Zaakceptuj siebie aby zdobyć wiarę i pewność siebie

Gdy wzrasta samoocena, zwykle idzie z nią w parze z pewnością siebie. Poznanie swoich mocnych stron i osiągnięć może zwiększyć pewność siebie w codziennym życiu. W twojej pracy nad sobą nie popędzaj się – pozwól sprawom iść własnym, wolnym tempem.


Wiara w siebie – jak ją zdobyć?

Jak zdobyć wiarę w siebie? Zaufaj sobie i postępuj zgodnie ze swoim wewnętrznym głosem. W podejmowaniu decyzji kieruj się przede wszystkim swoimi doświadczeniami i intuicją. Rady innych mogą być pomocne, jednak ostatecznie to do nas należy wybór – to przecież my będziemy ponosili jego konsekwencje.

Zdobądź wiarę w siebie

Naucz się stawiać granice – ludzie asertywni, potrafią lepiej zaspokoić swoje potrzeby, czy wyrazić zdanie. Trening asertywności może nie tylko poprawić pewność siebie, ale również pozwoli ci być osobą, z której zdaniem liczą się inni

Nie bądź dla siebie zbyt surowy. Dobrze, że wiesz o swoich słabych stronach, ale nie pozwól, żeby przysłoniły ci twoje zalety. Rozwijaj zalety i pracuj ze sobą, aby zniwelować wady

Poczuciem własnej wartości i prostym kręgosłupem moralnym możesz przekonać do swoich racji każdego.

Bądź optymistą

Bądź pozytywnie nastawiony do życia. Staraj się cały czas zachować dystans, nawet jeśli odczuwasz irracjonalny strach – na przykład przed publiczną prezentacją. Nie skupiaj się na problemach – może to mieć niekorzystny wpływ na budowanie pewności siebie. Optymizm pozwala obniżyć poziom hormonu stresu i do pewnego stopnia zniwelować brak pewności siebie.

Optymiści mają większą pewność siebie

Ludzie są w stanie nauczyć się zmieniać swój sposób myślenia pogląd na nowe doświadczenia. Mogą redukować pesymistyczne myśli, które mogą uniemożliwić im korzystanie z pełnego zakresu ich możliwości. Wiara we własne umiejętności może wzrosnąć w wyniku choćby mówienia samemu sobie o tych umiejętnościach w optymistycznym tonie.

Jak zdobyć wiarę w siebie? | Uwierz w siebie!

Jak zdobyć wiarę w siebie? Własne życie możesz przeżyć tylko raz, nie możesz go zmarnować na przejmowanie się swoimi urojonymi wadami. Im więcej przeszkód pokonasz tym mniej przerażające wydadzą ci się kolejne problemy i nowe sytuacje. Ludzie pewni siebie są bardziej skłonni do podejmowania nowych wyzwań. Proces budowania pewności siebie nie jest łatwy i pewnie nie będzie przyjemny, ale w efekcie śmiało rzucisz wyzwanie losowi.

Czasem może być pomocna terapia. Specjaliści mogą nauczyć jak blokować negatywne myśli, przetwarzać traumę z przeszłości, albo nadawać znaczenie niepowodzeniom. Osoba niepewna swoich racji może dzięki pomocy nauczyć się jak rozpoznawać bariery sukcesu i wyznaczać sobie cele, a wszystko w bezpiecznym tempie. Praca nad sobą może nie tylko zwiększyć pewność siebie, ale może poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego i pozwolić lepiej poznać samego siebie.

Budowanie poczucia pewności siebie to proces trudny i złożony, ale mogę cię zapewnić, ze wart wysiłku. Musisz tylko uwierzyć, ze jesteś wyjątkowa.