Od czego zacząć samorozwój? Doskonalenie się w różnych dziedzinach wymaga zaplanowania odpowiednich działań. Warto także przygotować się na pewne niedogodności i konieczność poświęcenia części wolnego czasu. Może się także okazać, że z czegoś trzeba będzie zrezygnować. Jednak odkładanie swoich planów na bliżej nieokreśloną przyszłość często bywa błędem. Z czasem poziom motywacji spada i trudniej jest podjąć taki wysiłek. Trzeba też pamiętać, że nawet te domniemane przeszkody znikną, to w ich miejsce na pewno pojawią się nowe. Dlatego jak najprędzej odpędź od siebie wszystkie wymówki i zacznij działać!

Zastanów się, dlaczego chcesz się rozwijać

Dążenie do rozwoju i samorealizacji jest jedną z najbardziej elementarnych potrzeb człowieka. Aby praca nad sobą przynosiła Ci korzyści, musisz jasno zdefiniować swoje cele. Jednak staraj się nie patrzeć na swój progres jedynie w kategoriach drogi do określonego wyniku. Same starania są już pewnym rodzajem rozwoju i wzbogacają Twoje doświadczenie w danej dziedzinie. Praca nad sobą powinna pomagać Ci stać się lepszym człowiekiem i być powodem do dumy.

Rozwój osobisty. Dlaczego chcesz się rozwijać?

Wybierz dziedzinę, która sprawia Ci satysfakcję

Pewnie trudno byłoby znaleźć dziedzinę, która jest czystą przyjemnością, nie wymaga poświęceń i nie generuje żadnych problemów. Jednak nie należy popadać w skrajności i do rozwoju nie podchodzić wyłącznie pragmatycznie. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie dziedziny, która stanie się Twoją pasją, a jednocześnie można z niej czerpać różne profity. Satysfakcja z osiąganych efektów i ciekawość to na dłuższą metę najskuteczniejsze motywatory.

Przy rozwoju osobistym bardzo istotne jest wybranie swojej własnej ścieżki rozwoju oraz kariery

Zacznij działać natychmiast

Nie czekaj na odpowiednią okazję do wprowadzenia zmian i zacznij działać od razu. Jeśli jest to niemożliwe, to warto choćby zacząć tworzyć plany i przygotować się do ich realizacji. To, że najtrudniejszy bywa  pierwszy krok, jest dobrze znaną prawdą. Warto także uświadomić sobie, że wraz ze wzrostem ilości inwestowanego w jakąś dziedzinę czasu, rośnie także zaangażowanie i motywacja. Im dłużej wykonujesz pracę, tym łatwiej Ci ona przychodzi. Dlatego odwlekanie działań jest zwykłą stratą czasu.

Szukaj okazji, nie wymówek

Chroniczny brak czasu jest problemem, który dotyczy niemal wszystkich współczesnych ludzi. Jednak jeśli uważnie przyjrzysz się swojej organizacji dnia i rozkładowi zajęć, możesz dostrzec, że zawsze da się wygospodarować kilka chwil. Ten czas możesz poświęcić na działanie. W większości przypadków samorozwój wymaga nie tyle dużych nakładów czasu, co wysokiej częstotliwości podejmowanych działań. Warto też zwrócić uwagę, czy wykorzystujesz wszystkie okazje do samodoskonalenia. Również te, które pojawiają się np. podczas pracy zawodowej.

Od czego zacząć samorozwój? Musisz posiadać wewnętrzną odwagę, aby szukać rozwiązań, a nie wymówek

Ucz się na własnych i cudzych błędach

Uważna obserwacja otoczenia to bardzo cenne źródło wiedzy. Warto je wykorzystać i przyjrzeć się temu, w jaki sposób działają inni ludzie. Jeśli poświęcisz takiej analizie odpowiednio wiele uwagi, to szybko dostrzeżesz często popełniane błędy. Trzeba także dokonać autorefleksji i zastanowić się nad przyczynami porażek. Jeśli zrozumiesz, jakie błędy utrudniają osiągnięcie sukcesu, łatwiej Ci będzie ich unikać w przyszłości.

Uczenie się na własnych oraz cudzych błędach

Od czego zacząć samorozwój? Nawyk i rutyna

Od czego zacząć samorozwój? Kluczem do sukcesu jest rutyna. Jeśli będziesz powtarzać jakąś czynność dostatecznie długo, to po pewnym czasie stanie się ona nawykiem. Wtedy zaczniesz wykonywać ją nawet nieświadomie. Jednak aby uzyskać ten efekt potrzeba dużej regularności i dyscypliny. Tworzenie nawyku to proces, który zależy od wielu czynników, jednak można przyjąć, że trwa kilka tygodni. W tym czasie nie wolno sobie odpuszczać. Dążenie do samorozwoju jest oznaką dojrzałości. Chociaż wymaga sporo pracy, to zainwestowane w ten sposób starania zawsze w końcu procentują. Samodoskonalenie to nie tylko poszerzanie swoich kwalifikacji, czy osiąganie celów sportowych. To przede wszystkim trening siły woli i charakteru. Może także być źródłem satysfakcji i dawać poczucie sensu. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć swój samorozwój, to znaczy, że pierwszy krok masz już za sobą – było nim uświadomienie sobie tej potrzeby.