Czy sklep internetowy jest dobrym pomysłem na biznes?
Świat idzie do przodu, a rozwój techniki, technologii i Internetu sprawia, że już nic nie będzie takie same. Postęp jest wszędzie, wchodzi  również do handlu. Obecnie zauważa się, że coraz więcej przedsiębiorców przenosi sprzedaż swoich artykułów do sklepów internetowych. Wiąże się to z tym, że coraz większa liczba odbiorców preferuje zakupy online. Widoczny jest też duży wzrost liczby sklepów sprzedających w sieci, co  wskazuje na potencjał drzemiący w sprzedaży online.
Wg przewidywań ekspertów liczba zarejestrowanych w  2022 r., w Polsce, sklepów internetowych może przekroczyć liczbę 55 tysięcy (w grudniu 2021 r.  ich liczba  wynosiła ponad 52,3 tys). Powyższe dane świadczą, że polski rynek e-commerce rozwija się w bardzo dużym tempie i w związku z tym należy sądzić, że … sprzedaż w internecie jest opłacalna.  A więc sprawdźmy, czy warto dziś inwestować w swój sklep internetowy!

Czy opłaca się założyć sklep internetowy?

Jak już wcześniej pisaliśmy rynek e-commerce szybko się rozwija. Muszą być więc ku temu istotne przyczyny. Jeżeli już masz doświadczenie w prowadzeniu sklepu stacjonarnego, to zapewne domyślasz się, że prowadzenie sklepu internetowego może się wiązać  z niższymi kosztami i większym rynkiem zbytu. W sklepie internetowym Twój towar jest dostępny dla bardzo wielu potencjalnych klientów, a im bardziej jest niszowy, tym masz mniejszą konkurencję i ewentualnie większy zysk. Ważne  jest też, że  możesz ograniczyć zatrudnienie, masz mniejsze koszty za wynajem pomieszczeń i co najważniejsze – prowadzenie sklepu internetowego wymaga mniejszych nakładów finansowych niż uruchomienie i prowadzenie sklepu stacjonarnego. To właśnie te argumenty nakręcają handel internetowy.

Opłacalność sklepu internetowego

Fakt, konkurencja jest duża i na pewno musisz włożyć więcej wysiłku, aby się przebić. Biorąc jednak pod uwagę potencjalne zyski, sądzimy, że warto się trochę wysilić. Nie zapominaj, że klienci lubią zakupy online.

Jak rozpocząć działalność e-commerce?

Rozpoczynając działalność e-commerce musisz spełnić kilka niezbędnych warunków. Poniżej przybliżymy Ci nieco temat, przedstawiając najważniejsze z nich. Pamiętaj jednak, że to do Ciebie należy ostateczna decyzja wyboru poszczególnych działań.

1.    Lokal

Wiemy już, że prowadząc sklep internetowy nie potrzebujesz specjalnego lokalu. Działalność możesz prowadzić w domu, a Twoim zapleczem magazynowym może być pokój, piwnica lub garaż. W przypadku planowania większej działalności zawsze możesz wynająć powierzchnię magazynową. Możesz również prowadzić sklep internetowy w formie dropshippingu, wówczas już nie potrzebujesz żadnej powierzchni magazynowej. Temu tematowi poświęcimy jednak odrębny, bardziej szczegółowy artykuł.

Lokal dla sklepu internetowego

2.    Domena i serwer

To podstawowe rzeczy niezbędne do prowadzenia działalności opartej na stronach internetowych.
Koszty domeny,  jak i serwera mogą być różne. W pierwszym roku działalności można niekiedy skorzystać z promocji i za domenę zapłacić symboliczne pieniądze (kilkanaście złotych) lub też … nic nie płacić. Pierwszy rok może być całkowicie za darmo, jednak uważaj i dokładnie analizuj warunki zakupu domeny. Może się bowiem okazać, że jej przedłużenie będzie  znacznie droższe niż u konkurencji.
W przypadku serwera opłaty uzależnione są od jego pojemności. Im pojemniejszy, tym większe opłaty. Uwaga – warto wybrać zaufany hosting, który jest przeznaczony lub polecany dla sklepów internetowych. Zakres cen hostingu dla sklepu to przedział od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Z naszych informacji wynika, że dla niewielkich sklepów, które nie wymagają rozbudowanej infrastruktury  wystarczy przeznaczyć na ten cel ok. 100 złotych rocznie.

3.    Platforma e-commerce

Platforma e-commerce jest to gotowe oprogramowanie do zarządzania sklepem i sprzedażą. Możesz wybrać jednorazową licencję i zapłacić jeden raz lub też wybierasz abonament i płacisz cyklicznie. To zależy od platformy. Popularne są także rozwiązania typu open source. Rozwiązania te początkowo nie wymagają inwestycji, ale wraz z rozwojem sklepu mogą wymagać rozbudowy za pomocą płatnych wtyczek i rozszerzeń.
W internecie jest wiele platform oferujących tego typu usługi. Możesz sprawdzić np. Shoper, sky-shop.pl, PrestaShop, Magento, Woocommerce czy też Shoplo.

Platforma e-commerce do sprzedaży on-line

4.    Projekt sklepu

Planując uruchomienie sklepu internetowego musisz mieć przygotowany jego projekt. Koszt grafiki dla sklepu będzie uzależniony od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz. W sieci dostępne są zarówno bezpłatne szablony,  jak i szablony premium. Możesz także zlecić opracowanie  indywidualnego projektu graficznego. Niestety, to jednak kosztuje. Cena takiego projektu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

5.    Wymogi prawne i regulamin sklepu internetowego

Zakładając sklep internetowy musisz pamiętać o spełnieniu wszelkich wymogów prawnych, niezbędnych do prowadzenia tego typu biznesu. Podstawą działania sklepu jest regulamin.  Napisanie regulaminu możesz powierzyć prawnikom, specjalizującym się w tego typu zleceniach, lecz to jest kosztowna sprawa. Komplet  wymaganych dokumentów może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Tańszym rozwiązaniem będzie zakup gotowych pakietów w formie szablonów do uzupełnienia. Ceny takich pakietów zaczynają się od kilkuset złotych. Ich ostateczna cena jest jednak zależna  od ilości i rodzaju dokumentów, jakie zawierają. Pamiętaj, sprawy formalne leżą w gestii właściciela sklepu internetowego i nie możesz  o nich zapomnieć.

6.    Zakup towaru

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z e-commerce, musi wiedzieć jaki towar chce sprzedawać. Pomysł na biznes to bardzo ważna sprawa. Od tego zależy przecież Twój zarobek, Twój zysk. Obecnie coraz trudniej stworzyć samemu coś oryginalnego, czego nie ma na rynku. Niestety, trochę musisz się napracować, zanim znajdziesz i zagospodarujesz “swoją” niszę. Pamiętaj, w sprzedaży online funkcjonuje  już wiele kategorii produktów, w których trudno będzie Ci się przebić, np. moda, suplementy itp. Musisz zatem wymyślić swoją strategię z odpowiednim artykułem, która umożliwi Ci wejście na rynek e-commerce, no i oczywiście – musisz jeszcze na tym zarobić. Poszukaj artykułów, które nie są zbyt popularne w sieci, a bez których trudno się obejść. Zawsze wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że znajdą się na ten towar nabywcy.

Sklep internetowy musi mieć odpowiednie zaopatrzenie w towar


Dobrym, niszowym pomysłem dla amatorów rzemiosła będzie  sprzedaż ręcznie wytwarzanych artykułów. Mogą to być np. akcesoria dla zwierząt, naturalne kosmetyki lub też ręcznie robiona biżuteria czy też robione na drutach oryginalne chusty, lub swetry. Możesz także sprzedawać swoje obrazy. Widzisz, ile masz możliwości? Pamiętaj,  im bardziej oryginalny produkt, tym masz większą szansę na osiągnięcie swoich celów.

Czy prowadzenie sklepu jest opłacalne?

Większość osób sądzi, że prowadzenie sklepu internetowego jest proste i tanie. Czy tak faktycznie  jest? Powyżej przedstawiliśmy Ci garść faktów, które przybliżą  temat i pozwolą na podjęcie właściwej decyzji. Wg nas  jest to poważna sprawa, wymagająca analizy i rozwagi.
Z dostępnych w internecie  informacji wynika, że koszt kompletnego wdrożenia do platformy sklepu internetowego w agencji interaktywnej to kwoty rzędu 3.000-12.000 zł netto. Przemyśl temat, w tym miejscu musisz podjąć wiele decyzji, które przyszłościowo rzutować będą na Twój biznes i zarobek. Biorąc jednak pod uwagę bardzo duży wzrost rejestracji nowych  sklepów internetowych … coś jest na rzeczy.