Praca z domu ma coraz większe znaczenie. Pandemia wirusa i wymuszony lockdown sprawiły, że pracodawcy wydają się wreszcie dostrzegać zalety tego rozwiązania – niższe koszty, mniejsze zużycie mediów, ale też lepszą wydajność zespołów – oczywiście przy odpowiedniej dozie organizacji.
Jednak praca z domu niesie ze sobą szereg zagrożeń. Wystawia nas na pokusy nieznane w biurze. Seriale, media społecznościowe oraz dziesiątki innych rzeczy i aktywności, które absorbują naszą uwagę i nie pozwalają skoncentrować się na pracy. W efekcie praca, którą w biurze wykonujesz w kilka godzin, przy pracy z domu może zająć ci cały dzień lub dwa. Masz wrażenie, jakby coś kradło twój czas. Czym są te złodzieje czasu i jak sobie z nimi radzić?

Typowe pożeracze czasu, czyli co nie pozwala skupić się na pracy?

Złodzieje czasu mogą mieć różną naturę. Czasem są wynikiem naturalnych skłonności, innym razem są to czynniki zewnętrzne, jak nadmierne gaduły w pracy. Lista pożeraczy czasu mogłaby zapełnić wiele tomów i nie istnieje żaden czarodziejski sposób, żeby uwolnić się od ich wpływu. Jednak jeśli włożysz odrobinę zaangażowania – możesz wypracować umiejętność radzenia sobie z ich pokusami.

Marnowanie czasu przez  rozpraszacze, złodzieje czasu

Marnowanie czasu powodowane jest przez kilka mechanizmów. Do podstawowych przyczyn marnowania czasu należy „natychmiastowa nagroda”. Realizując lub rozwijając złożone projekty, na efekty musimy czekać nierzadko nawet kilka miesięcy czy lat. Uleganie rzeczom przyjemnym przynosi nagrodę niemal natychmiast, choć jest ona mniej wartościowa i raczej nie przynosi prawdziwej satysfakcji. To jak ze zjedzeniem tabliczki czekolady od razu. Przyczyną może być brak dostatecznej umiejętności radzenia sobie z pokusami. Postaraj się zorganizować trochę czasu na wypoczynek, tak, żeby przyjemności rzeczywiście stanowiły nagrodę.

Nuda i zmęczenie zabijają motywację

Czasem złodzieje czasu działają niepostrzeżenie: wielogodzinna praca, która potrafi zmęczyć i znużyć sprawia, że łatwiej ulegamy pożeraczom czasu. Po kilku godzinach wysiłku, zasoby silnej woli maleją. Zdolności poznawcze umysłu się obniżają. Żeby oderwać się na chwilę od pracy, ulegając pokusie szybkiego zapełniania wolnych chwil łatwo dostępnymi aktywnościami. Jest to tylko inną formą ulegania pokusom. Powrót do pracy zajmuje nam nie kilka minut, a kilka godzin, czemu zwykle towarzyszy poczucie straty czasu.

Nuda i zmęczenie wpływają negatywnie na organizację dnia

Pewnie zauważyłeś, że brak wartościowej stymulacji zmniejsza efektywność wykorzystania szarych komórek. Zmęczony umysł jest bardziej podatny na złodziei czasu. To od ciebie zależy, czy włożysz odrobinę zaangażowania i spędzisz wolny czas w wartościowy sposób, czy raczej postawisz na złodziei czasu. Badania naukowe pokazują, że człowiekowi trudno powstrzymać się przed wypełnieniem wolnego czasu przyjemnymi, ale miałkimi rzeczami. Wynika to z wrodzonych potrzeb ludzi i ze wspomnianego wyżej mechanizmu „natychmiastowej nagrody”.

Jak skutecznie eliminować złodziei czasu?

Złodzieje czasu na drodze podnoszenia własnej produktywności. Nabycie umiejętności skutecznego radzenia sobie ze złodziejami czasu nie jest jednak proste. Nie ma magicznej różdżki, bo takie skłonności u każdego z nas wynikają z różnych przyczyn. Czasem wystarczy zadbać o porządek i planowanie, wyeliminować rzeczy, które odciągają uwagę od pracy, albo nauczyć się rozsądnie korzystać z mediów społecznościowych. Bardzo ważną sprawą jest, aby docenić siłę odpoczynku.

Niekiedy jednak problem jest na tyle poważny, że aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem, musimy zasięgnąć porady specjalisty.
To żaden wstyd. Rozwijać się powinniśmy przez całe swoje życie!

Sprawdź co kradnie twój czas

Poświęć trochę czasu na zbadanie, czego możesz robić w ciągu jednego dnia życia. Zapisuj wszystkie zajęcia w danym momencie: analizy, „pracę koncepcyjną”, rozmowy, raportowanie, papierologię. Zapisuj też, ile czasu zajmuje ci każda czynność. Dzięki temu z jednej strony będziesz wiedział, co można zrobić z każdą kolejną godziną dnia, a z drugiej – gdzie pożeracze czasu czyhają najchętniej. Zobaczysz też, które czynności przyniosły konkretne efekty, a które były bezproduktywne.

Social media kradną czas

Zrób listę rzeczy naprawdę ważnych. Ustalaj cele i weryfikuj postępy

Podstawą lepiej zorganizowanego życia jest plan dnia. Planując zadania ustalaj priorytety – które zadania są najważniejsze  i zacznij od nich. Jeśli ustalanie priorytetów sprawia ci problem, możesz skorzystać macierzy Eisenhowera. 20% działań przekłada się zwykle na 80% wyników (zasada Pareto) – zastanów się, na jaki rezultat cię realnie stać. Określ, co będziesz mógł uznać za sukces. Potem pokuś się o jego ocenę. Jeżeli nie udało się, wyciągnij wnioski, dlaczego tak się stało? Może postanowisz zmienić coś w swoim postępowaniu?

Aby uporządkować chaos i nie tracić czasu, przygotuj listę zadań

Poznaj siebie i swój rytm dnia. Oceń, kiedy jesteś najbardziej produktywny, masz najwięcej energii i wtedy zmierz się z najtrudniejszymi zadaniami.

Asertywność – jesteś panem swojego życia

Nie pozwól, by ci przeszkadzano, gdy skupiasz się na pracy. Zdarza się, że ktoś czegoś od nas chce – czasem jest to faktycznie poważna sprawa, ale często są to tylko emocjonalne wampiry, które zabierają naszą energię. Warto jednak określić, czy nasza reakcja jest niezbędna, czy też sprawa może poczekać i zacząć podejmować słuszne decyzje..

Pożeracze czasu lubią bałagan i pośpiech

Bałagan zmniejsza produktywność. I nie tylko bałagan na biurku – znacznie bardziej przeszkadza ten w dokumentacji. Aby wyeliminować nieskuteczne nawyki dotyczące zarządzania i ich oddziaływanie często wystarczy ustalenie pewnych zasad i pilnowanie, żeby rzeczy trafiały tam, gdzie jest ich miejsce.

Złodzieje czasu, czyli wszystko to, co na co dzień zabiera Ci czas

Śpiesz się powoli – pracuj w swoim własnym, optymalnym tempie. Przy robieniu kilku rzeczy naraz umysł skupia się na zbyt wielu szczegółach, ponadto skacząc między zadaniami, tracimy czas i energię na ponowne wdrożenie się do założeń .

Złodzieje czasu – jak sobie z nimi radzić?

Nie chcesz tracić czasu na błahostki – to  zupełnie naturalne. Żeby to osiągnąć, powinieneś przeanalizować, co zabiera ci czas, przeznaczony na pracę. Czy to brak planu dnia, czy zniechęcający bałagan w dokumentacji, czy może namolni znajomi, zajmujący cię swoimi problemami? A może jesteś przemęczony powszednią, rutynową pracą i potrzebne ci nowe wyzwania, odpowiadające twoim prawdziwym potrzebom?

Pożeracze czasu sprawiają wrażenie trudnych do pokonania, ale tak naprawdę wcale takie nie są. Dzięki radom zawartym w tekście, który właśnie przeczytałeś, przezwyciężysz je bez problemu. Przemyślany plan dnia, skupienie się na jednym zadaniu oraz pamiętanie o potrzebnym odpoczynku wydatnie ci w tym pomogą. Kiedy zastosujesz się do tych rad będziesz niezmiernie zdziwiony ile czasu potrafisz zaoszczędzić w ciągu dnia.

Zatem nie zwlekaj, łap bestie za rogi i do dzieła!