Zastanawiasz się jak zarabiać na rysowaniu? Zarabianie na rysowaniu to nie tylko marzenie, ale realna perspektywa, w której możesz przekształcić swoją pasję w dochodowy biznes. Projektowanie graficzne, sprzedaż wysokiej jakości wydruków, a może założenie bloga, który przyciągnie rzesze entuzjastów Twojej sztuki? To tylko niektóre ze sposobów, które otwierają drzwi do potencjalnych zysków.

W erze mediów społecznościowych Twoje umiejętności mogą być docenione na całym świecie. Czy wiesz, że rysowanie może być świetnym sposobem na zarabianie pieniędzy? Pracuj nad własnym portfolio, szukaj zleceń, a pierwsze zlecenie może otworzyć furtkę do stałych klientów i satysfakcjonującej pracy.

Jak pozyskać pierwsze zlecenie?

Pozyskanie pierwszego zlecenia w branży rysunku to kluczowy krok na drodze do sukcesu. Początki mogą być trudne, to właśnie one kształtują Twoją drogę do profesjonalizmu.

Zacznij od budowania swojego portfolio. To wizytówka Twoich umiejętności w projektowaniu graficznym i rysunku. To podstawa, jeśli chcesz przekonać potencjalnych klientów o wysokiej jakości Twojej pracy.

Nie zapomnij o mediach społecznościowych np. fb czy instagram. Załóż bloga z twórczym i inspiracjami. To świetny sposób na dotarcie do większej liczby ludzi i pokazanie swojej sztuki całemu światu.

Pamiętaj, że każdy ma szansę w branży kreatywnej. Szukaj zleceń, nawet tych mniejszych – to inwestycja w rozwój Twoich umiejętności i budowanie własnego rachunku. To także sposób na zdobycie cennego doświadczenia i portfolio, które przyciągnie większą liczbę klientów.

Rysowanie obrazka na papierze przez rysownika

Tworzenie portfolio

Tworzenie portfolio jest kluczowym krokiem dla grafika lub artysty, który chce zaprezentować swoje umiejętności i projekty potencjalnym klientom lub pracodawcom. Oto kilka istotnych kroków w procesie jego tworzenia:

 • Wybierz swoje najlepsze prace: Starannie wybierz prace, które najlepiej reprezentują Twoje umiejętności i styl. Wybierz różnorodne projekty, aby pokazać swoje zdolności w różnych obszarach grafiki.
 • Stwórz stronę lub platformę online: Wybierz platformę, na której chcesz hostować swoje portfolio. Może to być własna strona internetowa, platforma do tworzenia portfolio lub specjalne strony dla artystów.
 • Zadbaj o czytelność i nawigację: Upewnij się, że Twoje portfolio jest łatwe do nawigowania. Dodaj menu lub kategorie, które pomogą użytkownikom szybko znaleźć interesujące ich prace.
 • Dodaj opisy i kontekst: Do każdej pracy dodaj krótki opis, który wyjaśnia, co to za projekt, dla kogo został stworzony i jakie były cele.
 • Pokaż różnorodność: Obejmij różne style, techniki i typy projektów. To pokaże, że jesteś wszechstronnym artystą, gotowym podjąć się różnorodnych zleceń.
 • Aktualizuj regularnie: Dodawaj nowe projekty, aby pokazać, że stale rozwijasz swoje umiejętności. To może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.
 • Dodaj recenzje: Jeśli masz pozytywne opinie od klientów, zamieść je w odpowiednim miejscu na swoim portfolio. To może zbudować zaufanie do Twoich umiejętności.

Portfolio rysownika

Prowadzenie bloga artystycznego

Prowadzenie bloga artystycznego to znakomity sposób na podzielenie się swoją pasją, inspiracjami i pracami z innymi. Określ, o czym chcesz pisać. Czy będzie to prezentacja Twoich prac, poradniki, inspiracje czy refleksje nad sztuką? Określenie celu pomoże Ci dostosować treści do oczekiwań czytelników. Staraj się regularnie publikować posty i artykuły, aby czytelnicy wiedzieli, czego się spodziewać. Dbaj o wysoką jakość zawartości. Niezależnie od tego, czy piszesz o swoich pracach, inspiracjach czy technikach artystycznych, treści powinny być interesujące i merytoryczne. Dodawaj wysokiej jakości obrazy swoich prac. To przecież Twoja strona www, czyli blog artystyczny, więc wizualny aspekt jest kluczowy. A kto z Was pamięta digart? Wiele osób zaczeło zarabiać na rysowniu dzięki temu portalowi.

Zbuduj swoją markę na Instagramie

Zbudowanie marki na Instagramie jest ważne dla artysty, który chce promować swoją twórczość i dotrzeć do szerszego audytorium. Określ swoją niszę czyli skoncentruj się na konkretnym rodzaju sztuki lub tematyce, która Cię najbardziej interesuje, np. ilustracje, komiksy czy portrety. Używaj konsekwentnego stylu, kolorów i tematów w swoich postach, aby tworzyć rozpoznawalną markę wizualną. Staraj się utrzymywać regularność w publikowaniu, ale nie rób tego kosztem jakości. Odpowiadaj na komentarze i podziękuj za feedback. To buduje więź i lojalność z Twoją społecznością.

Znajdź swój styl

Odnalezienie własnego stylu w rysowaniu to kluczowa część Twojego sukcesu. To, co wyróżnia Cię spośród innych, to właśnie Twój niepowtarzalny sposób wyrażania się poprzez sztukę. Nie ograniczaj się tylko do rysowania – rozważ projektowanie graficzne, które może stanowić doskonałe uzupełnienie Twojej oferty.

Założenie bloga pozwala na pokazanie procesu tworzenia, a także podzielenie się inspiracjami i wiedzą z zakresu rysowania oraz projektowania. To doskonały sposób na budowanie swojej marki i zaufania klientów. Kolejna perspektywa to zyski ze sprzedaży wysokiej jakości wydruków.

Nie zapominaj o obecności w mediach społecznościowych. To tam możesz zacząć budować swoją społeczność i zdobywać pierwsze zlecenia.

Jakie rysunki się sprzedają?

Kluczem do sukcesu, aby zacząć zarabiać na rysowaniu jest zrozumienie, jakie rodzaje rysunków cieszą się największym zainteresowaniem. To nie tylko kwestia talentu, ale także umiejętności dostosowania się do potrzeb rynku. Co woli klient, obrazy w digitalu czy tworzenie zwykłej kreski ołówkiem? Jakie projekty sprzedać? 

Możesz zacząć od projektowania graficznego, tworząc ilustracje o wysokiej jakości, które są chętnie wykorzystywane w różnych mediach społecznościowych i na stronach internetowych. To świetny sposób na zaprezentowanie swojej sztuki całemu światu.

Jeśli zależy Ci na sprzedaży fizycznych produktów, skup się na projekcie koszulek lub malowaniu tkanin. Współczesna moda ceni unikatowe wzory, dlatego nawet początkujący grafik może znaleźć swoje miejsce na rynku.

Tworzenie i sprzedaż rysunków online

W branży artystycznej, zarabianie na rysowaniu stało się dostępne dla każdego. Tworzenie i sprzedaż rysunków online to nie tylko pasja, lecz również sposób na wygenerowanie dochodu z własnej sztuki. Pamiętaj, że projektowanie graficzne można również wykorzystać do stworzenia unikalnych wzorów na różnych wyrobach, co otwiera kolejne perspektywy zarobkowe. Bardzo istotna jest obecność w mediach społecznościowych, gdzie możesz budować społeczność pasjonatów Twojej sztuki. Pamiętaj, że kluczowym elementem jest nie tylko tworzenie, ale również promocja własnej marki oraz umiejętność znalezienia zleceń.

Rysownik w trakcie tworzenia obrazu

Jakie cechy powinien mieć dobry grafik ?

Odnoszący sukcesy grafik powinien mieć szereg cech, które pomagają mu w osiąganiu doskonałych rezultatów w swojej dziedzinie. Oto kilka kluczowych cech:

 • Kreatywność i wyobraźnia: Grafik musi być w stanie generować nowatorskie i oryginalne pomysły oraz mieć zdolność do widzenia potencjału w różnych elementach wizualnych.
 • Znajomość narzędzi i technologii: Umiejętność obsługi programów graficznych, takich jak Adobe Illustrator, Photoshop, InDesign, czy CorelDRAW, jest kluczowa. Dodatkowo, znajomość najnowszych trendów w projektowaniu graficznym i technologiach też jest ważna.
 • Zrozumienie komunikacji wizualnej: Grafik musi rozumieć, jak działa komunikacja wizualna i jakie są jej podstawowe zasady, takie jak układ, proporcje, kolory, typografia itp.
 • Znajomość rynku i trendów: Grafik powinien być na bieżąco z trendami w branży, znać oczekiwania klientów oraz rozumieć, jakie projekty są najbardziej atrakcyjne i skuteczne.
 • Samodyscyplina i terminowość: Praca jako grafik często obejmuje terminy i harmonogramy, dlatego ważne jest, aby być samodzielnym i dyscyplinowanym w wykonywaniu zleceń.

Jak zarabiać na rysunku jako grafik?

W branży artystycznej, zarabianie na rysowaniu jako grafik to nie tylko wyraz talentu, ale także umiejętność przekształcania hobby w dochodowy biznes. Możesz wykorzystać swoje zdolności w projektowaniu graficznym, tworząc wyjątkowe ilustracje, które zyskują uznanie na mediach społecznościowych i przynoszą zyski poprzez sprzedaż wysokiej jakości wydruków.

Ale to nie wszystko. Możesz założyć bloga, na którym podzielisz się swoją wiedzą i inspiracjami z szeroko pojętej branży kreatywnej.

Szkoła rysunku to kolejna opcja. Dzielenie się wiedzą i umiejętnościami z innymi pasjonatami może być zarówno satysfakcjonujące, jak i dochodowe. 

Ilustracje do książek i magazynów

Ilustracje do książek i magazynów stanowią fascynujące pole do zarabiania dla utalentowanych grafików. Tworzenie wyjątkowych wizualizacji, które wzbogacają treść i przyciągają czytelników, może być nie tylko satysfakcjonujące, ale i dochodowe. 

Aby odnieść sukces w tym obszarze, warto rozwinąć unikatowy styl graficzny, który pozwoli wyróżnić się na rynku i przyciągnąć klientów. Ważna jest umiejętność dostosowania ilustracji do konkretnego charakteru tekstu oraz podkreślenie kluczowych momentów i emocji. Dobry ilustrator do książek rozumie, jak obrazy mogą wspomagać fabułę i pomagać czytelnikowi lepiej zrozumieć historię. Umiejętność posługiwania się różnymi technikami, od tradycyjnych po cyfrowe, poszerza możliwości i otwiera drzwi do różnych rynków. Wykorzystanie mediów społecznościowych, bloga lub strony internetowej do promocji swojej pracy może przynieść więcej zleceń.Śledzenie nowości w oprogramowaniu i technologiach graficznych pozwala utrzymać konkurencyjność w branży. 

Czy zgłaszanie się do konkursów może generować dochód?

Oczywiście, zgłaszanie się do konkursów może potencjalnie generować dochód, choć nie zawsze jest to głównym celem. Oto kilka sposobów, w jakie konkursy mogą przyczynić się do zarabiania:

 • Nagrody finansowe: Niektóre konkursy oferują atrakcyjne nagrody pieniężne dla zwycięzców, które mogą wpłynąć na Twój dochód.
 • Sprzedaż wygrywających prac: Jeśli Twoje prace zostaną nagrodzone lub wyróżnione, mogą stać się bardziej atrakcyjne dla potencjalnych klientów lub kolekcjonerów, którzy mogą być zainteresowani ich zakupem.
 • Wzrost zainteresowania Twoją twórczością: Zwycięstwo lub wyróżnienie w konkursie może zwiększyć zainteresowanie Twoją twórczością. To może skutkować większą liczbą zleceń od klientów, którzy zauważyli Twoje osiągnięcia.
 • Promocja osobista: Udział w konkursach i ewentualne zwycięstwo może zwiększyć Twoją widoczność w branży, co może przekładać się na większą liczbę klientów i zamówień.
 • Oferty pracy lub kontrakty: Zwycięstwo w konkursie może przyciągnąć uwagę potencjalnych pracodawców lub klientów, którzy chcieliby skorzystać z Twoich umiejętności na stałe lub na zlecenie.

Jednak warto pamiętać, że konkursy są konkurencyjne, a wygranie nie jest gwarantowane.

Portrety na zamówienie

Rysowanie portretów na zamówienie to nie tylko wyjątkowy sposób na wyrażenie swojego talentu, ale także doskonała okazja do zarabiania. Promuj swój talent i pokaż światu, że oferujesz rysowanie portretów na zamówienie. Teraz jest na to duży popyt! Możesz to zrobić poprzez założenie konta na mediach społecznościowych, utworzenie strony internetowej lub skorzystanie z platform specjalizujących się w sprzedaży sztuki. Udostępnij na swoich profilach zdjęcia przykładowych portretów, aby potencjalni klienci zobaczyli Twój styl i umiejętności. Nie zapomnij dobrze się reklamować a uda Ci się dużo zarobić na rysowniu! Zdecyduj, ile będziesz pobierał za różne rodzaje portretów (np. od zdjęcia, na żywo itp.) oraz jakie opcje dostosowania oferujesz (np. format, technika, tło). Zabezpiecz płatności i prawa autorskie. Zadbaj o wysoką jakość pracy a po dostarczeniu portretu, zapytaj klienta o opinię. Pozytywne opinie mogą być świetną rekomendacją dla potencjalnych klientów.

Malowanie na tkaninach

Malowanie na tkaninach to ciekawy sposób na wyrażanie swojej kreatywnośc oraz źródło dochodu. Rozpocznij od kontaktu z lokalnym sklepem artystycznym lub przeszukaj internet, aby znaleźć farby do tkanin oraz pędzle lub inne narzędzia malarskie.Wybierz tkaniny, które nadają się do malowania, np. bawełna, len czy jedwab. Przed malowaniem, upewnij się, że tkanina jest czysta i dobrze wyprasowana. To pozwoli na równomierne rozłożenie farby. Zanim zaczniesz malować, miej w głowie lub na papierze pomysł na to, co chcesz namalować. Zanim przystąpisz do głównego projektu, przetestuj farby na małym kawałku tkaniny, aby upewnić się, że osiągniesz oczekiwany efekt. Teraz możesz rozpocząć malowanie. Po zakończeniu malowania, zastosuj fixację, która utrwali farby na tkaninie i pozwoli na pranie bez utraty koloru.


Jeśli chcesz podzielić się swoimi dziełami ze światem, zrób dobrej jakości zdjęcia i udostępnij na mediach społecznościowych lub załóż sklep internetowy, na przykład na platformie Etsy.

Ilustracje do gier

Ilustracje do gier stanowią fascynujące pole dla artystów, oferując również szansę na zarobek. Przed przystąpieniem do tworzenia ilustracji, zanurz się w temat oraz fabułę gry. Zrozumienie kontekstu pozwoli Ci stworzyć grafiki, które będą w pełni oddać klimat i atmosferę gry.Wybierz styl grafiki, który najlepiej pasuje do charakteru gry. Czy ma być to pixel art, realistyczne rysunki, komiksy czy może abstrakcyjne wzory?Ważne jest tworzenie wyjątkowych projektów graficznych, które wkomponowują się w narrację gier, nadając im dodatkową głębię i atrakcyjność.

Grafika przedstawia tworzenie ilustracji / animacji do gier komputerowych. Dzięki temu grafik może zarabiać na rysowaniu

Zastanawiasz się, jak to zacząć? Możesz rozważyć założenie bloga lub aktywne uczestnictwo w mediach społecznościowych, by podzielić się swoimi unikatowymi projektami i zdobyć uznanie w branży. Jeśli masz tablet to możesz pobrać darmowe programy graficzne. 

Sprzedaż projektów czyli jak zarabiać na rysowaniu

Sprzedaż ilustracji do gier to świetny sposób na zarabianie na swojej twórczości. Oto kilka popularnych platform i sposobów, które warto rozważyć:

 1. Platformy do sprzedaży grafik:
  • DeviantArt: To społeczność artystyczna, na której możesz publikować i sprzedawać swoje prace, w tym ilustracje do gier.
  • ArtStation: Specjalizuje się w twórczości dla przemysłu gier, filmów i animacji. To świetne miejsce, by pokazać swoje umiejętności i zdobyć zlecenia.
  • Gumroad: Umożliwia sprzedaż plików cyfrowych, w tym ilustracji, na własnych warunkach.
  • Itch.io: Jest platformą do dystrybucji gier, ale oferuje również możliwość sprzedaży zasobów graficznych, takich jak ilustracje.
 2. Aukcje internetowe:
  • eBay: Choć głównie znany z aukcji, można tutaj sprzedawać również pliki cyfrowe, w tym ilustracje.
 3. Własny sklep online:
  • Własna strona internetowa lub sklep online: Jeśli masz już swoją stronę internetową, możesz dodać do niej sekcję z ilustracjami do sprzedaży.
 4. Media społecznościowe:
  • Instagram i Facebook: Możesz promować swoje ilustracje na tych platformach i kierować zainteresowanych do miejsca, gdzie można je zakupić.
  • Etsy: To platforma, która skupia się głównie na rękodziele, ale można tutaj również sprzedawać cyfrowe produkty, takie jak ilustracje.
 5. Kontakt ze studiami i wydawcami gier:
  • Skontaktuj się z niezależnymi studiami lub wydawcami gier. Wiele z nich może potrzebować specyficznych ilustracji do swoich projektów.
 6. Targi branżowe:
  • Na takich wydarzeniach można nawiązać kontakty z przedstawicielami przemysłu gier, którzy mogą być zainteresowani zakupem Twoich ilustracji.
 7. Agencje Kreatywne:
  • Wiele agencji zajmujących się tworzeniem gier może poszukiwać zewnętrznych artystów do współpracy przy projektach.

Nauczanie rysunku

Zarabianie na nauczaniu rysunku może być satysfakcjonującym i kreatywnym zajęciem. Możesz zarabiać pieniądze udostępniając kursy rysunku online na platformach edukacyjnych lub za pośrednictwem własnej strony internetowej. Jeśli preferujesz nauczanie osobiście, zorganizuj warsztaty lub regularne kursy np. w lokalnych placówkach edukacyjnych. Oferuj próbne lekcje aby przekonać potencjalnych uczniów. Twórz i sprzedawaj instrukcje rysowania krok po kroku na różne tematy. Oferuj lekcje indywidualne lub też prowadź kursy grupowe. Wykorzystaj media społecznościowe, takie jak Instagram, Facebook czy YouTube, aby promować swoje kursy i dzielić się swoją wiedzą na temat rysunku. Nie zapomnij, że rysownik profesjonalista musi mieć cierpliwość!

Identyfikacja wizualna

Chcesz zarabiać? A slyszałeś o brandingu? Identyfikacji wizualna (branding) to kolejna propozycja na powiększenie Twojego dochodu. Możesz specjalizować się w projektowaniu logotypów, grafik marki i innych elementów identyfikacji wizualnej, które pomagają firmom wyróżniać się na rynku. Oferuj usługi projektowania materiałów promocyjnych, takich jak ulotki, plakaty, broszury, opakowania itp. Pomagaj firmom w określaniu schematów kolorów, fontów i stylów, które będą reprezentować ich markę. Twórz cyfrowe elementy, takie jak banery reklamowe, grafiki do mediów społecznościowych i inne elementy wizualne. Możesz także specjalizować się w projektowaniu opakowań, które wyróżniają produkty na półce sklepowej i przyciągają uwagę klientów. To całkiem inna sprawa, zobacz ile masz ciekawych możliwości.

Jakich zleceń należy się wystrzegać?

Podczas pracy w branży graficznej, istnieją pewne rodzaje zleceń, które mogą okazać się problematyczne. Pamiętaj, zawsze unikaj pracy bez podpisanej umowy lub kontraktu, która określa warunki współpracy, w tym płatności, terminy i zakres projektu. Wystrzegaj się zleceń w których klient nie jest w stanie dokładnie określić swoich oczekiwań lub wymagań co do projektu, a które mogą prowadzić do frustracji i konfliktów. Unikaj również projektów, które promują nieodpowiednie, obraźliwe lub nielegalne treści.

Osoba szkicująca obrazek w zeszycie

Pamiętaj, ważne jest, aby być świadomym wartości swojej pracy i nie zgadzać się na projekty, które nie przynoszą satysfakcji i uczciwej kompensacji.

Jak zarabiać na rysowaniu? Osiągnij sukces w branży kreatywnej!

Pamiętaj, że sukces w branży kreatywnej nie zależy tylko od talentu, ale również od determinacji i ciężkiej pracy. Rozwijaj swoje umiejętności, szukaj inspiracji wśród znajomych grafików, i nie bój się zadawać pytań. Niezależnie od tego, czy rysujesz portrety czy tworzysz projekty koszulek, ważne jest, żebyś robił to z całym szacunkiem do swojej sztuki. Traktuj to jak przygody a uda Ci się nabrać wprawy i kto wie może staniesz się sławnym projektantem!

Nawet jeśli nie masz jeszcze ogromnego portfolio, nie zwlekaj z poszukiwaniem pierwszych zleceń. Pamiętaj, że w branży kreatywnej, doświadczenie zdobywa się poprzez praktykę. Z czasem, z własnym rachunkiem i w pełni rozwiniętym portfolio, będziesz w stanie przekształcić swoją pasję w dochodowe źródło utrzymania. Pamiętaj konkurencja jest duża, ale Ty też możesz zostać zawodowym rysownikiem!