Zastanawiasz się jak zmotywować pracownika do pracy? Odpowiednie motywowanie pracownika jest bardzo istotne, ponieważ wpływa na jego stosunek do pracy i sumienność w wykonywaniu obowiązków. W Polsce odnotowuje się z roku na rok coraz niższy wskaźnik zaangażowania. Wyniki badania „Zaangażowanie. Raport 2021” pokazują, że w zeszłym roku pracownicy zaangażowani, to tylko 41% ankietowanych. Te statystyki nie są dla firm obojętne, bo jak wynika z różnych wyliczeń, jeden niezaangażowany pracownik kosztuje firmę 29 tysięcy rocznie. Jak więc zapobiec takiej stracie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie techniki motywowania pracowników powinieneś wdrożyć! 

5 sposobów jak zmotywować pracownika do pracy

1. Chwal pracowników przy innych członkach zespołu

Niezbyt wymagający trik, a naprawdę skuteczny. Każdy lubi, gdy jego osiągnięcia zostają zauważone i docenione, dlatego chwal swoich pracowników za nowe pomysły oraz cele, które osiągają. Doceniając ich zaangażowanie sprawisz, że będą oni dążyć do takich zachowań w przyszłości. Ponadto umacniasz ich pozycję jako eksperta w danej dziedzinie i wzmacniasz poczucie wartości. 

Jak zmotywować pracownika do pracy? Chwal go i komplementuj jego pracę

2. Pamiętaj o feedbacku

Nie możesz oczekiwać, że Twoi pracownicy będą produktywni i zaangażowani, jeśli nie dajesz im informacji zwrotnej na temat tego, czy ich praca została wykonana właściwie. Feedback powinieneś przekazywać regularnie, po tygodniu sprzedaży czy zamknięciu danego projektu, zależnie od branży, w której pracujesz. Pracownik, który otrzymuje regularnie feedback wie, na czym powinien się bardziej skupić i w co bardziej zaangażować, aby jego zadania były wykonywane lepiej. Dzięki temu jest bardziej zmotywowany do pracy i osiągania wyznaczonych celów.

Jak zmotywować pracownika do pracy? Przekazuj feedback po wykonanym zadaniu

Przy tym sposobie motywacji warto zwrócić uwagę również na ton, w jakim wypowiadane są ewentualne uwagi. Takie rozmowy powinny przebiegać w przyjaznej atmosferze i opierać się na wzajemnym szacunku. Aby nie pojawiały się niedomówienia powinieneś upewnić się, czy pracownik wszystko zrozumiał i wie, czego od niego oczekujesz.

3. Zadbaj o możliwość rozwoju

Wielu pracowników wykazuje bardzo silną chęć rozwoju w pracy. Możliwość doskonalenia swoich umiejętności jest ogromnym motywatorem. Dlatego zapewnij  pracownikom dostęp do szkoleń, webinarów i daj możliwość dzielenia się w zespole zdobytym doświadczeniem, dzięki temu każdy będzie mógł rozwijać swoje kompetencje. Zadbaj również o to, aby pracownik wiedział, jakie ma możliwości rozwoju w firmie i co powinien zrobić, żeby mógł wspinać się po szczeblach kariery.

Aby pracownik był zmotywowany do pracy, musi mieć przed sobą możliwości rozwoju

4. Twórz firmę razem z pracownikami

Aby pracownicy byli bardziej zaangażowani, powinieneś zadbać o wzmocnienie więzi z firmą. Pracownik, który czuje, że przynależy do jakiejś organizacji bardziej zabiega o jej rozwój. Dlatego powinieneś umożliwić mu tworzenie firmy razem z Tobą. Pozwól pracownikom zgłaszać swoje pomysły, wysłuchaj ich potrzeb i co najważniejsze, wdrażaj najlepsze z nich! Zmotywuje to ich do wymyślania usprawnień i pracy na rzecz firmy. 

5. Jak zmotywować pracownika do pracy? Nagradzaj, również pieniężnie

Najczęściej stosowany motywator, czyli pieniądze oraz bony podarunkowe. Nie bez powodu piszemy o nim dopiero teraz, w ostatnim punkcie. Wbrew pozorom nie będzie to najlepszy motywator dla wielu osób, ale mimo to jest ważny i zawsze należy o nim pamiętać. 

Pracownika możesz zmotywować poprzez nagrodę finansową

Aby motywator pieniężny odpowiednio działał, warto najpierw dobrze poznać swoich współpracowników. Każda osoba jest inna i trzeba wziąć to pod uwagę przy wyborze takiej nagrody. Możesz oferować premie kwartalne, roczne, a także wziąć pod uwagę zainteresowania swoich pracowników i nagrodzić ich np. biletami do kina, voucherem do SPA czy karnetem na ściankę wspinaczkową. 

Wiesz, jak zmotywować pracownika do pracy? Zacznij działać!

Wiesz już jak motywować swoich pracowników? Czas na wdrożenie tego w życie. Jak widzisz opcji masz naprawdę mnóstwo i nie zajmują one specjalnie dużo czasu, a mogą Ci przynieść same korzyści. Twoja firma może wiele zyskać na pracownikach zaangażowanych w swoje zadania!