Praca po studiach – jak i gdzie jej szukać? Znowu nadeszła ta pora roku — studenci w całym kraju są w trakcie poszukiwania pracy i stażu. Pandemia Covid sprawiła, że zatrudnianie spadło, co bardzo utrudniało absolwentom studiów wyższych z ostatnich kilku lat nie tylko szukać pracy, ale również odbyć praktyki studenckie. Decydując się na znalezienie pracy po studiach musisz wziąć pod uwagę obecny rynek pracy. Jak to zrobić? Aby znaleźć pierwszą pracę, nie tylko w wyuczonym zawodzie warto przeprowadzić wstępne rozeznanie, nawiązać kontakty, przygotować się i być w stanie jasno powiedzieć kierownikowi ds. rekrutacji nie tylko, dlaczego chcesz tej pracy, ale także co wniesiesz do zespołu. Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci znaleźć wymarzoną pracę i odbyć rozmowę kwalifikacyjną już w trakcie studiów.

Jak znaleźć pracę po studiach?

1. Korzystaj z zasobów swojej uczelni

Często najbardziej przytłaczającą częścią poszukiwania pracy po studiach może być ustalenie, gdzie zacząć szukać interesujących nas ofert pracy. Pierwsza myśl to rejestracja w urzędzie pracy. Ale najlepszym sposobem jest zacząć w miejscu, w którym byłeś. Wiele uniwersytetów i szkół wyższych posiada własne centra kariery, które służą pomocą. Zasoby, czyli warsztaty typu: jak pisać skuteczne CV czy list motywacyjny, a nawet biuletyny e-mailowe z ofertami pracy, mogą otworzyć ci drzwi do znalezienia pierwszej pracy po studiach. Większość szkół oferuje również targi kariery — fantastyczny sposób na poznanie (i zapoznanie się z) potencjalnego pracodawcy.

2. Media społecznościowe mogą być twoim przyjacielem

Obecnie żyjemy w czasach, w których Internet ma nieskończone zasoby. Witryny takie jak LinkedIn, Indeed i Pracuj.pl mogą być doskonałymi źródłami wyszukiwania ofert pracy, ale media społecznościowe mogą być świetnym oknem na firmę. Obserwując stronę internetową firmy możemy zobaczyć co korporacja proponuje od siebie. Pamiętaj jednak, że również przyszły pracodawca może podejrzeć stronę kandydatów. Dlatego istotne jest, aby Twój ślad online był atrakcyjny, zawrzyj mocne strony, posiadane doświadczenia (nawet te w organizacjach studenckich), szkolenia oraz umiejętności, które dają większe szanse, że rekruterzy będą Tobą zainteresowani. Pierwsza praca po studiach zapewne nie będzie Twoim wymarzonym miejscem, ale od czegoś trzeba zacząć!

Media społecznościowe / social media mogą CI pomóc w szukaniu pracy po studiach

3. Tylko pytaj o radę

Bardzo fajną rzeczą, jaką możesz zrobić to dotrzeć do absolwentów lub obecnych pracowników firmy, w której chcesz pracować. Dzięki nawiązaniu kontaktów przez nawiązanie kontaktów wiele młodych ludzi otrzymuje zatrudnienie. Jest to bardziej skuteczny sposób niż aplikowanie na zimno przez Internet. Dlatego też popularne stało się kontaktowanie z osobami na LinkedIn i korzystanie z list absolwentów lub grup, które może mieć Twoja szkoła. Kluczem jest proszenie o radę, a nie o pierwszą pracę. Na przykład „Czy masz radę dotyczącą szukania pracy w danym sektorze? A może, jakie doświadczenia zawodowego oczekuje potencjalny pracodawca? Czy są jakieś dodatkowe umiejętności, których oczekuje się posiadać w danej branży?” Wydaje się łatwe. Na pewno łatwiejsze niż proszenie o pracę po studiach.

4. Rozwijaj relacje

Niezależnie od tego, czy piszesz list motywacyjny, czy uczestniczysz w rozmowie kwalifikacyjnej staraj się poznać osobę, która odpowiada za adres e-mail w rekrutacji. To bardzo istotne bowiem twoja sieć relacji jest bliżej, niż może się wydawać. Czy słyszałeś kiedyś o numerze Dunbara? Zgodnie z teorią, dowolna osoba może jednocześnie utrzymywać połączenia ze 150 osobami. Z kolei twoje bliskie związki mają swoje własne powiązania. Ta sieć stwarza nieograniczone możliwości nawiązywania kontaktów!

Rozwijaj relacje z ludźmi na studiach

Albo Meredith Welborn, starszy twórca w VaynerMedia w Los Angeles, wykorzystała sieć kontaktów, aby zabezpieczyć swoją pracę. Absolwentka Southern Methodist University z 2021 r. powiedziała, że ​​po zwiedzeniu biura VaynerMedia podczas szkolnej wycieczki ze swoim programem reklamowym utrzymywała kontakt z absolwentami SMU i ich współpracownikami, których poznała. Kiedy przyszedł czas na szukanie pracy, po prostu sięgnęła.

Warto więc sprawdzić, jakie możliwości nawiązywania kontaktów oferuje Twoja szkoła, nawiąż kontakt i przeprowadź wywiady informacyjne, aby nawiązać kontakty i pozostań w kontakcie, aby rozwinąć te znaczące relacje.

5. Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Gratulacje! Masz rozmowę. Teraz idź i zrób swoje rozeznanie!

Nigdy nie idź na rozmowę kwalifikacyjną w ciemno — bądź przygotowany i dokładnie wiedz, na jakie stanowisko prowadzona jest rozmowa kwalifikacyjna, czym zajmuje się firma i jakie są Twoje pytania do przyszłego pracodawcy. Określ, czego szukają. Niezależnie od tego, czy przestudiowałeś opis stanowiska i jego pracowników – pokaż, że masz umiejętności i cechy, a nawet dotychczasowe doświadczenie. Pokaż, że spełniasz ich oczekiwania, że jesteś lepszy od innych kandydatów i co wniósłbyś do ich zespołu. Nie oszukujmy się, najczęściej, aby odnieść sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto mieć dobrze przygotowane odpowiedzi na 3 pytania:

1) Odpowiadając na pytania, wyjaśnij, czym zajmuje się firma.

2) Przygotuj odpowiedzi na wysoce przewidywalne pytania.

Znajomość swojego życiorysu, celów, mocnych i słabych stron oraz powodu aplikowania powinna być łatwa do odpowiedzi i przemyślenia z wyprzedzeniem.

3) Upewnij się, że „przekazujesz swoje kluczowe przesłania”.

Pokaż pracodawcy wszystko, co chcesz, aby o Tobie wiedział.

6. Wiedz, co wniesiesz do zespołu

Musisz wiedzieć, co wniesiesz do zespołu i umieć to wyartykułować. Jednak w zależności od rodzaju firmy, podczas każdej rozmowy mogą być potrzebne inne umiejętności i cechy. Tak więc nie stosuj podejścia polegającego na wycinaniu ciastek podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Przeglądając rynek pracy po studiach dostosuj dokumenty aplikacyjne (list motywacyjny, cv) do konkretnej firmy i stanowiska. Pamiętaj również o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

7. Jesteś kimś więcej niż twoje CV

Praca po studiach… W CV raczej nie pochwalisz się obszernym doświadczeniem zawodowym. Zawsze słyszałeś odwieczną radę, aby „być sobą”. Jeśli chodzi o poszukiwanie pracy, to naprawdę prawda! Życiorys to świetny sposób na pokazanie swoich przeszłych doświadczeń czy Twoich umiejętności oraz posiadane wyższe wykształcenie, ale wydaje mi się, że portfolio tego, co już osiągnąłeś podczas studiów bardziej zachęca rekrutera do poznania ciebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To świetny sposób na pokazanie własnej osobowości, nawet dla osób, które próbują znaleźć pracę i mają brak doświadczenia.

 8. Zmień swój sposób myślenia

Twoje poszukiwanie pracy nie powinno być przykrym obowiązkiem. To ekscytujący czas w Twoim życiu, aby znaleźć inspirujące Cię możliwości. Nikt inny teraz nie rządzi. Ty decydujesz, co chcesz robić, gdzie chcesz pracować i jak to zrobić. Nigdy nie wiesz, dokąd zaprowadzi Cię Twoja ścieżka kariery! Wyrusz więc z motywacją i determinacją, aby znaleźć odpowiednią pracę we właściwej firmie w odpowiednim dla siebie mieście. Możesz pracować u kogoś lub jako freelancer, rozliczając się na fakturę jako nierejestrowana działalność gospodarcza.

Zmień swój sposób myślenia na temat szukania pracy po studiach

A jeśli drzwi, do których pukasz, nie otworzą się, po prostu wyjdź i pukaj do następnego i następnego. Wiele razy drzwi, których się nie spodziewałeś, zapewniają jeszcze bardziej ekscytującą okazję niż ta, której pierwotnie chciałeś!

Praca po studiach – zacznij działać!

To już nie te czasy, że kończąc studia miałeś stertę ofert pracy na stole. Dziś, aby dostać wymarzoną pracę, musisz zacząć działać. Śnij wielkie marzenie, wykorzystuj wszystkie dostępne zasoby, ćwicz konstruktywne nawiązywanie kontaktów i przygotuj się do rozmów kwalifikacyjnych. Twoje możliwości będą nieograniczone! Zacznij w końcu zarabiać!