Kompleksy – jak się ich pozbyć? Czujesz się zagubiony, porównujesz się z innymi i w tej rywalizacji przegrywasz? Uważasz, że nie zasługujesz na szczęście? Posiadasz złe mniemanie o swoim intelekcie, uważasz, że nie jesteś inteligentną osobą? Patrząc na osoby na ulicy, myślisz, że masz gorszy styl  oraz nie podoba Ci się Twój nos, nogi i dłonie? To właśnie są kompleksy. Dotyczą one zarówno sfery wizualnej, jak i mentalnej. Każdy je ma, ale nie każdy potrafi z nimi walczyć. Jest to wartościowa cecha. A jak to zrobić dowiemy się z tego artykułu.

Nie da się być idealnym. Takie słowo nie ma racji bytu, ponieważ dla każdego będzie to oznaczało zupełnie coś innego. Olej kompleksy, lepiej sprawdź jak się ich pozbyć!

Źródło kompleksów

Często mają one podłoże w dzieciństwie. Sposób, w jaki wychowywane było dziecko, czyli brak bezinteresownej miłości. Ciągłe wymagania i poczucie, że jest się niewystarczająco dobrym. Dążenie do celu, który jest nie do zrealizowania, jeszcze bardziej obciąża psychikę. Brak pochwał ze strony rodziców oraz porównywanie z rówieśnikami również zaniża poziom własnej wartości u dzieci. W następstwie to przekłada się na życie dorosłe. Wtedy pojawiają się problemy z życiem w zgodzie ze sobą, ale również w komunikacji z innymi.

Rodzaje kompleksów

Jak się pozbyć kompleksów z punktu widzenia psychologii

Z punktu widzenia psychologii wyróżnia się różne kompleksy – zróżnicowane w zależności od wieku, indywidualnych cech charakteru, a także płci. Przykładowymi kompleksami w tym ujęciu są:

Kompleks Edypa

Dotyczy chłopców w wieku około czterech-sześciu lat. Zygmunt Freud uważa, że jest to zjawisko charakterystyczne na tym etapie rozwoju. Polega na pragnieniu związania się, również w sensie seksualnym, z matką przy jednoczesnym postrzeganiu ojca jako wroga. W tym układzie syn zaczyna cierpieć z powodu lęku kastracyjnego – boi się bowiem ukarania ze strony ojca.

Kompleks Elektry

Założenia są identyczne, jak w przypadku kompleksu Edypa, tylko należy odwrócić płcie. Dotyczy on bowiem dziewczynek, które pragną związać się z ojcem i wroga widzą we własnej matce.

Kompleks Medei

W tym przypadku matka odczuwa wrogość w stosunku do własnych dzieci. Chce zemścić się za krzywdy, których doznała ze strony swojego partnera i ojca dzieci, dlatego mimowolnie życzy im śmierci.

Kompleks Damoklesa

Dotknięta nim osoba zazdrości innym ludziom ich szczęścia i powodzenia w życiu. Odczuwa głębokie poczucie niesprawiedliwości i jest bardzo niezadowolony ze swojego życia. Przejawia skłonność do idealizowania życia innych ludzi, przy czym odczuwa silne poczucie krzywdy.

Kompleks Dafne

Kobieta odczuwa niechęć do mężczyzn, seksualności i związków heteroseksualnych.

Kompleks Diany

Stosunkowo często występuje u dziewcząt w okresie dojrzewania. Wiąże się z silnym, podświadomym pragnieniem dziewcząt do bycia mężczyzną. Takie dziewczęta mogą przejmować męski styl bycia czy ubierania się.

Źródło problemów ma podłoże mentalne w dzieciństwie

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/jak-pozbyc-sie-kompleksow/

Jak pozbyć się kompleksów?

1. Zwiększ poczucie własnej wartości.

2. Nie porównuj się do innych.

3. Skup się na sobie.

4. Dostrzegaj swoje zalety.

5. Nie bądź dla siebie krytyczny/a.

Przestań stawiać się na szali z resztą. Każdy jest indywidualnością. Nie możesz porównywać się do innych, ponieważ nie masz do tego podstaw. Posiadacie inną przeszłość, geny, lecz to, co później zrobisz ze swoimi bagażem doświadczeń, zależy od Ciebie. Skup się na sobie i rozwijaj się, ale także bądź dla siebie czuły. Pokochaj siebie takim, jakim jesteś. Jeżeli to zrobisz, łatwiej będziesz znosić porażki, które bardzo często nie odnoszą się do Twojej osoby, a Ty bierzesz je zbyt personalnie. 

Zwróć uwagę na te cechy, które Cię wyróżniają, za które słyszysz pochwały. Jesteś wartościowym człowiekiem, tylko musisz to dostrzec. Usiądź wieczorem przy kubku herbaty z notesem i zapisz na papierze, za co się lubisz, jakie są twoje mocne strony. Twoja opinia w tej kwestii jest najważniejsza. Niejednokrotnie osoby z zewnątrz nie dostrzegają Twoich usposobień bądź cech charaktery czy też wyglądu, które uważasz za wady. Również to jak się oceniamy, wywiera wpływ na to, jak widzą nas inni. Bywa też tak, że jeżeli nie wspomnimy o naszych kompleksach,  nikt nawet nie pomyślałby o tym w ten sposób. Głowa lubi kombinować. Robimy sobie krzywdę przez stawianie sobie takich granic. 

Rady i wskazówki jak pozbyć się kompleksów

Nie dajmy się. Nie rozmyślajmy nadto tylko działajmy. Kompleksy zniwelują się, jeżeli zaczniesz częściej wychodzić ze swojej strefy komfortu i dostrzeżesz, że to nic strasznego, a wręcz towarzyszy Ci przy tym pozytywna adrenalina.

Bądź dla siebie wyrozumiały. 

Kompleksy – jak się ich pozbyć?

Sprzeciwienie się kompleksom

Kompleksy to rzeczy, z którymi zmaga się każdy człowiek. To jest spoiwem wszystkich. Nie porównujmy się do innych, ponieważ wiele osób zmaga się z tym. Nie jesteś sam z tymi myślami, wiedz, że jest to na porządku dzienny. Twoja praca nad sobą może przynieść efekty i zaczniesz żyć w zgodzie z samym sobą oraz pozytywnie patrzeć na siebie w lustrze. Ważniejsza jest droga, w jaki sposób to przepracujesz. Jej meta pokaże, że jesteś cudownym, jedynym w swoim rodzaju człowiekiem.