Jak zdobyć wiarę w siebie? Poczucie pewności siebie to stan umysłu, na który składa się poczucie własnej wartości, samoakceptacja, wiara we własne możliwości, oraz pozytywne nastawienie do świata. Kiedy brakuje pewności siebie, stoimy w życiu na uboczu. Nie podejmujemy ryzyka, nie poznajemy nowych ludzi, nie walczymy o swoją przyszłość. Aby budować pewność siebie, musimy przede wszystkim zaakceptować to, jacy jesteśmy.
Pewność siebie wypływa z akceptacji samego siebie, wiary w swoje możliwości i poczucia własnej wartości. Akceptacja siebie wynika z bycia wyrozumiałym i cierpliwym wobec siebie. Wiara w siebie to przekonanie, że poradzisz sobie z tym, co zamierzasz – branie odpowiedzialności za swoje życie we własne ręce oznacza, że możemy zmienić to, co będziemy chcieli.
Jak zatem zdobyć wiarę w siebie, żeby złapać wiatr w żagle? Poniżej kilka rad, które mogą ci pomóc.
Zacznij od małych celów
Uwierz we własne możliwości, bo nawet małe sukcesy mają swoje znaczenie. Podejmuj inicjatywę – dzięki odniesionym sukcesom nowe sytuacje często wydają się mniej zniechęcające, przez co ludzie są bardziej skłonni do podejmowania nowych wyzwań.
Odniesione sukcesy pozwalają w znacznym stopniu zapomnieć o swoich słabych stronach, przyprawiają o dobre samopoczucie i stanowią motywację do dalszej pracy. Osoba pewna siebie ma większe zaufanie do własnej skuteczności.
Każdy problem traktuj jak wyzwanie. Im bardziej pewny siebie jesteś, tym bardziej skłonny będziesz do odkrywania nowych obszarów. Równocześnie będziesz odczuwać mniej strachu i niepokoju w obliczu nowego wyzwania, a w efekcie będziesz mniej podatny na stres.
Poznaj własne możliwości
Podstawą pewności siebie jest samoświadomość. Wiedza na temat własnej osoby to lepsze poznanie swoich reakcji, zwłaszcza w kryzysowych momentach, znajomość swoich pragnień, ale też możliwości. Innymi słowy: zajrzyj do swojego wnętrza i nazwij swoje emocje.
Realistyczna ocena własnych możliwości pozwala znaleźć zdrową równowagę między zbyt małą a zbyt dużą pewnością siebie. Zbyt mała pewność siebie może uniemożliwić wykorzystywanie okazji. Zbyt dużo pewności siebie z kolei może objawiać się arogancją lub narcyzmem
Zobacz także: Jak zarobić kasę w IMVU? – sposoby na zdobycie kredytów
Kreuj własną tożsamość
Zaakceptuj siebie takim, jakim jesteś. Nawet jeśli nie akceptujesz swojego wyglądu, czy nie czujesz się komfortowo w niektórych sytuacjach, pamiętaj, że postawa ciała i mimika wpływają na to, jak inni ludzie cię postrzegają. Dobrze jest mieć świadomość swoich wad i niedociągnięć, i jednocześnie możesz pracować, aby je zmienić.
Akceptacja swoich lepszych i gorszych stron pozwala na swobodną zmianę siebie bez wyrzutów sumienia i presji wywieranej na siebie.
Nie bądź dla siebie zbyt surowy
Buduj pewność siebie na poczuciu własnej wartości. To, czy osiągamy sukcesy, jest ważne, jednak nie powinno przesądzać o relacji z samym sobą. O jej podstawie stanowi samoakceptacja i wyrozumiałość. Poczucie własnej wartości powinno wypływać z bycia tym, kim się jest, nie z tego, co słyszysz na swój temat.
Gdy wzrasta samoocena, zwykle idzie z nią w parze z pewnością siebie. Poznanie swoich mocnych stron i osiągnięć może zwiększyć pewność siebie w codziennym życiu. W twojej pracy nad sobą nie popędzaj się – pozwól sprawom iść własnym, wolnym tempem.
Wiara w siebie – jak ją zdobyć?
Jak zdobyć wiarę w siebie? Zaufaj sobie i postępuj zgodnie ze swoim wewnętrznym głosem. W podejmowaniu decyzji kieruj się przede wszystkim swoimi doświadczeniami i intuicją. Rady innych mogą być pomocne, jednak ostatecznie to do nas należy wybór – to przecież my będziemy ponosili jego konsekwencje.
Jeśli ciekawi Cię ten temat, to tutaj mamy drugi artykuł o podobnej tematyce: Pierwsza praca | Jak i gdzie ją zdobyć?
Naucz się stawiać granice – ludzie asertywni, potrafią lepiej zaspokoić swoje potrzeby, czy wyrazić zdanie. Trening asertywności może nie tylko poprawić pewność siebie, ale również pozwoli ci być osobą, z której zdaniem liczą się inni
Nie bądź dla siebie zbyt surowy. Dobrze, że wiesz o swoich słabych stronach, ale nie pozwól, żeby przysłoniły ci twoje zalety. Rozwijaj zalety i pracuj ze sobą, aby zniwelować wady
Poczuciem własnej wartości i prostym kręgosłupem moralnym możesz przekonać do swoich racji każdego.
Dowiedz się więcej w tym temacie: Co powoduje powstawanie łupieżu i jak skutecznie z nim walczyć?
Bądź optymistą
Bądź pozytywnie nastawiony do życia. Staraj się cały czas zachować dystans, nawet jeśli odczuwasz irracjonalny strach – na przykład przed publiczną prezentacją. Nie skupiaj się na problemach – może to mieć niekorzystny wpływ na budowanie pewności siebie. Optymizm pozwala obniżyć poziom hormonu stresu i do pewnego stopnia zniwelować brak pewności siebie.
Ludzie są w stanie nauczyć się zmieniać swój sposób myślenia pogląd na nowe doświadczenia. Mogą redukować pesymistyczne myśli, które mogą uniemożliwić im korzystanie z pełnego zakresu ich możliwości. Wiara we własne umiejętności może wzrosnąć w wyniku choćby mówienia samemu sobie o tych umiejętnościach w optymistycznym tonie.
Jak zdobyć wiarę w siebie? | Uwierz w siebie!
Jak zdobyć wiarę w siebie? Własne życie możesz przeżyć tylko raz, nie możesz go zmarnować na przejmowanie się swoimi urojonymi wadami. Im więcej przeszkód pokonasz tym mniej przerażające wydadzą ci się kolejne problemy i nowe sytuacje. Ludzie pewni siebie są bardziej skłonni do podejmowania nowych wyzwań. Proces budowania pewności siebie nie jest łatwy i pewnie nie będzie przyjemny, ale w efekcie śmiało rzucisz wyzwanie losowi.
Czasem może być pomocna terapia. Specjaliści mogą nauczyć jak blokować negatywne myśli, przetwarzać traumę z przeszłości, albo nadawać znaczenie niepowodzeniom. Osoba niepewna swoich racji może dzięki pomocy nauczyć się jak rozpoznawać bariery sukcesu i wyznaczać sobie cele, a wszystko w bezpiecznym tempie. Praca nad sobą może nie tylko zwiększyć pewność siebie, ale może poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego i pozwolić lepiej poznać samego siebie.
Budowanie poczucia pewności siebie to proces trudny i złożony, ale mogę cię zapewnić, ze wart wysiłku. Musisz tylko uwierzyć, ze jesteś wyjątkowa.