Niekontrolowane wycieki to jeden z największych problemów dotykających procesów produkcyjnych, transportu i eksploatacji różnorodnych cieczy. Stosowanie sorbentów pomaga zapobiec skażeniu środowiska. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest sorbent?

Łacińskie słowo sorbere oznacza dosłownie pochłaniać. Dlatego sorbentem nazywa się różne substancje, które mogą występować w formie ciekłej i stałej, które pochłaniają inne substancje. Sorbenty mogą mieć postać granulek, mat, rękawów, wiórek czy rolek, a pochłaniać ciecze mogą na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest adsorpcja, czy powierzchowne wiązanie cząsteczek cieczy. Drugim — absorpcja, czyli całkowite wchłonięcie cząsteczek, z którym sorbent wchodzi w fizyczny kontakt. 

Najważniejszym powodem stosowania sorbentów jest blokowanie niebezpiecznych wycieków, a także neutralizowanie działania niektórych chemikaliów, które mogą być toksyczne: np. smary, oleje, kwasy, rozpuszczalniki itp.

Sprawdź, jak prawidłowo dobrać sorbent – https://www.ekologus.pl/czym-kierowac-sie-podczas-kupna-sorbentu-aby-dobrac-go-odpowiednio-do-naszych-potrzeb/

Przykłady sorbentów, które warto znać

Sorbenty dzielimy na organiczne, chemiczne i nieorganiczne. Do sorbentów organicznych zaliczamy naturalne i mineralne. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się np. sorbenty glebowe i diatomitowe (czyli ziemia okrzemkowa). Świetnie sprawdzają się np. do zbierania ropy.

Sorbenty mineralne to między innymi torf, piasek, wełna szklana czy talk. Oprócz tego wielu producentów tworzy własne, gotowe mieszanki złożone z przetworzonych minerałów, które dopasowują się do wielu cieczy.

Sorbenty chemiczne są stosowane zazwyczaj w zakładach przemysłowych, których praca wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych wycieków substancji. Profesjonalne sorbenty do oleju i chemikaliów są zazwyczaj granulatami, rozwijanymi arkuszami czy rękawami sorpcyjnymi. Mogą być wytwarzane z różnorodnych substancji. 

Gdzie stosuje się sorbenty?

Sorbenty znajdują zastosowanie w wielu różnorodnych dziedzinach i branżach. Są jednym z podstawowych elementów wyposażenia w zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Sprawdzają się również w magazynach i parkach maszynowych. Powszechnie stosuje się je w laboratoriach badawczych, na statkach handlowych, a także w oczyszczalniach. 

Większość osób zna jednak sorbenty z dnia codziennego: to granulki, żele czy maty, które znajdują się w pojemnikach z żywnością, nowym obuwiu czy farmaceutykach. 

Każdy sorbent powinien mieć stosowny atest, który potwierdza możliwość jego stosowania przy konkretnym produkcie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat przepisów ochrony środowiska i w jaki sposób prawidłowo je interpretować, skontaktuj się z nami: ekologus.pl.

Artykuł zewnętrzny