Studia dzienne, praca i jeszcze czas dla siebie i znajomych? To połączenie mogłoby wydawać się niemożliwe. Jednak wielu studentów dziennych decyduje się na podjęcie pracy w połączeniu ze studiami stacjonarnymi. I jak się okazuje, praca ta jest możliwa i w dodatku bardzo pomocna w przyszłej karierze zawodowej. Niestety szukanie pracy nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać, a same chęci nie wystarczają. Potrzebne jest rozeznanie, gdzie szukać najlepszych ofert pracy dla studenta, jak się do tego przygotować i jak wyróżnić się na tle innych kandydatów.
To samo tyczy się studentów zaocznych. Ich plusem co prawda jest większa dostępność godzinowa w ciągu tygodnia, jednak mimo tego, znalezienie pracy i u nich bywa trudne.


Jak przygotować się do szukania pracy?

Grafik

Z początku należy dobrze rozplanować sobie grafik zajęć. Wiele uczelni umożliwia studentom wybieranie grup zajęciowych, pod ich preferencje. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się ułożyć swój grafik tak, aby umożliwiał ci on podjęcie pracy. Jeśli jednak takiej możliwości nie masz, nie załamuj się! Jest sporo ofert pracy dla studentów, które oferują elastyczne godziny pracy

CV

Szukanie pracy należy rozpocząć od dobrze napisanego CV. Wśród studentów problem polega na tym, że ich doświadczenia zawodowe są bardzo małe i najczęściej odnoszą się do prac sezonowych i dorywczych. Jednak aspekt ten nie powinien stawać na drodze do dobrze napisanego życiorysu. Każda praca popłaca i ma swoją wartość! Najważniejsze jest odpowiednie ujęcie wykonywanych obowiązków. Warto w nim podkreślić swoje atuty i dobre cechy, pamiętając jednak, żeby były one równe prawdzie. Dobrze napisane CV to podstawa w poszukiwaniu pracy na studiach i nie tylko. Również po ich skończeniu będzie ono miało spory wpływ na to gdzie i przez kogo zostaniesz przyjęty. Nie zapominaj także o względach estetycznych swojego życiorysu. CV powinno przyciągać uwagę i ładnie prezentować się graficznie. Pomóc może ci w tym np. narzędzie Canva, w którym znajdziesz wiele bezpłatnych szablonów grafik do swojego CV.

Praca dla studenta – gdzie szukać?

praca-dla-studenta-gdzie-szukac

Kiedy odpowiednio napisane CV czeka już tylko na wysłanie, musimy przejść do kolejnego kroku, którym jest już samo poszukiwanie pracy. Portali internetowych oferujących prace dla studentów jest wiele. Najlepiej jednak wybierać te, które nastawione są stricte na oferty pracy. Przykładowo są to portale Pracuj.pl, Jooble, Praca.pl czy OLX.

Również dobrym i bardziej tradycyjnym sposobem jest szukanie pracy poprzez chodzenie do miejsc potencjalnej przyszłej pracy osobiście. Nieraz takie rozwiązanie bywa skuteczniejsze niż internetowe rozsyłanie CV. Daje nam to możliwość pokazania się na żywo pracodawcy, a nie tylko na papierze. 

Studenci mogą szukać również pracy w biurach karier znajdujących się na każdej uczelni wyższej jak UW, UJ, PK i wielu innych

Studia dzienne a zaoczne – jaka praca? 

jak-znalezc-prace-na-studiach-jak-polaczyc

Gdzie możesz zostać przyjęty do pracy? 

Jeśli chodzi o studentów zaocznych, możliwości pracy jest sporo. Pracodawcy chętniej przyjmują studentów zaocznych z uwagi na ich dostępność godzinową. Mogą oni podejmować pracę na pełen etat w większości miejsc pracy i tym samym starać się o lepsze zarobki. Podjęcie pracy w tym przypadku uzależnione jest od tego, gdzie chcemy pracować i na ile nasze doświadczenie nam pozwala. Nikt w końcu nie idzie od razu, na kierownika firmy nie mając w tym zakresie wiedzy ani umiejętności. Oczywiście, każdy chciałby również pracować mniej i zarabiać więcej. Dla studentów zaocznych dobrym rozwiązaniem jest podjęcie pracy w firmie, która związana jest ze studiowanym kierunkiem. Taki wybór pozwoli postawić swoje pierwsze kroki w kierunku, który chcą wykonywać w przyszłości, a także zdobyć cenne w późniejszym czasie doświadczenie.

Freelancer

Możesz jednocześnie studiować i dorabiać sobie jako wolny strzelec! Jest wiele możliwości, aby zarobić całkiem niezłe pieniądze np. copywriter, grafik czy projektant stron internetowych. Przy tego typu zleceniach możesz rozliczać się na zasadach nierejestrowanej działalności gospodarczej. Ważne jest to, abyś przed rozpoczęciem działań zagłębił się w temat NDG. Warto również dowiedzieć się o podstawowych kwestiach podatkowych czy np. jaki program do fakturowania wybrać.

Studia dzienne a praca

Poszukiwanie pracy dla studenta dziennego, jest o tyle trudniejsze, że dostępność godzinowa w tygodniu jest dość mała. Trudno tutaj o pracę na pełny etat. Jednak jak już wcześniej zostało wspomniane, są pracodawcy, którzy umożliwiają dostosowanie godzin pracy do godzin zajęć studenta. Oferowane prace dla studenta dziennego to najczęściej prace weekendowe, dorywcze i na część etatu. Ale i w takich każdy znajdzie coś dla siebie!
Pracę dorywczą i weekendową możemy z powodzeniem znaleźć w kawiarniach, sklepach, kinach czy fast foodach.
Równie dobrą i ostatnimi czasy dość popularną pracą jest konsulting (tzw. Call Center). Pracodawcy Call Center często dają nam możliwość luźnych godzin pracy, a także możliwość pracy zdalnej.
Ciekawym sposobem na zarobek jest również udzielanie korepetycji. Studenci wyróżniający się wiedzą w danej dziedzinie nauki z powodzeniem mogą próbować swoich sił w tego typu pracach. Godziny pracy nie będą tutaj problemem, ponieważ student działa na własną rękę, dostosowując godziny pracy do swojej dyspozycyjności. Korepetycje to świetny sposób na utrwalanie swojej wiedzy i… wysokie zarobki. 

Jaka jest najlepsza praca dla studenta?

jak-znalezc-prace-na-studiach-pytaj-szukaj-aplikuj

Jak widać bez względu na to, czy studiujesz dziennie, czy zaocznie, masz wiele możliwości na znalezienie pracy. Najważniejsze jest, aby nie poddawać się po jednym odrzuconym CV. Ofert i miejsc pracy nie brakuje, dlatego na pewno znajdziesz coś dla siebie! Szukaj, pytaj, aplikuj, a praca prędzej czy później się znajdzie.