Rozwój osobisty to proces, w którym systemowe cechy osobowości człowieka zmieniają się w wyniku jego socjalizacji i interakcji z otoczeniem społecznym. Zmiany w tym przypadku nie są ilościowe, lecz jakościowe. Każdy człowiek ma określone warunki rozwoju, a osobowość kształtuje się początkowo poprzez poznanie otaczającej go rzeczywistości, w dzieciństwie. Wpływ na nią mają przede wszystkim dorośli. Wychowanie jest więc ważnym elementem rozwoju osobowego. W późniejszym okresie na proces ten wpływają działania osoby i ludzie znaczące. Istnieją również inne czynniki, które mogą działać jako siła napędowa rozwoju. A więc czym właściwie jest rozwój osobisty, jakie ma etapy, zalety oraz cele?

Rozwój osobisty | etapy

poznaj-etapy-rozwoju-osobistego

W ciągu życia człowiek nabywa coraz więcej cech, doświadczeń i umiejętności, które czynią go spełnionym. Rozwój osobowości następuje, gdy człowiek wchodzi w nowe środowisko społeczne i przystosowuje się do niego. W sprzyjających okolicznościach osobowość rozwija się w trzech podstawowych etapach:

1. Adaptacja

Jednostka zapoznaje się z wartościami i regułami obowiązującymi w środowisku, przystępuje do grupy społecznej i upodabnia się do jej członków.

2. Indywidualizacja

 Jednostka znajduje się w konflikcie między ustalonymi normami a pragnieniem zamanifestowania własnej indywidualności. To znaczy, że jednostka nie chce „być taka jak wszyscy”, stara się wyróżnić z masy. Na tym etapie osoba poszukuje sposobów wyrażenia swojej indywidualności.

3. Integracja

 Człowiek chce przejawiać swoją indywidualność, a jednocześnie dąży do tego, aby być akceptowanym i aprobowanym przez resztę grupy społecznej.

Rozwój osobisty jest procesem stopniowym i zaczyna się w momencie narodzin.

Wpływ progresu technologicznego na rozwój osobisty

Współczesny świat ewoluuje również z powodu osobistego wzrostu populacji. Z kolei ludzkość rozwija się dzięki potędze technologii na świecie. Każde nowe pokolenie będzie miało do dyspozycji więcej zasobów i narzędzi, które pomogą im szybciej się rozwijać i ułatwią życie.

rozwoj-osobisty-millenialsi-badania
Badania wykazały, że pokolenia Millennialsów i Zoomersów mogą osiągnąć identyczny poziom rozwoju. 

Samo pokolenie zmienia się co 20-25 lat. Ma na to wpływ otaczający nas świat i społeczeństwo jako takie, to co się dzieje ze światem. Na Zoomersów wpłynęły media społecznościowe, a na Millenialsów pojawienie się smartfona, co jest ważnym czynnikiem różnicującym te pokolenia. Na przykład Millenialsi skupiają się na informacji przez 12 sekund, podczas gdy Zummersi – 8 sekund. Kiedy poprzednie pokolenie w wieku 20 lat dopiero zaczynało wprowadzać smartfony do swojego życia, to obecne pokolenie zna funkcjonalność tych urządzeń już w wieku 5 lat.

Umownie, nastolatki są teraz bardziej produktywne i mają większą wiedzę, dzięki czemu mogą przyspieszyć swój rozwój i dogonić starsze pokolenie w przyszłości. 

Zalety rozwoju osobistego

Rozwój osobisty zawsze wiąże się z wyjściem poza swoją strefę komfortu. Aby nauczyć się nowej umiejętności, trzeba przejść przez pewne niedogodności, nawet pierwsze kroki dziecka nie od razu kończą się sukcesem. Osoba, która dąży do aktywnego rozwoju, jest gotowa wyjść ze swojej strefy komfortu w imię samodoskonalenia. Taka osobowość ma swoje własne cechy:

 1. Duża liczba różnorodnych pragnień.
 2. Interesuje się wieloma rzeczami.
 3. Zainteresowanie własną przyszłością.
 4. Pragnienie, aby uczynić swoją przyszłość bardziej jasną.
 5. Wizja realistycznej perspektywy.

Ludzie, którzy dążą do rozwoju swojej osobowości, są uważani za zdrowych psychicznie, żyją w harmonii ze swoim ego i mogą budować swoje życie tak, jak chcą. Jakościowe zmiany osobowości nie spadają z nieba ani nie są generowane wewnętrznie – są tworzone przez nauczycieli, trenerów lub samą osobę, która postanowiła się zmienić i osiągnąć określony cel. Szkolenia coachingowe to świetny sposób na rozwój osobowości, zdobycie nowych umiejętności, które pozwolą Ci osiągnąć zamierzone cele i poprawić jakość swojego życia.

rozwoj-osobisty-wyjscie-ze-strefy-komfortu

Cele

Od czego zacząć, aby się rozwijać? Najpierw musisz zdecydować, czego chcesz od tego życia, a potem możesz zacząć pracować w kierunku swoich celów. Organizatorzy maratonów i kursów rozwoju osobistego radzą, by samorozwój rozpocząć od badania podświadomości. Ludzie mają w głowach wiele myśli, wspomnień i urazów, które blokują im drogę do sukcesu. Wiele osób może czytać książki, zmieniać pracę, pragnąć sukcesu, ale myśleć negatywnie o sobie. To również ma wpływ na wynik.

Samorozwój jednostki obejmuje:

 •  poprawa samoświadomości i rozumienia siebie (swoich celów, wartości, zasad);
 •  doskonalenie umiejętności osobistych i/lub uczenie się nowych;
 • świadomość własnej wartości i adekwatna samoocena;
 • planowanie kariery i plan rozwoju zawodowego;
 • strategiczne planowanie swojego życia;
 • poprawa stylu życia i wyrobienie zdrowych, stymulujących nawyków;
 • poprawa jakości własnego życia;
 • efektywne zarządzanie własnym czasem;
 • poprawa własnego zdrowia i praca nad jego utrzymaniem;
 • poprawa relacji społecznych i otaczanie się rozwijającymi ludźmi;
 • samodoskonalenie fizyczne.

Osoba, która zaczyna zmieniać swoje życie, ponownie analizuje wszystko, co się z nią dzieje i ocenia swoje otoczenie. Często osoba, która zajmuje się samorozwojem, zrywa lub przestaje się komunikować z osobami, które się tym nie zajmują, czyli zmienia swoje środowisko. Dzieje się tak dlatego, że przechodzą na nowy poziom, zaczynają inaczej myśleć, inaczej patrzeć na sytuacje, a czasem po prostu nie mogą znaleźć czegoś, o czym mogliby porozmawiać ze starymi znajomymi, którzy pozostali na tym samym poziomie. Musisz być na to przygotowany.

rozwoj-osobisty-od-czego-zaczac

Rozwój osobisty | Jaki jest wynik końcowy?

Zacznij od rezygnacji z bezużytecznych czynności i wypracowania odpowiedniego sposobu myślenia. Od czasu do czasu pamiętaj, że życie jest ulotne, a czas płynie. Dodaj do tego natychmiastowe działanie i właściwą dystrybucję energii, wtedy błyskawicznie zaczniesz się zmieniać i wzrastać.

Samorozwój nie jest łatwym zadaniem. Ale kiedy człowiek zaczyna to robić z wielkim pragnieniem, nawet najgłębsze marzenia stają się rzeczywistością. Wystarczy tylko nieustannie pracować i z pasją zmieniać siebie i swoje życie. Jeśli jesteś niezadowolony ze swojego życia, ciągle spotykasz się z niepowodzeniami, nie jesteś pewny siebie i swojej przyszłości, jest tylko jedno wyjście z tej sytuacji, a jest nim samorozwój!