Dermatozy związane z nadmiernym łuszczeniem się skóry leczy się ze względu na pochodzenie choroby w podobny sposób. Dlatego w przypadku łupieżu wywołanego przez drożdżaki wybiera się podobne albo nawet takie same produkty kosmetyczne i lecznicze jak przy łzs. Dziś dowiecie się, dlaczego dotyka Was łupież i jak skutecznie z nim walczyć.

Przyczyny powstawania łupieżu, które warto znać 

Łupież to białawy, najczęściej suchy nalot na skórze głowy, a dokładnie złuszczony nadmiernie naskórek. Oczywiście łupież występuje też w tłustej postaci i wtedy najczęściej związany jest z łzs. Tworzą się tłuste strupy o żółtawym zabarwieniu. Jedną z przyczyn pojawiania się łupieżu mogą być zaburzenia hormonalne czy też nadmiar stresu, a także zła dieta. Bywa również tak, że struktura skóry jest nieprawidłowa, co sprzyja przesuszeniu i pojawianiu się stanów zapalnych. Na łupież i nadmiernie szybkie złuszczanie się naskórka na skórze głowy wpływ ma także aktywność grzybów Malassezia, czyli tych samych które odpowiadają za łojotokowe zapalenie skóry. Normalny cykl łuszczenia się skóry trwa 28 dni, a w przypadku zaburzeń od 7 do 21 dni. Jeżeli chodzi o dietę to pojawianiu się łupieżu może sprzyjać spożywanie alkoholu, który powoduje przesuszanie skóry, a także braki witaminy F, czy też witaminy B6.       

To także może Cię zainteresować: Przeczytaj "Co to jest rozwój społeczny ? – kluczowe aspekty i etapy ", aby dowiedzieć się więcej!

łupież na głowie

Produkty kosmetyczne, które warto stosować na łupież 

Łupież to najczęściej choroba o złożonym podłożu nie tylko genetycznym, ale i psychospołecznym. Jeżeli dotknął Was ten problem, to możecie sięgnąć po skuteczne kosmetyki, które służą do jego zwalczania. Co na łupież sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim należy tu wymienić szampony przeciwłupieżowe i odżywki, które zawierają pirokton olaminy, dwusiarczek selenu, ketokonazol czy też pirytion cynku. Takie produkty należy stosować w okresie występowania objawów. Można też sięgnąć po naturalne wcierki czy płukanki na łupież. Wśród nich dobrze sprawdzają się te na bazie wody i octu. Wystarczy do szklanki wody do dać dwie łyżki octu i płukać tą miksturą włosy raz w tygodniu. Inny sposób to stosowanie klasycznej wcierki ze składników, które także zawsze mamy pod ręką w domu, a więc wody i sody oczyszczonej. Te składniki należy wymieszać w proporcji 1:1, a następnie wcierać w skórę głowy. Należy je pozostawić na 5 minut, a następnie spłukać. Jest też wiele ziół, które zwalczają łupież, a wśród nich można zdecydować się na płukankę z tymianku, która ma właściwości grzybobójcze. Stosuje się ją po umyciu włosów, podobnie jak inne płukanki.          

Jeśli ciekawi Cię ta tematyka, to tutaj mamy inny artykuł w tej tematyce: Co to jest sorbent? Poznaj zastosowanie tych pomocnych środków absorpcyjnych

Jak dbać o skórę głowy, gdy zwalczy się objawy łupieżu? 

Warto myć włosy łagodnym szamponem, który nie zawiera wysuszających składników. Należy stronić od tych, które zawierają SLS, SLES, parabeny i oleje mineralne. Warto wybierać produkty, które mają jak najwięcej naturalnych składników. Istotne znaczenie ma przede wszystkim to, by były niekomedogenne. Dzięki temu można uniknąć powstawania nowych stanów zapalnych i szybkich nawrotów łupieżu. Bardzo ważne jest też zadbanie o prawidłową dietę, która także ma wpływ na zdrowie skóry i jej optymalne nawilżenie. W diecie trzeba unikać nadmiaru soli. Ponadto warto sięgać po produkty, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, które pozytywnie wpływają na zdrową barierę hydrolipidową. Przeciwdziałanie łupieżowi może być kompleksowe. Warto pamiętać, by np. nosić przewiewne nakrycia głowy, które nie wywołują nadmiernego pocenia się skóry i nadprodukcji sebum.        

Więcej informacji o podobnej tematyce znajdziesz tutaj: Co wypożyczać żeby zarobić? – kreatywny pomysł na biznes

Artykuł zewnętrzny