Rozsądne gospodarowanie budżetem domowym to zadanie, które wielu osobom może wydawać się trudne. Jednak to niezbędny krok, który pozwoli oszczędzać pieniądze i zmniejszyć miesięczne wydatki. Chociaż na początku wymaga to nieco pracy, to włożony wysiłek z pewnością się opłaci. W wielu przypadkach możliwe jest ograniczenie kosztów życia, bez jednoczesnego obniżenia jego poziomu. Zgromadzone środki możesz spożytkować np. na inwestycję, rozwój czy przyjemności. Sprawdź, na czym można oszczędzać w gospodarstwie domowym i jak kontrolować wydatki.

Czy można oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

Popularna opinia głosi, że na jedzeniu się nie oszczędza. Trudno się z tym nie zgodzić – najtańsze produkty charakteryzują się zwykle niższą jakością i dyskusyjnymi walorami zdrowotnymi. Jednak współcześnie możliwe jest ograniczenie wydatków na zakupy spożywcze, bez jednoczesnej rezygnacji z pełnowartościowych produktów. Jak ograniczyć wydatki na jedzenie?

 1. Planuj posiłki i twórz listy zakupów – dzięki temu unikniesz kupowania niepotrzebnych rzeczy i marnowania żywności. W skali miesiąca są to znaczące oszczędności.
 2. Gotuj w domu – samodzielnie przygotowane posiłki są sporo tańsze niż stołowanie się na mieście. Jeśli nie czujesz się pewnie w kuchni, to w sieci znajdziesz sporo przepisów i aplikacji ułatwiających gotowanie. Domowe posiłki często są też o wiele zdrowsze niż te serwowane w restauracjach.
 3. Rozsądnie korzystaj z promocji – kupuj tylko artykuły, które na pewno zużyjesz. Zwróć też uwagę na datę ważności przecenionych produktów i oceń, czy będziesz w stanie je zużyć w tym terminie. Warto też skorzystać ze specjalnych stron umożliwiających porównywanie cen.
 4. Unikaj wyrzucania żywności – wiele produktów spożywczych i dań możesz zamrozić i wykorzystać w innym terminie. Dobrym pomysłem jest też tworzenie potraw z resztek, świetnie sprawdzą się np. zapiekanki, do których możesz dodać różne napoczęte produkty.

Oszczędzanie pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy na zakupach spożywczych nie jest trudne i szybko staje się nawykiem.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd, wodę i inne media?

Kolejnym sposobem, który pozwala zaoszczędzić pieniądze, jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, gazu i wody. Takie działania są nie tylko opłacalne finansowo, ale także przyjazne dla środowiska. Warto praktykować dobre nawyki, takie jak:

 • wybieranie sprzętów AGD i RTV, które są energooszczędne i ograniczają zużycie wody,
 • korzystanie z trybu ECO, który pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii,
 • gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa,
 • wyłączenie urządzeń od razu po zakończeniu ich używania,
 • gotowanie w małej ilości wody i pod pokrywką,
 • wybieraj szybki prysznic zamiast kąpieli i zakręcaj kran podczas mycia zębów – to dobry sposób na oszczędzanie wody,
 • ogranicz ogrzewanie zimą – optymalna temperatura w pomieszczeniach to 18-20 stopni Celsjusza.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd

Chociaż może się wydawać, że to niewielkie zmiany, to oszczędzając wodę i energię, na koniec miesiąca w budżecie może zostać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych więcej.

Przyjrzyj się swoim wydatkom i stwórz budżet domowy

Aby zacząć oszczędzać konieczne jest planowanie swoich wydatków. Narzędziem, które ułatwia zarządzanie finansami, jest domowy budżet. Aby go stworzyć konieczne będzie zestawienie dochodów z sumą miesięcznych wydatków.

Planowanie budżetu domowego trzeba rozpocząć od podliczenia kwoty, którą dysponujesz i wszystkich kosztów życia. Należą do nich wydatki stałe oraz nieregularne. Te pierwsze ponosisz każdego miesiąca, drugą grupę określa się raczej w dłuższej perspektywie czasu.

Na czym można oszczędzać w gospodarstwie domowym

Okazjonalne i stałe wydatki odejmij od sumy, którą dysponujesz i sprawdź, czy na wszystko wystarczy pieniędzy. Do obliczeń możesz użyć np. arkusza kalkulacyjnego. Dobrze zaplanowany budżet domowy pozwala też co miesiąc przelewać określoną kwotę na konto oszczędnościowe.

Jak zacząć oszczędzać?

Najlepszy sposób to taki, który sprawdza się u Ciebie! Pamiętaj, że oszczędzanie jest procesem, a wykształcenie odpowiednich nawyków i wypracowanie optymalnych metod wymaga nieco czasu. Wiele osób chciałoby przygotować idealny budżet domowy już za pierwszym razem, a kiedy to się nie udaje, odczuwają frustrację. Dlatego lepiej jest stawiać sobie realistyczne cele i postrzegać tworzenie domowego budżetu jako zadanie, które będzie wymagało elastyczności. Oszczędzanie pieniędzy to bardzo przydatna umiejętność. Dzięki niej można zapanować nad wydatkami i osiągnąć finansową stabilizację. Niezależnie od wysokości dochodów, warto nauczyć się nimi mądrze zarządzać. Po przeanalizowaniu swoich wydatków i powyższych rad z pewnością znajdziesz wiele pomysłów, na czym można oszczędzać w gospodarstwie domowym. Pamiętaj, że takie zmiany warto wprowadzać stopniowo, dostosowując je do własnych potrzeb. Najlepiej zacząć jeszcze dziś!