Na co tracimy dziś najwięcej pieniędzy? Z opublikowanych w maju ubiegłego roku danych GUS u wynika, że Polskie gospodarstwa domowe w 2021 roku wydawały więcej niż rok wcześniej. Najwięcej pieniędzy przeznaczyły na wydatki związane z zakupem żywności. Na kolejnych miejscach znajdują się opłaty za pobór energii oraz te związane z użytkowaniem mieszkania i transportem. Ograniczenie tych kosztów przynosi zwykle największe oszczędności. Warto jednak przeanalizować również pozostałe wydatki. Czy da się ograniczyć koszty tego, na co tracimy najwięcej pieniędzy?

Dlaczego trzeba teraz oszczędzać pieniądze?

W związku z różnymi wydarzeniami, które miały miejsce w ostatnich latach, współczesna gospodarka doświadcza wielu wahań. Obecnie, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, coraz poważniejszym problemem jest inflacja. Ten termin oznacza, że realna wartość pieniądza spada, co prowadzi do podwyżek cen, jednocześnie wiele osób nie jest w stanie wywalczyć istotnych podwyżek. Według danych GUS wzrost inflacji w grudniu 2022 nieco wyhamował, jednak sytuacja nadal jest bardzo niekorzystna dla konsumentów.

Oszczędzanie pieniędzy przez gospodarstwo domowe

Co inflacja oznacza dla Twoich oszczędności?

Inflacja ma także wpływ na wartość zgromadzonych oszczędności. Obecnie nie jest łatwo bezpiecznie zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Średnie oprocentowanie depozytów bieżących jest niskie i zyski z ulokowanych pieniędzy będą niewspółmierne z erozją wartości złotego. Uwzględniając inflację, takie inwestycje nie dają dziś niemal żadnego zwrotu. Osoby, które trzymają zgromadzone pieniądze na kontach oszczędnościowych i lokatach nie będą w stanie zabezpieczyć swoich oszczędności.

W drugiej połowie ubiegłego roku nastąpiły gwałtowne podwyżki tzw. nośników energii. Dotyczy to kosztów paliwa, energii elektrycznej, gazu czy ogrzewania. W tej kwestii trudno przewidywać znaczącą poprawę przynajmniej w najbliższym czasie.

To wszystko sprawia, że osoby niedysponujące wystarczającymi środkami mogą stanowić coraz większą grupę. Jednym ze sposobów uniknięcia tego problemu jest ograniczenie wydatków.

Przez inflację możemy stracić dużo pieniędzy

Ograniczenie wydatków na jedzenie

Najwięcej pieniędzy wydajemy na produkty spożywcze. Jednak, jak pokazują liczne badania, każdy Polak marnuje miesięcznie spore ilości żywności. Poza kwestiami związanymi z ekologią, trzeba pamiętać, że wyrzucanie jedzenia to wyrzucanie pieniędzy. To szczególnie istotne teraz, gdy inflacja konsumencka sięgnęła niemal 17% i ciągle powoduje wzrost cen artykułów spożywczych. Wydatki na jedzenie można ograniczyć, stosując kilka sposobów.

  1. Planuj jadłospis i rób listę zakupów.
  2. Nie chodź na zakupy z pustym żołądkiem.
  3. Wykorzystuj artykuły, które już masz, szczególnie te, które zbliżają się do końca terminu ważności.
  4. Poluj na promocje, jednak wybieraj tylko produkty, które będziesz w stanie zużyć.
  5. Nie wyrzucaj resztek – możesz wykorzystać je w innych potrawach lub zamrozić i zjeść innym razem.

Na co tracimy najwięcej pieniędzy. Ograniczenie wydatków na zakupach spożywczych

Dobrym pomysłem jest też ograniczenie jedzenia w restauracjach i zamawiania posiłków do domu – w ten sposób sporo pieniędzy zostaje w kieszeni.

Zmniejsz zużycie energii

W XXI wieku nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania bez prądu, gazu czy paliwa, jednak warto kontrolować ich zużycie. Szczególnie dlatego, że ich koszty stanowią jedno z największych obciążeń dla gospodarstw domowych. Ceny prądu i paliwa stale rosną, więc nie zapowiada się na znaczące zmiany w tej kwestii. Wybieranie odpowiednich trybów pracy urządzeń i ograniczenie czasu ich aktywności z pewnością pomoże zaoszczędzić pieniądze, w skali roku mogą to być naprawdę znaczące sumy.

Ogrzewanie elektryczne. Oszczędzaj energię, aby obniżyć rachunki za prąd

Koszty związane z mieszkaniem

Rekordowo niskie stopy procentowe, które obowiązywały w poprzednich latach, sprawiły, że wiele osób zaciągnęło kredyt hipoteczny na sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu. W 2021 te opłaty stanowiły w budżetach Polaków jeden z najwyższych kosztów życia. Nie dysponujemy jeszcze danymi z roku 2022, ale można podejrzewać, że rosnące stopy procentowe i niekiedy niemal dwukrotny wzrost wysokości rat kredytów sprawi, że koszty związane z mieszkaniem będą jeszcze większym obciążeniem budżetów Polaków.

Przeanalizuj swoje wydatki

Kolejnym krokiem jest uświadomienie sobie, na co wydajemy pieniądze. Możesz np. spisywać wydatki, darmowe zestawienie kosztów znajdziesz także w bankach internetowych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ograniczyć kupowanie przedmiotów i usług, których nie potrzebujesz. Pamiętaj też, żeby nie dokonywać zakupów pod wpływem chwili – po spokojnym przekalkulowaniu wiele z nich okazuje się zbędne.

Zrozumienie tego, na co tracimy najwięcej pieniędzy, jest pierwszym krokiem w stronę bezpieczeństwa finansowego. Planując swoje codzienne wydatki, łatwiej będzie zgromadzić oszczędności. Pomoże to również stworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa. Wysoka inflacja i niepewność na rynkach sprawiają, że konsumenci ostrożnie podchodzą do kupowania. Warto zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy tylu rzeczy. Swoje przyzwyczajenia można zmienić, nie rezygnując ze wszystkich przyjemności.