Badania Eurostatu z 2021 roku pokazują, że oszczędzamy bardzo mało. Stopa oszczędności gospodarstw domowych w Polsce jest o połowę niższa niż średnia europejska i plasuje nasz kraj niemal na końcu zestawienia. Racjonalne gospodarowanie środkami pozwala na zbudowanie finansowej stabilności. Jednym z jej elementów jest stworzenie własnej poduszki finansowej, która pozwoli przetrwać trudniejszy okres. Dodatkowe pieniądze odłożone na czarną godzinę pozwalają zachować poczucie bezpieczeństwa w niespokojnych czasach. W jaki sposób stworzyć własną poduszkę finansową i ile powinna wynosić?

Czym jest poduszka finansowa?

Terminem finansowej poduszki bezpieczeństwa określa się oszczędności, które stanowią zabezpieczenie na wypadek pogorszenia sytuacji ekonomicznej. Może być potrzebna np. po utracie pracy lub na wypadek niespodziewanych wydatków.

Poduszka finansowa. Bezpieczeństwo finansowe

Poduszka finansowa to oszczędności, które powinien posiadać każdy – niezależnie od wysokości dochodów. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy obserwowana jest rosnąca inflacja, a sytuacja gospodarcza staje się niestabilna. Gromadzenie oszczędności na trudne czasy nie jest jednak współczesnym pomysłem. W ten sposób swoje finanse zabezpieczały także wcześniejsze pokolenia.

Zbudowanie poduszki finansowej – od czego zacząć?

Jedną z najważniejszych metod zarządzania swoimi pieniędzmi jest budżet domowy. Dzięki niemu można kontrolować wydatki i planować oszczędności. Warto zacząć od odkładania nawet niewielkich kwot – bezpieczeństwo finansowe buduje się głównie dzięki systematyczności.

Oszczędności w budżecie domowym

Aby wyraźnie odgraniczyć swoją poduszkę finansową od innych środków, dobrze jest założyć osobne konto bankowe dedykowane tylko takim oszczędnościom. Bardzo ważne jest, aby wypłacać zgromadzone środki tylko w naprawdę poważnej, nagłej sytuacji.

Ile powinna wynosić finansowa poduszka bezpieczeństwa?

Kwestią umowną jest wysokość środków, które należy zgromadzić w tym celu. Dla każdego ta kwota będzie nieco inna, chociażby z uwagi na różny poziom wydatków i dochodów.

Uważa się, że minimalna wartość poduszki finansowej powinna być równa 3-krotności kwoty miesięcznych wydatków. Wówczas posiadane oszczędności pozwoliłyby na przetrwanie chwilowych problemów. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, ile powinna wynosić poduszka finansowa, musisz przeliczyć swoje miesięczne wydatki.

Nie istnieje natomiast górna granica – niektórym spokojny sen zapewnia dopiero zgromadzenie środków na pół roku lub dłużej. Nikt nie jest w stanie przewidzieć ile potrwa taki trudny czas, dlatego warto regularnie zasilać swój fundusz bezpieczeństwa.

Poduszka finansowa – czy warto trzymać ją na rachunku oszczędnościowym?

Pytaniem, które często pojawia się w dyskusjach dotyczących poduszki finansowej, jest kwestia jej ulokowania. Dobrym pomysłem wydaje się trzymanie pieniędzy na osobnym koncie oszczędnościowym. Zaletą tego rozwiązania jest natychmiastowy dostęp do zgromadzonych oszczędności.

Poduszka finansowa. Pieniądze na oszczędności oraz inwestycje

Osoby, które dysponują nieco większymi sumami odłożonych pieniędzy, powinny rozważyć dywersyfikację. Pewną sumę – np. 2-3 tysiące złotych warto mieć zawsze pod ręką, najlepiej w gotówce. Pozostałe odłożone pieniądze można rozlokować na kontach oszczędnościowych, lokatach lub innych instrumentach, które pozwalają na długofalowy, bezpieczny zysk, a w razie potrzeby szybką wypłatę. Poduszka finansowa pozwala więc choć trochę łagodzić skutki inflacji.

Nie zaleca się jednak używania tego funduszu awaryjnego do finansowania bardziej ryzykownych inwestycji. Utrata tych środków mogłaby pogorszyć Twoją sytuację finansową.

Na co jeszcze można przeznaczyć poduszkę finansową

Pieniądze przeznaczone na zabezpieczenie finansowe można też wykorzystać na nieprzewidziane wydatki. Poduszka finansowa zapewnia miękkie lądowanie w przypadku niespodziewanych zdarzeń np. problemów zdrowotnych czy awarii samochodu. Poduszka finansowa sprawia, że takie wydatki i nieprzewidziane sytuacje nie zrujnują domowego budżetu.

Taka forma zabezpieczenia finansowego pozwoli także złagodzić skutki, jakie mają rosnące w ostatnim czasie raty kredytów hipotecznych.

Dzięki poduszce finansowej zyskujesz większe poczucie bezpieczeństwa. Posiadanie oszczędności jest wyrazem rozsądku i pozwala na zabezpieczenie przyszłości całej rodziny. Utrata pracy, choroba czy wypadek może się przecież przydarzyć każdemu. Jednak trzeba pamiętać, że oszczędzanie to proces a zgromadzenie odpowiednich środków może więc trochę potrwać. Warto więc zacząć jak najszybciej, nawet jeśli będą to niewielkie kwoty.