W ostatnich czasach kwestia oszczędności jest jak najbardziej aktualna. W przeważającej części jest to spowodowane epidemią koronawirusa. Przecież w 2020 roku nikt nie był na to psychicznie i fizycznie przygotowany. Nie wszyscy byli też przygotowani finansowo. Czasy kwarantanny i niemożności dostępu do podstawowych rzeczy wyraźnie pokazały nam, jak ważne jest posiadanie oszczędności i tzw. poduszki finansowej. Oto 10 pomysłów na to, jak zwiększyć oszczędności szybciej i skuteczniej

1. Willpower

Zapewne większość osób się z nami zgodzi, że pieniądze są dla nas jedną z większych pokus. Aby zaoszczędzić pieniądze, musisz po prostu uzyskać to uczucie siły woli. Jako motywację, wyobraź sobie swój stan umysłu, kiedy w końcu dostaniesz to, na co tak ciężko pracowałeś, aby zaoszczędzić, lub kiedy będziesz miał to zainwestowane w swoje wymarzone dzieło! Jako cel np. możesz obrać zarabianie 10 tysięcy złotych miesięcznie. Jakie rezultaty przyniosą Twoje wysiłki? Nie czekaj, aż motywacja sama się pojawi. Działanie ją tworzy. Najważniejsza jest dyscyplina i samokontrola.

2. Świadoma konsumpcja

Powiedz „nie” zakupom pod wpływem impulsu. Nie kupuj rzeczy, gdy tylko je zobaczysz. Wyrób w sobie nawyk odkładania czasu na „przemyślenia” i odkładania ich, na przykład, na kilka dni do przodu. W ten sposób naprawdę zrozumiesz, czy dana rzecz jest Ci tak bardzo potrzebna.  Po tym wszystkim często rzeczy, które kupujesz w emocjonalnym impulsie, i nadal będą czekać na swój czas. A mądra konsumpcja uchroni Cię przed niepotrzebnym marnotrawstwem pieniędzy. Jako dodatkowy bonus, zrobisz też coś pozytywnego dla środowiska.

3. Wykorzystaj zakupy pod wpływem impulsu na swoją korzyść

Kontroluj wydatki, aby zwiększyć oszczędności. Powiedz "nie" zakupom pod wpływem impulsu.
Kontrolując swój budżet i zakupy, zwiększasz oszczędności!

Jeśli od czasu do czasu pozwalasz sobie na opcjonalny lub impulsywny zakup, przelej taką samą sumę pieniędzy na swoje konto. Jest w tym podwójna korzyść. Po pierwsze, jeśli wiesz na pewno, że czasem nie zmieścisz się w ściśle zaplanowanym budżecie, Twoje konto oszczędnościowe będzie uzupełniane także wtedy, gdy będziesz dokonywać irracjonalnych zakupów. A po drugie, zanim po raz kolejny kupisz coś niepotrzebnego, pomyślisz, ale czy warto? W końcu będziesz musiał zapłacić dwa razy. Za sam zakup w sklepie i za chęć kupienia rzeczy poprzez przelanie tej samej kwoty na konto.

4. Planowanie

Zwiększ oszczędności przez kontrolę wydatków. Zapisuj przybliżone kwoty na różne kategorie wydatków.
Jak zwiększyć swoje oszczędności? Kontroluj wydatki!

Zapisuj swoje wydatki. Co miesiąc zapisuj przybliżone kwoty na różne kategorie wydatków. Pomoże Ci to zaplanować, ile wydasz np. na podatki, podstawowe potrzeby i rozrywkę, a także pozwoli Ci ocenić, ile uda Ci się zaoszczędzić. W przyszłości przeanalizuj swoje wydatki i zidentyfikuj kategorie towarów, których możesz unikać lub znajdź dla nich tańsze alternatywy. 

5. Deadline realizacji celów

Ekonomistka behawioralna i współzałożycielka Common Cents Lab Wendy De La Rosa zgadza się, że utrata pieniędzy jest dla ludzi „fizycznie bolesna”, nawet jeśli oszczędzają. 

Wendy De La Rosa: Prosty plan na oszczędzanie w dwóch krokach | TED Talk

Udzieliła również porad, jak wykorzystać psychologiczne triki na swoją korzyść w oszczędzaniu pieniędzy. „Zachowanie oszczędnościowe nie mówi nic o twoim umyśle czy sile woli. Oszczędzanie zależy od bodźców zewnętrznych” – uważa.

Wyznacz sobie konkretną datę lub cel, do którego powinieneś mieć zaoszczędzoną określoną sumę pieniędzy. Będziesz o wiele bardziej wydajny, jeśli utrzymasz się w jasnych granicach. A poczucie odpowiedzialności za każdym razem będzie Ci przypominać o zadaniu, które masz do wykonania.

6. Konkurencja

Metoda dla ryzykantów. Jest nie mniej skuteczna. W końcu, gdy w grę wchodzi ktoś z zewnątrz, pojawia się poczucie ekscytacji. Dodatkowo, w sytuacjach ekstremalnych, mózg zaczyna pracować ciężej. Mogą zatem wpadać na myśl bardziej efektywne i kreatywne rozwiązania!

7. Korzystanie z instrumentów cashback

Aby zwiększyć oszczędności pomocna będzie automatyzacja.
Używaj automatyzacji, aby móc więcej oszczędzać!

Nie zapominaj o korzystaniu z przydatnych i opłacalnych narzędzi. Istnieje wiele usług, które pomogą Ci uzyskać procentowy zwrot za zakupy. Istnieją również aplikacje do porównywania cen produktów od różnych sprzedawców. Przy minimalnym wysiłku można z niego wyciągnąć maksimum korzyści!

8. Postawienie na jakość 

Przeprowadzono wiele badań, które wykazały, że oprócz opłat bankowych, pierwszą rzeczą, której ludzie żałują, jest chodzenie do restauracji. Kawa tu, burrito tam. Co w sumie zmniejsza naszą zdolność do oszczędzania pieniędzy. Wyznacz granice i pozwól sobie na korzystanie z tych usług tylko, powiedzmy, trzy razy w tygodniu. W rezultacie wydasz mniej pieniędzy. Dowiedz się, na co wydajesz pieniądze i zmień swoje okoliczności tak, aby było to trudniejsze. 

Staraj się przedkładać jakość nad ilość. Wybierz raczej chodzenie do restauracji o wysokim standardzie co dwa tygodnie, niż jedzenie w taniej knajpie każdego wieczoru. To samo dotyczy kupowania ubrań, sprzętu AGD i innych rzeczy. 

9. Konto bankowe

Zastanawiasz się jak zwiększyć oszczędności? Przelewanie co miesiąc pieniędzy na specjalne konto jest dobrym pomysłem, ale tutaj wkracza czynnik ludzki. Zbyt łatwo jest zapomnieć (lub udawać, że się zapomina) w pośpiechu. Automatyzacja jest bardzo pomocna w oszczędzaniu. Wiele banków pozwala na założenie konta skarbonki. Stały procent Twojego wynagrodzenia jest odkładany automatycznie. Usługa będzie reagować na wpływające pieniądze lub przelewać pieniądze w określonym przez Ciebie terminie, dzięki czemu możesz łatwo oszczędzać bez konieczności myślenia o tym. 

10. Metoda 365

Jest ona odpowiednia dla osób, które lubią zaczynać „od nowego roku” lub „od poniedziałku”. Wystarczy zrobić tabelę z komórkami od 1 do 365. Każdego dnia kwota oszczędności wzrasta o określoną liczbę X, ale nie musisz codziennie odkładać więcej pieniędzy do skarbonki, możesz wybrać z listy, ile chcesz dziś włożyć. Oznacza to, że maksymalna kwota, jaką możesz włożyć to 365, a minimalna to 1. Nie trzeba odkładać określonej kwoty, ale tyle, ile się da. W ten sposób w ciągu roku można uzyskać dość duże oszczędności

Jak zwiększyć oszczędności? Nie pozwól, aby pieniądze się rozleniwiły!

Jak zwiększyć oszczędności? Nie pozwól, aby pieniądze się rozleniwiły
Nie przestawaj działać! Pozwól pieniądzom na siebie pracować!

Jak widać, istnieje wiele opcji jak zwiększyć oszczędności, dla każdego gustu i dla każdej kwoty początkowej. Najważniejsze to nie bać się niczego, zacząć, nie przestawać zdobywać wiedzę i doświadczenie, i nie pozwolić, by te sprawy wymknęły się spod kontroli. Mamy nadzieję, że zebrane w tym artykule wskazówki, pomogą Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zaoszczędzić pieniądze. 
Sprawdź również jak zarabiać więcej a pracować mniej!