Budżet domowy coraz częściej Ci się nie spina? Boleśnie odczuwasz wzrost cen w praktycznie każdej kategorii produktów i usług? A może na koniec miesiąca przechodzisz w tryb przetrwania i plujesz sobie w brodę, że przecież można było zaplanować budżet domowy odrobinę lepiej?

Mamy dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących tego, jak zwiększyć domowy budżet i gdzie szukać oszczędności i/lub dodatkowej gotówki. Do dzieła!

Co składa się na Twój domowy budżet?

Łatwo pogubić się w dochodach i wydatkach; zwłaszcza, jeśli od jakiegoś czasu starasz się żonglować ratami kredytów, dodatkowym zarobkiem po godzinach, poduszką finansową czy nieregularnymi wydatkami na kociego weterynarza.

Kalkulowanie budżetu. Co składa się na budżet domowy

W pewnym momencie może się okazać, że w Twoim domowym budżecie zapanował totalny chaos i spustoszenie. Na dobrą sprawę nie wiesz nawet, ile wydajesz i ile zarabiasz.

Dlatego podsumujmy szybko najważniejsze informacje. W dużym skrócie, na Twój budżet domowy składa się dwie kategorie wydatków (wydatki stałe i wydatki nieregularne) i dwie kategorie dochodów (stałe wynagrodzenie i dochody extra).

Wydatki w budżecie domowym

Wydatki stałe

Na wydatki stałe składają się m.in.:

 • raty kredytu,
 • czynsz za mieszkanie,
 • opłaty związane z energią elektryczną,
 • opłaty za wodę i ścieki,
 • opłaty za przedszkole/żłobek dziecka,
 • abonament telefoniczny,
 • paliwo i/lub bilety do komunikacji miejskiej,
 • inne stałe rachunki,
 • jedzenie,
 • ubrania itd.

Wydatki stałe w budżecie domowym

Jeśli jakiś czas temu postanowiłeś zacząć oszczędzać i systematycznie przelewasz jakąś kwotę na tzw. fundusz awaryjny lub poduszkę finansową – uwzględnij go w swoich stałych wydatkach. Warto pielęgnować dobre nawyki. Poduszka finansowa jest jednym z nich.

Przeczytaj także: Jak zwiększyć oszczędności? 10 najlepszych pomysłów

Stałe wydatki to więc te wydatki, które ponosisz każdego miesiąca bez względu na wszystko i nie sposób się od nich uwolnić. Możesz je spisać chociażby na kartce papieru. Dzięki temu dowiesz się, ile dokładnie wynoszą Twoje comiesięczne zobowiązania finansowe.

Wydatki nieregularne

Wydatki nieregularne to niestety cała reszta. Nieplanowany dentysta, prezent dla dziecka, zasłony do salonu, fryzjer, nowy kurs internetowy, kupiony pod wpływem chwili toster, wakacyjne wyjazdy, bilety do kina.

Są to nieregularne wydatki – chyba, że uwzględnisz w stałych wydatkach kwotę przeznaczoną np. na rozrywkę, na lekarza, na zabiegi kosmetyczne.

Śledzenie wydatków w skali miesiąca

Teraz spróbuj obliczyć, ile wynoszą Twoje wydatki nieregularne w danym miesiącu. Jeśli wydaje Ci się to ponad Twoje siły (a uwierz, że nic w tym dziwnego), skrupulatnie śledź przez miesiąc każdą wydaną złotówkę. Zapisuj, gdzie i po co powędrowała. Tylko bez marudzenia.

W skali miesiąca możesz się lekko zdziwić, jak wiele pieniędzy dosłownie przecieka Ci przez palce. Od razu (choć nie bez żalu) zauważysz zbędne wydatki i nierozsądne decyzje. Będzie bolało, ale dzięki temu dokładnie poznasz swoją realną sytuację finansową.

Narzędzia do śledzenia wydatków w skali miesiąca

Do śledzenia wydatków jest Ci potrzebne skuteczne narzędzie. Nie musi być jednak skomplikowane. Sięgnij po:

 • zwykły zeszyt w kratkę,
 • dedykowana aplikacja na telefon,
 • arkusz w Excelu.

Aplikacje i narzędzia do obliczania budżetu domowego

Na początku miesiąca może Ci być trudno zapisywać każdy wydatek, ale szybko wejdzie Ci w to w nawyk, jeśli tylko nadasz temu odpowiedni priorytet. Nadszedł moment, by zyskać większą kontrolę na pieniędzmi.

Dochody w Twoim domowym budżecie

Stałe wynagrodzenie

Ważnym elementem Twoich dochodów jest stałe wynagrodzenie. Może ono pochodzi z pracy na etacie lub z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Oprócz tego, stałym dochodem są wszelkiego rodzaju profity z posiadania nieruchomości (np. wynajem mieszkania), które co miesiąc wpływają na Twoje konto. Wśród dochodów stałych powinny znaleźć się także programy socjalne, takie jak 500+.

Dochody nieregularne lub extra

W tej kategorii uwzględnij wynagrodzenie za prace dorywcze, zysk ze sprzedaży nieużywanych ubrań lub książek, premie i dodatki pracownicze. Pamiętaj także o ewentualnej trzynastce czy jednorazowej dopłacie np. do węgla. Uwzględnij każdy zastrzyk gotówki, który się pojawia, ale który nie jest regularny.

Dochody nieregularne ekstra

Przeczytaj także: Dochód pasywny. 5 najlepszych sposobów

Dlaczego tak trudno zaplanować budżet domowy na miesiąc?

Przeraża Cię planowanie budżetu domowego? To najlepszy dowód na to, że najwyższy czas zabrać się za jego stworzenie i systematyczne prowadzenie.

Wyjście ze strefy komfortu i beztroskiej niewiedzy na pewno nie będzie przyjemne, ale w dłuższej perspektywie bardzo Ci się opłaci.

Sedno trudności z planowaniem domowego budżetu

Warto podkreślić, że problem z brakiem pieniędzy nie dotyczą w istocie ich braku, a tego, w jaki sposób wydajemy pieniądze. Kontrolowanie wydatków często okazuje się ponad nasze siły nie ze względów praktycznych, ale emocjonalnych.

Dzięki planowaniu i kontroli możesz wyrwać się z błędnego koła problemów i trudności finansowych. Pamiętaj jednak o tym, by być zupełnie szczerym ze sobą. Budżet rodzinny powinien być rozpisany obiektywnie i bez koloryzowania rzeczywistości.

Niestety, może się okazać, że skrupulatne rozpisanie wydatków i przychodów czarno na białym pokaże Ci, że dysponujesz zbyt małą ilością gotówki, by pokryć bieżące wydatki. Co wtedy? Rozwiązaniem jest oczywiście zwiększenie domowego budżetu.

Jak zwiększyć budżet domowy i nie zwariować?

Decyzja zapadła – Twój budżet domowy musi zostać zwiększony. Konto oszczędnościowe topnieje w zastraszającym tempie, a przed Tobą jawi się bardzo realne widmo kolejnej podwyżki raty kredytu.

Przedstawimy Ci dwie kategorie sposobów na zwiększenie rodzinnego budżetu domowego..

Sposób 1: Mądre ograniczenie wydatków

Pierwszym i najbardziej naturalnym pomysłem na zwiększenie ilości wolnych środków w budżecie domowym jest oczywiście ograniczenie zbędnych wydatków. Tylko które wydatki stałe lub nieregularne uznać za zbędne? Jak płacić mniej za produkty i usługi, których naprawdę potrzebujesz?

Cięcie wydatków. Ograniczenie kosztów w budżecie domowym

W tym momencie potrzebne Ci są notatki ze śledzenia swoich wydatków. Mamy szczerą nadzieję, że robiłeś uczciwie. Tylko wtedy ma to sens i będzie użyteczne w dalszej pracy nad zwiększenie budżetu domowego.

●     Przeanalizuj opłacane subskrypcje i cykliczne opłaty za usługi

Po pierwsze dokładnie przyjrzyj się wydatkom, które przestałeś zauważać. Cykliczne subskrypcje potrafią nieźle nadszarpnąć budżet. Po prostu aktualizują się co miesiąc, pobierając z Twojego konta drobne kwoty. Rozważ, czy na pewno ich potrzebujesz, czy może bez żalu zrezygnujesz z wersji premium.

Jeśli używasz płatnych narzędzi w swojej pracy, zastanów się czy rzeczywiście przynoszą Ci spodziewane zyski. Być może opłacasz jakąś usługę po to, by zarobiać, a w rzeczywistości… nie zarabiasz i o wiele efektywniejsze będzie podjęcie innych działań – w dodatku bezpłatnych.

●     Rozważ tańsze zamienniki i używany sprzęt

Po drugie, zastanów się nad rzeczami, które ostatnio kupiłeś. Czy rzeczywiście okazały się potrzebne? A jeśli tak – czy nie mogłeś sięgnąć po tańsze zamienniki lub używany sprzęt?

Tylko nie biczuj się, bo mleko się już wylało. Wyciągaj wnioski.

●     Poluj na promocje, ale nie daj im się złapać w sidła

W kwestii codziennych zakupów na poważnie rozważ śledzenie promocji w sieciówkach i supermarketach. W wielu przypadkach są one naprawdę korzystne dla klienta.

Jak zwiększyć budżet domowy? Korzystaj ze specjalnych ofert oraz promocji

Przeglądaj gazetki promocyjne (jedzenie, chemia) i czekaj na wyprzedaże (ubrania, sprzęt elektroniczny). Pamiętaj jednak, by nie dać się im złapać w sidła.

Nie od dziś wiadomo, że część promocji wcale promocjami nie jest. Zazwyczaj chodzi też o to, byś kupił więcej, niż potrzebujesz. Dlatego rozważaj i podejmuj decyzje, czy rzeczywiście dobrze wyjdziesz na danej obniżce cen.

Być może przyda Ci się zapas mleka (bo komu się nie przyda?), ale czy 4 pary zimowych, męskich butów to naprawdę konieczny wydatek?

I pamiętaj, by nie decydować sie na dany zakup tylko dlatego, że jest w promocji. W ten sposób możesz jedynie przesunąć w budżecie domowym niepotrzebne wydatki na coś innego – ale to wciąż będą wydatki zbędne.

●     Obserwuj swój styl wydawania pieniędzy

W kolejnym miesiącu spróbuj także planować posiłki i uważniej przyglądać się emocjom, które towarzyszą Ci na chwilę przed impulsywnym zakupem.

Oszczędzaj pieniądze i wydawaj je mądrze

Możliwe, że zdołasz się powstrzymać i dowiesz się czegoś więcej o swoim stylu wydawania pieniędzy. Twój budżet domowy też będzie Ci za to wdzięczny.

Sposób 2: Systematyczne zwiększanie dochodów

Druga kategoria sposobów na to, jak zwiększyć budżet domowy dotyczy Twoich dochodów. A dokładnie rzecz ujmując – ich zwiększenia.

Jak zwiększyć budżet domowy? Systematyczne zwiększanie dochodów

Możesz podejść do tego kompleksowo i podjąć zarówno długofalowe kroki, które w przyszłości przyniosą Ci większe wynagrodzenie, jak i wykorzystać rozwiązania, które natychmiast zasilną Twój budżet.

Dowiedz się: Jak zarabiać więcej, a pracować mniej?

Warto działać dwutorowo. Poznaj szczegóły każdego z tych rozwiązań i jeszcze dziś zaplanuj kroki, które przybliżą Cię do większej stabilności i niezależności finansowej.

●     Długofalowe kroki zwiększające wynagrodzenie i dochody

Długofalowe działania, których celem jest zwiększenie Twoich dochodów to przede wszystkim:

 • podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
 • nauka języka obcego,
 • zdobywanie umiejętności, na których możesz zarobić,
 • rozpoczęcie projektu, który w przyszłości przyniesie Ci pieniądze,
 • proces przebranżowienia się,
 • inwestycje i fundusze inwestycyjne.

W zależności od Twojej sytuacji zawodowej, możesz podjąć kroki, które pozwolą Ci na awans lub… umożliwią Ci zmianę pracy lub nawet branży.

Dowiedz się więcej: Jak zarabiać w domu? Poznaj 8 sposobów

Swoje dochody możesz bowiem zwiększyć również dzięki nowym umiejętnościom i kwalifikacjom. Uwzględniliśmy tu także naukę języka obcego, bo niezwykle często to właśnie on otwiera drogę do lepiej płatnej pracy.

Są to działania, które nie przyniosą Ci natychmiastowej gotówki. Za to będą kosztowały Cię dużo pracy, cierpliwości, wytrwałości – a być może także poświęcenia.

Decyzja – jak zawsze – należy do Ciebie. Warto jednak dbać o swoje perspektywy na przyszłość.

Przeczytaj także: Jak się wzbogacić? 6 najlepszych sposobów

●     Sposoby na szybkie zwiększenie swoich miesięcznych dochodów

Sposoby na szybkie zwiększenie miesięcznych dochodów pozwolą Ci podratować domowy budżet natychmiast lub w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Pamiętaj jednak, że są to tylko tymczasowe sposoby na ratowanie Twojej sytuacji.

Sposób na zwiększenie swoich miesięcznych dochodów

Niektóre z tych rozwiązań mogą na stałe wejść Ci w krew – i bardzo dobrze!

Oto sprawdzone sposoby na szybki zastrzyk gotówki i zwiększenie domowego budżetu.

 • Sprzedawaj nieużywane rzeczy (ubrania, sprzęt, książki, artykuły domowe),
 • Poszukaj pracy dorywczej (koszenie trawników, rozkładanie towaru, kelnerowanie, pomoc przy dzieciach),
 • Wykonuj zlecenia dla freelancerów (jeśli potrafisz pisać, projektować grafiki, programować, to spróbuj poszukać klientów, którzy za to zapłacą),
 • Korzystaj z poleceń (wiele firm płaci za polecenie np. pracownika lub nowego klienta banku),
 • Kupuj taniej i sprzedawaj drożej (poluj na gadżety w okazjonalnej cenie i sprzedawaj je drożej),
 • Sprzedawaj własne wyroby np. biżuterie.

Sposobów jest wiele – najważniejsza pozostaje jednak otwarta na możliwości głowa i chęci do pracy. Z pewnością zwiększenie domowego budżetu będzie kosztowało Cię sporo wysiłku – pamiętaj jednak że na pewno się opłaci.

Przeczytaj: Jak zarobić w Internecie?

Może się również zdarzyć tak, że znajdziesz dla siebie zupełnie inną niż dotychczas, drogę zawodową.

Dowiedz się więcej: Sklep internetowy – czy warto go prowadzić?

Jak zwiększyć budżet domowy? Podsumowanie

Zastanawiasz się jak zwiększyć budżet domowy? Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie swoistą pigułką wiedzy.
Na koniec, krótkie podsumowanie, czyli cztery punkty, dzięki którym możesz zwiększyć budżet domowy:

 • Zwiększenie domowego budżetu zacznij od śledzenia swoich wydatków i podsumowania dochodów ze wszystkich źródeł.
 • W rozsądny sposób ograniczaj niepotrzebne wydatki i szukaj tańszych zamienników dla produktów i usług, których potrzebujesz.
 • Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy i poszukaj efektywnego sposobu na dorobienie do domowego budżetu. Wykorzystaj swoje umiejętności i zainteresowania. Korzystaj z oferowanych możliwości.
 • Zaplanuj długofalowe działania zmierzające do osiągania wyższego wynagrodzenia i podejmij pierwsze kroki na drodze do niezależności i stabilności w przyszłości.