Jak działają programy partnerskie oraz sieci afiliacyjne? W jakim wieku można zarabiać na afiliacji? Czy rzeczywiście jest to skuteczny sposób na dochód pasywny? Dowiedz się więcej o płatnym polecaniu produktów w Internecie i zdecyduj, czy uczestnictwo w programach partnerskich jest dla Ciebie.

W poniższym artykule rozwiewamy także wątpliwości dotyczące metod rozliczania się w sieci afiliacyjnej. Wspominamy o tym, czego potrzebujesz na początku swojej drogi jako początkujący wydawca. Do dzieła!

Czym jest marketing afiliacyjny?

Marketing afiliacyjny to polecanie produktów różnych firm, usług lub produktów w zamian za ustaloną stawkę, lub w postaci prowizji od sprzedaży.

Jako wydawca publikujesz wartościowe treści polecające daną usługę i umieszczasz w swoim tekście linki afiliacyjne. Twoim zadaniem jest ściągnąć na stronę internetową, a następnie zainteresować potencjalnego klienta na tyle, by kupił dany produkt poprzez wspomniany już link afiliacyjny kierujący go na stronę reklamodawcy.

czy warto zarabiać na marketingu afiliacyjnym

Model prowizyjny w afiliacji

Wtedy właśnie wydawca otrzymuje prowizję, a reklamodawca zwiększa sprzedaż różnych produktów. Każde unikalne kliknięcie może więc zarabiać dla Ciebie pieniądze w marketingu afiliacyjnym.

Tyle o zasadach ogólnych – przejdźmy teraz do konkretów. Dowiedz się, jak działają programy afiliacyjne i komu są dedykowane. Być może prowadzisz bloga i już od dawna mógłbyś zarabiać „cost per action”?

Dowiedz się także: Afiliacja | Dlaczego warto na tym zarabiać?

Co powinieneś wiedzieć o marketingu afiliacyjnym?

Wiedza jest kluczem do sukcesu. Odnosi się to do większości (o ile nie do wszystkich) dziedzin naszego życia. Nie inaczej jest z afiliacją – potrzebujesz solidnej dawki wiedzy, by zrozumieć “co i z czym się je”. Jak działa marketing afiliacyjny? Oto pierwsze kroki, które należy wykonać, by zacząć zarabiać na polecaniu produktów w Internecie.

Afiliacja programy partnerskie

Krok pierwszy: Wybór odpowiedniego programu partnerskiego

Aby zacząć zarabiać na afiliacji, należy w pierwszym kroku wybrać odpowiedni dla siebie program partnerski. Warto zrobić w ten kwestii porządny rekonesans i wybrać taką sieć afiliacyjną, z którą coś Cię łączy – czy to na podstawie Twojego wykształcenia, doświadczenia czy zainteresowań lub pasji.

Pamiętaj, że będziesz tworzył otreści o reklamowanych produktach lub usługach. Możesz budować kamapnie, reklamy online i wiele innych. Dobrze, by były one wartościowe dla potencjalnych klientów. Tylko wtedy sieć afiliacyjna rzeczywiście przyniesie Ci zyski.

Wybieraj więc branże w taki sposób, by pisanie o danej dziedzinie nie sprawiało Ci zbyt wielu problemów. Wtedy autentycznie możesz liczyć na sukces i sprzedaż produktu. Marketing afiliacyjny budzi kontrowersje ze względu na nieuczciwe praktyki, takie jak fałszywe recenzje i skoncentrowanie się na wysokich prowizjach kosztem jakości produktów.

Krok drugi: Pobranie linku afiliacyjnego i materiałów promocyjnych

Założenie konta i dołączenie do sieci afiliacyjnej nie powinno sprawić Ci większych trudności. Otrzymasz link afiliacyjny i ewentualne materiały promocyjne reklamodawcy. Poznasz także model rozliczeń i procentową prowizję za każde kliknięcie.

Przeczytaj także: Afiliacja | Ile można zarobić na afiliacji?

Programy partnerskie posiadają różne modele rozliczeń – sprawdź, jak odbywa się to w wybranej sieci afiliacyjnej.

Użytkownik otrzymuje prowizję za każde kliknięcie w link marketingowy, a wynagrodzenie jest uzależnione od liczby klientów, którzy skorzystają z oferty, co stanowi model rozliczeń oparty na liczbie odbiorców.

Krok trzeci: Rozpoczęcie działań promocyjnych

Zastanów się na tematyką swojego bloga i źródle ruchu. Do wyboru masz naprawdę sporo możliwości. Do działań promocyjnych możesz wykorzystać m.in. social media.

Warto także zainteresować się optymalizacją SEO swojej witryny. Pamiętaj, że jako początkujący wydawca (in. afiliant) będziesz uczył się na błędach – to zupełnie normalne.

Spróbuj dokładnie zaplanować swoje działania. Systematycznie oraz wytrwale je realizuj, a wkrótce zobaczysz efekty swojej pracy.

Czego potrzebujesz, aby dołączyć do sieci afiliacyjnej i zacząć zarabiać?

Podsumujmy dotychczasowe informacje. Aby rozpocząć swoją przygodę z afiliacją i programem partnerskim, w pierwszej kolejności powinieneś:

 • wybrać odpowiednią dla siebie sieć afiliacyjną;
 • zarejestrować się w danym programie partnerskim (wypełnienie formularza);
 • rozpocząć działania promocyjne z danym produktem lub usługą.

Dochód pasywny poprzez afiliację oraz programy partnerskie

Jakie działania promocyjne prowadzić w związku z afiliacją?

 • Założenie strony internetowej lub bloga;
 • budowa społeczności w social mediach;
 • budowa świadomości marki;
 • promocja Twoich treści w mediach społecznościowych;
 • określenie głównego źródła ruchu na Twoją stronę/blog;
 • wdrożenie działań SEO, abyś wyświetlał się w wynikach wyszukiwania;
 • odpowiednie umieszczanie linków afiliacyjnych w Twoim contencie.

Co istotne, możesz zająć się płatnym polecaniem produktów, czyli afiliacją, również bez strony lub bloga.

Swoje działania opierasz wtedy jedynie o social media i stronę na Facebooku, Instagramie czy TikToku. Takie rozwiązanie posiada jednak zarówno swojego zalety, jak i wady.

Przeczytaj również: Dochód pasywny | Przykłady dobrych biznesów!

Modele rozliczeń w afiliacji – za co możesz otrzymać prowizję?

Już wiesz, że w afiliacji obowiązują różne modele rozliczeń. Do najważniejszych z nich należą:

 • Cost per lead

Cost per lead (CPL) to stała, ustalona wcześniej kwota, którą otrzymujemy za wykonanie konkretnej akcji. Może nią być zapis do newslettera czy  zachęcenie odbiorców do odbiorców do skorzystania z ankiety a nawet za wypełnienie wypełnienie formularza kontaktowego.

Najczęściej ten typ rozliczenia stosowany jest przez firmy, które nie oferują produktów na sprzedaż, ale różnego rodzaju usługi.

 • Cost per click

Cost per click (CPL) to rozliczenie oparte na stałej kwocie za każde kliknięcie w unikalny link afiliacyjny, jakiego dokonają klienci poprzez opublikowany przez Ciebie link afiliacyjny. Jest to jednak model coraz rzadziej wybierany w pojedynkę.

O wiele częściej CPC stosuje się do spółki z innym modele rozliczenia.

 • Cost per sale (CPS)

Cost per sale (CPS) to nic innego, jak wynagrodzenie w zamian za prowizję za sprzedaży produktów. Jeśli klient z Twojego polecenia dokona zakupu, za każdy z nich otrzymujesz określoną wcześniej prowizję.

Ten rodzaj rozliczenia najchętniej wybierany jest przez sklepy internetowe.

W jakim wieku można już zarabiać na afiliacji?

Wielu nastolatków poszukuje sposobów na dorobienie do domowego budżetu lub pozyskanie środków na własne potrzeby.

Oprócz klasycznego już roznoszenia ulotek, zarabiania w internecie czy letniej pracy przy zbiorze owoców często wspominana jako pomysł na pracę dla nieletnich jest także afiliacja. Zastanawiasz się, w jakim wieku można dołączyć do programu partnerskiego?

Do systemu, który umożliwia natychmiastową współpracę pomiędzy wydawcą a reklamodawcą (czyli do sieci afiliacyjnej) mogą dołączyć osoby, które ukończyły 18. rok życia. Dokonują one wtedy rejestracji na takich stronach, jak np. webePartners.

Freelancer pracujący z afiliacją

Przeczytaj także: Jak zarabiać w młodym wieku?

Osiąganie korzyści materialnych a wiek afilianta

W przypadku osób nieletnich afiliacja również jest możliwa. Pamiętajmy jednak, że osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą samodzielnie podpisywać umów, które wiążą się z osiąganiem korzyści materialnych.

Tym samym, nie mogą wystawiać faktur/rachunków, na podstawie których wypłacane są środki zgromadzone podczas udziału w programie partnerskim.

Czy możesz dołączyć do programu partnerskiego przed 18. rokiem życia?

Chcesz zarabiać na afiliacji? Możesz dołączyć do programu partnerskiego przed 18. rokiem życia, rejestracja w nim nie wymaga bowiem zgody Twojego rodzica czy opiekuna prawnego.

Inaczej jest jednak ze wspomnianymi już wypłatami zgromadzonych podczas afiliacji środków. Aby je otrzymać, to Twój rodzic lub opiekun musi wystawić rachunek/fakturę na swoje dane oraz podać numer konta bankowego, na które zostanie zlecony przelew z programu partnerskiego. Ty jako osoba nieletnia nie posiadasz bowiem zdolności do czynności prawnych.

Nastolatka z pieniędzmi

W jakim wieku można zarabiać na afiliacji? Podsumowanie

Już wiesz, w jakim wieku możesz zarabiać na afiliacji. Czy jest to dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie? Przekonasz się o tym tylko… podejmując działanie i próbując!

Dołącz do zaufanej sieci afiliacyjnej i rozpocznij działania promocyjne. Linki partnerskie mogą okazać się dla Ciebie tylko początkiem drogi do zawodu specjalisty ds. marketingu internetowego. Im wcześniej rozpoczniesz swoją przygodę z dochodem pasywnym, tym szybciej zmienisz sposób myślenia o zarabianiu pieniędzy. Twoje zarabki mogą sięgać tysięcy złotych miesięcznie .

W ramach afiliacji rozpoczniesz także pracę nad własnymi kompetencjami – pisaniem, perswazją, tworzeniem multimedialnego contentu. Weź jednak pod uwagę, że Twoja grupa odbiorców będzie rosła systematycznie, ale… powoli.

Nie poddawaj się po tygodniu lub miesiącu, dlatego, że linki afiliacyjne niezbyt się klikają. Weź pod uwagę, że strony internetowe potrzebują czasu, by stać się wartościowe m.in. dla wyszukiwarki Google.

Dlatego wytrwale dąż do swojego celu i wyciągaj wnioski, analizuj, eksperymentuj. Trzymamy kciuki za Twoje przyszłe projekty!