Studia dzienne, praca i jeszcze czas dla siebie i znajomych? To połączenie mogłoby wydawać się niemożliwe. Jednak wielu studentów dziennych decyduje się na podjęcie pracy w połączeniu ze studiami stacjonarnymi. I jak się okazuje, praca ta jest możliwa i w dodatku bardzo pomocna w rozwoju kariery zawodowej. Niestety szukanie pracy nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać, a same chęci nie wystarczają. Potrzebne jest rozeznanie, gdzie szukać najlepszych ofert pracy dla studenta, jak się do tego przygotować i jak wyróżnić się na tle innych kandydatów.
To samo tyczy się studentów zaocznych. Ich plusem co prawda jest większa dostępność godzinowa w ciągu tygodnia, jednak mimo tego, znalezienie pracy i u nich bywa trudne. 


Jak przygotować się do szukania pracy?

Grafik

Szukanie pracy wiąże się z grafikiem. Z początku należy dobrze rozplanować sobie grafik zajęć. Wiele uczelni umożliwia studentom wybieranie grup zajęciowych, pod ich preferencje. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się ułożyć swój grafik tak, aby umożliwiał ci on pracować na studiach. Jeśli jednak nie masz wpływu na grafik, nie załamuj się! Jest sporo ofert pracy dla studentów, które oferują elastyczne godziny pracy

CV

Znaleźć pierwszą prace to nie lada wyzwanie, ale zacznijmy od początku. Aby zacząć szukać pracy należy napisać dobre cv. Problem studentów w czasie studiów polaga na tym, że ich cenne doświadczenia zawodowe są bardzo małe i najczęściej odnoszą się do prac sezonowych i dorywczych. Jednak aspekt ten nie powinien stawać na drodze do dobrze napisanego życiorysu. Każda praca popłaca i ma swoją wartość! Najważniejsze jest odpowiednie ujęcie wykonywanych obowiązków. Warto w nim podkreślić swoje atuty i dobre cechy, pamiętając jednak, żeby były one równe prawdzie. Atrakcyjnym kandydatem na pewno jest absolwent tuż po ich ukończeniu. Rekruter zwraca uwagę na znajomość języków obcych. Dobre CV i list motywacyjny stanowią fundament w procesie rekrutacji zarówno w trakcie studiów, jak i po ich zakończeniu. To dokumenty, na które zwaraca uwagę rekruter, dlatego nie zapominaj o względach estetycznych. CV powinno przyciągać uwagę i ładnie prezentować się graficznie. Pomóc może ci w tym np. narzędzie Canva, w którym znajdziesz wiele bezpłatnych szablonów grafik. 

Praca dla studenta – gdzie szukać?

praca-dla-studenta-gdzie-szukac

Kiedy odpowiednio napisane CV czeka już tylko na wysłanie, musimy przejść do kolejnego kroku, którym jest już samo poszukiwanie pracy. Portali internetowych oferujących prace dla studentów jest wiele. Najlepiej jednak wybierać te, które nastawione są stricte na oferty pracy. Przykładowe ogłoszenia znajdziesz na: Pracuj.pl, Jooble,Praca.pl czy OLX. Rynek pracy jest duży a studneci chętnie są zatrudniani na staże. Praktyki studenckei umożliwiają zdobycie doświadczenie i dzięki niektórym z nich możesz sobie dorobić! Nie zapomnij ich wpisać do cv!  Co ciekawe za zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych pracodawca nie musi płacić.  

Również dobrym i bardziej tradycyjnym sposobem jest szukanie pracy poprzez chodzenie na targi pracy czy do miejsc potencjalnej przyszłej pracy osobiście. Nieraz takie rozwiązanie bywa skuteczniejsze niż internetowe rozsyłanie dokumentów aplikacyjnych. Daje nam to możliwość pokazania się na żywo pracodawcy, a nie tylko na papierze. Dzięki temu na pewno uda Ci się wyróżnić się wśród innych kandydatów.

Studenci mogą szukać również pracy w biurach karier znajdujących się na każdej uczelni wyższej jak UW, UJ, PK i wiele innych. Co ciekawe za zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych pracodawca nie musi płacić.


Studia dzienne a zaoczne – jaka praca? 

jak-znalezc-prace-na-studiach-jak-polaczyc

Gdzie możesz zostać przyjęty do pracy? 

Jeśli chodzi o studentów zaocznych, możliwości pracy jest sporo. Pracodawcy chętniej przyjmują studentów zaocznych z uwagi na ich dostępność godzinową. Mogą oni podejmować pracę na pełen etat w większości miejsc pracy i tym samym starać się o lepszą pensje. Podjęcie pracy w tym przypadku uzależnione jest od tego, gdzie chcemy pracować i na ile nasze doświadczenie nam pozwala. Nikt w końcu nie idzie od razu, na kierownika firmy nie mając w tym zakresie wiedzy ani umiejętności. Oczywiście, każdy chciałby również pracować mniej i zarabiać więcej. Dla studentów zaocznych dobrym rozwiązaniem jest podjęcie pracy w firmie z branży, która związana jest ze studiowanym kierunkiem. Taki wybór pozwoli  postawić swoje pierwsze kroki w kierunku, który chcą wykonywać w przyszłości, a także pozwoli rozwijać się i umożliwi zdobyć cenne doświadczenie.

Freelancer

Możesz jednocześnie studiować i dorabiać sobie jako wolny strzelec! Jest wiele możliwości, aby zarobić całkiem niezłe pieniądze m.in copywriter, grafik czy projektant stron internetowych. Freelancer ma możliwość tworzenia wysokiej jakości treści poprzez wykorzystanie swojej kreatywności. Przy tego typu zleceniach możesz rozliczać się na zasadach nierejestrowanej działalności gospodarczej. Ważne jest to, abyś przed rozpoczęciem działań zagłębił się w temat NDG. Warto również dowiedzieć się o podstawowych kwestiach podatkowych czy np. jaki program do fakturowania wybrać. Kto wie może dzięki zleceniom zdobędziesz zatrudnienie w dużej firmie a może zwyczajnie będziesz mieć możliwość wykonywania wymarzonej pracy. 

Studia dzienne a praca

Poszukiwanie pracy w trakcie studiów dziennych, jest o tyle trudniejsze, że dostępność godzinowa w tygodniu jest dość mała. Trudno tutaj o pracę na pełny etat. Jednak jak już wcześniej zostało wspomniane, są pracodawcy, którzy umożliwiają dostosowanie godzin pracy do godzin zajęć studenta. Oferowane prace dla studenta dziennego to najczęściej prace weekendowe, dorywcze i na część etatu. Ale i w takich każdy znajdzie coś dla siebie!
Pracę dorywczą i weekendową możemy z powodzeniem znaleźć w kawiarniach, sklepach, kinach czy fast foodach.
Równie dobrą i ostatnimi czasy dość popularną pracą jest konsulting (tzw. Call Center). Pracodawcy Call Center często dają nam możliwość luźnych godzin pracy, a także możliwość pracy zdalnej.
Ciekawym sposobem na zarobek jest również udzielanie korepetycji np. z języków obcych. Studenci wyróżniający się wiedzą w danej dziedzinie nauki z powodzeniem mogą próbować swoich sił w tego typu pracach. Godziny pracy nie będą tutaj problemem, ponieważ student działa na własną rękę, dostosowując godziny pracy do swojej dyspozycyjności. Korepetycje to świetny sposób na utrwalanie swojej wiedzy i… wysokie zarobki. 

Jaka jest najlepsza praca dla studenta?

jak-znalezc-prace-na-studiach-pytaj-szukaj-aplikuj

Jak widać bez względu na to, czy studiujesz dziennie, czy zaocznie, masz wiele możliwości na znalezienie pracy i zdobywanie doświadzcenia. Najważniejsze jest, aby nie poddawać się po jednym odrzuconym CV. Ofert i miejsc pracy nie brakuje, dlatego na pewno znajdziesz coś dla siebie! Szukaj, pytaj, aplikuj, a praca prędzej czy później się znajdzie.