Niektórym osobom, prowadzenie własnej firmy może kojarzyć się z wolnością zawodową i finansową. Podążanie własną ścieżką rozwoju, uwolnienie się od pracy na etacie oraz odkrycie własnego potencjału, wydają się kluczowymi powodami, dla których decydujemy się działać na własną rękę.

Dla innych własny biznes to ciągła niepewność, brak stabilizacji i konieczność użerania się z urzędową biurokracją. To walka z konkurencją o pozycję na rynku oraz obawy przed porażką i bankructwem.

Skoro jednak tutaj jesteś i czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie rozważasz chęć otwarcia i prowadzenia własnego biznesu. Zanim jednak to nastąpi, warto na początku odpowiednio przygotować się do tego, by przygoda z własną firmą nie zakończyła się rozczarowaniem i nadmiernymi stratami finansowymi.

Od czego zacząć budowanie własnego biznesu? W tym artykule znajdziesz kilka cennych kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Własna firma. Od czego zacząć tworzenie.

Pomysł na biznes

Własna firma … od czego zacząć działania? Najlepiej od wymyślenia dobrego pomysłu! Pomysł na biznes to podstawa przy tworzeniu własnej firmy. Chcąc rozpocząć własną działalność, musisz sprecyzować czym Twoja firma miałaby się właściwie zajmować.

Jest coś, czym od dłuższego czasu się interesujesz, co jest twoją pasją lub w czym czujesz jak ryba w wodzie? Stwórz z tego biznes! Pomysły, które powstały z pasji to najlepsze pomysły.

Jeśli jednak nie masz szczególnych umiejętności czy zainteresowań, głowa do góry!

Przy zakładaniu własnej firmy bardzo ważny jest pomysł

Pomysłów na własną firmę jest wiele. Możesz skorzystać np. z licencji pod marką franczyzodawcy lub otworzyć sklep internetowy zajmujący się dropshippingiem.

Niezniszczalny Biznesplan – czyli analiza szansy na sukces

Biznesplan może kojarzyć się nam jako wymęczony w pocie czoła dokument, potrzebny jedynie do zaliczenia przedmiotu z przedsiębiorczości w szkole lub na studiach.
Nie należy jednak z niego rezygnować, nawet jeśli nie ubiegamy się o dofinansowanie z Urzędu Pracy na otwarcie firmy.

Biznesplan pomoże nam podejmować przemyślane decyzje. Pokaże co jest niezbędne, aby nasz biznes mógł ruszyć oraz czy ma szanse na powodzenie.

Wszak bycie przedsiębiorcą, to również (a może i przede wszystkim) podejmowanie przemyślanych decyzji, podpartych analizą.

Tworząc plan biznesowy nie należy zapominać o analizie SWOT. To ona pozwala wyodrębnić mocne i słabe strony naszego przyszłego przedsiębiorstwa oraz szanse i zagrożenia, jakie czekają go na obecnym rynku.

Własna firma pisanie biznesplanu

Przykład:
Zastanów się i przeanalizuj, czy jest sens otwierać 50 pizzerię w mieście. Być może tak! Może będziesz działać w oparciu o franczyzę i zyskasz rozpoznawalne logo, które zwiększy Twoje szanse nad konkurencją już na starcie?

Pytanie, czy właściciel konkurencyjnej pizzerii prowadzi ten jedyny biznes, czy stanowi on tylko dodatek, do innej głównej działalności, dającej mu o wiele większe dochody, przez co może pozwolić sobie na „nierentowność” tego interesu.

Jeśli pizzeria – to może wyróżniająca się czymś wyjątkowym, czego nie mają inni?

Franczyza czy własny biznes?

Skorzystanie z rozpoznawalnej marki i  działanie pod znanym logo, może skrócić Twoją drogę do potencjalnego sukcesu.
Korzystając z umowy franczyzy, posiadasz dostęp to wszystkich najważniejszych dokumentów i procedur postępowania, które ułatwiają i przyspieszają budowanie firmy.

Są jednak opinie, że model franczyzowy najbardziej opłaca się jego twórcy, gdyż to on zbiera najwięcej benefitów z jego sprzedaży.

Jeśli zatem zastanawiasz się nad licencją pracy pod daną marką, zapoznaj się z ofertą franczyzodawcy. Przeanalizuj koszty licencji, jak i miesięczne wydatki, jakie wiążą się z wejściem w ten model biznesu. Sprawdź co zawiera umowa, na jaką pomoc możesz liczyć, czy prowadzone są szkolenia i czy dba się o dalszy rozwój, podnoszenie standardów i rozpoznawalność marki.

Zastanów się, czy wydawane w ten sposób pieniądze, nie lepiej wykorzystać do budowania wśród klientów świadomości Twojej własnej marki. To może w przyszłości spowodować rozwój Twojej własnej sieci franczyzowej!

Gdzie prowadzić i zarejestrować firmę?

Jeżeli nie zamierzasz otwierać stacjonarnego sklepu z zabawkami, salonu fryzjerskiego czy lombardu, zrób to w domu! Naturalnym miejscem do zarejestrowania i prowadzenia biznesu, wydaje się Twoje miejsce zamieszkania.

Nie każdy jednak uważa to za dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chodzi o prowadzenie firmy jako spółki z o.o. lub po prostu zależy nam na oddzieleniu życia prywatnego, w tym naszego miejsca zamieszkania, od własnego biznesu.

Jeśli pracujemy np. zdalnie z własnego domu, ale chcemy nadać naszej firmie większego prestiżu, związanego z jej lokalizacją, warto rozważyć najem tzw. wirtualnego biura.

Usługę prowadzenia wirtualnego biura oferują przedsiębiorstwa, znajdujące się zazwyczaj w większych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań.
Zapewniają one obsługę tzw. sekretariatu. Przyjmują korespondencję, która trafi do Twojej firmy oraz mogą dodatkowo oferować wydzielone powierzchnie do pracy, sale konferencyjne do wynajęcia, a nawet obsługę telefoniczną. Wszystko zależy od zakresu usług.

Gdzie można prowadzić firmę

Dzięki wirtualnym biurom możemy zarejestrować swoją firmę, umieszczać adres lokalizacji na wizytówkach i materiałach marketingowych czy przyjmować kontrahentów.

Posiadanie własnego biura w centrum Warszawy za kilkadziesiąt złotych miesięcznie może podnieść prestiż i odbiór Twojego biznesu w oczach potencjalnych klientów i pomóc Ci rozwinąć biznes!

Własna firma | Od czego zacząć?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie musi wiązać się jedynie z trudnościami. Własna firma – od czego powinieneś zacząć? Jeśli znajdziesz odpowiedni dla Siebie pomysł na biznes i stworzysz dobry plan na jego rozwój, możesz liczyć na długotrwały sukces zawodowy. Jedno jest pewne, dzięki własnemu biznesowi można zarabiać więcej i szybciej niż na etacie.

To czy wybierzesz: działanie pod nazwą własnej marki, czy franczyzę, zależy od tego, jakimi funduszami dysponujesz, jakie masz preferencje co do prowadzenia biznesu. Franczyza daje Ci możliwość szybkiego wejścia na rynek, jednak własna marka to sposób na niezależność. Dobra lokalizacja biura nadaje prestiż, jednak nie jest wymagana do osiągnięcia sukcesu!

Nie musisz wydawać kroci na stacjonarne biuro, mając możliwość skorzystania z jego wirtualnej wersji. Niezależnie od tego, jaki biznes wybierzesz, pamiętaj, że sukces odnoszą ci, którzy wkładają w to całe Swoje serce. Ciężka praca zawsze popłaca!
_
Sprawdź również: Jak zbudować ZESPÓŁ MARZEŃ | Recenzja szkolenia Kamili Rowińskiej