W co warto inwestować pieniądze w bieżącym roku? Inwestowanie pieniędzy to ostatnio bardzo gorący temat. Zarówno dla tych, którzy mają pewne oszczędności, jak i tych, którzy chcą szybko pomnożyć swój kapitał. Rynki finansowe cechuje teraz duża zmienność – to jednocześnie wielka szansa, ale i spore ryzyko. W czym warto ulokować większe sumy, a w co inwestować małe kwoty?

Jakim kapitałem dysponujesz?

Pierwsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać, dotyczy ilości wolnego kapitału. Choć może się wydawać, że to łatwe zadanie, to zdecydowanie takie nie jest. Zanim zdecydujesz się inwestować oszczędności, oblicz, jakiej poduszki finansowej na czarną godzinę potrzebujesz, aby zabezpieczyć swoją przyszłość.

W co warto inwestować w 2023 roku. Inwestycje

Poduszka finansowa

Po pierwsze warto sprawdzić, jakie są miesięczne koszty życia i na tej podstawie wyznaczyć sobie pewną sumę pieniędzy. Powinna to być kwota pozwalająca na komfortowe przeżycie np. 3-6 miesięcy. Swoje oszczędności na czarną godzinę najlepiej jest ulokować w taki sposób, aby mieć do nich łatwy dostęp. Rozsądnie jest też nie obciążać ich większym ryzykiem. Dobrym pomysłem na poduszkę finansową jest np.:

  • trzymanie jej na koncie oszczędnościowym,
  • wpłacenie na lokaty,
  • inwestowanie w akcje i obligacje skarbowe.

Te rozwiązania zaliczane są do najbezpieczniejszych sposobów, które pozwalają nieco osłabić działanie inflacji. A przy tym, w razie potrzeby, pozwalają na szybki dostęp do oszczędności. Eksperci zalecają, żeby bardziej ryzykowne inwestycje przeprowadzać na środkach, które pozostaną po wyznaczeniu swojej poduszki finansowej.

Cele inwestycyjne

Kolejną kwestią, którą należy przemyśleć, jest to, w jaki sposób chcesz inwestować oszczędności. Warto wziąć pod uwagę aspekty, które mogą się bardzo różnić w zależności od wybranego modelu.

Cele inwestycyjne. W co warto inwestować.

Poziom ryzyka

Granie na giełdzie papierów wartościowych, fundusze inwestycyjne czy inne instrumenty finansowe różnią się poziomem opłacalności. Potencjalny, wysoki zysk zwykle wiąże się też ze sporym ryzykiem strat. Nie oznacza to, że lepiej unikać takich instrumentów finansowych, a jedynie dobrze przemyśleć swoją strategię. Trzeba kalkulować to ryzyko i zrównoważyć je bezpieczniejszymi inwestycjami, z określonym poziomem gwarantowanego zysku.

Ryzyko inwestycyjne. Inwestycje zazwyczaj są obarczone ryzykiem

Szybkie pieniądze czy dochód pasywny?

Wśród różnych inwestycji wyróżnić można krótko i długookresowe. Te pierwsze często są mniej dochodowe lub bardziej ryzykowne. Z kolei inwestycje wieloletnie, np. w nieruchomości są zwykle uznawane za bezpieczniejsze.

Dostęp do pieniędzy

Kwestią, o której również warto pomyśleć, jest możliwość wypłaty środków. W przypadku niektórych inwestycji takie działanie może wiązać się ze sporą stratą.

Portfel inwestycji

Jak widać, we współczesnym świecie istnieje wiele możliwości lokowania pieniędzy. Dlatego dobrym pomysłem jest budowanie portfela inwestycyjnego. Taka strategia polega na zróżnicowaniu instrumentów finansowych, z których korzystasz. Część oszczędności dobrze jest pozostawić na kontach oszczędnościowych, lokatach lub zakupić akcje i obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Pewną sumę warto zainwestować w narzędzia obarczone nieco większym ryzykiem, które jednak mogą przynieść wyższe zyski. Część oszczędności można także zainwestować w kryptowaluty, mieszkania, dzieła sztuki czy metale szlachetne.

W co warto inwestować pieniądze?

Wiele osób nadal uważa, że najbezpieczniejszą metodą jest trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie. Jednak w dzisiejszych czasach takie postępowanie nie tylko ogranicza potencjalne zyski, ale także może prowadzić do dotkliwych strat. Wysoka inflacja powoduje, że oszczędności w szybkim tempie tracą swoją wartość, dlatego odkładanie większych ilości gotówki się nie opłaca.

Zaoszczędzone pieniądze warto więc inwestować. W skali roku uzyskane w ten sposób zyski pomogą nieco złagodzić skutki inflacji. Nie trzeba od razu kupować nieruchomości czy złota – nawet jeśli dysponujesz niewielkimi kwotami, możesz budować swój portfel inwestycyjny.