Każdy ma do wyboru trzy opcje: być zatrudnionym przez kogoś – czyli tak zwany „etat”, pracować we własnej firmie lub nie pracować w ogóle. Tej ostatniej opcji nie będziemy rozpatrywać. Zwykle nie prowadzi ona do niczego dobrego. Pozostaje więc wybór: etat czy własna firma? Jakie są plusy i minusy etatu i własnej działalności?

To, co uważasz za najlepsze, jest sprawą bardzo indywidualną. I sam musisz zdecydować, co Ci najbardziej odpowiada. Każdy zna przypadki, kiedy pracownik zatrudniony na etat zaczynał własną działalność gospodarczą i był z tego powodu zadowolony. Albo kiedy przedsiębiorcy zamykali swoje firmy, zatrudniali się w jakimś miejscu i pasowało im to o wiele bardziej niż własna firma.

Praca na etacie

Każda osoba ma inne zdolności. Ktoś może być przedsiębiorczy i odpowiedzialny, a ktoś inny na przykład ma talent do naprawiania butów. Nie każdy chce zakładać własną firmę. Można na etacie po prostu robić to, co się lubi. Doświadczeni wykonawcy i specjaliści są w stanie dobrze pełnić swoje funkcje odpowiedzialnie. Są oni doceniani, gdyż to na ich pracy budowany jest wizerunek firmy. Niejednokrotnie to właśnie od nich zależy ostateczny wynik najróżniejszych projektów firmy. 

Praca na etacie – zalety:

  • Masz ubezpieczenie społeczne.
  • Twoje zarobki, godziny pracy, urlopy. Wszystko to jest regulowane przez prawo. Do tego można dodać bonusy, premie, pakiety socjalne takie jak na przykład ubezpieczenie zdrowotne.
  • Pracując dla kogoś, nie ryzykujesz upadkiem własnej firmy, czy innym niepowodzeniem.
  • Harmonogram i godziny pracy są planowane z wyprzedzeniem – wiesz, kiedy masz wolne i nie musisz już myśleć o pracy!

Narzucony czas pracy i dyscyplina sprawiają, że nie musisz się wysilać, aby wyrobić sobie codzienną rutynę. Jest ona ustalana za Ciebie i kontrolowana przez kogoś innego. Pracując na etacie, najczęściej nie musisz rezygnować z czasu spędzanego z rodziną, przyjaciółmi, czy z rozrywek. W przeciwieństwie do osoby pracującej we własnym przedsiębiorstwie, która musi być odpowiedzialna za wszystkie procesy w swojej firmie i mieć wszystko pod kontrolą przez cały czas.

Zdobywanie doświadczenia

Wiele osób, które stanęło przed dylematem – etat czy własna firma stwierdziło, że praca na etacie to też po prostu możliwość zdobycia doświadczenia. W pracy przy dużych projektach o ugruntowanej pozycji na rynku oraz w młodych start-upach. Dzięki temu poznasz od środka, jak działają różne mechanizmy firm. Jest to wyjątkowe doświadczenie, które może wiele Cię nauczyć. Jeśli zajmujesz się interesującą Cię branżą, praca dla kogoś innego może dać Ci duże doświadczenie w komunikacji ze współpracownikami, klientami, przełożonymi. Rozwija też Twoje zdolności negocjacyjne i umiejętność wypracowywania kompromisów.

etat-czy-wlasna-firma-jakie-sa-wady-pracy-na-etacie

Nadal zadajesz sobie pytanie – etat czy własna firma? Poznaj więc wady pracy na etacie: 

Musisz słuchać innych ludzi

Są ludzie, którzy z natury nie potrafią słuchać kogoś „z góry”. Zwłaszcza jeśli uważają, że ich szef jest niedostatecznie kompetentny. Jednak kluczowym czynnikiem nie jest tu osobowość przełożonego, ale sama nieumiejętność podporządkowania się komuś. Są ludzie, którzy bardziej niż pieniądze cenią sobie wolność.

Dochód pracownika najemnego jest ograniczony

Nie ma znaczenia, czy otrzymujesz stałą pensję, czy pracujesz na umowie zlecenia, Twoje wynagrodzenie i tak będzie ograniczone do pewnej „poprzeczki”. Dla kogoś, kto chce wciąż pomnażać swój dochód – może być to problem.

Własna działalność gospodarcza

etat-czy-wlasna-firma-wieksza-uwaga-niz-na-etacie

Kiedy jednak pracujesz na własny rachunek, przywileje pracowników etatowych nie są dostępne: niejednokrotnie musisz pracować przez długi czas bez urlopu i wolnych dni. Dopóki nie postawisz swojego biznesu na jakiejś stabilnej płaszczyźnie, musisz pracować praktycznie codziennie i poświęcić firmie bardzo dużo uwagi. A nawet po tym, Twoja działalność gospodarcza będzie wymagała Twojej uwagi każdego dnia, jeśli chcesz, aby przynosiła zyski i się rozwijała. Jeśli chodzi o zarobki, istnieje ryzyko, że na początku będą one minimalne lub nie będzie ich wcale. Ale nawet kiedy zaczniesz zarabiać, będziesz musiał obliczać koszty prowadzenia własnej firmy i mieć pewność, że nie tracisz na swoim biznesie.

Praca na własny rachunek ma swoje zalety

praca-na-wlasny-rachunek

Ustalenie swojego własnego harmonogramu i czasu pracy

Pracowanie w wybranych przez Ciebie godzinach, to ogromna zaleta własnej działalności. Nie jesteś zmuszony do pracy od 8 do 16 przez 40 lub więcej godzin tygodniowo. Jeśli potrzebujesz czasu dla siebie lub bliskich, sam decydujesz, kiedy i jak go wykorzystasz. Elastyczny harmonogram pozwala spędzać więcej czasu z dziećmi czy drugą połówką. Niezależnie od tego, czy pracujesz w ciągu dnia, kiedy dzieci są w szkole, czy w nocy, kiedy śpią, założenie firmy może pomóc Ci maksymalnie wykorzystać czas spędzany z rodziną.

Praca w domu lub gdziekolwiek chcesz

Wielu pracowników samozatrudnionych może pominąć długie dojazdy do pracy, zmniejszając tym samym koszty. Mniejszy jest też stres związany z prowadzeniem samochodu – co dla niektórych jest uciążliwe. No i oczywiście jest to oszczędność czasu.

Jesteś swoim własnym menedżerem

Innymi słowami, sukces lub porażka zależy w zasadzie tylko od Ciebie i Twoich decyzji. I nikt nie może ci powiedzieć, co i jak masz robić.

Ty decydujesz, z kim pracujesz

Oczywiście, zatrudnianie pracowników jest jednym z głównych problemów własnego biznesu, ale zawsze masz możliwość zatrzymania w zespole ludzi, którzy Ci odpowiadają i pozbycia się tych, którzy są niekompetentni.

I co najważniejsze. Kiedy robisz coś sam lub z własnym zespołem i otrzymujesz zadawalające rezultaty, jest to o wiele bardziej wartościowe i przyjemniejsze, niż w wypadku pracy etatowej.

Wady zakładania własnej działalności:

Podatki i inne płatności

Założenie biznesu jest bezpłatne. Jednak przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania składek ZUS, odprowadzania podatków i innych obciążeń finansowych oraz wystawiania faktur. Przygotuj się na to, że wszystkie pieniądze, które do Ciebie przychodzą, nie są jeszcze do końca „Twoje”. Ponieważ teraz to Ty płacisz, a nie otrzymujesz pensję – Ty, a nie księgowy musisz liczyć dochody i dbać o rozliczenie podatków.

Duża odpowiedzialność

Do Ciebie należy decyzja, czy zarobione pieniądze wydasz na siebie, czy zainwestujesz we własny biznes.  Warto wiedzieć, że firma potrzebuje stałego zasilania finansowego, na modernizację, rozbudowę itp. Oczywiście, podejmujesz ryzyko. Inwestujesz własne środki, i w przypadku niepowodzenia będziesz musiał ponieść odpowiedzialność. A mówiąc o odpowiedzialności – nie jesteś już odpowiedzialny tylko za siebie. Wszyscy Twoi pracownicy, wszyscy, którzy otrzymują od Ciebie etat i wynagrodzenie, są od Ciebie zależni.

etat-czy-wlasna-firma-kiedy-czlowiek-poczuje-sie-wolny

 

A więc: etat czy własna firma? 

Odpowiedzią będzie: „moja wymarzona praca”! Dokładnie „moja”. Nie tylko praca na zlecenie, ale moja praca, mój zespół, mój szef, moja firma. Kiedy człowiek poczuje się wolny i znajdzie coś dla siebie, może czuć się komfortowo w każdym środowisku. W końcu najważniejsze jest to, aby czerpać satysfakcję ze swojego życia zawodowego.

Jak więc widzimy, są plusy i minusy zarówno pracy na etacie, jak i pracy dla siebie. To, którą opcję wybrać, zależy od Twoich chęci, pragnień i celów, jakie sobie stawiasz. Jednak, aby odnieść sukces w biznesie lub zrobić karierę, nadal musisz pracować odpowiedzialnie. Musisz się rozwijać, uczyć, mieć jasność co do tego, czego chcesz. Nigdy nie możesz też poddawać się w razie niepowodzenia.