Sprawdź najlepsze pomysły na pierwszy biznes, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Dowiedz się, z jakiego finansowania możesz skorzystać, aby rozpocząć działalność i jak odnieść sukces i zdobyć potencjalnych klientów. Stworzenie na rynku zupełnie nowego oryginalnego produktu nie zdarza się zbyt często. Nie oznacza to jednak, że dobry pomysł na biznes nie odniesie sukcesu w istniejących branżach, a fakt, iż jesteś młodą osobą, zapewne dostarcza Ci świeżych pomysłów. Na więcej niż jednym forum poświęconym biznesowi i dochodom ten temat jest często poruszany i wywołuje wiele emocji. Własna firma w wieku 18 lat? Przyjrzyjmy się więc, jakie pomysły biznesowe warto rozważyć w tym roku i jakie są zalety posiadania własnej firmy.

Własny biznes – zalety i wady

Własna firma w wieku 18 lat. Poznaj zalety i wady własnego biznesu
Poznaj zalety i wady własnego biznesu!

Największe plusy prowadzenia własnej firmy:

  •       Wolność – Ty decydujesz o swoich godzinach pracy i ograniczają Cię jedynie terminy realizacji zadań / płatności, szczególnie gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą,
  •       Nie masz przełożonego – sam sobie jesteś szefem w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej
  •       Budujesz własną markę i rozpoznawalność (na początku) w biznesie lokalnym.
  •       Posiadanie własnej firmy to dla wielu ludzi spełnienie marzeń – Ty też możesz być w tej grupie.

Minusy prowadzenia własnej działalności:

  •       Ryzyko niepowodzenia interesu.
  •       Duża ilość biurokratycznych obowiązków.
  •       Duży fiskalizm, który nie ułatwia życia przedsiębiorcom w Polsce.

Pomysły na biznes, który może okazać się strzałem w dziesiątkę w 2022 roku:

1. Pomysł na biznes online – e-sklep

Własny sklep internetowy to jeden z najlepszych pomysłów na biznes. Jeśli prowadzisz już regularną sprzedaż, warto rozszerzyć działalność na e-commerce. W sieci można znaleźć wiele platform, które ułatwią Ci start, dzięki korzystaniu z gotowych szablonów – takich jak shoper.pl czy sky-shop.pl. Jeśli jednak nie masz czym handlować i chcesz spróbować w tej branży, sprawdź czym jest dropshipping.

2. Copywriting

Własna firma w młodym wieku. Copywriting sposobem na udany biznes.
Zarabiaj na życie pisząc! Zostań copywriterem!

Pisanie niestandardowego tekstu może być bardzo dochodowym biznesem. Warunkiem jest jednak wysoka jakość oferowanych treści – do tego potrzebny jest talent do pisania. Trzeba też być rzetelnym, jeśli chodzi o terminową realizację zamówień. W miarę postępów w kolejnym projekcie będziesz mógł wyrobić sobie markę i zdobyć lepiej płatną pracę w tej niszy.

3. Pomysł na biznes – prowadzenie bloga

Generowanie dochodu z własnego bloga lub strony internetowej może być świetnym pomysłem na biznes. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że konkurencja na najgorętsze tematy jest ogromna. Aby móc zarabiać na swojej pracy, najpierw musisz zrozumieć, co piszesz i zdobyć szerokie grono odbiorców. Na przykład, jeśli interesujesz się zdrową żywnością, warto zająć się tą tematyką.

4. Biznes w internecie – tworzenie kursów

Jeśli posiadasz przydatną i praktyczną wiedzę z danej dziedziny, możesz podzielić się nią z innymi tworząc kursy. Próbkę Twoich umiejętności i zdolności (np. w formie trailera) może znaleźć grupa chętnych do nauki i zakupu Twojego e-szkolenia.

5. Własna firma w wieku 18 lat – ekspert od social media

Obecnie wiele firm posiada działy związane z marketingiem i promocją w mediach społecznościowych. Taka praca obejmuje regularne grzebanie we wpisach, dodawanie informacji o promocjach, nowościach, interakcję z użytkownikami, dbanie o identyfikację wizualną, konfigurowanie reklam FB Ads itp. Możesz również świadczyć takie usługi jako zewnętrzna agencja social media.  Mając sporą grupę własnych „followerów” możesz zostać np. influencerem i nawiązywać partnerstwa z różnymi markami.

6. Pomysł na biznes – inwestycje przez internet

Ta szeroka koncepcja może obejmować np. grę na giełdzie – zostanie profesjonalnym traderem czy grę u profesjonalnego bukmachera. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że zazwyczaj tylko niewielki procent internautów jest pozytywnie nastawiony do tego typu biznesu. Jeśli jednak masz wystarczającą wiedzę w tych dziedzinach, możesz spróbować. Pamiętaj, aby zawsze zaczynać od małych inwestycji.

7. Pomysł na własną firmę – sprzedaż na Allegro

Sprzedaż na najpopularniejszej w Polsce platformie aukcyjnej Allegro to kolejny dochodowy biznes. Oczywiście nie musisz mieć własnego sklepu, aby rozpocząć handel. Musisz tylko sprzedać niektóre przedmioty (używane lub nowe). Sprawdź, jakie masz prowizje na danym produkcie, porównaj ceny z konkurencją, zadbaj o dystrybucję, przygotuj ciekawe opisy i zdjęcia, zadbaj o szablony i do dzieła! 

8. Pomysł na biznes – korepetycje

Pomysł na własny biznes. Udzielanie korepetycji.

Jeśli masz wystarczającą wiedzę w danej dziedzinie, możesz zaoferować korepetycje. Rodzice dzieci chętnie stosują ten styl edukacji dla swoich dzieci, dlatego doradcy nie narzekają na brak pracy. Kluczem jest tutaj rozpoznanie, że twój obszar wymaga określonego rodzaju korepetycji. Mogą to być korepetycje z matematyki, angielskiego, niemieckiego czy gry na pianinie. Możliwości jest wiele – zastanów się co umiesz i jaka Twoja umiejętność może przydać się innym ludziom! 

9. Projektowanie stron internetowych

Jest to świetny sposób na szybki zarobek w młodym wieku! Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z projektowaniem www, polecamy, abyś zapoznał się z artykułem dotyczącym motywu Divi. Jest to genialne rozwiązanie, a zarazem narzędzie, które da Ci możliwość zarobku nawet 10 tysięcy miesięcznie w młodym wieku!

Własna firma w wieku 18 lat – który pomysł wybrać? 

Przedstawione pomysły to tylko przykłady, a na ich podstawie można stworzyć wyjątkowy biznes. Oczywiście sam pomysł to nie wszystko. Przed rozpoczęciem biznesu przygotuj biznesplan, zrób analizę rynku oraz konkurencji. Do tego trzeba się odpowiednio przygotować! Zanim założysz działalność gospodarczą, warto zastanowić się również nad jej formą prawną. Czy będzie to spółka akcyjna, komandytowo akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czy po prostu jednoosobowa działalność gospodarcza, a może nierejestrowana działalność gospodarcza.  Od rodzaju działalności gospodarczej zależy sposób prowadzenia spraw spółki czy też formalności związane z rejestracją firmy. Prowadzenie biznesu to niełatwe zadanie, dlatego, zanim założysz własną firmę, koniecznie rozpatrz wszelkie za i przeciw. Powodzenia!