Budowanie zespołu w XXI wieku – zastanawiasz się jak to zrobić? Nic w tym dziwnego. W końcu jest to czas, w którym rynek pracy przeszedł olbrzymią rewolucję. Pandemia i home office niewątpliwie wpłynęły na powstanie dystansu społecznego między ludźmi. Aby temu zaradzić, firmy coraz częściej stawiają na teambuilding.

Co to właściwie jest? To wszelkiego rodzaju działania, które mają wpływ na tworzenie się zgranej załogi. Jest to bardzo ważny proces. W końcu ciężko byłoby wyobrazić sobie znakomicie prosperującą firmę bez pracowników, prawda?

Zatem jeśli jesteś przywódcą, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim przewodnik lidera, który pomoże ci zbudować zespół w XXI wieku krok po kroku!

Komunikacja

Jest to jedna z najważniejszych kwestii związanych z budowaniem zespołu. Więc jeśli chcesz ustrzec się przed dystansem społecznym, który narodził się w czasach pandemii, bądź w stałym kontakcie ze swoją załogą. Zadbaj o to, by wasze codzienne dyskusje miały charakter zarówno formalny, jak i mniej oficjalny. Jeśli pracujecie z domu, to korzystajcie z możliwości, jakie dają wam komunikatory. One z pewnością przyczynią się do zacieśnienia więzi między rozproszonymi członkami zespołu. 

Podział ról

Sprecyzuj role już na samym początku waszej współpracy. Wtedy każdy pracownik będzie wiedział, co należy do jego obowiązków. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć niepotrzebnych konfliktów powstających na skutek wchodzenia sobie w zakres działalności.

Podział zadań w zespole

Pamiętaj, aby role wyznaczać na podstawie indywidualnych kompetencji pracowników. Jeśli uwzględnisz dodatkowo ich preferencje i typ osobowości to będziesz miał olbrzymią szansę na stworzenie wymarzonego zespołu.

Integracja

Organizuj wyjazdy lub wspólne wyjścia, podczas których pracownicy będą mieli szansę lepiej się zapoznać. Istnieje wiele sprawdzonych pomysłów na integrację firmową. Musisz jednak pamiętać o tym, że każda załoga jest inna. Zatem skup się na specyfice swojej grupy i wybierz takie aktywności, które spodobają się zatrudnionym. 

Integracja pracowników

Czas sielanki możesz wykorzystać też na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć zespołu. To z pewnością zmotywuje pracowników do dalszego, produktywnego działania.

Szkolenia

Pokaż twojemu zespołowi, że zależy ci na jego stałym rozwoju. Nie masz wystarczających funduszy na sfinansowanie szkoleń wewnętrznych lub zewnętrznych dla całej załogi? Nic straconego!  W dzisiejszych czasach masz wiele możliwości na zdobywanie darmowej wiedzy. Do najpowszechniejszych należą webinary oraz spotkania branżowe.

Szkolenie pracowników z zespołu

Konsultacje i feedback

Musisz pamiętać, że każdy zespół składa się z pojedynczych jednostek. Dlatego też ważne jest indywidualne podejście do każdego z członków zespołu. Jak to zrobić? Organizuj konsultacje w „cztery oczy”. Podsumuj postępy prac, doceń osiągnięcia i delikatnie zasugeruj ewentualne poprawki. Zadbaj o to, by twoje komunikaty były jasne i klarowne. To nie tylko rozwieje wszelkie wątpliwości pracowników, ale także zmotywuje ich do dalszego działania.

Więc jak zbudować zespół w XXI wieku?

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na budowanie wymarzonego zespołu w XXI wieku. Na pozór może wydawać się to całkiem banalnym wyzwaniem dla lidera. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej. Czasy, w których przywódca wyłącznie rozkazywał, już dawno odeszły w niepamięć. Co prawda były one skuteczne, ale tylko krótkookresowo. Obecnie ważna jest świadomość tego, że nie zarządzasz jednostkami, tylko procesami, które między nimi zachodzą. Dlatego, jeśli chcesz zbudować zespół w XXI wieku, to koniecznie wprowadź w życie pomysły, które przedstawiliśmy ci w powyższym przewodniku lidera. Jeśli zdecydujesz się na któryś z nich, to pamiętaj, że zawsze możesz go zreorganizować w taki sposób, by był on dopasowany do twojej ekipy.

Sprawdź również:

Jak zbudować zespół marzeń?