Bardzo popularnym trendem w biohackingu i wśród sportowców jest stosowanie nootropików. Ze względu na korzystny wpływ na mózg nazywa się je „inteligentnymi lekami” albo „wzmacniaczami mózgu”. Chociaż środki te zyskały popularność wśród ogółu stosunkowo niedawno, to „nootropy” mają długą historię. Co musisz o nich wiedzieć?

Czym są nootropiki?

Na początku lat 70. neurofarmakolog i psycholog Corneliu E. Giurgea zsyntetyzował cykliczny analog kwasu γ-aminomasłowego (GABA) – piracetam, który stał się pierwowzorem dla leków nootropowych. Zauważono, że związek ten przenika przez barierę krew-mózg i bezpośrednio poprawia metabolizm mózgu, a przy tym wpływa na aktywność elektroencefalograficzną.

Co to dokładnie znaczy? Środki nootropowe poprawiają krążenie krwi w mózgu i w konsekwencji umożliwiają dotarcie większej ilości substancji odżywczych oraz tlenu do komórek. Można powiedzieć, że odżywiony mózg logiczniej myśli, więcej zapamiętuje oraz łatwiej łączy fakty, a co za tym idzie – szybciej i trafniej reaguje.

Dodatkowo nootropy zmniejszają stany zapalne mózgu, chronią go przed szkodliwym działaniem toksyn oraz opóźniają wszelkie procesy prowadzące do starzenia się mózgu. Głównie z tych powodów od początku stosuje się je w leczeniu pacjentów po urazach mózgu i wylewach, a także z chorobą Parkinsona, Alzheimera i ADHD.

Poza tym nootropiki wpływają na stężenie i aktywność neuroprzekaźników (dopamina, noradrenalina, serotonina), wspomagając przekazywanie sygnałów przez komórki nerwowe. Dzięki temu:

  • zwiększają zdolności koncentracyjne i uczenia się,
  • zmniejszają stres,
  • wpływają na stany lękowe i ciśnienie tętnicze,
  • powodują uczucie zadowolenia.

Nootropiki dla sportowców

Każdy ruch ręką czy nogą, każdy skurcz mięśni, każda szybka reakcja sportowca podczas treningu lub na zawodach jest uzależniona od neuroprzekaźników. Z tego powodu nootropiki dla sportowców to:

  • odpowiednia technika ćwiczeń,
  • lepiej zapamiętany trening,
  • większa energia i wytrzymałość,
  • mniej bólu po treningu, a przez to mocniejsza motywacja.

Dodatkowo warto pamiętać, że większość sportowców amatorów ma dużo innych zadań – w rodzinie, w pracy, w domu itp. To powoduje napięcie i ciągły stres. W efekcie spada efektywność treningu. Nootropiki dla sportowców pozwalają odłożyć na bok wszystkie bolączki dnia codziennego i skupić się na ćwiczeniach, a w efekcie znacznie lepiej poczuć się po treningu. Warto jednak wspomnieć, że niektóre nootropiki dla sportowców uznawane są za doping i znajdują się na liście przygotowanej przez WADA.

Suplementacja nootropików

Zażywanie nootropików to nie doping, który stoi za sukcesem różnych sportowców. Pożądane efekty przynosi suplementacja określonych substancji połączona z odpowiednią dietą, wypoczynkiem, a przede wszystkim ciężką pracą na treningu. To dodatkowy sposób, aby poprawić wyniki w sporcie, a nie osiągnąć sukces bez wysiłku. Nootropiki nie należą do najdroższych, więc każdy sportowiec może rozważyć ich przyjmowanie.

Nootropiki powszechnie występują w przyrodzie, np. w drzewach (miłorząb japoński), roślinach (różeniec górski), rybach (kwasy tłuszczowe EPA i DHA) i grzybach (maczużnik chiński). To tylko niektóre, a do najbardziej znanych produktów zawierających nootropiki należy kawa, zielona herbata, żeń-szeń indyjski i kurkuma.

Stworzone przez człowieka syntetyczne nootropy często zapewniają mocniejsze efekty. W lekach na receptę znajdziemy m.in. piracetam, modafinil, memantyna, metylofenidat, atomoksetynę. Jeszcze inne substancje, o bardziej łagodnym działaniu, wykorzystano do stworzenia suplementów diety np. nootropików dla sportowców ukierunkowanych na pobudzenie określonych neuroprzekaźników.

Stosowanie nootropików, szczególnie naturalnych, nie wiąże się z ryzykiem. Jednak przecież nawet przy suplementacji witamin należy się trzymać ustalonych dawek. Tym bardziej trzeba zachować ostrożność podczas korzystania z syntetycznych nootropików. W połączeniu z innymi lekami mogą powodować spadek koncentracji, stany lękowe, wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia pracy serca, ból głowy i inne.

Ponadto każdy człowiek ma też swoistą tolerancję na substancje neuroaktywne. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, zanim ktoś zażyje którykolwiek z nootropików dla sportowców.

Nootropiki? Booster testosteronu? Odżywki białkowe? To i więcej znajdziesz w sklepie WXN Labs!

Artykuł partnera